תחקיר משרד התיירות

| 21 במרץ 2011

לצפייה בתחקיר בווידאו לחצו כאן

פרוטוקול, משרד התיירותתראו את הפרוטוקול שבתמונה. נראה כמו סתם פרוטוקול משעמם במשרד התיירות. דיון בראשות מנכ"ל משרד התיירות על תקציב לפסטיבל סטודנטים באילת. רק אנשים עם התמצאות טובה בנבכי משרד התיירות יכולים להבין כמה הפרוטוקול הזה מוזר.

הדיון התכנס בתאריך 21.7.10, והוא דן בפסטיבל סטודנטים שאמור להתקיים שישה שבועות לאחר מכן. מנכ"ל משרד התיירות, נועז בר ניר, כבר בפתיחה אומר את הדברים הבאים:

"אני רואה חשיבות רבה ביצירת פסטיבל שיתקיים כמסורתי בעיר אילת ובאופן רב שנתי…המשרד יוכל להשתתף בעלות של עד 1 מיליון שקל"

הפקידים נעים באי נוחות. היועץ המשפטי הוותיק עובדיה קדמי אומר:

"המשרד לא היה אף פעם שותף לאירוע כזה בעבר…היו מגעים עם המשרד לפני מספר חודשים בנושא ועל כן הם רצו קדימה וזאת למרות שהדבר לא הובא לידיעת הגורמים המקצועיים במשרד"

סמנכ"ל השיווק של המשרד, אורן דרורי, אומר:

"יהיה בעייתי לבצע פרסומים חדשים בחו"ל עקב לחץ הזמן… במצגת שהוצגה היה חסר קהלי היעד, מדינות היעד"

הפקידים עדינים. הנה מה שהם בעצם ניסו להגיד: איך קורה שמנכ"ל משרד התיירות מודיע על הקצאה של מיליון שקל לפסטיבל סטודנטים, סוג של פסטיבל שמעולם לא קיבל כסף ממשרד התיירות, והוא כבר מודיע שזה יהיה רב שנתי? מי רץ קדימה עם הפרוייקט, בזמן שהדרג המקצועי היה מחוץ לתמונה, כדברי היועץ המשפטי של המשרד, ולאן הוא רץ? והכי חשוב – למי זה כל כך דחוף לתת כסף לפרויקט הזה ולמה?

דותן חרוש, מנכ"ל החברה הכלכלית של אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי הרצליה:

מבחינת תמיכה ממשלתית, יש משהו כזה אצלכם?

הלוואי.

הלוואי אבל לא?

הלוואי אבל לא.

שום צורה של עזרה?

לצערנו לא, אני אגיד לך מי כן מקבל תמיכה.

מי?

המכללה למינהל.

ייתכן שהפתרון לכל השאלות הללו טמון באישה שבתמונה. שמה יולי רוט, היא השתתפה באותו דיון במשרד התיירות כאחת הנציגות של חברת "פ.ל.ס", החברה הכלכלית של המכללה למנהל, ויש לה עוד קשר חשוב במשרד התיירות. רוט נמצאת בקשרים אינטימיים עם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. בדרך כלל, אנחנו לא נוהגים לעסוק בחייהם האישיים של השרים שלנו. המקרה הזה הוא חריג בגלל הקשר לתקציב משרד התיירות. מיסיז'ניקוב ורוט מנהלים מערכת יחסים אינטימית זה זמן. הנה למשל, שר התיירות מגיע באחד מלילות רביעי בשעה 22:54 בלילה לביתה של רוט ביפו, כמו שהוא עושה לא פעם. בשעה 8:23 בבוקר הוא יוצא מהבית. שר התיירות ורוט גם בילו בחופשה משותפת.

הנה הנוהל של משרד התיירות לתמיכה בפסטיבלים. הוא חובר על ידי מנכ"ל משרד התיירות בדיוק שנה לפני שאותו מנכ"ל בדיוק אישר את העברת הכסף לפסטיבל באילת:

תנאי סף ראשון (מתוך הנוהל): "הבקשה תוגש לפחות חצי שנה לפני האירוע".

הבקשה לפסטיבל הזה הוגשה 6 שבועות בלבד לפני הפסטיבל.

תנאי סף שני (מתוך הנוהל): "ישתתפו בו לפחות 20,000 איש".

אפילו המארגנים של הפסטיבל לא טענו שיש סיכוי ליותר מ – 6,000.

תנאי שלישי (מתוך הנוהל): "משרד התיירות ישתתף רק בהוצאות השיווק, לא בהפקת האירוע".

בפועל תקציב המשרד מימן את רוב הוצאות הפסטיבל.

בנוהל כתוב שתינתן עדיפות לאירועים המכוונים לתיירות מחו"ל וכאלו שכבר נערכו מספר רב של פעמים והפכו ל"מותג". במקרה הזה, מדובר בפסטיבל שמיועד לתיירות פנים ואין לו שום ערך מותגי.

האישור התקציבי התבסס על הבטחות של חברת "פ.ל.ס". נציגת החברה אמרה: אנחנו עושים שיתופי פעולה עם הארגונים הבאים:

1. פרוייקט "תגלית". הנופש יהיה חלק מסיור של חברי "תגלית" בארץ". מתוך שיחה שערכנו עם נציגת "תגלית":

הם אמרו ש"תגלית" שלחו סטודנטים

שלחו באופן רשמי?

כן.

לא, זה ממש לא נכון.

2. שיתוף פעולה עם "WUJS – ארגון הסטודנטים היהודים בעולם". הנה מה שאמר לנו נציג הארגון:

"אין לי שום פרטים על כך, לכן לא היינו מעורבים בזה"

3. שיתוף פעולה עם "ESU התאחדות הסטודנטים האירופאית". לפסטיבל צפויים להגיע כ – 400 סטודנטים מחו"ל". מתוך שיחה שערכנו עם נציג הארגון:

"בדקתי ביסודיות ואני עדיין לא יודע שום פרט על האירוע. אני מבין שהייתה מסיבה או אירוע, אבל לנו לא היה קשר לכך"

היזמים גם הבטיחו הפקת קליפ שיוקרן בטיסות אל על כחודש לפני הפסטיבל. לא היה קליפ. הנה קטע מתוך שיחה שערכנו עם נועז בר ניר, מנכ"ל משרד התיירות:

איזשהו מנגנון שאתם בודקים לאחר מעשה את ההבטחות של המארגנים, כלומר כמה באו?

תראה, בקטע הזה, בקטע הזה, היו לנו המון התלבטויות. כל הפסטיבלים אנחנו, האופציה היחידה שיש לנו זה דיווחי מארגנים, שיש לזה יתרונות ויש לזה חסרונות. אני יכול להגיד לך שגם הרבה פסטיבלים שמאורגנים על ידי גופים ציבוריים נותנים לנו מספרים שפה ושם אנשים שלנו הלכו לאירועים ואמרו "רבותיי, לא יכול להיות כאלה היקפים שהם מספרים עליהם". יש עם זה בעיה, אנחנו מודעים.

מארגני הפסטיבל, חברת "פ.ל.ס" בה מועסקת רוט, הבטיחו למשרד התיירות שהעלות הכוללת של הפסטיבל תהיה 5 מיליון שקלים. לא במקרה הם עשו את זה. הם יודעים שהחוק, ליתר דיוק, תקנה 3(30) לחובת מכרזים קובע שמשרד התיירות לא יכול לתת את הכסף לבד לפסטיבל כזה, לפחות לא במסלול בו "פ.ל.ס" ביקשו את הכסף. לפי התקנה, היזמים צריכים לשים לפחות חצי מעלות הפסטיבל. הנה מה שקובע היועץ המשפטי של משרד התיירות– אנחנו (משרד התיירות) נממן רק 20% מעלות הפרוייקט, כלומר, אנחנו נשים 936 אלף שקלים ואתם תשימו עוד כמעט 4 מיליון שקלים.

ובכן, לפי תחקיר "המקור", הפסטיבל עלה כ – 700 אלף ש"ח בלבד. "משינה" קיבלה 140 אלף ש"ח. חברת ההגברה 75 אלף ש"ח. גם "תיסלם" באו". שר התיירות, מסתבר, הוא אוהד מושבע של הלהקה והוא עמד על כך שיגיעו לפסטיבל, על אף הסתייגות המארגנים. הלהקה קיבלה 75 אלף ש"ח על הופעתה, ואחרי ההופעה הלכו המעריץ מיסיז'ניקוב, יולי רוט, חבריה להפקה וחברי להקת תיסלם לאכול ארוחת ערב מאוחרת.

הרוב הגדול, אם לא המכריע, של עלות הפסטיבל שולם על ידי משרד התיירות. עיריית אילת לא השתתפה, וגם לא התאחדות הסטודנטים. האם משרד התיירות ניסה לבדוק שהחוק קויים ומישהו אחר שם כסף על הפסטיבל, חוץ ממנו? שר התיירות דווקא מכנס דיון מיוחד חודש וחצי אחרי הפסטיבל, אבל לפי הפרוטוקול, שהוא העביר לנו, הוא לא שואל על העניין הזה. הוא קובע שאירוע היה "מוצלח" ויש להפוך אותו ל"אירוע תיירותי ממדרגה ראשונה"

שישה ימים לאחר הדיון הראשון כבר מובאת התמיכה בפסטיבל בנוהל מזורז לוועדת המכרזים של המשרד. היועץ המשפטי אמר כי התמיכה בפסטיבל אינה בהתאם לנוהלי המשרד, אולם זהו פסטיבל ייחודי. מה ייחודי בו? לא ברור. למה צריך ועדת מכרזים? כי אם משרד התיירות רוצה להפיק פסטיבל סטודנטים באילת, אז הוא צריך לקיים מכרז. מן הסתם, יתחרו כל אגודות הסטודנטים בארץ, שרבות מהן מפיקות גם היום פסטיבלים כאלה באילת, אבל אז מה יהיה על חברת "פ.ל.ס" והמקורבת לשר, יולי רוט?

בוועדת המכרזים תופרים מעין קונסטרוקציה, לפיה מי שמפיק את הפסטיבל הוא בעצם התאחדות הסטודנטים הארצית. התאחדות יש רק אחת, ולכן היא "ספק יחיד", שהחוק פוטר ממכרז. רק היא יכולה להפיק את הפסטיבל. ומה התפקיד של "פ.ל.ס"? היא, על פי הפרוטוקול, בכלל "הזרוע הביצועית של התאחדות הסטודנטים", לא פחות. זה נשמע כמעט כמו חטיבה ביצועית בתוך התאחדות הסטודנטים ולא חברה עצמאית, שדומות לה יש רבות בארץ. הנה קטע משיחה שקיימנו עם בועז טופורובסקי, מנכ"ל התאחדות הסטודנטים:

כתוב שם, בפרוטוקול, שהחוזה של משרד התיירות ייחתם מול התאחדות הסטודנטים. זה מה שקרה בסוף, או שהוא נחתם מול פלס?

מול התאחדות הסטודנטים, כאשר היה לנו הסכם עם פ.ל.ס שאנחנו מעבירים להם את זה.

אהה..אז פשוט כל מה שאתם קיבלתם העברתם אליהם?

כן. אני יכול להגיד לך שזו פעם ראשונה שאני נמצא בהתאחדות הסטודנטים, הייתי שנתיים וחצי כמעט, באותה תקופה שנתיים וקצת ולפני זה הייתי שנתיים יושב ראש אגודה בתל אביב, ועוד כל מיני תפקידים… אז בכל השנים שאני נמצא בזה.. אני לא זוכר שקיבלנו לאירוע שהוא אירוע של מסיבות, אני לא זוכר שקיבלנו סכומי כסף מהמדינה. אני יודע שהייתה הידברות מוקדמת איתו (עם שר התיירות) בנושא, ושזה התקדם באופן חיובי והיו צריכים אותי כדי לבוא להראות שבאמת זה אירוע שקשור להתאחדות הסטודנטים.

אז מי פה היה "הזרוע הביצועית" של מי? כי לפי מה שיו"ר התאחדות הסטודנטים באותה תקופה אומר – "פ.ל.ס" צירפו אותו, אחרי שכבר היו אצל השר מיסז'ניקוב וקיבלו אישור עקרוני, רק ש"פ.ל.ס" לעולם לא היו מקבלים מעמד של "ספק יחיד" ובמכרז מי יודע אם היו מנצחים. נחזור כעת לשיחתנו עם נועז בר ניר, מנכ"ל משרד התיירות:

אתם למעשה הכרזתם שזה מיזם משותף והיה צריך להיות מצ'ינג אבל אף אחד לא עשה מצ'ינג – לא עיריית אילת, לא התאחדות בתי המלון, לא התאחדות הסטודנטים, לא אף אחד ואז משרד התיירות נתן כסף.

אני מזכיר לך שמאחורי זה הייתה התאחדות הסטודנטים.

רק כצינור.

למה כצינור?

כי בועז טופורבסקי, דבר איתו עכשיו, אני דיברתי איתו, הם קיבלו את הכסף מכם, והעבירו אותו "AS IS" לפלס… הוא לא עשה כלום. כל המעורבות שלו הייתה לבוא לדיון אצלך ולבוא לפסטיבל.

לא הבנתי, מי שעשה את זה זה לא זרוע שלו?

לא. זה חברה, עסק כלכלי לכל דבר, זה נקרא "פ.ל.ס חברה בע"מ", רשומה ברשם החברות, ואתם הכרזתם עליו כספק יחיד.. כאילו בגלל התאחדות הסטודנטים אבל כל חברה יכולה לעשות פסטיבל סטודנטים באילת, ורבות עושות. החברה הכלכלית של המרכז הבינתחומי, החברה הכלכלית של אוניברסיטת ת"א.

הם עושים גם דברים כאלה?

בוודאי.

לאירועים באילת?

כן.

כאמור, מעולם פסטיבל סטודנטים לא קיבל תקציב ממשרד התיירות. בכלל, אין פסטיבל בארץ, חוץ מפסטיבל הג'אז באילת, שקיבל תקציב כל כך גבוה. אז למה המנכ"ל דוחף את הפרויקט? אולי כי זה הונחת עליו מהשר. ולמה השר הנחית? אולי כי "פ.ל.ס", בה עובדת יולי רוט, דוחפים את זה. בחזרה לשיחה עם נועז בר ניר, מנכ"ל משרד התיירות:

אתה בפסטיבל הזה היית נתון ללחץ מצד לשכת השר? כי הם אמרו באופן מפורש בדיון שהם באו אחרי שהם הציגו את זה כבר לשר. והשר תומך.

תבין שהרבה דברים מגיעים אלינו אחרי שהם מגיעים ללשכת השר. הרבה אירועים, הרבה פרויקטים, הרבה אנשים פונים לשר וזה בהחלט לגיטימי, וזה עובר לדרג המקצועי שמקבל את ההחלטה שלו.

השאלה אם אתה כמנכ"ל מרגיש לא נוח שזה נוחת עלייך מלשכת השר שישה שבועות לפני האירוע.

תראה, עם הרבה דברים אני לא מרגיש נוח. לא רק דברים שקשורים ללכשכת השר. הרבה דברים שנופלים בטווחים קצרים וצריך לתת תשובות הם לא נוחים מטבעם, כי כל המערכות הממשלתיות מאד בירוקרטיות.

השאלה אם בפרויקט הזה ספציפית לא הרגשת לא נוח עם הלוח זמנים המאוד מצומצם, כי אתה שם מעמיד בסוף הדיון…

אמרתי לך עוד פעם, תמיד בפרויקטים דחופים יש אי-נוחות. אבל לצערי זה חלק מהשגרה שלנו, לאו דווקא דברים שבאים מלשכת השר, יש דברים שפתאום נוחתים, פתאום מישהו נזכר בשלב מאוחר, ואנחנו רואים לנכון לעזור ולסייע.

השר דיבר איתך אי פעם ישירות על הפרוייקט הזה?

השר דיבר איתי על הפרוייקט הזה, דיבר איתי גם על הרבה פרויקטים אחרים.

הוא דיבר איתך מספר פעמים בעניין הזה?

אני מניח שכן.

בתגובת שר התיירות לתחקיר הזה נאמר:

"משעה שהפנה השר את ההתאחדות לטיפול מנכ"ל המשרד, לא היה מעורב השר, למעט מעקב שוטף אחר ביצוע משימות. למותר לציין כי לא היה לחץ מטעם השר כלפי הדרג המקצועי, בנושא זה"

שיחה שלנו עם בכיר במשרד התיירות, תיארה מציאות של שר שיודע איך להשיג מהדרג המקצועי אישורים, גם כשהם לא עומדים לכאורה בנהלים.

ההחלטה לתקצב את הפרויקט לא עומדת אם כן, לכאורה, לא בנוהל, לא בתקנות וגם הבטחות המארגנים לא ממש יושמו. האם לפחות התנאים שהציבו בכירי משרד התיירות התממשו? המשרד קבע שבפסטיבל ישתתפו תיירים מחו"ל. נחזור לרגע לשיחה שערכנו עם בועז טופורובסקי, מנכ"ל התאחדות הסטודנטים:

בפסטיבל עצמו בכלל יש לך הערכה כמה סטודנטים היו? אם היו סטודנטים מחו"ל? או שאין לך מושג?

באתי לשם על תקן סטודנט. אומנם הייתי יו"ר ההתאחדות עדיין, אבל לא הייתי מאחורי הקלעים. היו מלא סטודנטים, ראיתי פה ושם סטודנטים מחו"ל, אבל ממש במספרים נמוכים. אותי הביאו למשרד התיירות כהתאחדות, כי רצו להראות שאנחנו יכולים להפיץ את זה להתאחדות הסטודנטים האירופית שאני גם זוכר שהצגתי למשרד התיירות שאנחנו נעשה את המקסימום בזמן הקצר לפני, זה היה חודשיים בערך לפני האירוע אם אני זוכר נכון.

שישה שבועות בול.

הכמות שנוכל להביא בטח לא תהיה יותר מדי אנשים. אנשים לא מעכשיו לעכשיו קובעים סוף שבוע במדינת ישראל.

אגב, אותו בועז טופורובסקי שלח אחרי הפסטיבל סיכום אירוע למשרד התיירות, שם הוא נשמע אחרת לגמרי:

"השתתפו למעלה מ– 5,000 סטודנטים וכ– 550 מרחבי העולם… התגובות היו נלהבות"

לפי תחקיר "המקור", לעומת זאת, היו בפסטיבל כ – 2,000 סטודנטים, וכמות זניחה למדי של סטודנטים מחו"ל. בסוף אישור התקציב מסכם את דבריו מנכ"ל משרד התיירות, נועז בר ניר, באמירה הבאה:

"המשרד רואה חשיבות גדולה בכך שהפסטיבל ימותג גבוה, אירוע שיהיה מכובד"

הייתה עמידה בתנאי הזה? תשפטו אתם לבד.

הלכנו לקבל תשובות מ"פ.ל.ס", החברה הכלכלית של המכללה למנהל, ומהמנכ"ל גיא בסר. הנה מה שאומר לנו בסר בראיון עימו:

גיא, אני רביב דרוקר. פשוט כולם טורקים לי טלפונים, אז באתי לשאול אותך ישירות. כמה סטודנטים היו?

באזור ה.. בין 3,000 ל-4,000.

סטודנטים מחו"ל היו?

היו גם סטודנטים מחו"ל, למרות שהיה קשה להביא.

ואמרתם בדיון ש"תגלית" משתתפים, וש- WSO וארגון הסטודנטים היהודים.

אוקי, אני אגב…

תגלית לא מכירים את זה בכלל, WSO אמרו שהם לא מכירים, ארגון הסטודנטים היהודים אמרו שהם לא מכירים.

או חוסר הבנה בנתונים או משהו שאתה יודע, הלך עקום, באו מעט מאוד סטודנטים, היה קשה להביא את הסטודנטים.

אתם שמתם שקל על זה?

אנחנו שמנו הרבה יותר מזה.

כמה?

האירוע היה לפחות 3.5 מיליון.

על מה 3.5 מיליון? לי יש את המספרים.

מלונות והוצאות ו…

אתם לא שילמתם מלונות.

בוודאי ששילמנו.

כמה?

שילמנו… מלונות שילמנו הוצאות, שילמנו צוותים.

הפסדתם כסף על זה?

האירוע הזה היה break even, כמעט even.

אני יודע את הוצאות הפסטיבל, הן לא הגיעו לחצי מיליון.

אני מוכן לחשוף את ההוצאות שבוע הבא כשזה ייצא, אני מקווה שהרשויות יבואו לפה, אני אתן להם את הכל ואז זה יראה כאילו מגוחך כי אני יודע מה אנחנו הוצאנו ואני יודע את הכל, אני אשמח לענות לך על הכל כי לי אין מה להסתיר.

כמה יולי רוט הייתה מעורבת בהכנת התקציב ממשרד התיירות?

היא לא הייתה מעורבת בהשגת התקציב ממשרד התיירות.

היא לא עבדה מול השר בזה? מול סטס?

היא הייתה בעבודה מול משרד התיירות.

אבל אתה מכיר את קשריה עם השר?

קשריה עם השר… אני לא מתעניין בחיים הפרטיים של עובדיי ולא של…

אבל במקרה היה לכם מישהי שמאוד קרובה לשר אצלכם כמפיקה שבאה לגורמים במשרד התיירות.

אני מבין לאן אתה חותר וזה לא עובד ככה.

זה לא עובד ככה?

לא. כי מה שאתה אומר לי בעצם, אם זה עבד ככה אז אני השגתי את הכסף הזה במרמה.

בסר הבטיח בשיחה איתי להעביר מסמכים, שיוכיחו שמשרד התיירות לא היה היחיד שהשקיע בפרויקט. הוא לא העביר. הוא טען שרוט קיבלה על עבודתה 60 אלף שקלים ועבדה על הפרויקט שישה חודשים. חזרה לשיחה עם גיא בסר, מנכל חברת "פ.ל.ס":

סיכמו שהיא תקבל 25% מהרווחים?

ממש לא, אני יכול להראות לך גם כמה היא קיבלה, אתה יודע מה? זה אני אדאג שהדובר יעביר לך, תראה את המשכורת שלה, זה אני מוכן להראות לך.

אוקי.

יולי רוט אכן עבדה בעבר כמפיקת אירועים, כנראה אפילו מוכשרת, אבל בפסטיבל הזה, תפקידה המרכזי, לפי גורם בהפקה, היה הבאת התקציב ממשרד התיירות. אגב, זה לא היה הפרויקט היחיד שהיא קידמה מול משרד התיירות, עד שהיא שמעה על תחקיר "המקור". הנה קטע משיחה טלפונית שערכתי עם יולי רוט בעניין:

יולי?

כן.

רביב דרוקר מערוץ 10, מה שלומך?

שלום… הכול בסדר, אין תגובה. אבל זה לא יפה שאתם ככה מטרידים אותי מתחת לבית, זה עובר את כל הגבול וכל הטעם של הטוב.

למה?

ככה, ככה, כי זה לא יתכן.

ולעבוד עבור פסטיבל סטודנטים ולהוציא כסף ממשרד התיירות במיליון שקל לפסטיבל שהוא לא תרם בעולם?

תקשיב, תקשיב, מה שאתה עושה אתה מטריד בן אדם פרטי וזה לא ייתכן ואני חשבתי שאתה עיתונאי רציני אבל אתה פשוט מתעסק בעיתונות צהובה, זה מה שאתה עושה.

בכל הקשור לפסטיבל באילת, רוט כאמור, ביצעה את תפקידה מצוין. שבועיים אחרי הדיון הראשון, כאילו אין בירוקרטיה בעולמנו, כבר יצאה הודעה רשמית של משרד התיירות ולשכת שר התיירות:

"לראשונה בישראל: FUNJOYA 2010 – פסטיבל בינלאומי בהשתתפות אלפי סטודנטים מישראל ומאירופה"

השר עצמו צוטט בהודעה החגיגית של המשרד:

"פסטיבל הסטודנטים הנו בעל משמעות רבה לעיר אילת ולמדינת ישראל. אנו נפעל לקיים את הפסטיבל מדי שנה"

הנה מה שאמר בעניין השר מסז'ניקוב לאייל גורן, אשר פגש את השר ביריד התיירות בברלין:

רציתי לשאול אותך מערוץ 10, לגבי האם יש לך בעיה לגבי העובדה שבזכותך עבר תקציב של מיליון שקלים לארגון של פסטיבל הסטודנטים באילת, שעבדה בו יולי רוט?

אני מבין שזה הנושא הכי לוהט ב"איי-טי-בי", היריד הכי גדול בעולם.

ובכל זאת, לעצם העניין.

אני בכל זאת חושב שהיריד הזה הוא הרבה יותר מעניין ממה ש…

פסטיבל הסטודנטים באילת. שאלתי שאלה, ולא זכיתי לתשובה.

תודה.

"פ.ל.ס" ורוט לא הסתפקו בתקציב הזה. החזון שלהם הוא פסטיבלים קבועים באילת במימון משרד התיירות. מלכתחילה הם באמת דיברו על פסטיבל שנתי. עכשיו מתברר כי השנה נמשכת 7 חודשים, כי כבר בחודש הבא יש פאנג'ויה נוסף באילת. רוט אמרה למקורביה שעזרה גם במקרה הזה להשיג תקציב ממשרד התיירות. שר התיירות, בתגובה ל"מקור", מסר שאכן אין לו דרך לדעת האם דיווחי המארגנים על הפסטיבל הקודם נכונים ושמשרד התיירות יתמוך בפסטיבל הבא, רק בתנאי שהמארגנים ימצאו דרך לעודד יותר סטודנטים מחו"ל להגיע. הפסטיבל כאמור, בעוד חודש בלבד.

מותר, כמובן, לשר התיירות להחליט על מדיניות של תמיכה בפסטיבלי סטודנטים באילת, אפילו אם זה לא היה עד אז מעולם, ואפילו בסכום גבוה במיוחד. השאלה היא, האם משרד התיירות היה מעניק את התקציב הזה, בניגוד לכאורה לכל הנהלים והתקדימים, לולא קשריה של יולי רוט עם השר סטס מיסיז'ניקוב?

כתבתו של רביב דרוקר

עורכת: טלי קורין.

צלם: דודו בוקר.

מקליט: עמית אלה.

תחקיר: מאור צור, לינור גריסריו.

תגובות

תגובת לשכת שר התיירות:

פסטיבל הסטודנטים הבין לאומי באילת זכה לתמיכה גורפת של כלל הגורמים המקצועיים במשרד. המשרד מרוצה מתוצאות הפסטיבל, הראשון מסוגו, וימשיך לתמוך בו. הניסיון להסיט את הדיון למישור האישי אינו אלא רכילות זולה וצהובה שאינה ראויה לעיתונאים המכבדים את עצמם.

תגובת חברת פ.ל.ס:

מעורבותו הכספית של משרד התיירות באירוע בין לאומי זה הייתה באמצעות תמיכה כספית בהתאחדות הסטודנטים בלבד. פלס לא קיבלה באופן ישיר כל תמיכה ממשרד התיירות, וכל התקשרותה הייתה עם התאחדות הסטודנטים.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.