הסרט שמפחיד את בית הנשיא

מאת  | 1 בדצמבר 2013
 

לפני כמה שנים נרקמה יוזמה. יאיר לפיד יצלם סרט דוקומנטרי על הנשיא שמעון פרס, דני וסלי יפיק, הסרט ישודר ב"קשת" ואולי סוף סוף הנשיא יקבל את הכבוד המגיע לו. זה לא עבד. אני לא יודע בדיוק למה, אבל, איכשהו, במקום יאיר לפיד, הסרט נפל בחיקו של נפתלי גליקסברג, יוצר דוקומנטרי מוערך עם קילומטראז' ארוך.

גליקסברג התחיל ללוות את הנשיא ובית הנשיא. בהתחלה הוא קיבל נגישות משמעותית. בשלב מסוים, אנשי פרס התחילו להבין שיש בעיה. גליקסברג לא בשליטה. הוא עוד חלילה עלול לשדר משהו קצת יותר אמיתי על בית הנשיא ועל הנשיא, להרים את המסכה מעל אחד המקומות הכי פחות כנים אצלנו בשלטון. גליקסברג לא בא לעשות תחקיר, אבל כשאתה נמצא הרבה עם מצלמה, אתה לאט לאט מגלה מי באמת מנהל את המקום הזה (אבי גיל?), מי האנשים שמסתובבים שם, מי תורם כסף למיזמיו השונים של פרס ואנשיו (אוליגרכים למיניהם עם אינטרס עז בלגיטימיות?).

מאז הפך גליקסברג לדמות לא אהודה בבית הנשיא והסרט שלו לסרט שהכי מפחיד את בית הנשיא. אנשי פרס מיררו לו לא פעם את החיים. פעם אחת זה הגיע אפילו להערמת קשיים כשאנשי הצוות רצו לאכול בבית הנשיא. זה לא חוקי. תאכלו בחוץ. לא פעם ניסו אנשי הנשיא להתחמק מימי צילום, אבל גליקסברג לא נרתע. הוא נסע כמה פעמים עם פרס לחו"ל, המשיך לבוא, לצלם. באחת הנסיעות לחו"ל ייתכן אפילו שהוא תפס שוט שמאוד מלחיץ את אנשי הנשיא. אם המצלמה אכן קלטה את זה ואם גליקסברג ישדר, אחד הדברים שידועים מאוד בברנז'ה, יהפכו פתאום לנחלת הכלל ואוי, זה הולך להיות מביך.

בית הנשיא של פרס מחובר ל"קשת" כמעט בכול רמה. אנשי פרס התחילו להפעיל לחץ על גוף הטלוויזיה החזק בישראל להחזיר לעצמם את השליטה ביוצר הסורר. בינתיים, עד כמה שידיעתי מגעת, זה לא עובד. "קשת" הולכים עם גליקסברג והוא כבר עורך. בוא נקווה שבעקבות הפוסט הזה, זה כבר לא יקרה…

פניתי לדוברת בית הנשיא, איילת פריש עם שאלות בנושא. פריש הכחישה את הסיפור באופן הכי נחרץ שיש. היא אמרה שנכחה בהקרנה שעשה גליקסברג לאנשי הנשיא ופרס יוצא ממנו "ענק, ענק". ניסיוני עם בית הנשיא הוא כזה שאני כבר לא לוקח את דבריהם כאמת שאין לערער עליה. אני בכלל הבנתי שמנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, יצאה מההקרנה בתחושה לגמרי אחרת. כך או כך, הנה התגובה של בית הנשיא: הדברים המתוארים חסרי כל יסוד. ההפך הוא הנכון, בית הנשיא עובד ביחסים טובים ומתוך שיתוף פעולה מלא, והערכה מקצועית רבה לבמאי נפתלי גליקסברג, וצוות הדוקומנטרי אשר מתלווה מזה כמעט 4 שנים למגוון רחב של פעילויות הנשיא בארץ ובחו"ל.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.