איך כולם פרסמו בבת אחת אייטמים על בעז הרפז?

מאת  | 14 בנובמבר 2010
 

בימים  שלישי ורביעי שעבר פרסמנו ידיעות על עברו הצבאי הבעייתי של מי שלפי החשד זייף את "מסמך גלנט", בעז הרפז ועוד יותר חשוב – את התגייסותו יוצאת הדופן של הרמטכ"ל אשכנזי עבורו. אשכנזי, גילינו, העיד עבור הרפז בשלוש ועדות שונות במשך 3 שנים. באחת העדויות הוא אף יצא מכליו למענו. עדות אחרת סייעה מאוד להרפז לקבל הסדר יוצא דופן, כנראה חסר תקדים מהצבא – פנסיה צבאית מלאה אחרי שנים ארוכות מחוץ לשירות.

אנחנו התחלנו את הגל בשלישי בערב (למען הדיוק, שבועיים וחצי לפני כן התחילה את הגל איילה חסון בערוץ הראשון). למחרת רונן ברגמן פרסם ב"ידיעות" ידיעה מקדימה לכתבה גדולה, שפורסמה ביום שישי. גידי וייץ פרסם ביום רביעי בבוקר באתר "הארץ" ידיעה בעניין, ששבה והודפסה ביום חמישי בעיתון. אז איך זה קורה? מי עומד מאחורי הקמפיין?

פשוט מאוד. עיתונאים שונים התחילו לעבוד במועדים שונים על הסיפור הזה. למה התחילו? כי מכל עבר הגיעו טיפים, שזה יותר גדול ממה שאתם חושבים, שהדרך בה הרמטכ"ל אשכנזי הציג את יחסיו עם הרפז הייתה לא מדויקת וכן, בטח, יש גם אינטרסנטים בסיפור. אנשים שלא אוהבים את אשכנזי. כל אחד וסיבותיו. כשאתה עובד על דבר כזה (אצלנו עבדו עליו עפר שלח, מואב ורדי ואני), אתה מתקשר להרבה אנשים, חלקם קיבלו טלפונים מעיתונאים אחרים. כולם מספרים לכולם שיש עוד עיתונאים בסיפור. אתה לא תמיד יודע מה הם מתכננים, מה הם יודעים ומה לא, אבל דבר אחד ברור לך – אם לא תתחיל להזדרז, תישאר מאחור. לכן, אגב, אנחנו עבדנו ב"מקור" שלושה אנשים ביחד על הסיפור ועבדנו עליו באינטנסיביות רבה, כולל בסוף שבוע, כדי להיות מוכנים עם העובדות סגורות ומאומתות. במצבים התחרותיים הללו יש כמה סכנות. ראשית, שבגלל התחרות לא תעשה את העבודה כמו שצריך. שנית, שאם לא תהיה ראשון, אז תצטרך להביא משהו חדש ומיוחד, כדי להצדיק את הפרסום המאוחר. לחילופין, תצטרך לפרסם קרוב מאוד לפרסום הראשוני אצל המתחרים, כאילו להגיד – פרסמנו מעשית ביחד. 

 בקיצור, אין פה שום קונספירציה. היה אינטרסנט שהזין את שלושת כלי התקשורת במידע. מי שטרח ונבר בשלושת הפרסומים, יכול להבין מה המכנה המשותף בהם, אבל יש גם לא מעט שוני. ברגמן פרסם פרטים מהחקירה, שלנו לא היו ואנחנו פרסמנו פרטים על ההתגייסות של אשכנזי לטובת הרפז, פרטים שלא קיימים בפרסומים האחרים וכן עדויות אופי רבות על הרפז האיש ואיך הגיע למעמדו הייחודי בצבא.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.