תיק ורמוס – מקבלי ההחלטות הבכירים לא ידעו על מה מדובר

| 5 באוגוסט 2013

לפני כמעט חמש שנים הנחיתי (בתשלום) פאנל באירוע של בית ההשקעות ״פסגות״. הנאום המשמעותי בא ממנכ״ל בית ההשקעות, רועי ורמוס. חשבתי שאני לא שומע טוב. ורמוס, שחקן מרכזי בשוק ההון, דיבר באופן סופר אגרסיבי נגד תספורות והסדרי חוב, כאילו ההשתתפות הנעימה בקוקטייל הבא של דנקנר/תשובה/זיסר לא מעניינת אותו. "נגמר עידן המטוסים הפרטיים", אמר המנכ"ל הדי אנונימי, כשהוא מכוון ישר לבטן הרכה של הטייקונים הסופר מפורסמים. הימים הם ימי המשבר הפיננסי העולמי הגדול. לב לבייב כבר נכנס לתוך הצינור ורצה תפורת. ורמוס ו"פסגות" היו נושה מאוד מרכזי. ורמוס נתן מאבק די הירואי, מול גופים מוסדיים די אנמיים, כדי שלבייב יכניס את היד עמוק לכיס. זה עבד, או בוא נגיד יותר בעדינות – לבייב הביא יותר עמוק מהבית.

שנה ורבע לאחר מכן, ורמוס, ילד הפלא של שוק ההון הישראלי, עף. הועף. פתאום הוא הפך לחשוד בחקירה של הרשות לניירות ערך. לא אייגע אתכם בפרטים, הנה רק הכותרת שהתפרסמה ב"מעריב": בידי חוקרי רשות ני"ע, ראיות ישירות שקושרות את מנכ"ל פסגות רועי ורמוס והיו"ר אריק שטיינברג להרצת האג"ח בחשבון הנוסטרו. הסתבכות הבכירים הורסת את המוניטין של בית ההשקעות הגדול בישראל

"הראיות הישירות שקושרות"הן תמלילי האזנות הסתר בין ורמוס לאנשים שניהלו את חשבון הנוסטרו של "פסגות". התמלילים פורסמו לאחרונה ב״כלכליסט״. אני לא מתיימר להיות מומחה לדיני ניירות ערך. באוזניי, ההתנהלות של ורמוס נשמעה לי די פסיבית, מין הימהום פלוס כזה. לא לגמרי הבנתי בכלל אם הסוחרים עצמם, אלו שדיווחו לורמוס, עשו משהו אסור. עושה רושם שגם הפרקליטות לא בטוחה.

למה אני מייגע אתכם בכול זה?

כי מריחת הזמן בתיק הזה הייתה פשוט התעללות. גועל. ביזיון. אין מילים. לאף גוף שלטוני אחר זה לא היה עובר. תיק פשוט, מאזינים לשיחות וצריך להחליט אם הייתה או לא הייתה עבירה. זהו. לגופי אכיפת החוק שלנו זה לקח למעלה משלוש שנים, רובן הגדול עברו על התיק בשכיבה מנומנמת על המדף בפרקליטות. איך אני יודע את זה? אני לא. הפרקליטות לא מפרסמת הרי שום דבר. תסמכו עליהם שהכול היה בסדר.

אני מוכן לשים את כול היוקרה המקצועית שלי שהתיק הזה פשוט שכב ולא נעשה בו דבר ברוב המכריע של הזמן.

הודח בן אדם מאחד התפקידים הכי בכירים בשוק ההון. במקרה (יש שיגידו לא במקרה ויצביעו על הקשרים בין חלק מאלו שעמדו אז בראש הרשות החוקרת לנמעני ההתקפה של ורמוס, אבל אני מוכן להניח שזו האשמת שווא) היה מדובר בשחקן מרכזי וחשוב בשוק ההון, שהוביל קו ציבורי מאוד חשוב. האיש נהרס, המסר נפגע, אבל התיק הפשוט הזה שוכב ושוכב ולאף אחד לא אכפת. אם תשאלו אותי, ההתנהגות הזאת היא הרבה יותר חמורה מכל העבירות עליהן שמעתי עד עכשיו בפרשת הרפז. זו התעללות, זה עינוי דין, זה חוסר הגינות וזה יכול לקרות רק במקום שמרגיש שלא יעשו לו כלום. אגב, יצא לי בתקופה הזאת לשבת עם לפחות שניים ממקבלי ההחלטות המרכזיים בסיפור הזה. שניהם לא ידעו להגיד דבר על התיק הזה. אחד מהם כלל לא הכיר את סיפור המעשה. השני הכיר רק בכותרות. איך זה יכול להיות שתיק כל כך משמעותי טופל ככה? הנה תיק ראשון לגוף החדש, שאמור לקום ולבדוק את הפרקליטות עצמה. רק דבר אחד שיבקשו מהפרקליטות – מה נעשה בשנתיים וחצי מהחקירה ועד ההסדר האנמי שהושג עם ורמוס (חצי מיליון שקל כופר כספי, אין הרשעה, אין הודאה באשמה והפרקליטות, באופן מוזר, דרשה וקיבלה התחייבות מורמוס שלא יתבע אותם)? אם באמת לא נעשה כלום, שמישהו יסביר לנו למה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.