ליברמן צודק, אבל גם מורטינוס

מאת  | 12 באוקטובר 2010
 

כן, כן, ליברמן צודק. שצרפת וספרד יפתרו קודם בעיות דחופות הרבה יותר לגורלן, לפני שהן באות לפתור את בעיותינו. אני לא מת על מה שליברמן עושה במשרד החוץ. הפרובוקציות שקופות. הוא החליט לחזק את תדמית ה"איש היחיד עם ביצים שאומר את האמת בתוך מסדר של צבועים ושקרנים" על חשבון על דבר אחר, לרבות יחסי החוץ של ישראל. אני גם חושב שהתקשורת משחקת לידיו של ליברמן. כל התקפה מצד שמאל רק מחזקת את מעמדו, אלא שליברמן מספיק חכם, כדי לבחור אג'נדות מתוחכמות, כאלו שנשמעות הגיוניות גם לשמאלני החרוף ביותר.

לא יכול לספר לכם כמה פעמים עמדתי על מדרגות האליזה או דאוניג 10 והקשבתי (כעיתונאי, בתוך חבורה של מיליון עיתונאים) למנהיג ידידותי, שמסביר שלישראל יש זכות להתקיים ולאזרחיה יש זכות לביטחון, כמה פעמים שאלתי את עצמי – מתי יבוא הבגין התורן ויגיד להם, שישראל מכירה בזכותה של צרפת להתקיים בתוך גבולות ברי הגנה ותתמוך בזכות של אזרחיה לבטחון?

אבל אחרי שסיימתי עם מיצי הבטן שלי, כמה הערות רציונליות:

1. זה דבר אחד להגיד את זה בחדר הסגור לשרי החוץ של צרפת וספרד. זה דבר אחר לחלוטין להעביר את זה לתקשורת, ללא הסכמת שרי החוץ, זמן קצר לאחר מכן. זה מנוגד לכללי המשחק ובעייתי במיוחד, כשזה בא משר חוץ שקידש את המאבק בהדלפות, ערף ראשים של פקידים וערך מסעות צייד למציאת מדליפים.

2. צודק מורטינוס – אתה לא רוצה שיתערבו, אל תבקש את עזרתן. המציאות היא שישראל פעם אחר פעם מבקשת שהאירופאים יעזרו. שייתנו כסף לרשות הפלשתינית, כסף של משלמי המיסים שלהם, שיתחייבו לסייע בפתרון בעיית הפליטים, בכסף, דיור וכו', שיקלטו בשטחן כל מיני מבוקשים, שאנחנו לא רוצים אצלנו, שיעזרו לנו במועצת הבטחון ועוד ועוד.

3. ליברמן, כנראה, ויתר אפילו על מראית עין של שר חוץ. הוא מוחרם על ידי כל כך הרבה מדינות ומנהיגים, שבאמת צריך מידה אדירה של חוצפה כדי לבעוט בשניים משרי החוץ, שמוכנים עדיין להיפגש איתו.

4. ליברמן מספיק חכם כדי להבין שהתיאוריות הגדולות שלו על מדיניות החוץ של ישראל קרסו. איפה לחזק את הקשרים עם רוסיה כמשקל נגד לארה"ב? לאן נעלמו המנטרות של ניתן תשומת לב למדינות דרום אמריקה ואפריקה והן יעזרו לנו בזירה הבינ"ל? בסוף, בסוף, אחרי כל הפנטזיות והאשליות המתוקות, זה בכל זאת ארה"ב ואירופה. גם ליברמן מבין את זה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.