למה אנחנו עוברים?

| 21 באפריל 2009

למה אנחנו עוברים?

כשהרעיון הועלה לראשונה, לפני למעלה מחצי שנה, מאוד לא אהבתי אותו. גם עפר שלח ועדי גרתי (העורכת) היו רחוקים מלהתלהב. כולנו הרגשנו ש"שישי" עובדת, שעלינו על משהו, שהתוכנית זורמת,צוברת לעצמה קהל והישגים וש"אם זה לא מקולקל, למה לתקן את זה?".

הופעל עלינו מכבש לחצים, אבל לא השתכנענו, עד שלא נפגשנו עם מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי ושמענו אותו מסביר בלהט למה אנחנו צריכים לעבור.

כשאתה עובד בעסקי העיתונות הטלוויזיונית, אתה כל הזמן מפתח לך עיניים קטנות בגב.מקנן בך שד קטן וקונספירטיבי. זה לא הזמן להסביר למה זה קורה, אבל זה קורה. כשרוצים להעביר אותך למשבצת שידור אחרת, העיניים בגב מתחילות לשדר "סכנה, סכנה". לא צריך לקבלמידע חדש. די בעצם הכוונה, כדי שכל הרגשות הפרנואידיים שלך יתעוררו. אולי זו דרך מתוחכמת להוריד אותנו? אולי ככה יהרגו אותנו בעדינות? יסרסו אותנו? אולי מישהו התערב? מי יודע?

אבל אז ורשבסקי אמר משהו כמו: אני לא רוצה להיות מנכ"ל רק של שעשועונים וריאליטי. אני רוצה מיומי הראשון פה גם תוכנית תחקירים רצינית.

עכשיו, הפסקה קלה. תורידו בבקשה את המילה "תחקירים". שאף אחד לא יצפה מאיתנו לתוכנית תחקירים. זה גדול עלינו וגדול, מסתבר, בינתיים עלהטלוויזיה הישראלית, על כל שלוחותיה וערוציה. גם "עובדה", שאני מאוד מעריך, היא לא תוכנית תחקירים. היא תוכנית מגזין טובה, שמצליחה מפעם לפעם להרים תחקיר ראוי. ברוב תוכניות "עובדה" אין תחקירים. תחקיררציני וחשוב זה מוצר, שאתה מצליח לייצר פעם בכמה חודשים. אין לנו יומרה להגיע לתחקיר בכל תוכנית. הלוואי ונגיע לתחקיר בחודש.

אבל כשורשבסקי אמר תחקירים, אנחנו שמענו "תוכנית נושכת, ביקורתית, הישגית, עם כתבות חשובות ומשמעותיות". למילים הוא צירף גם שידרוג תקציבי, עוד כתב, פחות זמן תוכנית (שעה במקום שעה וחצי, מה שאומר שלוש כתבות לתוכנית במקום ארבע. נשמע לכם ניואנס, עבורנו זה שינוי גדול), עוד תחקירנים, עוד ימי צילום ועריכה ואפילו קצת כסף לביזבוזים (אין ביזבוזים בערוץ 10…מדובר בנסיעות מהודקות לחו"ל לצילום כתבות).

אה, כן וגם לא עובדים בימי שישי ויש "רק" 40 תוכניות בשנה ולא 52 (כשאתה מהדורת חדשות אסור לך לנוח ואם אתה משדר איזה לקט, אז מבקרי הטלוויזיה בעיתונים יורדים עליך שאיך העזת. הם יורדים עליך, אגב, רק ביום ראשון כי בשבת הם נחים).

ורשבסקי הסביר שמיומו הראשון בערוץ הוא רצה תוכנית כזאת. הוא נפגש עם מפיקים, בחן פורמטים ובסוף נפל לו, לדבריו, האסימון. יש לי תוכנית כזאת תחת היד. בוא נשפץ אותה, נשדרג,נשנה והיא תהיה לתוכנית הזאת.

הסכמנו. בשישי האחרון כבר לא היינו באוויר ובאמצע מאי אנחנו אמורים לחזור עם תוכנית חדשה. טובה יותר, אנחנו מקווים. היא תשמור על הבסיס של "שישי" ותנסה לשפר (אלוהים יודע איך).

האם עשינו את הצעד הנכון? באמת שאין לי מושג. כבר למדתי מזמן, שבקרב כל אחד מאיתנו, חבוי מומחה פרוגרמינג קטן. רובנומשוכנעים, שאם רק ייתנו לנו, אנחנו יכולים לארגן את לוח השידורים מצוין ושיש לנו הבנה אינטואיטיביתבהרגלי צפייה. כשעלינו לאוויר אמרו לנו "אתם לא מתאימים ליום שישי. זו צפייה משפחתית. מה לכם, קוטרים מקצועיים ולמשבצת הזאת?". אני חשבתי אז שמי שאמר, צדק.היום, אני כבר מספיק זמן בטלוויזיה כדי לדעת שאני לא יודע. אני מקווה שהתוכנית החדשה תצליח לנוואם לא, נכתוב קצת יותר בבלוג.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.