תחקיר מפלגת קדימה

| 1 ביוני 2011

לצפייה בתחקיר בווידאו לחצו כאן 

אין לנו כוונה להעמיד פנים. כבר אז, כשמכרו לנו את המפלגה הנקייה והחדשה, היינו קצת ציניים. אבל בכל זאת זה די מפתיע לגלות כמה מהר הדביק המנגנון של "קדימה" את ההתנהלות המסואבת של המפלגות הישנות. אולי אפילו האפיל עליהם. אנחנו נחשוף היום לראשונה את הקרביים של הטוענת לשלטון, קרביים שמעולם לא נחשפו בציבור, אפילו לא לריבון של "קדימה", על פי חוקתה, הסיעה בכנסת. קטע מתוך שיחה בכנסת עם ח"כ אלי אפללו, קדימה:

אתה יודע כמה רכבים יש לקדימה?

אין לי מושג.

כמה עובדים יש לארגון?

לא.

מתוך שיחה בכנסת עם ח"כ מאיר שטרית, קדימה:

כמה עובדים יש לארגון?

שוב. מאחר ולא דנו בתקציב, אין לי מושג מה כתוב בתקציב.

"קדימה" התחילה כמפלגה עשירה. היא התחילה כמפלגת שלטון, נקייה מחובות. מקור המימון שלה, כמו כל שאר המפלגות, הוא אנחנו, תקציב המדינה. "קדימה" היא המפלגה הגדולה ביותר, 28 מנדטים והיא מקבלת ממשלם המיסים כ – 22 מיליון שקל בשנה.

מה היא עושה עם הכסף של משלם המיסים? קודם כל, מחזירה חובות. "קדימה" הצעירה כבר חייבת מעל 30 מיליון שקלים, בעיקר בגלל ניהול שערורייתי של הבחירות המוניציפאליות האחרונות. החובות לא מפריעים לה לשלם משכורות שאף מפלגה אחרת לא מעיזה לשלם. עלות השכר של מנכ"ל המפלגה, משה שחורי, היא 58 אלף שקלים, עלות הגזבר, איציק חדד, 51 אלף שקלים, הסוקר, קלמן גייר והסקרים שלו, עולים למפלגה 60 אלף שקלים בחודש, היועץ המשפטי, איתן הברמן עולה 70 אלף שקלים לחודש. בשנת 2010 לאנשי "קדימה" היו לא פחות מ- 16 רכבים צמודים. לליכוד, לשם השוואה, יש 4.

"קדימה" היא, בעיניי, מפלגת האופוזיציה הראשית הרדומה ביותר שהייתה פה שנים ארוכות. כמעט קשה ליישב את התרדמה הזו עם כמויות הכסף שהמפלגה שופכת על רכזי סניפים בכל הארץ, על יחידת תקשוב מיוחדת שתנטר את מה שכותבים עליה בתקשורת ועל בתי "קדימה" ברחבי הארץ, המקבילה המודרנית לסניף המפלגה האפור של פעם.

מתוך קטע שצולם במצלמה נסתרת בבית קדימה ברחובות:

זה נטוש פה כאילו? הם עזבו?

הם לא עזבו, הם באים רק לפעילויות.

מה זאת אומרת 'רק לפעילויות'?

כשיש פעילות, אז יש נוכחות. אין פעילות, אין נוכחות.

כי הם הורידו שלטים, מדבקות, אין שם כלום.

לא. הם שמים את זה רק בפעילויות.

ב"קדימה" אומרים לא בתגובה – סגרנו הרבה מבתי "קדימה", ואנחנו מקצצים במשכורות ואנשים. לעומת השנה הקודמת, הם צודקים, מצאנו בסיורנו גם בתי קדימה פעילים.

הנה קטע שצולם במצלמה נסתרת, סניף קדימה רשל"צ:

אני הייתי פה פעמיים ולא ראיתי פה אף אחד, היה סגור.

ביום שלישי או רביעי אנחנו העברנו את המקום למרכז ההלכה. קיצצו לנו בכל הוצאות שכר הדירה במקום.

לצידם יש עדיין לא מעט בתי קדימה, שבקושי פעילים, עולים כסף, ומוחזקים בגלל שיקולים פוליטיים. יתרה מזאת, בשנת 2008, למשל, הוצאות ההנהלה עמדו על אותו סכום כמו אחרי הקיצוצים הגדולים לכאורה שנעשים כעת.

הגיעו לידינו גם הנתונים הפנימיים של הליכוד, אותו גודל של מפלגה, אבל הרבה פחות בזבזנית, מסתבר. הנה השוואה מהירה:

מספר עובדים: קדימה 40, הליכוד 33. הוצאות השכר של ההנהלה:ליכוד 4.2 מיליון שקל, "קדימה" 6.5 מיליון שקלים לשנה. עלות השכר של מנכ"ל הליכוד היא כ- 43 אלף שקל, מנכ"ל קדימה 58 אלף שקל. עלות היועץ המשפטי של הליכוד כ- 45 אלף שקלים והוא מקבל בנוסף תשלום על ייצוג בבימ"ש, "קדימה" 70 אלף, התשלום כולל ייצוג. עלות הסוקר 22 אלף שקלים, ב"קדימה" 30 אלף והשאר למימון הסקרים. עלות דוברת הליכוד, 17.5 אלף שקלים, דובר קדימה 30 אלף שקל. לליכוד יש רואה חשבון חיצוני ואין גזבר פנימי, רק מנהלות חשבונות. ב"קדימה", הגזבר לבדו עולה למפלגה 51 אלף שקל בחודש ויש גם רואה חשבון חיצוני שעלה בשנת 2010 עשרים ואחד אלף שקלים לחודש. אנשי "קדימה" אמרו לנו – זה לא הוגן להשוות אותנו לליכוד. הם נשענים על משאבי השלטון. יש צדק בטענה הזאת, אבל קצת קשה ליישב אותה עם התשלומים שתיכף נפרט.

קטע מתוך מצלמה נסתרת,בית קדימה בנתניה:

יוצא לכם לראות מתי נפתח פה בכלל?

לא כל יום.

לא, לא. בבוקר.

מה זה? מה שם בכלל?

מטה של קדימה.

בית "קדימה" בפתח מאוייש מאוד בדלילות. המפלגה משלמת עליו 62 אלף שקל לבעל הנכס, לוי שטרית, פעיל מרכזי של המפלגה, שמקורב לצחי הנגבי. פעילים רבים במפלגה סיפרו לנו על מקבלי שכר לא מעטים שבקושי עובדים, מעט מאוד מגיעים בכלל לעבודה ומושארים על ה"פיי רול" בגלל קשרים פוליטיים.

ניתוח קצת יותר מדוקדק של הדפים הפנימיים של "קדימה" מגלה כיצד המנגנון של קדימה עובד בשירות צרכיה הפוליטיים של יושבת ראש המפלגה.

שימו לב לרשימת המכולת הבאה:

מי שהיה העוזר הפוליטי לבני הוא היום סמנכ"ל במפלגה. מדובר על אלי ידיד, ועלות שכרו 20,393 שקל. בכיר שני הוא קבלן קולות גדול שלה, יואל מוגמי, שנעצר לא מזמן בפרשת רשות המיסים 2, עלות שכרו 15 אלף שקל, הוא מעורב בכלל בשורה של עסקים אחרים, כולל גננות ויעוץ. המפלגה מממנת ללבני יועץ פוליטי נוסף, יחיאל סלוק, בעלות שכר של 23 אלף שקל, והיא גם משלמת ללבני 23 אלף שקלים בחודש עבור שכר הדירה של לשכת לבני במגדלי אביב המהודרים בר"ג. למה נתניהו כיו"ר האופוזיציה היה יכול למקם את לשכתו במצודת זאב, ללא תשלום, ולבני לא יכולה למקם את לשכתה במטה קדימה, שלא סובל כאמור מצפיפות יתר? מהמפלגה נמסר, כי היא צריכה לשכה מכובדת לאירוח מנהיגים זרים.

קבלני קולות גדולים נוספים של "קדימה" מועסקים על ידי המפלגה. הנה, למשל, סלומון קרובי, שעזר בעבר ללבני לפקוד אנשים בצפון. הוא עובד ב"קדימה" בתקן של ראש מטה מגזרים ועלה למפלגה בשנת 2010 שלושים אלף שקלים לחודש פלוס מאזדה 3 צמודה. מתברר כי קרובי מצליח לעשות עוד דברים במשכורת הזאת. הנה שיחה שלו עם תחקירן שלנו שהתעניין בנדל"ן בתאילנד:

הבנתי שאתה מתעסק בנדל"ן.

גם, עוסקים בתיווך. תאילנד, קמבודיה, ויאטנם. מתעסק יותר בנדל"ן וקרקעות, אתרי תיירות, פרויקטים חקלאיים וכיו"ב. יש לי גם מספר פרויקטים ביד, אם אתה מעוניין בפרויקטים שכבר מתוכננים – גם טוב.

בתקציב הפנימי של "קדימה" מוצע לקצץ בשכרו של קרובי. "צמצום ל – 75% משרה", "ממילא כמעט לא נמצא" נכתב.המשך השיחה עם קרובי:

בהמלצה לקיצוץ הם כותבים "ממילא כמעט ולא נמצא".

אין תגובה.

שמענו שאתה בעצם בכלל עוסק בנדל"ן בתאילנד, בוויאטנם, למה אתה צריך כיום לקבל משכורת מ"קדימה"?

אני לא עוסק בנדל"ן.

אמרת, "יש לי עכשיו פרויקטים, שני פרויקטים בוויאטנם".

יש כמה דברים שאני מתעניין בהם, נכון… בתאילנד, בוויאטנם וקמבודיה. אני אומר את האמת, אני לא מתבייש בזה.

זה לא בעצם קומבינה שבמסגרתה "קדימה" וציפי ליבני שעבדת עבורה משלמים….

חס וחלילה, חס ולשום. אני תמכתי בלבני ואני תומך בלבני כל הזמן ואתמוך בה כל הזמן. מה זה קשור?

אתה עובד בכלל בימים עבור "קדימה"?

בוודאי, מה זאת אומרת?

אתה מארגן כנסים, אתה עושה פעילויות? מה אתה עושה?

אני לא חייב לך דין וחשבון, סליחה.

אחד מקבלני הקולות הגדולים של "קדימה" בדרום הוא רוני בן חמו. בן חמו עולה למפלגה כ- 16 אלף שקל לחודש. הנה קטע משיחה שערכנו עם רוני בן חמו, קבלן קולות ומקבל שכר מ"קדימה":

"כמו שאתה רואה זה 16,240 כולל מע"מ, 14 לפני מע"מ. 14 לפני מע"מ זה כולל רכב, דלק, טלפון, ביטוח מנהלים… נשאר שם 5,800 ברוטו. מ-5,800 ברוטו חשבונית נשאר לי 4,000 שקל. עכשיו תפרסם מה שאתה רוצה".

בהצעת התקציב כתוב שהוא מגיש חשבונית מטעם "עמית תמיר פרויקטים". מסתבר שגם לו יש עסקים משמעותיים, בצד העבודה ב"קדימה". המשך השיחה עם רוני בן חמו:

רוני?

כן.

הפנו אותי אליך בנושא של הדברה.

יש לי ניידת קבועה של הדברה באופקים, כל יום שתרצה, בכל שעה שתרצה.

אני מבין שפשוט אתה עושה הרבה מאוד עסקים אחרים. אומרים לי גם שאתה לוביסט עבור איזה משרד יחסי ציבור בשדרות, "נאור תקשורת" או משהו כזה.

נכון נכון.

גם שאתה… הדברה עבור החברה שלך "עמית תמיר פרויקטים", אמרו לי שאתה מעורב בעוד דברים, בשר או משהו כזה.

נכון, גם בנדל"ן אני מתעסק, מה זה קשור? אני מנהל מרחב דרום בשכר מיום הקמת "קדימה".

ובמי אתה תומך היום?

אני לא תומך עדיין. אני תמכתי בסיבוב הקודם במופז תמיכה מלאה שעלתה לי מחיר יקר, והיום אני לא תומך באף אחד, אני גם מנהל מרחב.

והעובדה שתמכת במופז אחרי הפריימריז אתה עכשיו בעמדה ניטראלית, זה לא חלק מזה שהיא מצליחה להחזיק אותך על ה"פיי-רול"?

ממש לא. ממש לא. אף אחד לא עושה לי טובה.

זה לא נגמר. עידן נחום מועסק במפלגה. אבא שלו, עזרא נחום, היה אולי בכיר הפוקדים של מופז. ייתכן שגם יהיה בעתיד. כרגע הוא אומר שצריך לתת גיבוי ליושבת ראש המכהנת. רכז אחר של "קדימה" באזור הצפון בכלל מנהל את בריכה השחייה העירונית כמה חודשים בשנה. העוזרת של חיים רמון עלתה למפלגה כמעט 13 אלף שקלים לחודש, למרות שהיא בעצם עובדת עבור רמון. רמון הוא יו"ר מועצת קדימה והעוזרת שלו משתכרת כעוזרת שלו לעניין הזה. בהצעת התקציב של "קדימה" לשנת 2011 מוצע לקצץ בשכרה במחצית. "ממילא עובדת בפרטי גם". אותו סידור מיטיב נעשה גם עם העוזר של צחי הנגבי, גם הוא כבר לא חבר כנסת. העוזר שלו עובד כעוזר של הנגבי לכל דבר, אבל הוא מקבל כסף מהמפלגה. העוזר עולה למפלגה כ- 25 אלף שקלים לחודש.

היבט בזבזני במיוחד במפלגה של לבני מצוי בדף הקשור לסיעת "קדימה" ואשר מצוי בידנו. הכנסת נותנת לכל סיעה מימון בשביל הניהול שלה. הליכוד, למשל, מוסיף מכיסו עוד כ – 10,000 שקלים לחודש למימון המנגנון של הסיעה. "קדימה" הוסיפה בשנת 2008 עוד 50 אלף שקלים לחודש. הרבה, אבל אז עוד לא היו חובות, היה כסף. בשנת 2010 הוסיפה המפלגה 95 אלף שקלים לחודש, כמעט כפול, למרות החובות הגדולים. למה? כי הדובר של לבני מקבל ככה כסף ועוד מזכירה שלה והכי חשוב, זה עוזר ליו"ר הסיעה, דליה איציק, לממן כך את משכורתה של מנהלת הלשכה שלה, 31 אלף שקלים לחודש, העוזר נהג ב – 17 אלף, היועץ המשפטי של הסיעה ב – 30 אלף שקל והמזכירה ב – 14 אלף. בחודש האחרון פיטרה דליה איציק את מנהלת הסיעה ועוד מזכירה עזבה, מה שהוריד את התוספת של "קדימה" ל – 67 אלף שקלים בחודש, עדיין הרבה מעבר לכל מפלגה אחרת.

לפני שלושה שבועות כינס צחי הנגבי דיון ראשון בתקציב 2011. לכאורה, למפלגה אין תקציב בתוקף. רק הסיעה מוסמכת לאשר את תקציב, והיא לא אישרה. הצעת התקציב ל-2011 מדברת על צמצומים. לפחות 10% בהוצאות המטה, פיטורין של 3 עובדים, קיצוץ של 6 מכוניות. איך עושים את זה בלי אישור? מסתבר שאפשר, ואחר כך מתפנים לטפל בכל הנודניקים שמפריע להם שהם לא יודעים מה קורה דיכטר, מופז, שטרית.

מתוך שיחה עם ח"כ מאיר שטרית, קדימה:

"התקציב של קדימה לא אושר, לא הובא לסיעה, אני יודע שהייתה ישיבה לפני שבוע של ועדה כביכול לענייני מפלגה, וראיתי את התקציב שהגישו, זה לא היה תקין בעיניי. זה לא תקציב מפלגה".

חברי כנסת שאת דבריהם הבאנו בכתבה זו הם די אופוזיציוניים ללבני. אם הם מדברים עליה ככה, אז אין פה שחיתות אישית. ציפי לבני היא לא היושב ראש הראשון של מפלגה שמשתמש במנגנון המפלגתי לצרכיו. רובם עשו זאת ברמה כזו או אחרת. יש בזה אפילו היגיון – הצלחת היושב ראש היא הצלחת המפלגה. מצד שני, כרטיס הביקור של לבני הוא פוליטיקה אחרת. זו לא בדיוק פוליטיקה אחרת כשכל בכיר במפלגה, שסיפרנו לו על הנתונים שגילינו, אמר מהמותן – זו דרכה של לבני לקנות שקט במפלגה. לשלם לקבלני קולות גדולים, להרחיק אותם ממופז ועל הדרך, לשמור על בכירי המפלגה שמחים כשהכול חשאי, תקציב מפלגה לא נחשף עד היום מעולם בפומבי, אז למה לא לעשות קומבינות?

כתבתו של רביב דרוקר

צלמים: שי פוני, דודו בוקר.

מקליטים: ישראל אוחנה, עמית אלה.

גרפיקה: רועי צורף.

עורכת: לי בר לבב.

תחקיר: מאור צור.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.