לבני ונתניהו משכתבים את ההיסטוריה

| 6 בינואר 2009

נכון, מלחמה. צריך להיות מתונים, מאוחדים. אני לא ציני. אני חושב כך. אבל אני גם חושב, שזה לא זמן לשכתב את ההיסטוריה.

ציפי לבני נשאה אתמול נאום חוצב להבות על כך שעם ארגון טרור נלחמים. "אני לא עושה הסכמים עם ארגוני טרור", אמרה לבני לאחר פגישה עם נציגי האיחוד האירופי.

בחייאת דינאק. מה זה הקשקוש הזה? לבני הרימה את ידה בעד הסכם הרגיעה עם החמאס. היא לא יכולה עוד פעם, כמו במלחמת לבנון, להצביע בעד ואחר כך לשחק אותה אופוזיציה. יש גבול לכמה שאפשר לתעתע בנו. אני כבר לא רוצה להזכיר שלבני תמכה בעסקת השבויים עם חיזבאללה (זה לא הסכם עם ארגון טרור?), הייתה ארכיטקטית החלטה 1701 לסיום המלחמה בלבנון (זו לא החלטה, שבסופו של דבר, נעשתה עם החיזבאללה, דרך גורמים עקיפים?).

אני מבין. יש קמפיין. לבני רוצה להיות במרכז, אולי אפילו מרכז ימינה, אבל יש גבול כמה אפשר להעליב את האינטליגנציה שלנו. יש לי עוד הרבה מה לכתוב על הדרך המדינית בה מתנהל המבצע הזה, אבל יהיה לזה זמן טוב יותר בסוף המלחמה. בינתיים, לפחות שלא תנצל את העובדה שכולנו באווירת "שקט יורים", כדי לבנות זיכרון היסטורי חדש.

נתניהו אמר, גם אתמול, שהוא התנגד להתנתקות והוא חזה שזה מה שיקרה בסוף. זהו שקר גס. שוב, נתניהו בונה לעצמו היסטוריה מחדש, בדיוק כפי שהוא עושה עם המו"מ המדיני שהוא ניהל עם אסד על החזרת כל רמת הגולן (אני חוזר, כל רמת הגולן).

תזכורת קצרה. שרון יצא עם נאום ההתנתקות בדצמבר 2003. נתניהו חשב וחשב ואז אמר ש"הרכבת כבר יצאה מהתחנה" והציב 3 תנאים לתמיכתו בתוכנית. באפריל 2004, שרון חזר מארה"ב עם המכתב מנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. נתניהו שוב חשב וחשב ואז הודיע שבמכתב הזה מתמלאים 2.5 משלושת התנאים שהוא הציב. לאור זאת, הודיע נתניהו, שהוא תומך בהתנתקות. לתמיכה שלו הייתה חשיבות מיוחדת, כי בתחילת מאי 2004 התקיים משאל מתפקדי הליכוד. נתניהו התייצב בפינה של שרון, אבל זה לא עזר לשרון והוא הפסיד.

אחרי ההפסד, נתניהו איים לחזור בו מתמיכתו בתוכנית. לקראת ההצבעה בממשלה, התנהל מו"מ בתיווך ציפי לבני ובסופו הצביע נתניהו בעד התוכנית בממשלה. 4 חודשים לאחר מכן, התוכנית הגיעה לכנסת. ב – 26.10.04 חולל נתניהו דרמה גדולה בכנסת. הוא איגד עוד חברי כנסת ושרים ואיים להצביע נגד התוכנית, אם שרון לא יסכים למשאל עם. שרון לא הסכים ונתניהו החבוט נכנס לאולם המליאה והצביע בעד התוכנית. בעד!

רק שבוע לפני הביצוע בפועל של התוכנית, באוגוסט 2005, עשרים חודשים אחרי שיצאה לאוויר העולם, נתניהו מתפטר מהממשלה ומודיע שהוא מתנגד. הוא מסביר שהוא בן של היסטוריון ולא יכול להירשם בהיסטוריה שתמך בתוכנית, אבל מקורביו מודים שבהתייעצות הסודית, לילה לפני כן, הוא היה מוטרד בעיקר מסקרים, שהראו שבגלל תמיכתו בתוכנית, עוזי לנדאו מסכן אותו במאבק על ראשות הליכוד. אגב, אחרי שהוא התפטר, נתניהו הודיע כי הוא לא מתנגד לפינוי עזה. לא מתנגד. הוא מתנגד רק לדרך בה מבוצעת התוכנית ולחד צדדיות.

הטיעון של נתניהו היוםהוא, שבהחלטות בהן תמך, נאמר כי התמיכה היא בהתנתקות אבלעדייןלא בפינוי היישובים. זה היה תעלול ניסוחי עלוב, מהסוג ששרון אהב. אתה תצביע בעד עונש מוות, אבל אין בכך כדי לקבוע שיהיה עונש מוות…נתניהו הבין וכל העולם הבין שתמיכה בהחלטות ההן היא תמיכה בפינוי היישובים. מה זו התנתקות אם לא פינוי יישובים?. זה עלבון לאינטליגנציה לטעון אחרת ועדיף שגם בתקופה כזאת שלא ינסה לשכתב את ההיסטוריה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.