החוב של נתניהו לבר אילן

| 10 ביוני 2009

אז למה נתניהו נושא את נאומו בבר אילן?

מאוד מובן למה הוא לא מדבר בכנסת. ראש הממשלה רוצה את התפאורה החגיגית ונטולת קריאות הביניים של האוניברסיטה. אבל למה דווקא בר אילן? מן הסתם, נתניהו רוצה ללטף את הקהל הביתי שלו.

לי יש סיפור על היחסים בין נתניהו לאוניברסיטת בר אילן. זה סיפור עיתונאי בו פישלתי, לתחושתי, לא מעט.

לפני כמעט ארבע שנים, עמנואל רוזן ואני פרסמנו תחקיר. לפי התחקיר, מכון מחקר שפועל בתוך האוניברסיטה ערך עשרות סקרים עבור הפוליטיקאי נתניהו מבלי לקבל תמורה. בראש המכון עמד מקורב של נתניהו, פרופסור יעקב כץ. המקורב היה גם הסוקר של ביבי, אבל תפקידו המרכזי בחיים היה יו"ר המזכירות הפדגוגית של משרד החינוך. בתחקיר הצגנו שני סימני שאלה סביב התשלום של נתניהו לאוניברסיטה וכפל התפקידים של פרופסור כץ.

בעקבות התחקיר, נפתחה חקירה בנציבות שירות מדינה. החקירה כבר תירגמה חלק מסימני השאלה לסימני קריאה. החומר הועבר למשטרת ישראל, שפתחה בחקירה. נתניהו זומן, נחקר והמשטרה החליטה לסגור את התיק כנגדו. התיק כנגד פרופסור כץ נשאר פתוח. למיטב ידיעתי, הוא נשאר ללא החלטה עד היום. זה אחד הדברים שאני מצטער עליהם. פרופסור כץ, על פי כל האנשים שדיברתי איתם, הוא איש יקר וטוב. הוא נפגע קשות מהתחקיר. איבד את תפקידו, נאלץ לעמוד תחת חקירת משטרה והורחק מסביבת נתניהו. לביבי, לעומת זאת, מטרת התחקיר, לא קרה דבר.

איך זה קרה?

במהלך הכנת התחקיר דיברתי עם כמה ממקורבי נתניהו (למשל, גיל סמסונוב). שאלתי אותם בנושא. הם לא תרמו לי כמעט מידע, אבל הלכו לבוס וכינסו ישיבה סודית. הישיבה עסקה בשאלה – איך מנקים את הלכלוך. נתניהו החליט לרשום צ'ק על סך 50 אלף שקלים וכך לטעון שלא קיבל שום טובת הנאה. פשוט שכחתי לשלם. נזכרתי, ביוזמתי, עוד לפני שפניתם אליי ושילמתי.

לא ידעתי בזמן אמת על ההתרחשות הזאת. מה שעוד לא ידעתי זה שדובר אוניברסיטת בר אילן, שמואל אלגרבלי, מורח אותי. מורח זו מילה עדינה. הכרתי אותו עד אז כדובר אמין. הוא טען בתוקף שמדובר בשניים, אולי שלושה סקרים, שנתניהו שילם, בדיוק כמו כל פוליטיקאי אחר. הוא הגן על האוניברסיטה, אבל עוד יותר הגן על נתניהו. תגובתו מיתנה, כמובן, את טון התחקיר שלנו. בחקירה התברר שנתניהו קיים עשרות סקרים (נדמה לי שהמספר המדויק הוא 32) ושהוא לא שילם דבר, עד שבועות ספורים לפני פרסום התחקיר (שעה שבטמטומי שאלתי את המקורבים, זמן יותר מדי ארוך לפני הפרסום).

ביום ראשון נתניהו יעשה כבוד גדול לאוניברסיטת בר אילן. לא יודע אם התכוון לזה, אבל תהיה בכך גם אמירת תודה קטנה על כך שהאוניברסיטה חילצה אותו פעם מסיפור בעייתי מאוד.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.