לבני, קחי את הביטחון. ותרי לנתניהו

| 11 בפברואר 2009

מעט פוליטיקאים מסוגלים לנהוג בניגוד לאינטרס הפרטי שלהם. סליחה. מעט אנשים מסוגלים לנהוג בניגוד לאינטרס הפרטי שלהם. אותם פוליטיקאים שעושים זאת, זוכים לאמון מהציבור שאין לו תחליף. תסתכלו על רוב הפוליטיקאים שנהנים מאמון ציבורי גבוה יותר, רובם מתישהו בקריירה הפוליטית שלהם נהגו בניגוד לאינטרס האישי שלהם. אפשר להתחיל מוושינגטון, שהגנרלים שלו דחקו בו לקחת את השלטון בארה"ב הצעירה, להדיח את הדרג המדיני החלש והרופס והוא סירב, הלך הביתה רק כדי לחזור חזק יותר ועם אשראי ציבורי בלתי נגמר. אפשר להמשיך בביצה הקטנה שלנו. יוסי ביילין חיסל את משרד הכלכלה, שהוא עמד בראשו וגם התפטר מהכנסת בתקופת ברק, כדי להכניס עוד חבר כנסת חדש. חיים אורון התפטר אף הוא מהכנסת ונשאר זמן לא קצר בלי מקום בכנסת ובלי מקום בממשלה. מיכאל איתן תמך בהתנתקות, למרות שאריאל שרון לא נתן לו תפקיד והיו לו את כל הסיבות בעולם להתנגד לשרון.

זו ההזדמנות הגדולה של ציפי לבני. דמיינו לעצמכם שבמקום להיכנס להתבחבשות הפוליטית, היא מודיעה היום שהיא מוותרת לנתניהו. אפילו כתבתי להנאום דימיוני: "התקשרתי לפני זמן קצר לבנימין נתניהו ובירכתי אותו על בחירתו לראש ממשלת ישראל. אני יכולה להילחם על הקמת קואליציה, אבל אני מכירה בכך שסיכוייו של נתניהו טובים בהרבה. מאבק שלי יגרום למדינה נזק כבד, הוא יחייב את נתניהו לשלם מחירים גבוהים לימין הקיצוני ולחרדים. לכן, בצער רב, אני מודיעה כי אני מפסיקה את מאמציי להרכיב קואליציה. אני קוראת לנתניהו להקים ממשלה רחבה אל נוכח האתגרים העצומים שמצפים למדינה בתקופה הזאת. מובן מאליו, כי קדימה בראשותי תשמח ליטול חלק בממשלה כזו ולעזור להוביל את המדינה".

למה זה נכון?

א. כי ממילא לבני לא תצליח להרכיב ממשלה. היא אפילו לא מוותרת על הרבה.

ב. כי זה נכון למדינה. נאום כזה יביא להקמת ממשלת ליכוד – קדימה בצירוף ליברמן/ברק/ישי. תהיה ממשלה רחבה שתוכל להתמודד עם המשבר הכלכלי, האיום הביטחוני וגם לשנות את שיטת הממשל.

ג. כי כולנו רעבים לפוליטיקאי אחד, אחד, שינהג בניגוד לאינטרס הפרטי שלו, שיגלה גדלות רוח, אצילות, שישים את האינטרס הלאומי מעל האינטרס הפרטי. לבני יכולה להיות האיש הזה.

ואם כבר אני עוסק בעצות – לבני גם צריכה לבקש במקרה כזה את תיק הביטחון לעצמה. ככה היא תוכל להשפיע באמת הרבה יותר על מדיניות ממשלת נתניהו. אם היא תצליח בתפקיד, היא תוכל להסיר אחת ולתמיד את הספקות מעל כשירותה ובשלותה לכהן כראש ממשלה. אולי אפילו ארי שביט ימצא איזה 12 עדים שידברו בזכותה. נתניהו, מצידו, לא יוכל להגיד "לא" לבקשה כי זה יהפוך אותו לאיש הכי קטנוני בסביבה.

לבסוף, אני לא משתגע על עיתונאים שמתחילים לחלק עצות מתוחכמות במאמרים פומביים, אבל ליל הבחירות השאיר אותי עם כזו תחושת גועל ומיאוס שחשבתי בכל זאת להעלות את הרעיון הזה, אולי מישהו במקרה יקנה אותו.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.