איך איתן כבל ובוז'י הרצוג, פוליטיקאים מנוסים, נקלעו לפינה הזאת? (ומילה על אראל מרגלית)

| 1 באוגוסט 2013

בכול הסיפור המשעמם של מפלגת העבודה, זה מה שאני לא מצליח להבין. אני מבין שהשניים מאוד מתקשים לקבל את המרות של העיתונאית לשעבר. באמת מבין. זה קשה, אבל כול העניין של נסיון ובגרות זה שאתה לומד להתגבר על יצריך, לא?

כבל והרצוג בוודאי מכירים יותר טוב מכל אחד את הנרטיב הציבורי לגבי המפלגה שלהם, שהמפלגה שלהם תעשה את המוות לכל מנהיג, שהבעיה היא לא המנהיג אלא המפלגה. הם בוודאי מבינים שהנרטיב הזה מייצר חומת חסינות למנהיגה הנוכחית. כדי לאתגר אותה בסה״כ שנה וקצת אחרי שנבחרה, הם צריכים סיבה טובה במיוחד, הם לא ממש הצביעו על סיבה כזאת. כמוה, הם לא רצו להיכנס לממשלה לכאורה (מאחורי הקלעים בוז׳י היה בעד). מעל לכול, סיכוייהם לנצח כרגע מאוד נמוכים. אז למה בשם אלוהים הם מובילים את הביזיון הזה? מילא שזה מאלץ אותם לתככים במפלגה ולקואליציה עם אראל מרגלית (כבר נגיע), אבל מתי שמעתם על מועמדים שרוצים להדיח את היו״ר ומנסים לאלץ אותה לדחות את הבחירות?…יש עמדה יותר משפילה וחלשה מזו לפוליטיקאי? בכלל, מה בוער להם המאבק הזה? הכול בשביל לדחות בחודשיים את הפריימריז? הם יגידו לכם, בטח שזה משנה. נוכל בחודשיים האלה לפקוד עוד אנשים. בחייאת, כאילו בחודשיים האלו יבואו עשרות אלפי אנשים, שישנו את התמונה במפלגה. הדבר היחיד שיכול לקרות זה ששוב יגיעו המזוודות עם המזומן לכול מיני יישובים בפזורה הבדואית. שוב הקבוצה הקטנה והאקסלוסיבית של קבלני קולות ערביים יעשו קצת כסף. בשביל זה להתאמץ?

העמדה הפוליטית הטבעית הייתה צריכה להיות להמתין בסבלנות ולצבור כוח עד למועד שבו זה יהיה רלוונטי. במקום זאת, הרצוג וכבל יבזבזו אשראי ציבורי, כסף, מאמץ, אנרגיה בקיץ החם הזה והכול כדי, כנראה, להפסיד הפסד צורב. על הדרך הם גם ייתנו לה צידוק לדחוק אותם למטה ברשימת שרי העבודה, אם בשלב מאוחר יותר יחימוביץ׳ תיכנס לממשלה.

ומילה וחצי על אראל מרגלית. הוא, כנראה, יזם היי טק מחונן. מה זה כנראה. בטוח. פוליטיקאי? אללה יוסטור. האיש מתנהל כאילו המשיח הגיע לרחובותינו ורק אנחנו בעיוורוננו, לא מצליחים לראות את הסוס הלבן. הוא כבר התמודד על ראשות העבודה. שפך ים כסף וקיבל תוצאה משפילה. זה לא גרם לו להפסיק לשפוך כספים. אתם בטח אומרים, כסף שלו, שיעשה מה שהוא רוצה. אז קודם כול, הוא רוצה הרבה. הוא רוצה מיליון דוברים, יועצים (שמוחלפים די מהר כי הוא לא איש שקל לרצות), מטה, ראשי מטות, אוטובוסים.

שנית, מבקר המדינה לא בדיוק מתיר שפיכת כספים כזאת על ידי חבר כנסת בתקופה שאינה תקופת בחירות (שמוגדרת בחוק). הרעיון הוא שלא יינתן יתרון דרמטי רק לאנשים עשירים. אני מוכן לתת לח״כ מרגלית עצת חינם אחת. אל תתמודד בבחירות הקרובות. לאף אחד מאלו שמקבלים ממך כסף אין אינטרס להגיד את זה, אולי אתה לא שואל, אבל סתם תושפל ותבזבז כסף ואנרגיה. במקום זאת, תתמקד בנסיון לייצר הישג ראשון כמחוקק, זה יכול להקנות לך איזושהי עמדת זינוק להתמודדות עתידית.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.