תחקיר רשות המיסים

מאת  | 14 ביולי 2010
 

לצפייה בתחקיר בווידאו לחצו כאן 

לפני 60 שנה נוצרהסרט "רשומון". סיטואציה אחת, אונס ורצח, מתוארת בדרכים לגמרי שונות על ידי 4 עדים שונים. כל אחד והאמת שלו. זו קצת התחושה שמקבל מי שמתעמק בתיק רשות המיסים. האם זה התיק החמור ביותר שהיה פה אי פעם, כפי שטען מני מזוז לא מזמן? או, בלון חם שנופח מטעמים לא ענייניים, אולי זה משהו באמצע, ואולי זה הכל ביחד?

מתוך ראיון עם עו"ד מרים רוזנטל, לשעבר פרקליטת מחוז ת"א:

"לפי מיטב ידיעתי לא העמידו לדין אף אחד בסיטואציה כזאת שמישהו עשה לובי לטובתו כדי למנות אותו לתפקיד כזה או אחר".

הדרך הראשונה ברשומון שלנו להסתכל על התיק הזה היא מאוד מוכרת. שני מאכערים ניסו וכמעט הצליחו להשתלט על רשות המיסים לטובת עסקיהם הפרטיים. יורם קארשי וקובי בן גור ניצלו את קשריהם כדי למנות את ג'קי מצא לתפקיד מנהל רשות המיסים. אחר כך הם דחפו מולו מינויים של בכירים נוספים ברשות, כאשר כל בכיר התבקש למנות את הכפופים אליו, וכך הלאה. ממש מאפיה.

מוזר לקרוא לקובי בן גור מאכער. בן גור, רואה חשבון, הוא בשר מבשרו של הליכוד. חבר של סילבן שלום, לימור לבנת מינתה אותו לדירקטוריון בזק, יו"ר פלאפון, מנהל בית"ר ירושלים, מועמד לנציב מס הכנסה כשהליכוד עלה לשלטון בשנת 1996, מועמד לחשב כללי.

ג'קי מצא שימש עד לפני ארבע שנים כדוגמא להתגשמות החלום הישראלי. אדם שבגיל 37 התמנה לאחד התפקידים החשובים והרגישים בישראל. מנהל רשות המיסים. הוא נחשב למקצוען, מוכשר ואחד ששומר על קשרים טובים עם כולם. כשמצא עשה לובינג כדי להתמנות לתפקיד הנכסף, הוא נעזר גם בבן גור ובקשריו עם שולה זקן, מנהלת הלשכה של השר שמכריע בגורלו, אהוד אולמרט.

מתוך דבריו עו"ד אודי ברזילי, לשעבר היועץ המשפטי של מס הכנסה:

"לא הייתה תופעה כזו בזמני. להיפך, אם מישהו היה רק מעז לפנות בנושא של מינוי, היו או טורקים לו את הטלפון או אומרים לו הלו, הלו, זה לא המקום".

עכשיו תשמעו את השיחה הבאה. בן גור המאכער, שקשרים ברשות המיסים שווים לו מיליונים, מדבר ישירות עם ראש הפירמידה, שלתחושתו חייב לו בכלל את תפקידו. מצא מתעניין בכישוריה של עובדת שבן גור מינה לתפקיד ברשות המיסים. כן, שמעתם טוב. המאכער מינה, המנהל מתעניין.

הנה קטע מהשיחה בין ג'קי מצא לקובי בן גור, 20.4.2006:

ג'קי: איך התרשמת ממנה? היא נראית יותר בולדוזרית?

קובי: לא, היא בולדוזרית, היא בולדוזרית.

ג'קי: כן?

קובי: היא בולדוזרית, אין ספק. תשמע היא לא קלה עם העובדים שלה, כן, קח את זה בחשבון. אתה יודע הבולדוזריות עובדת לשני הכיוונים.

ג'קי: כן, טוב תראה, העובדים פחות מעניין אותי, יותר מעניין אותי שהיא תשתלט שם על הבלגן.

קובי: בקטע הזה היא בולדוזרית, בקטע הזה היא תהיה בולדוזרית.

ג'קי: היא הזכירה אותי משהו?

קובי: לא שום דבר.

ג'קי: טוב מה אני ממנה?

קובי: אה?

ג'קי: טוב הרי אני לא ממנה, זה לא משנה.

קובי: לא מה פתאום. מה לך ולזה (צוחק).

והנה עוד שיחה שמדגימה את היחסים הלא בריאים, לכאורה, שנרקמו בין המאכער למנהל רשות המיסים. בן גור מדבר עם ידידה שלו ומספר לה על יחסיו עם מנהל רשות המיסים. מתוך השיחה בין קובי בן גור לידידתו, 10.3.2006:

קובי: יש לי איתו יום ראשון ישיבת שיבוצים. אני אומר לך, לפחות עשרה תפקידים.

ידידה: הוא הבין שהוא חייב אותך?.

קובי: יש לי כמה רעיונות.

ידידה: מה הרעיונות שלך?

קובי: אמרתי לך מי אני רוצה שתבוא להיות סגנית אצלכם.

ידידה: דיברת איתו על זה?

קובי: כן, כן, זה מוצא חן בעיניו. אולי אני אקח עוד פעם את אורנה.

ידידה: לא היה לי איתה דיונים מקצועיים, אבל היא לא הבן אדם הכי מקצועי בעולם.

קובי: הדבר הכי חשוב לי, זה להביא סגן לתל אביב 1, מישהו שאני יכול לסמוך עליו.

האישה עליה השניים מדברים היא אורנה בכר, והיא אכן מונתה לתפקיד סגן פקיד שומה ת"א 1. נשמע אפור, אבל מאוד חשוב לעסקים של המאכער בן גור. מצא, על פי כתב האישום, עוזר לתפור את המינוי ואפילו שולח את המאכער לראיין את בכר. כדי שלא תשכח מי מינה אותה.

זמן להכיר את יורם קארשי, אחיה של שולה זקן, האישה החזקה בלשכת אולמרט. גם קארשי הוא בשר מבשרו של הליכוד. חבר מרכז, בעבר יועץ של צחי הנגבי, חבר מועצת עיריית ירושלים וכמובן, גם איש עסקים עם אינטרסים בכל מיני מקומות. גם קארשי ישמח שבכירים ברשות המיסים יהיו חייבים לו את מינויים, ויחד עם בן גור הם מנסים לשלוט במצא. הם גם מאוד מעוניינים שבני טיפוחיהם ברשות המיסים יידעו מי מרח את החמאה על הלחם. כשמצא רוצה למנות אדם בשם יגאל סער לתפקיד נציג רשות המיסים בארה"ב, בן גור לוחץ עליו לעכב את ההודעה. הוא רוצה להודיע לו קודם. הנה קטע מהשיחה בין ג'קי מצא לקובי בן גור, 12.3.2006:

קובי: הוא מאוד מאוד חשוב לו שלא תזמין אותו היום. שמחר תזמין אותו למחר.

ג'קי: ועד אז לא להוציאאת זה?

קובי: לא , לא להוציא.עד שאתה יושב איתו לא להוציא.

ג'קי: טוב.

קובי: תוציא אחרי שאתה יושב.

ג'קי: אבל למהחשוב לו שזה יהיה מחר?

קובי: כי הוא הבטיח לו שלא תקרא לו היום והוא אומר לי תשמע, אני לא יכול שכל מה שאני מבטיח לו, לא מתקיים.

ג'קי: או קיי בסדר.

זהו תור הזהב של קארשי ובן גור. שלושה – ארבעה חודשים אחרי שמצא מונה, תחושת המחויבות שלו כנראה גבוהה, והמאכערים חוגגים.הנה קטע משיחה נוספת בין קובי בן גור לבחורה, 12.3.2006:

בחורה: טוב,אז מה זה היתה הפגישה היום?

קובי: היו איזה עשרים תפקידים. שבצנו 18.

בחורה: אתה והוא לבד?

קובי: כן.

נדמה שככל שהם חוגגים, כך הם הופכים לחמדניים יותר. תראו את השיחה הבאה. לא ברור מי פה המאכער ומי מחזיק באחד התפקידים החשובים והרגישים במדינה. הרקע, אגב, רצונם של בן גור וקארשי שאחד, יוסי שטיינמץ, ימונה לתפקיד גובה המכס באשדוד. הנה קטע נוסף משיחה בין קובי בן גור לג'קי מצא, 29.3.2006:

קובי: אם לא אז לא, אני פשוט רציתי להזכיר לך, כי אני רואהשאתה קצתשוכחדברים אז רציתי להזכיר לך.

ג'קי: למה אתה אומר את זה, הרי אתה יודע שאני לא נפגש עםמנהלים בכירים ואיתו כן נפגש, למה אתה אומר.

קובי: האמת שאתה כבר מזכיר לי את הגמלאים למען האמת .

ג'קי: לא , לא, הם גםלא רואים. אבל תגיד לאיתן שאתה לא מתכוון ברצינות אתה מעליב אותי לידו , זה לא יפה.

איתן שהשניים מזכירים הוא איתן רוב, מנהל רשות המיסים לפני מצא ומקורבו של בן גור. למצא זה קצת מפריע שרוב, קודמו, עד לדרך בה מאכער מדבר אליו. בן גור מגלה רגישות. חזרה לשיחה בין קובי בן גור לג'קי מצא, 29.3.2006:

ג'קי: לא. אני אגיד לך את האמת,אני לא יכול להעליב אותך ליד איתן, כי הוא מכיר אותך יותר טוב ממני.

ג'קי: לא משנה תשמע, אני עודבונה על קידום בבזק.

קובי: קידום איפה?

ג'קי: בבזק.

קובי: בבזק חכה .קודם תוכיח את עצמך חביבי.

ג'קי: אתה…אז, אז מה אתה עושה לי, אתה…..

קובי:נראה שאתה יכול לנהל 6,000 עובדים אז נטפל בך הלאה.

בן גור וקארשי מתאמצים כל כך בשביל שטיינמץ, כי על פי התביעה, בשורת שיחות הוא מבטיח להם שהוא יספק את הסחורה ורומז רמזים עבים שיהיה איש שלהם בנמל אשדוד. פעם אחת הוא גם מקיים. הנה קטע משיחה בין יורם קארשי ליוסי שטיינמץ, 4.6.2006:

יורם: יוסי, תשמע, קיבלתי הודעה עכשיו, יש לי איזה קונטיינר שתקעו לי אותו סתם, יש לי מפות, כיסויים לחלה, ולא ידעתי שצריך להיות מסומן סוג א' , לא מסומן סוג א', לא מסומן כלום, ועכשיו לא נותנים לי לשחרר את זה.

יוסי: עכשיו אין עם מי לדבר.

יורם: לא אכפת לי מחר, השאלה אם אתה יכול לטפל בזה? או שאני אדבר עם אלי בן דוד?

יוסי: אין לי שום בעיה לטפל בזה.

עשרים שעות לאחר מכן, עניין המכולה כבר סודר. מתוך משיחה שנערכה למחרת היום בין יורם קארשי ליוסי שטיינמץ, 5.6.2006:

יורם: יוסי, נגמר, תודה רבה, אני חייב שתספר לי מה עשית , בשביל העתיד.

יוסי: יקירי… אתה יודע, זה אפרופו השיחות שלנו, עדיף לשבת אצל הבן זנונים (מצא) הזה?

שטיינמץ מכוון לכך שמצא מסרב למנות אותו למה שהוא וקארשי רוצים. במקום זאת, מצא מציע לו לבוא להיות עוזרו. גם קארשי מסכים שצריך להגיד "לא" להצעה הזאת. בחזרה לשיחה בין יורם קארשי ויוסי שטיינמץ, 5.6.2006:

יורם: לא, ממש לא, דרך אגב אם הייתי מבקש ממנו ,אולי עוד שבועיים הייתי מקבל איזה .. אתה יודע מה?

יוסי: אתה יודע זה נפל לנו משמים, חבל שזה נפל, אבל זה כאילו רקלהמחיש לך את כל השיחות שלנו, או שאני יושב שם, או שאני יושב אצלו בצורה מסוימת.

יורם: לא, אתה חייב להיות שם , אבל בתפקיד הכי בכיר.

כששומעים שיחות כאלו, אפשר להבין למה החוקרים והפרקליטים הרגישו שהם עלו פה על השחיתות של המאה. הנה לדוגמה שיחה בה מנהל רשות המיסים, ג'קי מצא, מודיע למאכער קובי בן גור, מה הוא עשה למענו, 8.7.2006:

קובי: מה נשמע?

ג'קי: תם ולא נשלם.

קובי: תם ולא נשלם?

ג'קי: מה לא נשלם?

ג'קי: כרגע אני הולך על ***** לרמלה. ***** למסמ"ק רחובות מסמ"ק רחובות פורש, ***** מסמ"ק ב"ש, אה.. ***** במקום ***** לחקירות ת"א ***** אה.. בהוצל"פ וסגן פקיד שומה נתניה *****. הסברים שניפגש בסופ"ש.

קובי: הלכת על מהלך גדול… לא קטן כמו שחשבת.

ג'קי: לא אבל בסגנים עצרתי אחרי אחד. אבל מה זאת אומרת, יש לך 8-9 איש.

קובי: הבנתי.

למי שהתקשה לעקוב, מנהל אחד הגופים החזקים במדינה מדווח למאכער נטול כל מעמד ועתיר אינטרסים בכוונות המינויים שלו.

לא יאומן, נכון? מושחת. אבל בוא נלך שנייה ל"רשומון" שלנו ונבחר דרך אחרת להסתכל על הדברים. אולי בכלל מצא מבלף? אולי בכלל הוא ממנה את מי שהוא רוצה, אבל יודע ליצור אצל המאכערים תחושה שזה בעצם גללם? ברוכים הבאים לנרטיב השני של תיק רשות המיסים, הנרטיב שאומר: השיחות מגעילות, מצא מתרפס. הנה מה שאומר ג'קי מצא במשיחה עם קובי בן גור, 10.3.2006:

ג'קי: אתה (קובי בן גור) אלוף העולם. אלוף העולם אתה. המון המון תודה.

אבל התוצאה האמיתית היא כמעט כלום. היו בחישות מכוערות, הפוליטיקה בכל מקום – מה עוד חדש, נוהל לובינג למינויים בכירים ברשות, גם זה לא דבר שהמציאו ברשות המיסים. אבל במבחן הסופי, שום דבר לא קרה. לא שונתה שומה, לא שונתה חקירה. אפשר להירגע.

העדים הטובים ביותר לנרטיב הזה הם המאכערים בעצמם. הם עמדו בראש תור התסכול, כשמצא שוב ושוב לא סיפק את הסחורה מבחינתם. הנה קטע נוסף משיחה בין קובי בן גור לג'קי מצא, הפעם מיום 22.3.2006:

קובי: תשמע זה יעשה לי פנצ'ר גדול. אני אגיד לך את האמת, כי זה בן אדם שביקש ממני משהו מאוד חשוב לגביו. הוא ביקש ממני מזמן מזמן

ג'קי: טוב, תן לי להרים טלפונים, אני אראה…

קובי: תחזור אליי, שלא יהיה לי פנצ'ר.

ג'קי: אני לא מבטיח קובי, בוא נראה…

קובי: בסדר תטפל בזה ותחזור אליי בכל מקרה…שאני לא אהיה מופתע מחר.

למחרת קובי מנסה שוב. הוא רוצה למנות אדם בשם עמוס שמעונוב לרכז חקירות בפקיד שומה תל אביב. מה לבן גור ושמעונוב? בן גור רוצה לעשות טובה לאברהם נתן, חבר בכיר במרכז הליכוד עם קשרים מצוינים בהרבה מקומות. נתן הוא גיסו של אותו שמעונוב ובן גור רוצה לעזור לו. מצא מתפתל. הנה מה שאומר קובי בן גור לג'קי מצא בעניין הזה, 23.3.2006:

קובי: עזוב עזוב, אתה פישלת פהבגדול תדע לך.

ג'קי: אוי באמת, תפסיק נו.

קובי: אתה פישלת בגדול, אני צריך לדעת בזמן אמת. אני דיברתי איתך, אתה יודע מתי דיברתי איתך? שישבנו עם יורם (יורם קארשי, אחיה של שולה זקן) דיברתי איתך.

ג'קי: (ממלמל).

קובי:הגיס של הבן אדם הזה זהחבר מאוד קרוב שלי, זה אברהם נתן, אם אתה יודע מי זה.

כשהתפוצצה חקירת רשות המיסים, טענו במשטרה שבעלי עסקים קיבלו הנחות משמעותיות במס, מחיקת חובות. ובכן, לא מדויק, בלשון המעטה. הנה מה שאמר לנו עו"ד אודי ברזלי, לשעבר היועץ המשפטי של מס הכנסה, בראיון שערכנו עימו:

"בתחילת הדרך באמת האמירות היו שיש שומות והתערבו בשומות, ובדקו, ובדקו הרבה מאוד שומות, ומסתבר שבאמת אין השפעה בשומות. אם אין השפעה בשומות, אז אולי כל התיאוריה קרסה".

עשרות חוקרים הפכו כל נייר ברשות המיסים. בדקו שומות, חקירות, החלטות. בסופו של דבר, בכתבי האישום אין דוגמא להחלטה אחת רצינית ששונתה בעקבות התערבות המאכערים. הם, למשל, לוחצים מאוד על מצא שיעזור להם לעצור חקירה נגד מקורב שלהם, סימו טובול. מצא מתפתל ומתרפס, אבל לא עוזר. למאכערים ההתנהגות הזאת לא באה טוב. מתוך שיחה בין קובי בן גור לבחורה בעניין מצא, 26.6.2006:

קובי: לא קשור, אמרתי לך כבר שלא היה לי משהו יותר טוב, אני לא מצטער על הבחירה (על הבחירה במצא לראש רשות המיסים).

בחורה: לא נכון, אתה לא צודק. מה זה, לא היה לך יותר טוב.

קובי: לא היה לי מישהו יותר טוב.

בחורה: אולי אחד האחרים היה יותר טוב?

קובי: אני לא יודע, אני לא מאמין. בואי נגיד שהפוטנציאל איתו היה הכי גבוה.

בחורה: כן, כן, אני אומרת. אתה חוזר על זה כל פעם שלא היה לך יותר טוב.

קובי: כן, אבל הוא גם ירגיש את זה, אני מניח שאני גם אתן לו קצת להרגיש את זה, אתן לו להזיע, עכשיו אני בקטע של לתת לו להזיע.

בחורה: אתה חושב שאתה יכול? יש לך במה?

קובי: בטח שאני יכול.

קובי בן גור כל כך מתוסכל, שהוא מפנטז על מסע נקמה במצא שסרח, ומתחיל בשיחה עם קודמו של מצא, איתן רוב. מתוך שיחה בין איתן רוב לקובי בן גור, 5.7.2006:

קובי: לא, לא, אני שפכתי עליו אצל קרשי חבל על הזמן.

איתן: מה ז'תומרת?

קובי: אה?

איתן: דיברת עם יורם?

קובי: אני שורף לו ת'תחת לאט לאט בכל מקום עכשיו.

איתן: מה יורם אמר?

קובי: הוא נדהם. הוא אומר לי מה הבאת אותו. אמרתי לו מה הבאתי? זה מה שהיה לי. מה אני יכול לעשות? בוא'נה, הבן אדם הזה מוזר. מה אני אגיד לך, איתן, אני לא מבין בכלל ת'התנהגות שלו ות'התנהלות שלו, אתה יודע זה כבר גובל בטמטום, מה אני אגיד לך. פשוט גובל בטמטום.

איתן: מה אתה אומר? מאז הוא לא התקשר אליך? מאז השיחה שלפני חודש?

קובי: כן, כן, אתה מבין ת'מטומטם הזה. עכשיו הוא גם יתקשר, אני לא אענה לו, כן. כי אסור לי לענות לו עכשיו אם הוא יתקשר אלי. עכשיו אני צריך להריץ אותו קצת, חייב להריץ אותו. מה אני אגיד לך, איזה אנשים, איתן, איזה אנשים, איזה זבל של אנשים, לא יאומן פשוט לא יאומן, אתה יודע אני פשוט מוטרף מההתנהגות שלו. איזה כפיות טובה. איזה זבל של בן אדם.

איתן: בסדר הוא מזהה שההוא (מתכוון לקארשי) קריטי יותר.

בתחילת החקירה עצרה המשטרה את איתן רוב. בסופו של דבר לא הוגש נגדו כתב אישום, אבל קשה לומר שהתנהלותו בפרשה היא מודל לתפקוד הגון של עובדי ציבור, אפילו אם הם לשעבר. הנה מה שאומר קובי בן גור לאיתן רוב בשיחה נוספת שערכו השניים בתאריך 14.7.2006:

קובי: יש לי מחשבות מאוד מרחיקות לכת לגביו אני מוכרך להגיד לך, אני הולך לעשות לו נזק אדיר, פשוט אדיר, עד כדי זה שהוא הולך הביתה. זה הראש שלי היום, אני לא מחפש ת'דעה, אני גמרתי להתפשר איתו, הבנתי מי זה הבן אדם, הבנתי שאני טעיתי בקטע איתו, אתה יודע אנחנו בחיים עושים טעויות צריכים לתקן אותם.

מצא לא אדיש לכעס של המאכערים. מתוך שיחה בין ג'קי מצא לקובי בן גור, 22.9.2006:

ג'קי: קובי,אולי לא זיהיתזה ג'קי.

קובי: זיהיתי גם זיהיתי.

ג'קי: אה, טוב לא,רציתי להפנות אתתשומת ליבך שאולי ענית בטעות, אז אני.

קובי: לא, ראיתיהמספר ועניתי.

ג'קי: אז אני מודה לכבודו, מודה לכבודו. קובי, התקשרתי קודם כל לאחל שנה טובה ,שנת בריאות א… אם אני צריך להתנצל על דבריםמסוימים או רבים זה עוד נדבר על זה אז אני כבר מראש מתנצל מצטער, שתדע לך שכל מה שעשיתי, זה בוודאי לא בזדון, כי אניבאמת באמת באמת אוהב אותך, אוהב אותך וזוכר, אוהב אותך וזוכר.

קובי: קודם כל תודה רבה, אני…

ג'קי: באמת, קובי, אני באמת אומר לך את זה, באותה עוצמה שאני מאחל למשפחה שלי, אתה אתה פשוט לא יודע כמה כמה כמה אני כן מעריך אותך, וכמה אני מכבד אותך ואוהב אותך. רק אתה יודע. גם בין אוהבים יש חילוקי דעות.

קובי: או קיי אז אנחנו באמת נדבר על כל הדברים ובאמת שתהיה לך שנה טובה, אני מאחל לך את כל האיחולים שאיחלת לי.

ג'קי: תודה.

קובי: ובאמת צריכים לברר את הדברים, כי אצלי יש פצע מאוד גדול ממך. אני אומר לך את האמת.

ג'קי: אני יודע, אני יודע , לא בצדק לא בצדק.

מצא מתרפס, מתנצל, מתמרן, לא מדבר כמו שראש רשות מיסים אמור לדבר, אבל האם הוא עושה משהו? מתוך שיחה בין קובי בן גור לג'קי מצא, 1.11.2006:

קובי: אני מוכרח לשאול אותך, למה אתה לא מחזיר לי טלפון, גם אם אין לך תשובה. ..

ג'קי: אני יגיד לך למה..

קובי: אני מחזיק בן אדם, היום ב 9 וחצי הדיון. ראבק, יומיים. הבטחת לי לפני יומיים לחזור אלי.

ג'קי: כי הואהיה צריך לתת לי תשובות הוא נתן לי תשובות מגוחכות …

קובי: תגיד לי- אין לי תשובה. תגיד לי משהו. תגיד לי מילה, … זה עולה לך כסף אני אשלם לך על השיחה

ג'קי: חזרתיאתמול הייתי עם 5 איש באוטו ב 11 וחצי בלילה. אחרי המשחק

קובי: אתה יודע שיומיים אני משאיר לך חמש הודעות. ג'קי, באמת לא יפה

ג'קי: לא אוהב לחזור עם תשובות מגומגמות

בתקופת כהונתו הקצרה הספיק ג'קי מצא למנות 25 אנשים ברשות המיסים. כתב האישום מייחס למאכערים מעורבות במינוי של חמישה מהם. את רוב המינויים שהם דחפו הם לא הצליחו לממש וגם על החמישה שהם לוקחים קרדיט, לא בטוח שהם לוקחים בצדק. אז האם יכול להיות שהתיק החמור ביותר בתולדות המדינה הוא 3 מינויים, לא ממש בכירים, ברשות המיסים? הנה מה שאומר על כך עו"ד אודי ברזלי, לשעבר היועץ המשפטי של מס הכנסה:

"אתה רואה שרוב רובם של האנשים שנעצרו ונחקרו, בדיעבד אין כנגדם שום דבר. וכל מה שנשאר זה נגד קומץ
אנשים, בעיה של מינויים. כלומר, אפשר היה לפתור את זה אחרת. יכול להיות שיש פה שאלות של הפרת אמונים. יכול להיות שיש פה שאלות של דין משמעתי, של מינויים, של התערבות במינויים, אבל לקחת את זה לתחום השוחד זה נראה לי ממש לא נכון".

ברוכים הבאים לנרטיב השלישי ברשומון של התיק הסופר מורכב הזה, הנרטיב שאומר: מצא אולי בילף את המאכערים, אבלי התנהלותו גרמה לבכירים רבים בארגון להרגיש שקראשי ובן גור באמת מנהלים את רשות המיסים. מצא, למשל, רצה למנות את שמואל בוברוב לסמנכ"ל למנהל. המאכערים רצו מישהו אחר, ויתרו בלית ברירה, אבל רצו לגזור את הקופון מול בוברוב. מצא נותן להם. מתוך שיחה בין קובי בן גור לשמואל בוברוב (בכיר ברשות המיסים), 10.3.2006:

קובי: עכשיו סגרנו את העניין שלך סופית, ביום ראשון תצא הודעה, דיבר איתך כבר?

שמואל: לא.

קובי בן גור פשוט הסתובב אצל הבכירים באחת הרשויות הרגישות במדינה ויצר תחושה שהוא זה שממנה אותם. הנה קטע משיחה בין קובי בן גור לפקיד א ברשות המיסים, 12.3.2006:

קובי: תשמע, ישבתי לפני יומיים עם הבוס שלך ואני מנסה, היום יש לי איתו עוד פעם פגישה בלילה, אחרי שאנחנו גומרים ברמלה ואני, הכיוון הוא, הכיוון הוא סגן בחמש. מתאים לך?

פקיד: מצוין כן, מצוין. זה מה שהייתי אמוראז גם.

מתוך שיחה בין קובי בן גור לפקיד ב ברשות המיסים, 13.3.2006.

פקיד: מר בן גור.

קובי: תגיד, אתה בן אדם רציני?

פקיד: למה?

קובי: אם אני לא דואג לך אתמול, למרות שאני לא הצלחתי לדבר איתך, אז אתה תישאר איפה שאתה עוד 30 שנה.

פקיד: למה, מה קרה?

קובי: לא, אני אתמול א… אתמול היה דיון בנושא שלך… לא בנושא שלך, בכל מיני נושאים שנוגעים אליך ואני רציתי לשאול אותך שתרענן את זכרוני בהשכלה שלך ולא תפסתי אותך.

פקיד: א… עו"ד. תואר ראשון במשפטים חשבונאות וכלכלה.

קובי: אוקי. אז תשמע אני, לאוזניך בלבד כן? אתה מיועד לסגן ל-1.

פקיד: אה, תודה רבה.

קובי: בסדר, מתאים לך?

פקיד: מתאים מאוד.

קובי: יופי. אבל אף מילה.

פקיד: מאה אחוז.

מתוך שיחה בין יורם קארשי ליוסי כהן, 1.6.2006:

יורם: הבחור הגדול (ג'קי מצא), שמונים פעם התקשר אלי בשביל לה.. להראות לי כמה הוא גדול על הקטע שלך, אתה מבין, (מגחך), בקטנות הוא רוצה, בקטנות. הסברתי לו שזה רק ההתחלה איתך , שעוד כמה חודשים צריך לגלגל אותו עוד קצת למעלה.

יוסי: בעזרת השם, הפכת אותי לאדם שמח, הפכת ירושלמי לאדם שמח.

לא נסיים את הרשומון שלנו בלי הנרטיב הקונספירטיבי, הנרטיב שאומר: תיק רשות המיסים נופח בכוונה על ידי הפרקליטות, כדי להתמודד עם מחדליה בפרשה אחרת, פרשת רמון. הנרטיב הזה בנוי במידה רבה על העובדה ששתי ההתקדמויות הכי משמעותיות בתיק רשות המיסים קורות במקרה או שלא במקרה, בדיוק בסמוך לביקורת הקשה על הפרקליטות בתיק רמון.

תיק רשות המיסים למעשה התחיל כתיק רשות הדואר. מתי הוא הופך לתיק רשות המיסים? בדיוק כשהפרקליטות והמשטרה צריכות להסביר למה הסתירו מחיים רמון את העובדה שעשו האזנות סתר בתיק שלו.

מתוך ראיון עם עו"ד מרים רוזנטל, לשעבר פרקליטת מחוז ת"א:

"לא נראה לי שזה קשור, זה גם לא הגיוני שזה קשור. יכול להיות שכשהם נאלצו לתת את החומר של האזנת הסתר בפרשה של רמון, אז כבר אי אפשר היה להמשיך לעשות עוד האזנות או עוד חקירות סמויות".

יתרה מזאת, אם זה התיק החמור בישראל, למה לא האזינו לדמות הבכירה והחשובה מכולן, ג'קי מצא?

עו"ד מרים רוזנטל:

"זה באמת מאוד מפתיע. אני חושבת שאני לא ראיתי אף תיק של האזנת סתר, שאני ראיתי אותו, שהייתה תופעה כזאת".

אם היו מאזינים לו, היו מגלים מן הסתם שבן גור וקארשי לא היו היחידים שלחצו עליו בענייני מינויים, ועוד יותר חשוב, שכנראה שהוא מרח עוד לוחצים למיניהם באותו טיפול חנפני ומתמסר, אבל ספק אם ליווה אותו במעשים.

דבר אחד בטוח – תיק רשות המיסים ריסק את רשות המיסים. צמרת הארגון נערפה, האמון בה דעך, עשרות מעובדיה, כולל המנהל הנוכחי, הסתובבו שנים ארוכות כשסכנת כתב אישום מעל ראשם. הנה מה שאומר על כך עו"ד אודי ברזילי, לשעבר היועץ המשפטי של מס הכנסה:

"רשות המיסים נמצאת היום במצוקה. הם לא התאוששו מהחקירות, יש הרבה מאוד אנשים שנחקרו והושבו למקום עבודתם. האנשים האלה נמצאים בפחד. קבלת ההחלטות איננה כמו שהייתה. בכלל, היכולת לקיים דיון לא כמו שהיה. הרבה יותר תשובות שליליות".

והנה מה שאומר על כך יאיר ניידורף, לשעבר ברשות המיסים:

"לדעתי זה ממש יום ולילה. הבעיה העיקרית היא שאנשים חששו לקבל החלטות. מפחדים לקבל החלטה גם במינויים. זאת אומרת, אין מינויים בפועל. אין".

לפני כמה חודשים מתח מבקר המדינה ביקורת על תפקודה של רשות המיסים. רוצה לדעת למה, מר לינדנשטראוס, הרשות לא כל כך מתפקדת? זה לא מעט בגלל התיק המדהים הזה, תיק רשות המיסים.

כתבתו של רביב דרוקר

צלמים: דודו בוקר, אמיתי אייזנברג.

גרפיקה: גיא לוין, רועי צורף, רע ברטפלד, מיטל ברק.

עורך: עידו זנד.

תחקיר: נעמה ברומר.

תגובות

ג'קי מצא טען בבית המשפט כי לא לקח שוחד, פעל כדין ולא עשה דבר בניגוד למחויב מתפקידו.

בן גור וקארשי אומרים בבית המשפט כי לא עשו דבר בניגוד לחוק, וכל שעשו הוא להעביר המלצות למינויים שבעיניהם היו ראויים ברשות המיסים, בדיוק כמו שעושים שורה של גורמים אחרים.

תגובת דובר משרד המשפטים בשם המחלקה הכלכלית:

פרשת רשות המיסים מגלה התנהלות מושחתת ומקולקלת בקרב עובדי ציבור בכירים ובראשם ראש רשות אכיפה במדינת ישראל. התיק טופל במשטרה ובפרקליטות במידת הרצינות והחומרה הראויה. ממילא מובן עד כמה חסרת שחר הטענה כאילו הפרקליטות ניפחה את כתב האישום.

תגובת עו"ד בעז בן צור ומשה מזור, באי כוחו של יוסי שטיינמיץ:

מר שטיינמיץ לא פעל לקדם שלא כשורה את עניינו של מאן דהוא, ובכלל זאת את ענייניהם של מר בן גור ומר קארשי.

תגובת איתן רוב:

כל מי שמכיר את קובי בן גור יודע שנימוסים והליכות אינו הצד החזק שלו. בין סגנונו של בן גור לבין מעשיו קיים מרחק רב. איתן רוב ניסה למזער את נקודות החיכוך בין קובי בן גור לג'קי מצא – לא תמיד בהצלחה.

תגובת אורנה בכר:

רשויות התביעה מצאו כי התנהלותה של הגב' אורנה בכר נקייה מכל רבב ואין להגיש כנגדה כתב אישום בפרשה, אלא שהיא היחידה שהוחזרה לעבודתה ברשות באופן מיידי עם תום חקירתה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.