ההחלטה לבטל את המיצ"ב אכן משוגעת

| 12 באוגוסט 2013

כבר נימקתי בהרחבה (מוגזמת) כמה נכונה הייתה פסיקת העליון לפרסם את ציוני המיצ"ב לפי בתי ספר. (שבאה בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע, שאני פעיל בה). שיערתי שמשרד החינוך יתקשה לעכל את ההחלטה לחשוף את רמת החינוך, שהוא מספק לכולנו. דבר אחד לא העליתי על הדעת, שבמסווה של חווית למידה, הם פשוט יבטלו את המציאות, כלומר את המיצ"ב. באותה רוח נפלאה של פירון ולפיד, אני מציע גם לבטל את ההשתתפות של ישראל בבחינות הבינלאומיות. זה פוגע בחווית הלמידה ומעמיס על התלמידים המסכנים.

כמה שאלות לשרים פירון ולפיד והמנכ"לית שטאובר:

  1. כבוד השר פירון, באמת אמרת ש"יש לנו בעיה עם חופש המידע"? זה לא נשמע לך כמו משפט של קומיסר בברה"מ של שנות החמישים?
  2. האם כבוד השר מודע לכך שלראשונה הורי ישראל יכלו לדעת עד כמה בתי הספר של ילדיהם אלימים? האם הוא מודע לעובדה שסוף סוף ידענו כמה המורים הרגישו שחוקים בבית הספר? האם הוא באמת מבין שככה יכולתי לדעת אם בבית הספר אליו רשמתי את בני, יש תלמידים שבעי רצון או לא וכמה. משרד החינוך הודיע שהשאלות הללו ימשיכו להישאל. ולהתפרסם?
    שאלתי בזמנו את אותן שאלות את יו"ר הכנסת, ניחשתי שהוא לא מודע לכך, כשהוא יצא בביקורת על פרסום הציונים. מאוחר יותר גיליתי שאכן לא היה לו מושג שגם הנתונים הללו מתפרסמים.
  3. כבוד המנכ"לית שטאובר, כמה זמן את מנכ"ל המשרד? בתקופת סער אני לא זוכר שהייתה לך בעיה עם עריכת בחינות מיצ"ב. האם ההתפתחות של הפילוסופיה החינוכית שלך קשורה לשר החדש שלך? האם את בטוחה שאין לזה קשר לכך שהשר העיף את רוב הצמרת החינוכית של המשרד? שמעתי אותך אומרת ברדיו שהמבחנים פגעו בחוויה הלימודית, בעומק, הם לא פגעו בזה לפני שפירון בא?
  4. תהרגו אותי, אבל לא הבנתי את הטענה על הלחץ על התלמידים. איפה הלחץ האמיתי, במבחן שתוצאותיו לא משפיעות עליו, כי הן משפיעות על כלל ביה"ס, או במבחנים רגילים של ביה"ס, שהוא יכול להיכשל באמת? אם המטרה היא להוריד את הלחץ מהתלמידים, למה לא מבטלים את המבחנים הרגילים? אלא אם כן, כמובן, המטרה היא להוריד לחץ מצמרת משרד החינוך המבוהל.
  5. פירון מבטל את הפסיכומטרי ואת הבגרויות ואת המיצ"ב ואולי גם את המבחנים הרגילים וכנראה שהוא יודע הרבה דברים על חינוך, שאנחנו לא יודעים. בואו נקווה שלא יתברר שכול היצירתיות הזאת לא תסתיים בעדרים של תלמידים בורים. פעם שמעתי את בנימין נתניהו מספר שהמפתח לחינוך טוב הוא שלהורים יהיו ציפיות מילדיהם. נתניהו סיפר על הציפיות של אמו ממנו וכמה הם תרמו להתפתחותו. יש לא מעט מחקרים שמחזקים את העמדה הזאת של נתניהו. עולם ללא מבחנים הוא בטח עולם נעים יותר לתלמידים ועולם בלי מבחני מיצ"ב הוא בטח עולם נורא נעים לשר החינוך.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.