האם ניתן ללמוד משהו מהמכתב הסודי של נתניהו לשרון ב – 2001 על היום?

| 29 באוגוסט 2013

עשרה ימים אחרי ההתקפה על מגדלי התאומים פגש בנימין נתניהו את שר ההגנה האמריקני, דונלד רמספלד. עצם הפגישה כבר מעניין. נתניהו אז, בסך הכול אזרח מן השורה, לרמספלד היו עוד כמה עניינים על הראש באותם ימים ובכול זאת הוא פוגש אותו. אולי כי נתניהו בא עם הילת המומחה לטרור, אולי הקשרים ארוכי השנים עם הרפובליקנים, אולי ההופעה המרשימה על הגבעה. לא משנה. כשנתניהו חזר לארץ הוא כתב לראש הממשלה מכתב סודי. "לעיני רה"מ בלבד", כתב נתניהו ושלח עותק "לעיני שר הבטחון בלבד".

הנה ציטוטים נרחבים מהמכתב. במודגש מה שנתניהו כתב. לא מודגש, הערות שלי:

מאחר שבקשתי להיפגש עמך על מנת לדווח לך על שיחותי בוושינגטון לא נענתה, אני רואה לנכון לעדכנך באמצעות מכתב זה.

השיחה המרכזית התקיימה עם שר-ההגנה רמספלד ב- 21.9.01 במשרדו בפנטגון. ניתן היה להבין מרמספלד שבכוונתו להוביל, אחרי המיתקפה באפגאניסטן, מיתקפה רחבה נגד עיראק. אף שלא התחייב על כך במפורש, הבהיר שהוא והנשיא בוש שוקלים זאת ברצינות (פעם היה דיון לוהט מתי נפלה ההחלטה בארה"ב לתקף בעיראק. אצל רמספלד הכיוון היה, מסתבר, ברור מאוד כבר בשלב מוקדם)

אמרתי לרמספלד שעל ארה"ב לקחת בחשבון שאם סאדאם חוסיין יעמוד בפני חיסול שלטונו או חיסולו האישי, לא יהסס להשתמש בנשק כימי וביולוגי נגדנו. על כן, חייבת ארה"ב לתאם עם ישראל כל מיתקפה נגד עיראק, וחייב להתקיים דיון בעוד מועד בין הנשיא בוש לבינך על המשמעויות לגבינו, לרבות מיגון האוכלוסיה (האם תיאום כזה מתקיים כיום? האם נתניהו חושב כך גם על אסד?).

ביחס לאיום של נשק ביולוגי אמר רמספלד, שעל פי סימולציות שנעשו לאחרונה בפנטגון הפגיעה באזרחים עלולה להיות מקבילה לפגיעתו של נשק גרעיני, בתנאי שיש בידי התוקף אמצעי פיזור יעילים (קיומן של סימולציות אלה, ובייחוד תוצאותיהן, הוא למיטב ידיעתי מידע חדש (זה נהדר. נתניהו הסביר לשרון שהביא לו סקופ). עם זאת, רמספלד הוסיף:

א. אין לארה"ב מספיק מידע מודיעיני לקבוע אם בידי סאדאם יכולת פיזור אפקטיבית של חומר ביולוגי.

ב. בידי ארה"ב יכולות איתור והשמדה של טילים "לאין ערוך טובה יותר" מזו שהייתה בידיהם במלחמת המפרץ.

(בעניין הזה האמריקנים כל כך שקופים)

הערתי שהפיגועים בארה"ב הוכיחו שאין צורך בטילים כדי לפזר נשק ביולוגי, ושהדבר יכול להיעשות נגדנו ונגד ארה"ב גם באמצעות שליחי טרור. אם תהיה בידי ארה"ב הערכה סבירה שלסאדאם נשק ביולוגי אפקטיבי, עליה לשקול כמה מהלכים:

  1. לתקוף יעד אחר עם גמר המתקפה באפגניסטן, ולבחון את ההשפעה על המשטר בעיראק (וכן באיראן, הבהרתי שלדעתי המשטר הזה לא פחות מסוכן) (לנסות להשתמש ב – 11/9 כדי לגרום לאמריקנים כבר אז לתקוף באיראן? וואו).
  2. להבטיח מיגון מלא של האוכלוסיות בעוד מועד (בישראל זה יותר קל באופן יחסי).
  3. לאיים על המשטרים הטרוריסטיים שברשותם נשק לא קונבנציונאלי שאם נותקף בנשק זה, נגיב בנשק …האיום צריך להיות דיסקרטי, מועבר בצינור אמין ביותר, ומיועד בנפרד לכל משטר ומשטר, כך שכל משטר יחשוב שרק הוא קיבל איום זה. ארה"ב וישראל יכולות, כל אחת מהן, להעביר איומים אלה בצינורות נפרדים.

רמספלד הגיב שהוא יבחן באופן מעשי את ההצעות הנ"ל.

האם ישראל מעבירה איומים בסגנון הזה כיום לאסד? יש סיכוי שלא?

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.