אברהם יוסף לא יהיה רב ראשי – מתי תחקיר משפיע?

מאת  | 12 ביולי 2013
 

באיזשהו שלב תמיד מגיעה השאלה "זה ישפיע? זה ישנה משהו? זה שווה לי את הסיכון?".

הלב אומר להגיד למקור "בטח, זה ישנה הכול, המציאות תשתנה", אבל אתה יודע שאסור להטעות אותו, לא להעלות סתם ציפיות, ביום שאחרי שתוכל להסתכל לו בעיניים. שורה של אנשים אמיצים הסתכנו כדי להוציא את האינפורמציה על "ישראל היום". האם זה שינה משהו? בינתיים, לא. לצערי הרב. העיתון אפילו לא טרח לעשות קולות של כאילו. הוא הולך באותה דרך אנטי עיתונאית ואפילו מגביר את הווליום. התחקיר עצמו של "המקור" על "ישראל היום" לא ניתן לצפייה בשום מקום. הוא לא על אתר האינטרנט של ערוץ 10, הוא לא בשום מקום אחר באינטרנט. מתסכל.

כנ"ל בעניין תיירות המרפא בשניידר. כמה אנשים עם מצפון גדול סיכנו את עצמם ואפשרו להציג תחקיר עתיר ראיות, כמעט חסרות תקדים, על הדרך בה תיירות מרפא בביה"ח שניידר פגעה בטיפול בחולים ישראליים. למרות זאת, קופת חולים כללית לא הזדעזעה, משרד הבריאות הזדעזע לדקה ומיד התעשת, הפרקטיקה הבעייתית נבלמה קצת וכנראה שחזרה לאיתנה. מבאס.

אברהם יוסף, לעומת זאת, איבד את המועמדות הבטוחה שלו לרב ראשי לישראל בגלל תחקירים עיתונאיים. שחר גינוסר ב"ידיעות" וישראל רוזנר ואני ב"מקור". בנו של הרב פשוט עשה את זה מעל המקפצה. כמעט לא היה צריך תחקיר כדי להוכיח שהוא פועל באסרטיביות למען החברה הפרטית, בד"צ בית יוסף, השייכת לאחיו, בד"צ שהוא עצמו ייסד. הרב יוסף ניצל את מעמדו כרב ראשי של חולון (ובתקופה מסוימת ממלא מקום הרב הראשי של אור יהודה) כדי לעשות זאת, בלי שהוא מבין מה בכלל הניגוד עניינים שהוא נמצא בו.

עדיין, היה צריך אנשים שיגידו את זה. לאחד או שניים מהם, קשה לי להסתכל בעיניים. הם דיברו באומץ ואנחנו (אני) הקלטנו בסתר. זה חוקי, אבל תמיד לא נעים, במיוחד כשמדובר באנשים שאמרו את האמת, למרות סיכון אישי שנשקף להם. איפה שאפשר, עיוותנו קולות והצללנו פנים, אבל בסוף, כשאתה רוצה השפעה, כשאתה רוצה שמישהו יפסיק את ההתנהגות הבוטה של הרב, אתה חייב להוכיח את הדברים במידה שאי אפשר יהיה להכחיש אותה. מקורות חסויים וקולות מעוותים פשוט לא מספיקים. עובדה. שנים הרב עבד ככה, שנים על שנים, אבל רק אחרי שני הפרסומים והמועמדות לרב הראשי, נפתחה חקירה ביאח"ה והמועמדות ירדה מעל הפרק.

אז "האם זה ישפיע?", אני חייב להאמין שכן ומהניסיון שלי – גם במקרים שבהם בטווח הקצר, לא הייתה השפעה, אלו שאמרו את האמת, לא התחרטו.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.