מקלט המס של נתניהו – איבדתי את זה, או שההרתעה עובדת

| 17 בינואר 2014

א. מברוק ללילך ויסמן מ"גלובס"
ב. אני חמור (או שלא)

המסמכים על מקלט המס של נתניהו באי ג'רזי נמצאים אצלי כמה שנים. כן, שנים. לא פרסמתי. איכשהו, זה לא נראה לי סיפור גדול. האיש היה אדם פרטי, זה היה חוקי לפתוח שם חשבון, לא הייתה לי ראייה שמשהו לא דווח לרשויות המס או למבקר המדינה. אפילו הסברתי לעורכיי, אחרי הפרסום ב"גלובס" למה זה לא נראה לי סיפור. למרבה המזל, עורכיי לא שמעו על זה והלכו על זה בהרחבה.

עכשיו יש שתי אפשרויות:

 1. זה באמת לא סיפור כזה גדול וכלי התקשורת מנפחים את זה יותר מדי כי זה נתניהו וכי זה סקסי (אני חייב להודות, לבושתי, שהעיתונים שכנעו אותי שזה כן סיפור ויש טעם לפגם בכך שאישיות ציבורית ברמה הזאת פותחת שם חשבון. מצד שני, אם זו אמת המידה, אז יש עוד הרבה סיפורים על השנים הללו שנתניהו אזרח פרטי).
 2. משטר ההרתעה של נתניהו עובד. יכול להיות שלמרות הכחשותיי, האיומים וצעדי התגמול של נתניהו ואנשיו נכנסו לי מתחת לעור. הרי אפילו כמה מהאנשים שאמורים לתמוך בפרסומים כאלו, הסבירו לי בעבר שזה לא טוב שאני אפרסם, שזה ייראה ונדטה אישית. אני, כמובן, נעלבתי והסברתי כמה זה שטויות, אבל אולי באיזשהו מקום זה עבד.

הבדיחה העצובה של הסיפור, כרגיל, היא מבקר המדינה. היום הוא הרוויח עוד תמונה בארשת מכובדת על שער "ידיעות אחרונות" בטענה שהוא עשוי לבדוק את הנושא. המסמכים על מקלט המס של נתניהו נמצאים במשרד המבקר שלוש שנים. איך אני יודע? כי אני העברתי לו אותם. אמרתי להם – רק לכם יש את הכלים לבדוק אם הוא אכן הצהיר על כך בהצהרת ההון. מאז לא שמעתי על זה מילה ומעולם לא בדקתי. אני די בטוח שהמבקר הזה שפירא לא יעשה דבר. כזכור, טיוטת הדו"ח החריפה בעניין ביבי טורס שוכבת אצלו כבר שנה וחצי כאבן שאין לה הופכין וללא כל סיבה.

אגב, אחרי הפרסום גיליתי שלפחות לעוד כלי תקשורת אחד היו את המסמכים הללו. גם שם הם נבדקו וגם שם הוחלט לא לפרסם בגלל התחושה שאין סיפור. יכול להיות שפשוט השיח השתנה ומקלט מס נראה היום הרבה פחות לגיטימי ממה שהוא נראה לפני 3 שנים.
כך או כך, צירפתי כמה מהמסמכים (לא את כולם). אולי תמצאו בהם עניין.

תגובות

תגובות

One thought on “מקלט המס של נתניהו – איבדתי את זה, או שההרתעה עובדת

 1. amirgol@bezeqint.net'אמיר

  עדיין לא ברור לי למה קוראים לחשבון הזה "מקלט מס". נכון, הרבה אנשים פותחים באי ג'רסי חשבונות בנק כדי שישמשו מקלטי מס, אז מה? האם מכאן נובע שכל מי שפותח חשבון שאי מנסה להתחמק מתשלום מס?

  הרי לפי מה שפורסם עד עכשיו, ביבי לא היה צריך לשלם מס הכנסה על הכסף שהופקד בחשבון, כך שלא היתה כאן התחמקות מתשלום מס הכנסה. הוא גם לא היה צריך לשלם מס על רווח ההון, כך שגם מהמס הזה לא היתה התחמקות. כלומר בעת שבה נפתח החשבון, הוא לא יכול היה להיפתח כמקלט מס.

  מאז החוקים שונו ועכשיו כן צריך לשלם מס על רווחי ההון מפיקדונות. אלא מה, לפי מה שנטען מסביבתו של ביבי, החשבון הזה דווח לרשויות המס, כך שאם הדיווח נעשה בזמן הטלת המס על רווחי הון, גם כאן אין התחמקות מתשלום מס. עד היום לא ראיתי שום טענה לפיה לא דווח על החשבון בג'רסי לרשויות המס בארץ.

  אם יש לך מסמך כלשהו שמצביע על כך שמדובר במקלט מס, אשמח לשמוע על כך – גם אם החשבון חוקי, במקרה הזה הוא בהחלט יסריח. אבל אם התקשורת קוראת לחשבון הזה "מקלט מס" בשעה שאינו כזה, הסירחון כולו של התקשורת. וכרגע, נראה לי שהצד שלך מריח רע יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.