תחקיר מכללת כרמל

| 28 במאי 2013

לצפייה בתחקיר בווידאו לחצו כאן 

הנה קטע מדבריו של אבי ביתן בשיחה טלפונית עם המקור:

"יותר טוב שתבדוק בכלל את המקורות שלך וכדאי שתתרחק, מכיוון שהוא ישב בבית סוהר בסוף התהליך וחבל שהמקור וערוץ 10 ילך בעקבותיו לתביעות דיבה".

תכירו: אבי ביתן, ולפני שהוא תובע את אמא שלנו, בוא נכיר לכם אותו. שווה. ביתן היה מורה מן השורה הרבה שנים. להשלמת הכנסה הוא נהג מונית. לפני 20 שנה הפך להיות יזם בתחום החינוך – שלוחת דרבי בארץ הייתה שלו. היום, לפי עדותו, הוא מיליונר כבד. איך? הרי רק לפני מספר שבועות דפקנו לכם בראש ארבעים דקות עם כתבה על אוניברסיטאות שיורדות נמוך נמוך רק כדי לא לקרוס כלכלית.

עוד יותר חשוב, בארץ יש כלל ברזל – אי אפשר להוציא רווחים ממוסדות להשכלה גבוהה. אם המכללה סיימה את השנה ברווח, אז היא יכולה לשלם משכורות, לקנות רהיטים, ספרים, אין דיבידנדים. אז איך ביתן עושה את זה? הנה קטע מראיון שערכתי עם אבי ביתן, יזם המכללה האקדמית כרמל:

"התבקשתי לממן הקמה של מוסד להשכלה גבוהה נוסף, המרכז האקדמי כרמל, שהוקם למעשה במימון של חברה פרטית שלי".

כבר ב – 2010 הוא התגאה ל"מקור ראשון"– "למדנו איך להרוויח ממוסדות להשכלה גבוהה". מה ביתן יודע שאחרים לא?

ביתן שולט בפועל בשתי מכללות פרטיות. המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה, והמרכז האקדמי כרמל בדרום חיפה. שתי המכללות פולטות אלפים רבים של בוגרים מדי שנה. כדי שהעסק ימשיך לתפקד, ביתן בעיקר צריך שקט מהרגולטור, המועצה להשכלה גבוהה.

ביתן מקושר היטב, גם עם אנשים שיש להם השפעה גדולה במועצה הזאת. עוד נגיע לזה. עכשיו, תשמעו סיפור שלא פורסם מעולם ואולי נותן אינדיקציה לשאלות החשובות בסיפור הזה. מרוויחים? לא מרוויחים? שירוויחו. השאלה איזה בוגרים יוצאים מהמכללות הללו, ועד כמה הפיקוח על המכללות הללו הוא פיקוח עם שיניים?

המועצה להשכלה גבוהה מינתה ועדת מומחים בראשות שופט העליון בדימוס, שלמה לוין, לבדוק האם בית הספר למשפטים של "כרמל" ראוי להעניק תואר במשפטים. ועדת לוין הזדעזעה מהתנהלות "כרמל" והחליטה לא לאשר את התוכנית. במועצה להשכלה גבוהה הזדעזעו לא פחות. ממתי ועדות ממליצות לא לאשר מתן תואר? מה? לא סיפרו להן שרק בתיאוריה יש להן את הסמכות לא לאשר? מה שקרה אחר כך הוא חסר תקדים.

הנה קטע מתוך המכתב של ועדת לוין:

"זו הפעם השנייה שהמלצותינו לא התקבלו על ידי המועצה… הגענו בצער למסקנה שאין זה מן הראוי שנמשיך ללוות את המכללה ותוכנית הלימודים".

מה קרה בעקבות ההתפטרות חסרת התקדים? נכון, מינו ועדה חדשה.

מתוך דברים שאמר לנו פרופ' אריאל בנדור, משפטן, עומד בראש ועדה מטעם המל"ג לבחינת מסלול לימודי משפטים ב"כרמל":

"הליך הבדיקה של תכניות מהסוג הזה לא מבוסס על כן או לא. לא סוגרים מהיום למחר מוסד אקדמי, אלא השאלה אם ניתן, בהנחה שיש בעיות, להביא לפתרונן בדרך של עבודת הוועדה. ההמלצה הסופית היא פחות חשובה".

פרופ' בנדור שעומד בראש הוועדה החדשה, הגיש דו"ח חריף וביקורתי על הדרך בה לומדים משפטים בכרמל, וכמובן, המליץ לתת להם עוד שנתיים.

בחזרה לראיון עם אבי ביתן, יזם המכללה האקדמית כרמל:

בוא נאמר שכל שלוש וחצי שנים אנחנו מסמיכים בערך 250 משפטנים.

אוקיי זה שווה בסביבות המאה מיליון שקל פחות או יותר, פחות או יותר 1000 משפטנים שנפלטים לשוק. מה היית אומר על רמתם של ה-600 / 1000 / 800 משפטנים?

אני לא עוסק בזה.

בוגרי מכללת כרמל יצאו מקום אחרון בבחינות לשכת עורכי הדין, אפילו אחרי הקטגוריה של עולים חדשים שתמיד הייתה אחרי כל המכללות.

אמת, מחזור ראשון.

וזה מעיד על משהו?

לפי דעתי לא. הבחינה היא בחינה לא פשוטה לכל אחד. הגילאים אצלנו הם יותר מבוגרים.

אמרת שלא קראת את הדו"ח של השופט לוין, קראת את הדו"ח של הפרופ' בנדור?

גם לא, הדו"חות האלה לא מעניינים אותי.

אני אתן לך את התמצית של מה שכתוב שם בליקויים. חלק מעבודות הסמינריון מועתקות, כך הם כותבים, ואין טיפול משמעתי. למעלה מחמישים אחוז מהסטודנטים שמתקבלים מדי שנה הם סטודנטים שלא עמדו בתנאי הקבלה שאתם קבעתם, או הוכתבו לכם ע"י המועצה להשכלה גבוהה.

אנחנו לא קובעים, המועצה להשכלה גבוהה קובעת.

אתם הפעלתם מכינה שלטענתם, אתם עותרים כנגד זה, היא ללא אישור. הם מוצאים בחינות ללא נכשלים. זאת אומרת עושים בחינה בקורס, כולם עוברים.

אני לא נכנס להתנהלות היומיומית של המוסד שאותו מימנתי, מהסיבה הפשוטה שלי אין שום קונטקט עם הצד האקדמי.

דירקטוריון "כרמל" דיווח ליו"ר, ששר החינוך גדעון סער אמר לראש עיריית חיפה ש"כרמל" אינו ראוי להיות מוסד אקדמי. עד כדי כך. שאלתי את ביתן האם הוא מודע לאמירה הזו. הוא אמר "לא". מוזר שביתן לא מכיר את האמירה הזאת, של מי שהיה אז שר חינוך, גדעון סער. היא דווחה בישיבת דירקטוריון של "כרמל".

עוד יותר מוזר, סער כיהן במשך 4 שנים כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה. אם זה מה שהוא חושב על בית הספר למשפטים של "כרמל", למה לא דאג שיסגרו אותו כפי שהמליצה ועדת לוין? למה בישיבה המכרעת שהתקיימה בדיוק בנושא הזה, הוא הרים את ידו בעד המשך הפעלת בית הספר?

אנחנו רוצים לחשוף בפניכם לראשונה מסמך מאלף שכתב פרופסור דן ביין, סגן נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר, שנפגש עם אבי ביתן, אחרי אותה ההמלצה המטלטלת לסגור להם את בית הספר למשפטים. וכך כותב פרופ' דן ביין:

"ביתן בטוח שבאמצעות קשריו עם שר החינוך (גדעון סער) ובהסתמך על הייעוץ המשפטי, הוא ישיג ובהקדם את ההסמכה וזאת ללא קשר לתקנות אלה או אחרות של המועצה להשכלה גבוהה".

שותפו לאותה פגישה, היה דוקטור גבריאל קלינג, גם הוא סגן נשיא בית משפט מחוזי לשעבר. הוא דיווח, שביתן אמר שהוא עומד להיפגש עם סער בנושא. האם הקשרים של ביתן עם סער הם המפתח לחידה? הנה קטע מהראיון עם אבי ביתן, בה הוא מתייחס לקשריו עם גדעון סער:

מה קשריך עם גדעון סער, אפשר לשאול? 

שום קשר אין לי איתו.

מה, לא פגשת אותו בחמש שנים האחרונות?

מעולם לא ואני גם לא תורם שלו.

ביתן לא פגש את סער בחמש השנים האחרונות? אנחנו דווקא שמענו שהם היו באותו כנס בגרמניה. בחזרה לראיון עם ביתן:

אני לא נסעתי.. גדעון סער בא לגרמניה לכנס של איגוד הקהילות היהודיות בגרמניה.

ואתה לא היית שם גם?

אני שם, אני שייך לארגון.

ולא פגשת אותו? 

לא בענייני..

אמרת לי שלא פגשת אותו שנים.

אמרתי לך שבענייני המוסדות.

אז פגשת אותו.

נו אז מה? היה שר באירוע, בכנס של ארגון הקהילות היהודיות באירופה, אז פגשתי אותו אז מה קרה?

אגב, מקורב לביתן, אדם בשם תומר אורני, היה אז סגן יושב ראש הארגון שהזמין את סער לגרמניה. בכובעו השני, אורני הוא… יו"ר דירקטוריון "כרמל".

כל בקשותינו מסער, שכאיש ציבור בכיר יתראיין לכתבה זו, נענו בשלילה. לא הצלחנו גם לקבל תשובה מסער לשאלה אם נפגש עם ביתן בנושא. סער כן הבהיר שנסע לגרמניה במימון משרד החינוך.

בכל מקרה, ביתן, מחובר גם לאיציק שמולי, היום חבר כנסת, אבל עד לא מזמן יו"ר התאחדות הסטודנטים, שישב במועצה להשכלה גבוהה, אותו מוסד שחורץ מעת לעת את גורל המכללות של ביתן. בואו נחזור לראיון עם ביתן:

ראיתי שגם אתה וגם גיל רשף (מנכ"ל המרכז האקדמי אור יהודה, שממומן על ידי ביתן) תורמים לאיציק שמולי בפריימריז שלו.

אמת.

ואתם תומכים שלו כבר מספר שנים, נכון?

אנחנו תומכים בפרוייקט שלו בלוד.

והוא היה חבר המועצה להשכלה גבוהה גם בזמן שעניינכם נדון בפני המועצה להשכלה גבוהה שהוא חבר בה, אין עם זה בעיה לדעתך?

לא. לגמרי לא.

אגב, לא רק ביתן תרם לפריימריז של שמולי. 4 נושאי משרה נוספים במכללות, שממומנות על ידי ביתן תרמו למסע הבחירות של חבר הכנסת הצעיר. אחד מהם אתם רואים בתמונה, מהבכירים שבהם, חוגג יחד עם שמולי את הניצחון בפריימריז. בסך הכל, כלל נושאי המשרה מקורבי ביתן וביתן תרמו לשמולי כ- 45 אלף שקלים, שהם פחות או יותר רבע מכלל הכסף ששמולי גייס לפריימריז שלו. חשוב לציין, התרומות האלה באו אחרי ששמולי התפטר מהמועצה להשכלה גבוהה.

הבייבי של שמולי כיו"ר התאחדות הסטודנטים היה הפרויקט החברתי בלוד. הוא יזם וקידם אותו. המכללה באור יהודה, שממומנת על ידי ביתן, תרמה לפרויקט הזה. שאלנו את שמולי על כך. הנה מה שאמר לנו חבר הכנסת הצעיר בשיחה שערכנו עימו:

אני לא יודע אבל אתה צריך שתעביר לי את הדברים האלה בכתב, אני לא..

והצבעות במל"ג בקשר לדוחות השליליים על מכללת כרמל אתה זוכר כאלה הצבעות?

אחי, אני ממש לא זוכר, אתה צריך להעביר לי ואני אבדוק. אני לא יודע על מה אתה מדבר.

שמולי אמר לנו בתגובה כי הוא פנה לכל המוסדות האקדמיים בבקשה שיתרמו לפרויקט. לצערו, רובם סרבו, ורק ביתן באמצעות מכללת אור יהודה הסכים לתת תרומה של 50-60 אלף ש"ח. בישיבה היותר חשובה בנוגע לבי"ס למשפטים "כרמל", שמולי לא נכח. הוא היה באוהלים. שמולי הודה בפנינו שהוא הביע את דאגתו כנציג סטודנטים מגורל התלמידים של "כרמל" אם בית הספר למשפטים שם ייסגר.קודמו של שמולי במועצה להשכלה גבוהה הוא בועז טופורובסקי, היום חבר כנסת, ובעבר יו"ר התאחדות הסטודנטים וחבר המועצה להשכלה גבוהה. אחרי שסיים את תפקידו בהתאחדות ובמועצה, הוא הועסק על ידי המכללה באור יהודה, שממומנת על ידי ביתן. טופורובסקי אמר לנו כי ביתן תמך בניסיון שלו לייבא מכללה לרפואה סינית בארץ. שאלנו אם העסקתו לא נועדה לעזור לביתן במועצה להשכלה גבוהה. טופורובסקי אמר שלא, וכי ביתן לא זקוק לו כדי להיות בקשר עצמאי עם שמולי. המכללה לרפואה סינית עליה דיבר טופורובסקי לא קמה.

שורה תחתונה, לאחרונה אישרה המועצה להשכלה גבוהה עוד שנתיים לבי"ס למשפטים ב"כרמל". עוד צ'אנס, עד 2015.

ועכשיו תראו שני חוזים שכירות, חוזים שאני עד היום לא ראיתי משהו דומה להם. בשניהם המשכיר הוא אותו משכיר, אבי ביתן. בשניהם השוכרת היא אותה שוכרת, מכללת כרמל, שאבי ביתן הוא היזם, המממן והרוח החיה בה. החוזה שכירות הראשון שווה לביתן כ-8.1 מיליון ש"ח לאורך חמש שנים.

אבל חוזה השכירות השני שווה לביתן 51 מיליון שקלים לאורך 15 שנה. אותו מבנה, אותו נכס, אותם צדדים. פער של בסה"כ קצת יותר משנה בזמן. איך יש הבדל של פי חמישה וחצי בסכום החוזה?

בפעם הראשונה שנפלנו על ביתן בנושא הזה, זה מה שהוא אמר לנו:

אתה מצד אחד משכיר את המבנה לכרמל, דרך חברה שלך ש.א.א רשת מכללות, ומצד שני אתה כאילו שוכר אותו כמכללת כרמל, כאילו אתה משני צידי החוזה. יש דבר כזה?

מה זה אני? אני לא משום צד. אני מהצד של המשכיר וזה הכל.

מה זאת אומרת? אתה לא כרמל?

מה פתאום אני כרמל? כרמל זה חברה לתועלת הציבור שיש לה דירקטוריון ומועצת מנהלים ואסיפה כללית ואין לי שום קשר לזה.

אבי ביתן זה לא "כרמל"? הוא בסה"כ המממן? זו שאלה קריטית לסיפור הזה. הנה מה שאמר לנו דרור כהן, לשעבר יו"ר אגודת הסטודנטים של המרכז האקדמי "כרמל":

"אני הגעתי למכללה, פניתי לנשיא, ונאמר לי שעל פיו יישק דבר, על פיו של אבי ביתן, וכל זמן שאבי לא ירצה, לא תהיה פה אגודת הסטודנטים, וכשאבי ירצה אז תהיה. אז ביקשתי פגישה איתו ואז הוא הסכים, ואני יכול להגיד לך שאני משוכנע שאם הוא לא היה רוצה זה לא היה קיים".

לפי הכללים, "כרמל" אמור להיות מוסד עצמאי. לפי התחקיר שלנו, בלי ביתן לא זז שם כלום. הנה פרוטוקול הדירקטוריון של "כרמל" מיולי 2010:

אבי ביתן: האדם היחידי שסיכן משהו זה אני. אנו עושים כל מאמץ להקים מוסד בסביבה רוויה. מבחינת דרישות אקדמיות יחס מרצים תלמידים – מצבנו טוב… יש דברים שאני מערערים על החלטות המועצה להשכלה גבוהה".

מי אלה ה"אנחנו" האלה? הוא לא רק 'משכיר'? שימו לב מה אומר יו"ר הדירקטוריון של "כרמל", תומר אורני, שמקורב לביתן, באותה ישיבה:

אורני: שום התקשרות לא תהיה מבלי שהמממן (ביתן) אישר אותה.

פרופסור יחזקאל טלר: לא יכול להיות שאהיה נשיא "בובה".

מי זה שלא מוכן להיות "בובה"? זה פרופסור יחזקאל טלר, נשיא "כרמל" באותה תקופה, שגילה שהשליטה ב"כרמל" נמצאת לגמרי בידי ביתן, בניגוד לכאורה לכללי המועצה להשכלה גבוהה.

בחזרה לשיחה עם דרור כהן, לשעבר יו"ר אגודת הסטודנטים ב"כרמל":

"היו חלק מהדברים שדיברנו עליהם בתור סטודנטים, והסטודנטים פנו לאבי ביתן כדי שישנה את הגזירה. למשל לדוגמה, את הנושא של אנגלית ביקשו להוציא מהממוצע כי זה הרע לכולם את הממוצע, האנגלית. וידוע לי שבאותה ישיבה הוציאו את האנגלית מהממוצע של הציונים".

בשיחה שנייה עם ביתן שמעתי ממנו שבכלל התבלבלתי, שחוזה השכירות הראשון הוא על נכס אחר בכלל. הנה קטע מאותה שיחה:

בוא, אל תערבב אותי, עכשיו אם אתה טוען שהחוזה הזה לא היה קיים אז אני לא יודע אפשר להמציא הוכחה כי יש לי את החוזה, יש לי את החוזה.

אני לא רואה את הניירות שאתה מחזיק, אבל אני כבר ראיתי ניירות בתיקים שקשורים במקור שלך שבהם מזויפת שרשרת מכתבים פנימית שהייתה פה.

ובכן, יש חוזה ראשון על אותו קמפוס ברחוב הנמל ששונה רטרואקטיבית. לזכותו של ביתן יאמר שהסכים גם לראיון מצולם. שם הגיעה הגרסה הבאה:

החוזה הראשון שנחתם אמר שהמבנה הזה יושכר ב-44 שקל למטר. אתה בכלל בהתחלה אמרת לי שזה על מבנה אחר, אבל היום אתה כבר מסכים שזה על המבנה הזה. ואחרי זה זה יעלה ל-48 ואחרי זה ל-53. שנה ומשהו לאחר מכן פתאום עושים חוזה חדש.

אמת.

במקום44 שקלים למטר, המוסד צריך לשלם לך 85 שקלים למטר.

אין עם זה שום בעיה.

כמעט כפול. התקופה היא 15 שנה, אתה מחייב את המרכז האקדמי כרמל ל-15 שנה, וכתוב שם שגם אם הוא עוזב לפני הזמן הוא צריך לשלם את כל ה-15 שנה. עוד 21 אלף ש"ח לחודש על החניון, מגרש שאתה קנית כדי לבנות משהו ובינתיים משמש כחניון, ואתה מחייב אותו רטרואקטיבית, הוא חל גם על התקופה של החוזה הקודם והוא אפילו חל על שנה לפני שהמבנה נמסר להם, ממארס 2008. זה לא עושק של המוסד?

בוא נדייק. תשלום ראשון על חשבון השכירות היה במארס 2009.

ואז אתה מכפיל להם את זה? זאת אומרת אתה מוסיף להם את כל הכסף הזה 15 שנה.

בוודאי. כי כשאני קניתי את המבנה קניתי אותו ב-11 וחצי מיליון שקל, ועד זה קבעתי דמי שכירות א'. כשבניתי את המבנה שילמתי עוד 30 מיליון שקל ואז דמי השכירות הם אחרים לגמרי.

כלומר כשאתה חותם על החוזה שכירות הראשון, אתה לא יודע שאתה הולך לשפץ את המבנה?

לא, אני לא הייתי אמור לשפץ אותו, הם היו אמורים לשפץ אותו.

זו נשמעת גרסה כל כך הגיונית, אבל תראו מה כתוב כבר בחוזה הראשון. מתוך חוזה השכירות המקורי, מרץ 2008:

"המשכיר (ביתן) מתחייב לשפץ את הבניין בהתאם לתוכנית אדריכלות שהוגשו על ידי השוכר ("כרמל")".

הנה אפילו תכנית השיפוץ שצורפה לחוזה, ומכתב של אדריכלית שמתחייבת שהשיפוץ יסתיים עד סוף אוגוסט 2008. הנה מה שאומר לנו על כך אבי ביתן:

"הם היו אמורים לשפץ אותו. הם היו אמורים לבנות בו מה שהם רוצים ועד כך סוכמו הדברים. הם חזרו אלי אחרי שלושה חודשי לבטים מה עושים ואיך עושים, ואחרי שהם לא הצליחו לממן את הפרויקט וביקשו שאני אממן את ההקמה".

ביתן לא העביר תיעוד שיראה ש"כרמל" אכן ביקשו ממנו את השינוי הזה. הוא טען מאוחר יותר שנכון שכבר בחוזה המקורי הראשון נכללה התחייבות לשיפוץ, אבל ההתחייבות הזו לא כללה את מה שהוא הסכים לקחת על עצמו בחוזה החדש, הרטרואקטיבי: אבזור, רהיטים, ספריה משפטית, שיפוץ משמעותי יותר, ולכן לדבריו השינוי הדרמטי במחיר.

מתוך שיחה טלפונית עם סוכן בחברת "רימקס":

אני מנסה לברר את העלות למטר לשכור בשנה תעשייה או משרדים באזור של רחוב הנמל בחיפה.

תשמע, העסקה האחרונה שאנחנו עשינו במשרד, 700 מטר, שילמו 40 ש"ח למטר לפני דמי ניהול. תוסיפו קצת כי המחירים קצת התעדכנו ותוסיף שמי ניהול, אתה מדבר על 60 ש"ח למטר.

הנה מה שאמר לנו מנהל בחברת "רימקס" בשיחה טלפונית:

"זה תמוה. בחיים לא נתקלתי בדבר כזה, או בדייר שחתם על חוזה ראשוני, שמוכן שחוזה חדש, כפול בכסף, הולך רטרואקטיבית מהיום הראשון".

והנה התייחסותו של יוסי לחם, מנכ"ל חברת "מבנים – התחדשות עירונית בחיפה":

"בעסקים אף אחד לא אוהב לשלם יותר ממה שהוא כבר חתם. אני לא מכיר עסקה כזו. כדי שיוכפל מחיר, צריך שבאמת התמורה תהיה גבוהה כי אתה מדבר פה על חוזה של 15 שנה, ואנחנו מדברים פה על תמורה של מיליונים אם אני לא טועה".

ותראו מי נמצא בין נושאי המשרות המרכזיים במכללות של ביתן: הבן שלו, יואב, הוא מנהל השיווק של המכללות. אשתו של הבן היא המזכירה של הדובר. אח של ביתן, גיל, הוא מנהל הלוגיסטיקה, וזה עוד לפני שהתחלנו עם החברים והמקורבים. הנה מה שאמר לנו על כך ביתן:

"אין שום סיבה שמישהו שהוא קרוב משפחה שלי, והוא טוב, לא יעבוד".

במכללת כרמל לומדים אלפיים סטודנטים פחות או יותר. המכללה אמורה לחיות משכר הלימוד שלהם. נשיא "כרמל" אמור להיות פרופ' מהאקדמיה, שמאושר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. הנשיא הזה הוא שאמור לקבוע על מה בדיוק יצאו ההכנסות שבאות משכר הלימוד. ב"כרמל", מסתבר, זה עובד קצת אחרת.

הנה חשיפה של פרוטוקול הדיון בו מודיע נשיא "כרמל", זה שלא הסכים להיות "בובה", על כך שהוא מתפטר מתפקידו. פרופ' יחזקאל טלר, הנשיא המתפטר:

"הוחלט שהנשיא יהיה אחראי על התקציב ביחד עם הממונה על התקציבים מטעם הדירקטוריון. נפגשתי עם מאיר (מאיר וידל, יועץ לדירקטוריון, שאחראי על התקציב) התברר כי "כרמל" עומד בזכות של 7 מיליון שקלים. באותו ערב, מאיר יצר עמי קשר והודיע לי על עדכון התקציב, ולדבריו יש גרעון של 1 מיליון שקלים".

לאן נעלמו בכמה שעות, מהפגישה עד שיחת הטלפון, שמונה מיליון שקלים מתקציב "כרמל"? אחד הפרופסורים המכובדים של "כרמל", דן ביין, לשעבר סגן נשיא בית המשפט המחוזי, גם רצה לדעת. הוא הלך לביתן לשאול אותו.

מתוך פרוטוקול המועצה האקדמית "כרמל", דצמבר 2010:

ביין: אבי ביתן סבור שמכיוון שהוא משקיע את מיטב כספו, הוא צריך לשלוט בתקציב… אנו טענו בפניו ששיטת ניהול זו אינה עולה בקנה אחד עם כללי המועצה להשכלה גבוהה.

מה אמר לנו על כך אבי ביתן, יזם המרכז האקדמי "כרמל"? הנה:

למה הוא מתקשר אליו ומשנה פתאום בשבעה מיליון שקל למטה את התקציב?

אני לא יודע, צריך לשאול את אלה שישבו בישיבה, כי אני לא ישבתי לפחות…

אולי אתם פשוט מעמיסים על כרמל הוצאות שהן לא של כרמל בכלל ואתם לוקחים כסף מהסטודנטים על דברים אחרים?

אין צורך

תחקיר המקור גילה למשל שהמרכז האקדמי "כרמל", משלם מאוקטובר 2011 משכורת חודשית של 30 אלף שקלים לפרופסור עמוס רולידר, זה שמלמד את כולנו בטלוויזיה איך להיות הורים.

למה הוא צריך לעלות למוסד הזה כ – 800 אלף שקלים, לפי החוזה, עד היום? לפני חצי שנה התנהלה אסיפה כללית סוערת ב"כרמל". הוחלט להדיח דירקטור בשם צחי כהן, חבר של ביתן ושותף עסקי שהסתכסך אתו.

הנה קטע מפרוטוקול אסיפה כללית "כרמל", אוקטובר 2012, בה אמר צחי כהן, לשעבר חבר דירקטוריון "כרמל", את הדברים הבאים:

"פרופ' רולידר לא נתן שום שירות לכרמל, אינו יכול ללמד בכרמל, אין פה בית ספר לפסיכולוגיה, אין פה בית ספר לחינוך, יש פה כמו שכולם יודעים מנהל עסקים ומשפטים, וההכשרה המקצועית שלו אינה מאפשרת לימודים פה. האם הנשיא פה מכיר אותו? האם הוא נפגש איתו?"

בראיון עימו מתייחס אבי ביתן לנושא זה:

עמוס רולידר נשכר על ידי המרכז האקדמי כרמל על מנת להקים את בית הספר למדעי ההתנהגות בכרמל.

רביב: הוא נשכר מ2011, מקבל הרבה מאוד כסף

אמת

היום אנחנו ב2013, הוא לא לימד יום בכרמל.

הוא לא צריך ללמד, הוא נשכר להקים תוכנית

אז בשנתיים האלה אתם משלמים לו על זה שהוא מקים את כרמל?

יש לי חדשות בשבילך. כשמקימים תכנית אקדמית במוסד אקדמי, לפעמים אתה משלם גם חמש שנים משכורת עד שמאשרים לך את התכנית, עד שהיא בכלל באה לידי החלטה של המועצה להשכלה גבוהה, ויכול להיות ששילמת את כל החמש שנים האלה ולא תקבל אישור גם.

הנה החוזה של רולידר, עליו חתום רק המרכז האקדמי "כרמל". סעיף 12 לחוזה קובע:

"העובד יעבוד במרכז "כרמל" במשרה אקדמית, ו/או במכון הולידר במשרה מלאה, משמעה ארבעה קורסים בשנה בהיקף 40 שעות אקדמיות.."

בחזרה לראיון עם אבי ביתן:

אתם משלמים לו על מה שהוא עושה בעבורכם באור יהודה בכלל.

הוא לא עושה עבור… קודם כל הוא לא עושה עבורנו…

יש הרי את המכון באור יהודה. יש לו לימודים באור יהודה.

הוא לא עושה עבורנו. הוא עושה עבורו באור יהודה והוא לא מקבל… הוא מקבל על מה שהוא עושה באור יהודה הוא מקבל תשלום בנפרד.

עד היום מכללת כרמל לא הגישה תכנית לימודים במדעי ההתנהגות לאישור המועצה להשכלה גבוהה. אמנם עברו למעלה משנה וחצי מאז שרולידר התחיל לגבש אותה. ביתן אומר: "זה זמן טבעי".

מתוך שיחה טלפונית שקיימנו עם פרופ' עמוס רולידר:

כן, אני פועל להקמת חוג לפסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות, זה נכון מאוד. מודה באשמה.

ותגיד, איפה זה עומד כרגע ההקמה שלו?

בשלבים שאנחנו עובדים על זה, עובדים על זה לפני הגשה למל"ג אה… בונים תכנית כפי שצריך… השלושים עבור פעילותי כאיש סגל מלא במרכז ללימודים אקדמיים ועשר עבור המכון

אז מה שרלוונטי לדיון שלנו זה רק אותם שלושים.

לא רלוונטי בכלל לדיון, בזה הדיון הסתיים, שלושים, מעבר לזה אני לא מפרט לך.

אני רק שואל עבור מה, אתה יכול להעביר לי איזושהי אסמכתא על משהו שנעשה

תודה ולהתראות. (ניתוק)

אולי זו פליטת פה, אבל רולידר אומר שהוא מקבל את הכסף עבור פעילות כ"איש סגל מלא במרכז ללימודים אקדמיים", זה הכינוי של המכללה השנייה של ביתן, זו שבאור יהודה. למה הסטודנטים של "כרמל" צריכים לממן את זה? התקשרנו שוב לרולידר:

האם בקשר לתכנית שהכנת יש איזשהו סיכוי לראות משהו ממנה, לשמוע על אנשי סגל ש…

תבדקו בבקשה עם הנשיא ב"כרמל" ותקבלו מהם, כל החומרים אצלם. אם הם ישחררו אותם – בבקשה, אין שום בעיה.

ביקשנו, כאמור, שיועברו אלינו איזשהם פרטים מהתוכנית להקמת בית ספר למדעי ההתנהגות ב"כרמל", זו שעובדים עליה קשה כבר יותר משנה וחצי. "כרמל" וביתן לא העבירו.

כך או כך, אחרי הדרמה של התפטרות ועדת לוין, אמר אבי ביתן בישיבה של דירקטוריון "כרמל" את המשפטים המדהימים הבאים. מתוך פרוטוקול דירקטוריון "כרמל", יולי 2010:

ביתן: אני מכיר את המועצה להשכלה גבוהה. היה צריך להגיד לה מה שהיא רוצה לשמוע ולעשות
מה שצריך לעשות.

למה ביתן מתכוון? כנראה שהוא באמת מכיר את מה שנראה לנו כמו הרפיסות של הגוף המפקח על ההשכלה הגבוהה בישראל. ביתן ראה שהנשיא שלו ב"כרמל" התפטר בטריקת דלת, עוד פרופסור הלך אתו, באותו זמן פוטר נשיא המרכז האקדמי השני שלו באור יהודה, ובתגובה המועצה להשכלה גבוהה לא עשתה דבר. כרגיל. ביתן גם רואה שלמרות כל הפגמים והדו"חות, יהיו לימודים למשפטים בכרמל לפחות עד 2015. אולי זה גם הזמן לספר לביתן שהשופט העליון בדימוס לוין, זה שהעז להמליץ פעם לא לאשר תוכנית לימודים שלו, ואף התפטר כשהמלצתו לא התקבלה, לוין הזה לא הוזמן יותר לאף ועדה של המועצה להשכלה גבוהה.

כתבתו של רביב דרוקר

תחקיר: יובל אגסי.

עריכה: לי בר לבב.

צילום: דודו בוקר, עודד קירמה, יובל סייג, אמיתי אייזנברג.

מקליטים: יניב אוחנה, מור בידר.

תגובות

תגובת גדעון סער:

בישיבה בה נכח השר סער בעניין "כרמל", הוא נקט עמדה ביקורתית וברורה על כך שהמוסד לא עמד בהחלטות המועצה להשכלה גבוהה והבהיר כי תוכנית שלא תעמוד בתנאים תיסגר. ההחלטה שהתקבלה, נסמכה על המלצות ועדת משנה של המועצה ועברה ברוב גדול.

לעניין טענת ביתן, שהוא (ביתן) עפ"י אותו מזכר ישוחח עם השר ויסדיר את מצב המסלול, לשר זכור כי הובאה לתשומת ליבו טענה דומה על אמירת דברים בסגנון זה, שבעקבותיה קיים השר שיחה קשה עם יו"ר דירקטוריון כרמל. לביקור השר בגרמניה אין כל קשר למכללת כרמל. בין השר למר אבי ביתן אין קשרים.

תגובת המועצה להשכלה גבוהה:

המועצה להשכלה גבוהה מקפידה כי המוסדות המוכרים על ידה יהיו עצמאיים. בעקבות תלונות שהגיעו ב-2010 על מעורבות אבי ביתן בניהול "כרמל" חייבה המועצה כל דירקטור במוסד לחתום על הצהרה שאין לו קשר "משפחתי, עסקי או חברתי" עם מר ביתן. לאחרונה התקבלו תלונות חדשות בנושא ובעקבותיהם הוחלט לפתוח בבדיקה מקיפה של שני המוסדות בסיוע מומחה חיצוני.

לגבי הטענה כי השופט בדימוס לוין לא זומן יותר לוועדות של המועצה, לאחר התפטרותו, טענה זו אינה נכונה. השופט לוין הודיע כי אינו מעוניין להיות חבר בוועדה של המועצה להשכלה גבוהה.

תגובת ח"כ בועז טופורובסקי:

ח"כ טופורובסקי לא הועסק ע"י מר ביתן, אלא ע"י המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. העסקתו הייתה כמנהל פרויקטים ובכל מקרה, ח"כ טופורובסקי לא עזר לביתן רגולטורים בכל צורה שהיא.

תגובת ח"כ איציק שמולי:

מר שמולי הוא איש ציבור נקי כפיים, המקפיד קלה בחומרה וכך נהג גם בטרם היבחרו לכנסת.

תגובת אבי ביתן:

המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה תרם רהיטים לפרויקט החברתי בלוד, תרומה המהווה חלק קטן מכלל התרומות למען הציבור. צביעת התרומה הזאת באור שלילי היא עיוות פני המציאות.

תגובות

תגובות