חשיפה: הדו"ח הסודי שהעביר מבקר המדינה ליועץ המשפטי על "ביבי טורס"

| 10 בספטמבר 2013

הרבה אנשים זקפו גבה לא מזמן כשהן שמעו את הידיעה של נדב פרי. יאח"ה התחילה לחקור את פרשת ביבי טורס? הפרשה ההיא עוד חיה? שנתיים וחצי עברו מאז פרסום התחקיר, מה עכשיו?

אני רוצה להציע הסבר, שמבוסס על יותר מהשערות. לפני כמעט שנה העביר משרד מבקר המדינה ליועץ מסמך סודי ובו כלולים ממצאי החקירה שלו לגבי נסיעותיו של בנימין נתניהו ומשפחתו לחו"ל, בזמן שנתניהו היה יו"ר האופוזיציה.

מבקר המדינה החדש, יוסף שפירא, לא רצה בתחילה להעביר את המסמך הסודי ליועץ המשפטי לממשלה. הוא פלירטט עם הרעיון להעביר אותו (מילה נרדפת- לקבור אותו) ליו"ר הכנסת, אבל הבין, אחרי שהסיפור פורסם (לראשונה אצל תומר זרחין ב"הארץ") שאין לו ברירה, הממצאים חמורים מדי (לכאורה, כמובן) והוא שלח את זה ליועץ.

ויינשטיין בוודאי מאוד שמח לקבל את זה. התפוצץ משמחה. אחרי שנתיים של מאמצים עילאיים לא לפתוח בחקירה נוחת על שולחנו דבר כזה, מגובה לכאורה בעדויות, קבלות, חשבוניות וחתום על ידי הצוות של מבקר המדינה. היועץ בוודאי הבין שאי אפשר לסגור סיפורים, כמו אלו המופיעים בדו"ח, בלי לעשות משהו. אפילו כדי לקבור צריך הנמקה. זו, לדעתי, הסיבה שהוא העביר חלק מהממצאים ליאח"ה עם הנחיה לבדוק, לא לחקור. מה ההבדל? האם יאח"ה תשתף פעולה עם מאמצי היועץ? שאלות מצויינות.

הנה חשיפה ראשונה של תמצית המסמך הנפיץ, שהונח על שולחן היועץ המשפטי לממשלה ואילץ אותו (קצת מזכיר את ההתפתלויות של ויינשטיין בפרשת הרפז) להמשיך להתעסק עם הפרשה הזאת:

באוקטובר 2006 שילם פויו זבלדוביץ, עשיר יהודי מבריטניה, 8,500 שטרלינג על המלון של מר נתניהו ואחד מבניו בעת שהיה בריטניה, נאמר בדו"ח. נתניהו טען בחקירתו שזבלדוביץ' הוא הספונסר של ארגון בייקום, סוג של איפא"ק בריטי והוא הרצה עבור הארגון במהלך הנסיעה. במסמך צויין שזבלדוביץ' בעל אינטרסים עסקיים בארץ. באותה נסיעה, אגב, סוכן הכדורגל פיני זהבי נתן לנתניהו ובנו כרטיסים למשחק צ'לסי נגד ברצלונה, כך לפי הדו"ח.

בנובמבר 2007 טסו בנימין נתניהו ורעייתו לפנמה לכנס של ארגון ויצ"ו. עשיר יהודי בשם סימון פאליק, שמקורב לנתניהו, שילם 6,300 דולר על טיסתם של נתניהו ורעייתו. פאליק העביר את הכסף לויצ"ו, ששילמו על כרטיס הטיסה של שרה. הזוג נתניהו הגיע לפנמה במטוסו הפרטי של פאליק. נתניהו אמר בחקירתו כי פאליק טס במקרה לאותו מקום. אז הוא עלה על המטוס וחסך כסף למדינה.

בספטמבר 2006 הגיעו נתניהו ורעייתו לבלגיה. איש עסקים בלגי בשם בנג'מין ואן אודנהובה שילם 18,975 דולר על טיסת הזוג נתניהו מארה"ב לפריס. איש עסקים בלגי אחר אירח את הזוג בטירתו ללא תשלום.

בדצמבר 2007 שהו בני הזוג נתניהו במלון הילטון פריס. איש עסקים צרפתי בשם אפי קדוש, שהוא גם תורם של נתניהו, מימן חלק מהשהות של בני הזוג.

ביוני 2006 הטיס איש עסקים אמריקני בשם ספנסר פרטרידג' את נתניהו במטוסו הפרטי.

שלושה חודשים לאחר מכן, בספטמבר 2006, איש העסקים הישראלי והזמר, דדי גראוכר, שילם, על פי החשד, 48 אלף שקלים על המלון של הזוג נתניהו בניו יורק. גראוכר טען בחקירתו כי לא שילם את הכסף, אלא רק נתן את כרטיס האשראי שלו כבטחון.

באוגוסט 2006 שהו מר נתניהו, רעייתו ובנו בלונדון, בזמן מלחמת לבנון השנייה. איש העסקים הבריטי, ג'ושוע ראו, שילם 6,000 שטרלינג על המלון של משפחת נתניהו. בנסיעה הזאת, נאמר בדו"ח, הוצמד לגברת נתניהו והבן יאיר נהג וחשבון המלון חוייב גם במספרה של גברת נתניהו (בספרה של אודליה כרמון, "אשת סוד" היא מתארת בפרוטרוט איך העלו שרה ובנימין נתניהו את הרעיון לחייב את ראו, עשיר המקורב להם. גרסתה של כרמון סותרת לחלוטין את הטענות של נתניהו וראו לפיהן הוא בכלל הוזמן על ידי יהודי בריטניה וראו שילם זמנית בגלל מצוקת הזמן ועד שהארגונים המזמינים יחזירו לו את הכסף).

לפי המסמך המסכם של משרד המבקר, גם ארגונים מימנו את משפחת נתניהו, באופן שעורר סימני שאלה:

הבונדס השתתף במימון נסיעות של גברת נתניהו. נשיא הבונדס טען כי לפי נהלי הארגון, אסור לממן את גברת נתניהו, אלא אם היא עושה משהו עבור הארגון. בבדיקה התגלה כי בחלק מהנסיעות מומנה גברת נתניהו למרות שלא עשתה דבר עבור הבונדס. בנסיעה אחת לפחות עלה חשד למימון כפול. הכנסת מימנה את מר נתניהו במקביל לבונדס. הדו"ח העלה את החשד, שהכסף הועבר למימון נסיעתה של שרה נתניהו. כשפורסם תחקיר "ביבי טורס", פרסם הבונדס הודעה כי לא הייתה לו בעיה לממן את גברת נתניהו. ובכן, זה לא מה שאמרו נציגיו לאנשי משרד מבקר המדינה וגברת נתניהו גם לא הופיעה, על פי הדו"ח, ברישומי הארגון בנסיעה הזאת.

הדו"ח גם עוסק בארגון בשם "ידידי הליכוד בארה"ב", שמימן חלק מהנסיעות של נתניהו ומקורביו. לא ברור למה הוא משתתף במימון ובדו"ח מכונה הארגון "קופה לא מדווחת". מנכ"ל הארגון לשעבר, ארי הרו (ומנהל הלשכה החדש-ישן של נתניהו?), הבטיח בבדיקה לחזור עם תשובות, אבל לא חזר (העוזרת שלו, אגב, בתקופה ההיא הייתה ר', אותה עובדת שהוטרדה על ידי נתן אשל).

בדו"ח גם נאמר כי חלק מהנסיעות היו על חשבון גופים זרים וללא אישור ועדת האתיקה של הכנסת כנדרש.

לפי הדו"ח, מר נתניהו לא הכחיש את רוב העובדות בחקירתו. הוא אמר שלא חרג ממה שהיה מקובל עשרות שנים.

הגורמים הזרים, שהוזכרו בדו"ח, לא העידו אצל המבקר וזה בדיוק הסיפור (את התגובות של חלק מהם, כפי שהובאו בתחקיר "ביבי טורס", צירפתי לסוף הפוסט הזה). מכיוון שהיועץ לא פתח מעולם בחקירה, אי אפשר לדעת אם המימון של אותם אנשי עסקים וארגונים הוא לגיטימי לגמרי או בעייתי. למבקר אין סמכות לערוך חיקורי דין בחו"ל והוא גם לא יכול לחייב אנשים פרטיים בארץ או בחו"ל להופיע בפניו. המשטרה יכולה, אבל משום מה ויינשטיין לא רצה עד לא מזמן שהיא תעשה את זה. מה הסיכוי ששנתיים וחצי אחרי התחקיר ושש- שבע שנים אחרי המימון, הם המשטרה תצליח להגיע לאמת פה?

עוד דבר שחשוב להבין – הממצאים הללו (יש עוד) נוגעים רק לתקופה שנתניהו היה חבר כנסת. יש עוד ממצאים רבים וחמורים, שכלולים בטיוטת דו"ח מבקר המדינה על התקופה בה נתניהו כיהן כשר אוצר. מתי יתפרסם הדו"ח הזה, שהטיוטה שלו כבר הייתה מוכנה לפני שנה? שאלה מצויינת.

מתחילת הפרשה הזאת מאוד ניסיתי להיזהר שלא להיכנס לפינה הזאת של עיתונאי שממשיך לרדוף באובססיביות אחרי הסיפור שלו. אני רואה עיתונאים אחרים עושים את זה וזה תמיד נראה לי לא נכון. אנחנו לא אמורים לדפוק עם הפטיש כל הזמן עד שהמשטרה תיכנס לפעולה. זו טמפרטורה לא נכונה לעיתונות חוקרת, לתחושתי, אבל הסיפור הזה שוב ושוב שואב אותי לנקודה הזאת, בראש וראשונה כי היועץ המשפטי לממשלה מתנהג פה באופן לא ייאמן.

בוא נאמר שאם דוד שימרון היה היועץ המשפטי לממשלה זו הייתה נראית התנהלות סבירה. כדי להבין עד כמה בלתי סביר אני אצטט גורם שמכיר את הממצאים בתיק היטב ואמר לי – ברוב החקירות הגדולות של אישי ציבור, החקירה התחילה בהרבה הרבה פחות ממה שהיה פה בהתחלה.

אני אוסיף שמה שהביא את מני מזוז ולדור ללכת על עיכוב מיידי של משה טלנסקי לחקירה היו כמה רישומים של שולה זקן, רישומי יומן שלה, על קבלה לכאורה של כספים מידי הנדבן האמריקני. לדעתי, הם צדקו, אבל נדמה לי שאין מחלוקת שהרישומים הללו הם הרבה פחות ממה שיש כאן. איך אפשר להסביר את השוני בהחלטות? תגידו אתם.

תגובות חלק מהגורמים שהוזכרו בדו"ח, כפי שנמסרו לתחקיר "ביבי טורס":

תגובת לשכת נתניהו: הכתבה היא חלק ממגמה רבת שנים של כתבכם רביב דרוקר לפגוע בשמו של ראש הממשלה ובבני משפחתו. אחרי חודשים רבים של נבירה מיקרוסקופית התברר שלא נמצא כל פגם. מעולם לא שילם שום גוף חיצוני עבור טיסות ילדיו של מר נתניהו, בעת שכיהן בתפקיד ציבורי כלשהו.

עד שנת 2007 רשאית הייתה גברת נתניהו להתלוות לבעלה כאשת ראש הממשלה לשעבר על חשבון הגורם המזמין. לאחר מכן שולמו נסיעותיה על ידה, על ידי בני משפחתה, או על ידי גופים שהזמינו אותה להרצות בפניהם בנפרד.

לגבי הטיסות עם מר פרטרידג' , מדובר בטיסות בהן טס מר פרטרידג' בעצמו, במטוסו, להרצאות של מר נתניהו.

תגובת הבונדס: כחלק מיישום מדיניות הארגון והשגת יעדיו, מוזמנים גם אישי ציבור ישראליים להרצות בפני משקיעים על פי נוהל הקיים מאז הקמת הארגון.

תגובת ספנסר פרטרידג': מר פרטרידג' הוא ידיד אישי של מר נתניהו. מר פרטרידג' מעולם לא נתן למר נתניהו את מטוסו, ומטוסו לא שימש מעולם כ"מונית אווירית". מר נתניהו התלווה אליו בטיסות שונות לאירועים בהם השתתף מר נתניהו בארה"ב ואשר בהם נכח מר פרטרידג'. למר פרטרידג' אין כל עסקים בישראל, והוא מעולם לא פנה אל מר נתניהו בתפקידיו השונים בקשר לעסקיו בישראל.

תגובות בייקום, אותו גוף פרו ישראלי, שהרוח החיה בו הוא פויו זבדלוביץ', איש עסקים שמקורב לנתניהו: באשר לביקור של משפחת נתניהו באוקטובר 2006, נכתב בתשובת הארגון, לבייקום יש תוכנית מסודרת של ביקורי אישים ישראליים בלונדון. אנחנו דואגים לשהות ראויה ומכובדת של אורחינו, במיוחד בהתחשב בכך שהם עושים זאת בהתנדבות.

תגובות

תגובות

One thought on “חשיפה: הדו"ח הסודי שהעביר מבקר המדינה ליועץ המשפטי על "ביבי טורס"

  1. laksi12@gmail.com'יעקב לקס

    הטחנות שפעם טחנו לאט* נתקעו אצל הקליינט הזה.
    _____________
    * הטחנות האלה של הצדק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.