הקייס הכמעט מלא על כשלון ״הבית היהודי״ בבחירות המקומיות

מאת  | 4 בנובמבר 2013
 

בעקבות הפוסט שלי על התהדרות השווא של בנט בנצחון של אלון דווידי בשדרות הגיעו אליי תלונות קשות של בנט ואיילת שקד. לכלכת, זו הייתה הצלחה גדולה למפלגה, הוספנו עשרות נציגים בכול הרשויות.

שר הכלכלה ויו״ר סיעת ״הבית היהודי״ הכריחו אותי להתעמק בנושא הלא ממש דרמטי (לא דרמטי, כי הקשר בין הצלחה במישור המקומי לחוזקה של מפלגה במישור הארצי הוא די רעוע).

הנה הקייס הלא מלא על כשלון ״הבית היהודי״ בבחירות המקומיות: ח״כ שקד עדיין סבורה שאני טועה ומטעה וסיכמנו שהיא תשלח לי מכתב תגובה ואפרסם אותו כמות שהוא בבלוג.

הבית היהודי יצאו לבחירות הללו בתנאים הרבה יותר טובים מהבחירות הקודמות. ב 2008 המפד״ל המצומקת רצה לבד. הפעם, ברוב המקומות, ״הבית היהודי״ נישאה על תקציב של 12 מנדטים התמודדה בדרך כלל ביחד עם ״תקומה״. המפלגה הריצה 14 מועמדים לראשות עיר. חוץ מקרית מלאכי, היא נכשלה בכולם.

הכשלון הצורב מכול היה, כאמור, בבחירות למועצת העיר ירושלים. בנט שפך לא מעט כסף, התאמץ וגמר עם מנדט אחד בלבד (המפלגה המתחרה, נתמכת על ידי זבולון אורלב, קיבלה 2 מנדטים), אבל כשלונות מביכים נרשמו גם באשקלון (היה למפלגה סגן ראש עיר. הפעם לא נכנסו), נתיבות (הנציגות של המפלגה נמחקה), אשדוד (כנ״ל), מגדל העמק (כנ״ל), חצור ועוד. אולי מביך מכול מה שקרה למפלגה בנשר. בנט הימר על מועמד חילוני, הסיר את תמיכת המפלגה מהנציג שהיה במקום ובא לעיר כדי לגייס קולות למועמד שלו. המאמץ המרשים הזה הניב את התוצאות הבאות: המועמד החילוני של בנט לא נכנס. המועמד שבנט נטש קיבל ארבעה מנדטים. לא נעים.

על דווידי כבר כתבתי. בנט ושקד אומרים – אנחנו נתנו לו תקציב ראשונים. לפני הליכוד. זה נכון, אבל זה רחוק מלהפוך אותו לנציג ״הבית היהודי״. די אם נזכיר שדווידי היה ראש מטה הבחירות של הליכוד בבחירות האחרונות. גם ההתהדרות של בנט בנצחון של רביבו בלוד לא במקומה. רביבו הוא ליכודניק לכל דבר.

אז איך בנט ושקד סופרים עשרות נציגים חדשים? אני לא בדיוק מבין. ח״כ שקד בטח תסביר במכתבה. ייתכן שחלק מההסבר נעוץ בעובדה שהמפלגה הכניסה נציגים בלוד ואופקים. לפני הבחירות היו שם ועדות קרואות אז ניתן לטעון שאלו נציגים חדשים. כמובן שזו עוד מניפולציה. לפני הועדות הקרואות היה למפד״ל ההיסטורית נציגים שם, כך שכוחה של המפלגה לא באמת גדל.

מה שהכי מדהים זה שהתקשורת הדתית לאומית, ברובה, קנתה בשמחה את הספין של בנט. הלוואי והייתי יכול לחשוב שזו טעות בתום לב ולא קשור לתקציבי הפרסום ששופך בנט על כלי התקשורת הללו, שכמו כל כלי התקשורת סובלים מחולשה כלכלית.

ולהלן תשובת ח"כ איילת שקד:

העיתונאי רביב דרוקר בטוריו על הבחירות המוניצפאליות בבית היהודי חטא לאמת. רוב הנתונים שהביא היו נכונים (למרות שהיו לו כמה טעויות) אולם לומר רבע מהאמת זה כמו לומר אי אמת. רביב הסתכל על רבע הכוס הריקה ולא על שלושת רבעי הכוס המלאה. אף מפלגה שמריצה כזו כמות של רשימות לא יכולה להצליח ב 100% מהמקומות. אז הינה העובדות תשפטו בעצמכם:

מ 78 נציגים עלינו ל 113! עלייה של 45% אבל זה לא נחשב בעייני אדון דרוקר.

נציגים במקומות חדשים:

חדרה, נהריה, הוד השרון, ראש העין, קדימה צורן, פרדסיה, גן יבנה, יבנה, אריאל, אור יהודה בית דגן, באר יעקב, קריית ים, יהוד, אופקים , ג'וליס, בני עי"ש, חריש, טבריה, גבעת זאב ועוד. סה"כ 49 נציגים חדשים ב 37 יישובים חדשים.

לוד ואופקים-אז מה אם הייתה ועדה קרואה? בלוד הבית היהודי קיבל 2 מנדטים וסגן ראש עיר ומנכ"ל העירייה בגלל שבזמן אמת ע"פ בקשתו של חיים ביבס כל הבית היהודי נרתם לעזרת רביבו ותרם תרומה מכרעת לנצחונו. כבר היום ישבו אצלי נציגים מהגרעין , וביחד עם הראל מרגלית התחלנו לבנות תוכנית לפארק טכנולוגי בלוד. זו רק ההתחלה אבל נראה מה יהיה בעוד שנתיים.

בכרמיאל יש לנו 2 נציגים חדשים אחד מהם סגן ראש עיר.

קרית אתא מ 1 עלינו ל 2.

אנו קבענו יתד ב 4 רשויות דרוזייות ובדואיות (מע'אר, דבוריה (בדואי), דאלית אל כרמל וג'וליס) – סה"כ יש לנו 7 נציגים מהמגזר הדרוזי-בדואי כאשר אחד הוא ראש מועצה (ג"וליס).

בקריית מלאכי ללו זהר , נציג הבית היהודי נבחר לראש העיר וזה לאחר שנים רבות בהן לבית היהודי לא היה ראש עיר שלה.

ערים מרכזיות:

תל אביב – שמרנו על כוחינו.נציג נוסף של הבית היהודי (חיים גורן) נכנס למועצה ברשימת דרום העיר וחבר אלינו

רעננה-עלינו מ 2 מתוך 4 מנדטים שלנו בפעם הקןדמת ל 3 מתוך 4 שהם שלנו.

רמת גן עלינו מ 2 ל 3.

גבעתיים שמרנו על 2, כנ"ל בנתניה.

אליכין מ 2 עלינו ל 3.

בית שמש-פעם קודמת הייתה רשימה שלא מזוהה מפדל והפעם 3 מנדטים ..

בגב"ש פעם קודמת היו 3 נציגי בית יהודי ונשארו 3. זה שרצים חברה עם כיפה סרוגה ברשימות אחרות כמו עם יוסי ברודני זה לא אומר שהם בית יהודי…

פתח תקוה-היו 3 ונשארו 3. המנדט הרביעי עליו רביב מדבר זה שוב ניכוס שהוא עושה לנציג ציונות דתית שלא רץ בית יהודי/מפדל בפעם הקודמת…

באשקלון היה מנדט אחד ונמחק.

בירושלים נחלנו כישלון. משלושה מנדטים לאחד בגלל פיצול ברשימות.

שדרות-אלון דויודי , פעיל ליכוד מובהק על כך אין ויכוח. אולם , הוא איש הציונות הדתית , בן הגרעין התורני והבית היהודי תמך בו מהתחלה , בזמן שהליכוד תמך עדיין בבוסקילה. כמו כן הבית היהודי מימן חלק מהקמפיין. רק כאשר הסקרים הצביעו שאלון מוביל העביר הליכוד את התמיכה אליו. על פתק ההצבעה הופיע הבית היהודי בנוסף לליכוד. מנדט אחד מתוך השלושה ברשימה הוא נציג הבית היהודי.

בל נשכח את הדרוזים שם זכינו במנדט. הריצה היתה מוצהרת כבית יהודי עם אותיות טב ונפתלי היה אורח הכבוד בכנס של כ 6000 איש, היחיד שהוזמן!

לגבי הרצת ראשי רשויות, בחלק מהמקרים הריצה הייתה ע"מ להעצים את הנציג שלנו בידיעה שלא נזכה כמו בגן יבנה שם אחרי שנים רבות הכנסנו נציג למועצה ובנשר שם אכן נכשלנו.

בנוסף יש מקומות נוספים רבים שרצו נציגי בית יהודי (חברי מרכז)אבל לא תחת השם בית יהודי אותם לא ניכסנו לעצמנו כגון מוטי יעקובי במצפה רמון שהכניסו 2 מנדטים .

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.