הקומבינה לקבורת דו״ח ביבי טורס

| 27 בינואר 2014

תקשיבו איזו קומבינה מופלאה. במשרד מבקר המדינה כתבו מזמן טיוטה קשה נגד ראש הממשלה על נסיעותיו לחו״ל בזמן שהיה שר אוצר. שר אוצר. לא חבר כנסת, לא אזרח מודאג. שר אוצר שנסע על חשבון גופים זרים לחו״ל. אישתו נסעה כמעט בכל נסיעה על חשבון מישהו. ראש הלשכה שלו, יחיאל לייטר, שילם עבור ילדיו של נתניהו, עפ״י הטיוטה. הטיוטה גם מגלה שהיו שתי נסיעות לפחות ששני גופים שונים מימנו את אותה נסיעה של עוזרי נתניהו בלי לדעת זה על זה וככל הנראה, העודף מימן את נסיעת אשת ראש ממשלה. איך קוראים לזה?

ובכן, טיוטת דו״ח המבקר הזו מעולם לא פורסמה, אבל בתור מי שראה אותה, יש שם ביטויים חריפים למדי, יש טבלה מסודרת, שמראה איך שרה נתניהו נוסעת כל פעם על חשבון מישהו אחר ואפילו חלק שלם שעוסק בהתנפחות הוצאות האבטחה והיעדר האישורים הנחוצים לסוג הזה של התנהלות. נתניהו היה צריך לבקש אישור לכל מימון חיצוני לנסיעות שלו. למנוע ניגוד עניינים. הוא לא עשה את זה. למה מעולם לא קראתם את הדו״ח החשוב הזה? אז הנה הקומבינה:
הטיוטה נכתבה לפני שהמבקר הנוכחי, יוסף שפירא, נכנס לתפקידו. כזכור, שפירא נבחר על ידי נתניהו. יוזמי הרצתו לתפקיד היו עו״ד חיליק גוטמן ודוד שימרון, מקורביו של נתניהו. שפירא פגש את נתניהו ורעייתו לפני בחירתו ואחרי שנכנס לתפקיד הדיח את ראש הצוות לחקירת ביבי טורס.
(הנה סיפור שלא שמעתם – נתניהו ביקש להדיח את נחום לוי מהחקירה. הוא מתנכל לי אישית, טען באמצעות עו״ד שימרון. המבקר הקודם לינדנשטראוס סרב. עד כאן זה ידוע. מה שלא ידוע זה מי ניסה לשכנע את לינדנשטראוס להסכים לדרישה של נתניהו. ראש הממשלה שלח שליחים שונים. המפתיע מכולם הוא אביר שלטון החוק והמוסר, השר דאז בני בגין, שבא לשכנע להדיח את ראש צוות החקירה לדרישת הנחקר. חתיכת שלטון חוק).
בקיצור, שפירא הדיח את נחום לוי (בתואנה שזו משרת אמון והוא רוצה להביא את אנשי האמון שלו) ומאז הוא ממש לא מת לפרסם את הטיוטה הביקורתית, אבל איך עושים את זה?
מזל שיש לו את היועץ המשפטי לממשלה. עורך דינו לשעבר של נתניהו. עו״ד יהודה ויינשטיין מרח במשך תקופה ארוכה את בקשות משרד מבקר המדינה לפתוח בחקירה של כמה מהסוגיות שעלו בחקירת ביבי טורס. כשתסיימו את הכול, תעבירו לי. אחרי עיכוב אין סופי (העד המרכזי באחת הפרשיות איבד כל מוטיבציה), הוא הורה ליאח״ה לבדוק, אבל קשר להם את הרגליים והידיים. לא מזמן פרסם יוסי ורטר ב״הארץ״ שהמשטרה עומדת להגיע למסקנה שאין פה משהו פלילי. יכול להיות, רק מוזר שהם הגיעו למסקנה הזאת בלי לחקור את מי שמומן לכאורה (נתניהו ומשפחתו) ואת אלו שמימנו. הבקשה העיקרית של משרד המבקר הייתה שיבוצעו חיקורי דין בחו״ל. רק המשטרה יכולה לחקור את המממנים של הנסיעות בחו״ל. אנשי המבקר לא. אם לא בוצעו חיקורי דין, איך אפשר להגיע למסקנה בכלל? עוד עדים קריטיים לא נחקרו ולא נעשה מאמץ מינימאלי להשיג ראיות ויש ראיות. גורמי אכיפת החוק הסבירו למי שהסבירו שהיועץ קבע גזרה מאוד מצומצמת לחקירה. זה מרגיש כאילו פוטין מינה צוות שיחקור אם הוא מושחת.
חזרה לטיוטה.
איך מונעים מראש הממשלה את המבוכה? פשוט. היועץ ביקש מהמבקר לא לפרסם את הדו״ח ואפילו לא לשלוח אותו לצד השני עד שתיגמר החקירה. המבקר נענה לבקשה. לא יעלה על הדעת שהוא יפגע בחקירה. איזו קומבינה מעולה. בזרוע אחת עושים חקירה בכאילו ובזרוע השנייה מעקרים את האפשרות שמשהו יתפרסם בפומבי, העיקר שנתניהו לא יכעס על שומרי הסף שלו.
אגב, עיכוב הטיוטה הוא הזוי במיוחד מכיוון שרוב הסיפורים שנמצאים שם פורסמו בתחקיר ביבי טורס. אם מישהו רצה לבנות גרסה, לתאם עדויות, הוא עשה את זה מיליון פעם בשלוש השנים האחרונות. מה יעזור לחקירה (כאמור, המאוד מצומצמת בהיקפה) שהטיוטה לא תתפרסם? יתרה מזאת, הטיוטה עוסקת בתקופה שכבר התיישנה ולא נחקרת ממילא, התקופה של 2003-2005. הכאילו חקירה עוסקת בתקופה של 2006 עד 2009. מה זה קשור לזה?
מויינשטיין ושפירא כבר אין לאף אחד ציפיות. חבל שכל כך הרבה אנשים טובים במורד שרשרת המזון, משתפים פעולה עם פעולת הטיוח המכוערת הזאת.

תגובות

תגובות

3 thoughts on “הקומבינה לקבורת דו״ח ביבי טורס

  1. אוהד

    דרוקר אתה מלך! מזל שיש אותך, לשפוך אור על המושחטים בראש. זאת הוכחה להבדל העצום בין ביבי ללפיד. לפיד בן אדם טוב וביבי הוא בן אדם תחמן, ואפילו רע בחלק מהזמן.

  2. המשקיף

    נו. נראה שצדקת. מה עכשיו? שנצא לרחובות או נחכה לכהונה הבאה שלו כי הוא המנהיג הכי חתיך בשכונה?

  3. Pingback: מה בין ביביטורס לבין פרשת הרפז? - דן בתקשורת - הבלוג של דן כספי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.