הנדל״ן ברומניה – מה הקשר בין כספי הפנסיה שלנו לקופים

| 15 בינואר 2014
איתי רום ואני הכנו תחקיר על הנדל״ן הישראלי ברומניה, שישודר הערב ב״מקור״
הייתי כתב נדל״ן כמה שנים בשנת התשעים. מה שקרה ברומניה הוא בלתי נתפס, בעיניי. אנשים חכמים ששופכים מיליונים על דברים הזויים, הזויים. איך זה? חלק מהתשובה נעוץ, כמובן, בעובדה המכאיבה שרוב הכסף ששימש לקנות את קרקעות הזבל האלה, לא היה שלהם. הוא היה שלנו. קרנות הפנסיה נתנו להשקעות הסופר מסוכנות שם כסף כאילו מדובר בכסף של אמא שלהם.
זה לא יכול להיות כל ההסבר. אף אחד לא רוצה להפסיד כסף, אפילו אם הוא רק הלווה אותו מהציבור.
הנה תמצית של כמה עדויות ששמעתי משחקנים משמעותיים בסיפור הזה, שלא דיברו בשמם:
יזם נדל״ן א׳, שהפסיד שם את המכנסיים: ״גייסתי עשרות מיליונים מהמוסדיים בפגישה של שעה. רוב השעה לא דיברנו בכלל על ההשקעה, אלא שיחת רכילות ואם הייתי מבקש פי 3 כסף, הם גם היו נותנים לי״. שאלתי אם עשו בדיקות ברומניה, איפה הקרקעות, מה בונים, הוא צחק. ״מיד אחרי הפגישה״, הוא הסביר ״הם התעסקו רק עם העמלות שלהם״.
יזם נדל״ן ב׳, שהפסיד גם הוא את המכנסיים ברומניה (שני היזמים מוכרים ובנו הרבה בארץ): ״חלק מהעניין היה ה׳קופים׳. החברה הייתה קונה כאילו במחיר גבוה ובעסקה היה מעורב איש קש, קוף, שכאילו היה שותף. ככה ידעו לגזור הרבה כסף לכיסים פרטיים על חשבון הפראיירים שנתנו את הכסף. אני הייתי עד במו אוזניי לעסקאות כאלה״.
עו״ד, שעושה עסקאות ברומניה: ״הייתה חברה מכובדת שקנתה שם קרקעות הזויות במחירים גבוהים. היה להם נציג צעיר, מקורב לאנשים הנכונים בחברה, שלא הבין בזה כלום ובילה את רוב זמנו מסביב לשולחן הקזינו. בשלב מסוים לא יכולתי לראות את זה וארגנתי פגישה איתו. הצעתי לו בעדינות עזרה, הוא מיד חשב שאני מחפש עבודה והפגישה התפזרה״.
מי שרוצה להבין איך שועל נדל״ן מבריק כמו מוטי זיסר הגיע לתספורת של 1.8 מיליארד שקל, אני מציע לו לראות בכתבה את קאסה רדיו, הפרוייקט התקוע הגדול ביותר ברומניה. סרט התדמית של הפרויקט, אגב, מאוד מרשים (וארוך). עורכת הוידאו של הכתבה, גלית שאול, מצאה בו שהיזמים שמו פתאום תמונות של נשים רומניות חטובות ודי מפתות. איך זה קשור לפרוייקט נדל״ן? ״הרומנים אוהבים לעשות חיים״, הוסבר בסרטון. עם זה, אגב, אני מסכים. לא רק הם, כנראה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.