מה הוביל לחקירת המשטרה נגד מנהיג הכת בירושלים, שהורשע בעבירות מחרידות?

| 15 בספטמבר 2013

לפני כארבע וחצי שנים ישבנו בישיבת מערכת. דיברנו על כת מירושלים, שנראתה כמו שיכפול של גואל רצון (סיפור שטיפלנו בו לפני כן). על הכת מירושלים, שהונהגה על ידי חסיד ברסלב (הכינוי הזה עושה עוול לברסלבים. האיש דבק בפרשנות קיצונית לברסלב והוקא על ידי מרבית הברסלבים), לא היה ידוע הרבה. התפרסמה עליו כתבה ב"הארץ". דובר על ילדים שמקבצים נדבות עבורו ועבור הכת, אבל לא הרבה יותר מזה.

ישראל רוזנר נתפר לתחקיר הזה במשך מספר חודשים (עם עזרה חשובה של אסף אוזן). הצלחנו להגיע לאחד הבתים של אנשי הכת, לצלם קצת מבפנים, להראות את הילדים, שלא הולכים לבית הספר, בניגוד לחוק. בקיצור, היה לרשויות הרווחה והחינוך לא מעט חומר גלם לעבוד אתו, אבל מעשית, הכת המשיכה לתפקד כאילו לא קרה דבר.

זמן לא רב לאחר מכן קיבלתי טלפון. אחת מנשותיו של אותו חסיד ברסלב (שהורשע בשבוע שעבר בעבירות מין מזעזעות, כולל בילדים), שאלה אם אני רוצה לפגוש אותו. בטח שרוצה. לא ידעתי אפילו איך הוא נראה. לצורך התחקיר עשינו מאמצים גדולים להשיג תמונה ראויה שלו. לשווא. איפה אתה עכשיו, היא שאלה. תוך חצי שעה נפגשנו. באמצע רחוב בתל אביב.

פגשתי גבר סופר אינטליגנטי, רך, נעים, עם ניחוח בינלאומי – חילוני, שנובע מהרקע בו גדל. נראה ההפך הגמור מגואל רצון. הוא מחה קשות על הכתבה של רוזנר, שעשתה לו עוול, לדבריו. תשובתי ציטטה את ספר ההדרכה של כל איש תקשורת מתחיל. בוא תתראיין, נאפשר לך להגיד הכול. הוא הבטיח לשקול.

אחרי כמה חודשים הוא הזמין אותי אליו לירושלים, לסוג של אולפן הקלטות. נפגשנו שוב, יחד עם כמה מילדיו. איפה עבירות המין המחרידות (הורשע ב – 16 אישומים של התעללות, עבירות מין, כליאה לצרכי עבדות. את תיאור המקרים אחסוך מכם, מדובר בסדיסט מהסוג הנוראי ביותר) ואיפה הפגישה ההיא? דיברנו על מוזיקה, אמונה, תקשורת, לא הרגשתי שום פולחן אישיות, אפילו התחלתי לחשוב שאולי יש פשוט אנשים שחיים אחרת וכול הקשקושים האלה. סגרנו שהוא יתראיין בהמשך.

אחרי כמה זמן הוא נעצר. אירוע בודד. נעצר ושוחרר. כבר התחלתי להתאושש מהתקף הספקנות שלי והמשכתי להפציר בו שנסגור על ראיון. בסוף, הוא הסכים והעניק ראיון גדול לתוכנית מתחרה בערוץ 2…(אין לי מושג למה. התקשרתי אליו, כמובן והוא הסביר שזה בכלל לא היה אמור להיות ככה והוא רק רצה שהמצלמות יצלמו את החגיגה שלהם וזה התגלגל).

אחת הצופות בראיון הייתה, מסתבר, אחת מנשותיו, שפרשה כמה חודשים לפני כן מהכת. היא לא יכלה להשלים עם מה שראתה בכתבה. זה נראה לה רחוק מהמציאות, ורוד מדי, טוב מדי והיא הלכה עם סיפורה למרכז לנפגעי כתות. משם זה התגלגל למשטרה ולכתב אישום והרשעה שלעומתם גואל רצון נראה כמעט כמו סוטה קטן.

אגב גואל רצון. גם הוא ניהל את הכת שלו שנים ארוכות בלי הפרעה אמיתית מבחוץ, עד שהסכים לתת לשלי טפיירו לצלם אותו. לא ביררתי אף פעם איך בדיוק התחילה חקירת המשטרה ההיא, אבל אין לי ספק שהתהודה העצומה של הכתבה ההיא, שנסלי ברדה וטפיירו שידרו בערוץ 10, שימשה זרז גדול לחקירה ההיא.

את השורה התחתונה של שני המקרים חבל אפילו לסכם.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.