שלוש הערות על ברק אפרופו אשכנזי

| 5 בספטמבר 2010
  1. ברק, כנראה, לא הסתכל על לוח השנה כשהחליט להסלים את העימות המיותר שלו עם אשכנזי ולהקים את הוועדה העוד יותר מיותרת שלו. לפי החוק, הרמטכ"ל מחויב בשלוש שנות צינון. הצינון חל מיום תום כהונתו ועד יום הבחירות. הבחירות באוקטובר 2013. אם יימאס לאשכנזי והוא יפרוש עכשיו, הוא פתאום רלוונטי לבחירות הקרובות. אשכנזי ללא צינון יכול להוות מכת מוות פוליטית לברק. בקיצור, אם שר הביטחון התכוון לזה ואם לא, זה מאוד לא חכם מבחינתו לדחוק את אשכנזי החוצה עכשיו.

  2. ברק חושש בצדק מאשכנזי. הרמטכ"ל מחובר היטב לעופר עיני מצד אחד ולשמעון פרס מצד שני. אם יחליט להשתלט על מפלגת העבודה, נתמך בשני אלה, הוא יעשה זאת בהליכה. גם תומכי ברק, שנשארו במפלגה, לא יוכלו להישאר אדישים לעובדה שעם ברק, המפלגה נמחקת ועם אשכנזי, הם בתחרות צמודה עם "קדימה", אולי אפילו חוזרים להיות מפלגת שלטון. כמו שקורה לא פעם אצל ברק, החשדנות ניצחה את התבונה. שר הביטחון היה יכול להשלים את כהונת אשכנזי ביחסים טובים. גם הוא נחרך מהעימות המיותר הזה. אחר כך הוא היה יכול למנות את יואב גלנט וממילא הוא לא היה רואה את אשכנזי על קו הזינוק לבחירות הקרובות. במקום זאת, הוא נכנס לעימות המיותר הזה, כמו כל כך הרבה פעמים בעברו. צצה לי השוואה לראש – אולמרט סיים את מלחמת לבנון השנייה מוכה וחבול וביחסים לא נוחים עם הרמטכ"ל חלוץ ושר הביטחון פרץ. היה למשולש הזה את כל הפוטנציאל להתפוצץ על אינסוף כתבות וספרים, אבל לאולמרט (וגם לחלוץ ופרץ) הייתה את האינטליגנציה הרגשית לשקם את יחסיו עם שניהם וכיום פרץ וחלוץ לא אומרים עליו מילה רעה. הם אפילו נחשבים למקורביו. זו חוכמה פוליטית.

  3. אם ח"כ יואל חסון ואיתן כבל יעמדו בדיבורם ויעלו להצבעה את הצעת החוק לקיצור הצינון, צפויה בכנסת אחת ההצבעות המעניינות ביותר. מה יעשו חברי הכנסת של "קדימה"? ימנעו מאשכנזי להתחרות בהם? אולי דווקא ירצו את אשכנזי כדי להדיח את לבני? מה יעשו הליכודניקים? רק מפלגה אחת ברור לגמרי איך תצביע. מפלגת העבודה. בעד, כמובן.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.