תחקיר בית הנשיא

מאת  | 21 ביולי 2010
 

נתחיל מהסוף: אין ספק ששמעון פרס החזיר לבית הנשיא מכובדות ורלוונטיות, שלא היו בו זמן רב. פרס מתפקד כחצי שר חוץ ושלושת רבעי זקן השבט, שעוזר לצעירים. אבל כל זה, יסכים גם פרס, לא אמור לקרות על חשבון מינהל תקין. על פי הנתונים שהגיעו ל"מקור", נדמה שבית הנשיא מתנהל כאילו החוקים של שירות המדינה לא חלים לגביו.

בבית הנשיא אין בארבע השנים האחרונות מבקר פנים, למרות שהחוק מחייב זאת. בכלל, נדמה שבית הנשיא לא אוהב ביקורת. אנשי פרס ניסו לחסום את כניסת אנשי מבקר המדינה שרצו לערוך ביקורת במקום, וגם כשהתרצו בלית ברירה, הקשו על תנאי העבודה שלהם. הם למשל סירבו לתת להם משרד לעבוד בו.

מתוך ראיון עם אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא:

"כשאנחנו הגענו, הבית היה במצב לא פשוט, ואנחנו נמצאים כרגע ממש בסיומו של תהליך לקחת מבקר פנים".

כשכבר נכנסו, גילו אנשי המבקר נורמות מקולקלות. למען ההגינות צריך לומר שחלק מהן שררו עוד הרבה לפני כניסתו של פרס לתפקיד. בית הנשיא, מסתבר, לא ערך במשך שנים מכרזים לקבלה לעבודה, למרות שעל פי כללי שירות המדינה זו אמורה להיות דרך המלך לקבל ג'וב בשירות הציבורי. עם כניסתו לתפקיד, למשל, גייס פרס יועצת משפטית ומנהלת משאבי אנוש. שתיהן ללא מכרז, למרות שאלו התפקידים שאמורים לכאורה לנהל בעצמם מכרזים.

בכלל, בית הנשיא של פרס מצמצם אט אט את השלד הקבוע, המקצועי של המשרד לטובת אנשיו של פרס. פרס מינה, למשל, את הגב' יונה ברטל לסמנכ"ל בית הנשיא. לכאורה לענייני מנהל. אלא שבבית הנשיא יש כבר אדם בכיר, משנה למנכ"ל, שעשה אותו תפקיד ממש. ברטל משמשת למעשה כעוזרת האישית של פרס, היא מלווה אותו לכל מקום, אבל משום מה צריכה את התואר סמנכ"ל.

הכללים בשירות המדינה אוסרים בעיקרון על העסקת יועצים חיצוניים. החשש הוא שיועץ חיצוני, שיש לו עוד עבודות, ייקלע לניגוד עניינים. בית הנשיא של פרס מעסיק יועצים חיצוניים, כמו לדוגמה יועץ התקשורת יורם דורי. לפרס יש גם יועצים בהתנדבות, מקורבים כמו אבי גיל ורפי אלול. מה הבעיה ביועץ מתנדב? כללי שירות המדינה אוסרים בעיקרון את המודל הזה. המטרה – למנוע מצב בו מסתובבים אנשים עם כרטיס ביקור מפואר ואפס מחויבות. למשל, המקרה של עו"ד משה שליט, בן גילו של פרס וחבר קרוב הרבה מאוד שנים.

הנה מה שאמר לנו על כך עורך הדין משה שליט, חברו ויועצו בהתנדבות של פרס:

"שום יועץ בהתנדבות. לבית הנשיא ישנה יועצת משפטית קבועה, עובדת מדינה שהיא יועצת של הנשיא בתפקידו כנשיא. ואני משמש כעו"ד פרטי שלו לכל עניין פרטי שהוא זקוק. החל מכתיבת ספרים, עד סרטים, עד הקלטות, עד מיסים עד חוזי. כד לבר שאדם צריך, ויש הרבה מאוד דברים כאלה".

שליט שימש כיועץ משפטי בהתנדבות של בית הנשיא. התייעצו איתו בנושאים משפטיים, והוא אפילו ייעץ בנושא החנינה לרוצחי דני כץ, למרות שהוא בכלל לא חלק מהמנגנון של בית הנשיא. מתוך שיחה שערכנו עם עורך הדין משה שליט:

הבנו שאתה עובד כיועץ לענייני חנינות, אני אשמח אם אהה..

חנינות מעולם לא. אני אל עובד מדינה. אני עו"ד שלו לפני שהיה נשיא. שהיה ראש ממשלה, שהיה חבר כנסת. אנחנו חברים מגיל 13.

בית הנשיא יכול לכאורה לעבור על כל הכללים הללו, כי הוא מתנהל כממלכה אוטונומית. אין מעליו את נציב שירות המדינה, כמו כל משרד ממשלתי אחר, וגם עבור מבקר המדינה זה ביקור ראשון במקום. כך יכלו, למשל, בכירי בית הנשיא לא להחתים שעון נוכחות כמו כל עובד אחר בשירות המדינה, וכך יכלה מנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, עם כניסתה לתפקיד, לצ'פר את בכירי בית הנשיא של קצב. לדוברת של קצב היא נתנה כמה חודשים של חופשה בתשלום, ואז אפשרה לה מענק הסתגלות, כלומר משכורת של עוד שלושה חודשים בלי לעבוד. את המנכ"ל של קצב צ'יפרו בתוספת של חודש וחצי מענק הסתגלות. כמעט מיותר לציין, שבשני המקרים, העברת הכספים מנוגדת לכאורה לנהלים. הנה התייחסותה לנושא של אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא, מתוך הראיון שקיימנו עימה:

"אני מוכנה להגיד שפה הייתה חריגה, ואני לא רוצה להיכנס בדיוק לסיבת החריגה, היו פה נסיבות אישיות מאוד קשות של שני האנשים עליהם מדובר".

אין ספק ש"ועידות הנשיא", יוזמה של פרס, הן מפעל מבורך, שמביא לפה מנהיגים עולמיים, אנשי עסקים ואנשי רוח מכל העולם. אלא שגם הועידות הללו מתנהלות באופן קצת עקום. הן נקראות "ועידת הנשיא", אבל נערכות בכלל על ידי גופים חיצוניים. לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, אישי ציבור בכירים צריכים להיזהר מבקשת תרומות ומתן חסויות. שוב, חשש מניגוד עניינים. פרס, כמעט מיותר לומר, הוא המנוע העיקרי של התרומות והחסויות לועידת הנשיא שלו. כשועידת הנשיא קיבלה תרומת ענק מהמיליארדר שלדון אדלסון, היא נאלצה לשלם בהרבה כבוד למיליארדר ואישתו. כך עבר אירוע ממלכתי לכאורה למפגן חנופה קצת מביך לאדלסון. הנה התייחסותה של אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא, בנושא התרומות ל"ועידת הנשיא":

"הנשיא פרס נוהג בהפרדה מוחלטת, בין גיוס תרומות לבית הועידה עצמה לבין התכנים. הנשיא פרס לא עסוק בגיוס כספים, לא עסוק בגיוס תרומות, הוא לא עוסק בדברים האלה".

אנשי פרס טוענים בתוקף – הרבה מהפאולים שנמצאו אצלנו כבר שופרו. יצאו מכרזים ראשונים, נפטרנו מרוב היועצים בהתנדבות, והבכירים מחתימים שעון. מתוך הראיון עם אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא:

"אנחנו מצאנו בית נשיא במצב לא פשוט, בית נשיא בטראומה. אני גאה היום שבית הנשיא ממש עבר מהפכה של ממש מבחינת מנהל תקין".

בימים אלו הם עובדים אנשי פרס על עוד חגיגת יום הולדת דביקה משהו לבוס הפופולארי שלהם. אחרי שלוש שנים בתפקיד, לא מוגזם היה לצפות מפרס להשתמש במעמד הציבורי שלו כדי שבית הנשיא יתנהל אחרת, במקום לזרוק את האחריות על הירושה שקיבל מקצב. מה עוד, שכל הדברים עליהם דיברנו קרו, וקורים, במשמרת שלו.

כתבתו של רביב דרוקר

עורך: רפי אבולעפיה.

.

תגובות

תגובות