ישראל כץ מנסה להיגמל מהחיידק הפוליטי

מאת  | 17 ביולי 2013
 

הכשלון העצום של משרד התחבורה וחברת נת"ע בפרוייקט הרכבת התחתית של תל אביב (זה הכינוי העממי למערכת הסעת המונים שאמורה לשנות את כול גוש דן) מונח כולו לפתחו של שר התחבורה, ישראל כץ. בוא נגיד, שבשביל שר תחבורה להיכשל בפרוייקט הכי גדול של המשרד, שאמור היה לשנות את החיים של מיליוני בני אדם, זה בערך כמו שר בטחון שנכשל בניהול מלחמה. הפרוייקט שהיה אמור להסתיים ב – 2017, יסתיים במקרה הטוב ב – 2020. במקרה הרע מדובר על 2025. אני עוזב כבר את המיליארדים הנוספים שזה הולך לעלות, רק השנים הנוספות הללו הן נזק שאי אפשר לתאר לכול גוש דן.

ישראל כץ הוא אדם סופר אינטליגנטי וביצועיסט אמיתי. הבעיה שלו שהוא לא מצליח להשתחרר מהאזיקים הפוליטיים. זה טבעי. כץ שורד בתפקידים בכירים בגלל פוליטיקה של חדרים סגורים. מפקד, פעילים, מקורבים, קבלני קולות, לא תמיכה של דעת קהל ואהדה ציבורית. הוא תמיד נראה לי קצת כמו פואד של הליכוד, אבל פואד איכשהו למד להתחבב על הציבור. כץ קצת מפחיד.

באחת הכתבות שלנו בעבר תיארנו איך כץ ממנה אנשים לדירקטורים בחברות ממשלתיות. בהרבה מאוד מקרים מתברר שאיכשהו לאדם המוצע יש איזו זיקה לאינטרס פוליטי של השר. אני כותב את זה ככה כי כבר קשה למנות מינויים פוליטיים מעל המקפצה. כך, למשל, לדירקטוריון של נמל תל אביב (החברה נקראת אוצר מפעלי ים והיא חברה משותפת למשרד התחבורה ועיריית תל אביב) מונה אדם בשם יהודה זעפרני. זעפרני הוא משנה למנכ"ל חברת אופיר טורס. יש לו, לכאורה, כישורים לתפקיד, אבל האם הוא היה מקבל אותו לולא היה אחיו של אלי זעפרני מקרית שמונה? מה זאת אומרת מי זה אלי זעפרני? זה האיש של ביבי ושרה בקרית שמונה הרבה מאוד שנים.

כשפרסמנו את הכתבה, זעפרני וכץ הכחישו בכעס איזשהו הקשר פוליטי למינוי. אתמול ניתן פסק דין מאוד מעניין בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. הדירקטוריון בחר בתחילה את דני בן לולו, חבר הכנסת לשעבר. כץ טען שאין לו שום קשר למינוי. ברור שלא. במקרה בן לולו שווה מאות מתפקדים של הליכוד. כך או כך, בן לולו נפסל. היה אמור לבוא במקומו זה שיצא שני מלכתחילה, אדם בשם אריאל זילבר (כנראה שהדיסק החדש לא הצליח), אבל ראו זה פלא, שני חברי ועדת האיתור של הדירקטוריון, שאחרי הליך ארוך, חשבו שזילבר שווה מקום שני, פתאום שינו את דעתם. אחד מהם, אותו יהודה זעפרני, בכלל שינה את דעתו על המועמד מהקצה אל הקצה. פתאום הוא לא כשיר ולא שווה ואפילו עושה מעשים לא חוקיים.

כבוד השופטת אופירה דגן-טוכמכר וחבריה לא קיבלו את הזיג זג המוזר, קבעה שהצבעתו של זעפרני פסולה בגלל ההקשר הפוליטי וזילבר (שיוצג על ידי עורכי הדין רענן בר עוז ואריאל פלביאן) צריך לקבל את התפקיד.

חזרה לישראל כץ. שר התחבורה החל את הכהונה הזאת במאמץ לעבור מהפוליטיקה של חדרים אחוריים. שמיים פתוחים, ההינתקות מעובדי הנמלים, אם ימשיך בזה – הוא יהיה מהשרים הטובים שהיו פה. עכשיו הזמן שיסדר כבר את נת"ע, אם תהיה מערכת הסעת המונים בגוש דן, ישראל כץ יפיק מזה הרבה יותר תועלת פוליטית מכול מינוי פוליטי שיהיה שם.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.