המסמך המלא של ויינשטיין על מנדלבליט והשאלה המטרידה – האם אפשר למנות ליועהמ"ש אדם ששיקר בחקירותיו?

| 4 בינואר 2016

זהירות – בפוסט הזה שוב תידון פרשת הרפז…אנסה לעשות את זה כמה שפחות כואב.

מכתב היועהמש על היועהמש הבא

אני הייתי בין אלו שחשבו שהעובדה שהמשטרה חקרה 4 פעמים במשך שעות ארוכות את מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, היא באמת שערורייה. לחקור פרקליט צבאי ראשי במשך שעות אינסופיות על קשקוש כמו מתי בדיוק הוא אמר לרמטכ"ל למסור את מסמך הרפז המאוס למשטרה ולמה חיכית לילה לפני ששלחת אותו, זה שימוש הכי מנוול שיש בכוח. כשקראתי חלק מתמליל החקירה אצל אמיר אורן עוד יותר השתכנעתי שזה טירוף.

עד כאן בכל מה שקשור בהפיכת התנהגותו של מנדלבליט להתנהגות פלילית, אבל כשמדובר במינוי לתפקיד של האיש הכי נקי במדינה, היועץ המשפטי לממשלה, זה כבר מבחן מחמיר בהרבה ואני מודה שקריאה במכתב בן 18 העמודים ששלח היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין לראש הממשלה (שתמציתו פורסמה בעבר, אבל המסמך המלא, לדעתי, לא פורסם מעולם, לפחות אני לא ראיתי ואני מודה שקצת שיניתי את דעתי בנושא אחרי שהבנתי כמה גרסאותיו של מנדלבליט במשטרה היו בעייתיות), משאירה תחושת חוסר נוחות לא קלה.

עוד פעם – אני לא רואה טעם לפגם בכך שהפצ"ר מנדלבליט אומר לרמטכ"ל אשכנזי – תן לי לישון על זה לילה ולמחרת אומר לו למסור את המסמך. אני אפילו מוכן לזרום עם העובדה, שמנדלביט שוחח ביוזמתו עם עוזר היועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, באותן שעות שהמשטרה מחפשת אחר המסמך ולא אמר לו שהוא כבר יודע איפה הוא. זו לא עבירה פלילית, בעיניי, להתבלבל לכמה שעות בין חובתו לשלטון החוק לחובתו כיועץ משפטי גם של הרמטכ"ל.

תחושת חוסר הנוחות מתעוררת בעיקר אל מול ההתנהגות של מנדלבליט בחקירותיו (המיותרות, אבל מרגע שנערכו ותועדו, אי אפשר להתעלם מהן). טוב, עזבו מילים מכובסות. האם אפשר למנות לתפקיד היועהמ"ש הבא מישהו שעל פי קביעת היועץ המשפטי לממשלה המכהן לא אמר אמת בחקירותיו?

 1. מנדלבליט נשאל על ידי החוקרים מתי נודע לך שהמסמך בחזקת אשכנזי. הוא אומר בתחילה יום שלישי, היום בו הודיע אשכנזי ליועהמ"ש שהמסמך אצלו. אחר כך הוא בא ביוזמתו ומתקן ואומר – יום שני בלילה. מסתבר שלא בלילה. הפגישה של אשכנזי עם מנדלבליט התקיימה כבר בצהריים. יאללה, איכשהו עוד אפשר לזרום עם זה. אולי התבלבל. אולי לא זכר.
 2. במכתב מצוטטת שיחה בין מנדלבליט לארז וינר, עוזר הרמטכ"ל. מנדבליט כבר יודע שהמסמך אצל אשכנזי, הוא דיבר, כאמור, ביוזמתו עם רז נזרי, עוזר היועהמ"ש והסתיר ממנו את זה ועכשיו הוא מדווח לעוזר הרמטכ"ל על מה שעשה. הנה התמליל:

שיחת מנדלבליט וינר

במילים אחרות, מנדלבליט מעביר מידע לרמטכ"ל על כך ששלח את עוזר היועהמ"ש לנסות להשיג את המסמך בדרך אחרת, מבלי לגלות לו שהוא יודע איפה המסמך. גם עם זה אני חושב שאפשר לחיות. זו לא באמת הדלפה מה הראיות בחקירה, רק מניפולציה לא חכמה כדי לנסות לגונן על הרמטכ"ל.

הבעיה מתחילה בכך שעל פי המסמך, מנדלבליט, שלא ידע שהשיחה הזאת בינו לבין וינר, נמצאת בידי המשטרה, מסר גרסאות אחרות לחלוטין. "אין סיכוי שידעתי בשלב הזה שהמסמך אצל אשכנזי ולא אמרתי זאת לרז נזרי", הוא אומר לחוקרים ובמקום אחר: "אם הייתי יכול לעזור להם ולתת להם את המסמך ברור שהייתי עושה את זה…בשום אופן לא יעלה על הדעת שאנסה לגונן על הרמטכ"ל או על כל אדם אחר. אני חייל בשירות שלטון החוק ואני לא מסתיר דברים".

אחר כך, כשהוא מבין שיש ראיות, מנדלבליט שינה את גרסתו ואמר שהוא לא מצא לנכון לעדכן את נזרי, עוזר היועהמ"ש, כל עוד הוא עצמו לא גיבש את עמדתו וענה לרמטכ"ל. "לא היה מקום לעדכן את רז עד שאגבש את עמדתי", "נכון היה לא לגלות לו (לנזרי) נתון זה כי זה היה הסיכום שלי עם הרמטכ"ל".

מה יגיד היועהמ"ש מנדלבליט על נחקרים, שישקרו עד שיגלו שיש לחוקרים ראיות ורק אז יגידו את האמת?

בסוף, נכתב במכתב היועהמ"ש, מנדלבליט פתאום צץ עם הטענה ששיחתו עם וינר היא לא ראייה קבילה כי זו האזנת סתר שנהנית מחיסיון עורך דין – לקוח, הוא עורך הדין ווינר הוא הלקוח.

3. והנה עוד פסקה מאוד מטרידה ממכתב היועהמ"ש ויינשטיין, מועתקת מילה במילה:

לבסוף, בעוד בעדותו בפני מבקר המדינה מסר מנדלבליט כי זמן קצר לאחר פרסום המסמך ביקש מאשכנזי ומוינר לא לשוחח עימו על אודות הפרשה נוכח האפשרות המסתברת כי יידרש לטיפול מהותי בתיק, ממצאי החקירה העלו כי מנדלבליט שוחח עם השניים אודות החקירה ואף עדכן אותם בנוגע לישיבות שהתקיימו בלשכתי בעניינה. וזאת בידיעה כי השניים מעורבים בפרשה, גם אם לא היו בגדר חשודים באותו השלב. בנוסף, בעוד בדיווחו לאנשי מבקר המדינה ציין מנדלבליט כי אשכנזי לא שאל אותו על אודות החקירה, ממצאי החקירה העלו כי אשכנזי שאל את מנדלבליט שאלות רבות על אודות החקירה וגילה בה עניין אישי מיוחד.

המכתב של ויינשטיין, כידוע, מוען בכלל לראש הממשלה. שיחליט אם אדם, שהתנהג ככה, יכול לכהן כמזכיר הממשלה.  מנתניהו אין לי ציפיות גבוהות בתחום הזה. הוא התעלם ממכתב היועהמ"ש ויינשטיין (חטאיו של מנדלבליט לא הגיעו כנראה למעלה של יועז הנדל, שהעז לדווח ליועהמ"ש על עובדת שהוטרדה במשרד ראש הממשלה ועף מיד מתפקידו אחרי שנתניהו הבהיר לו שהוא איבד את האמון בו), אבל אין דרך להבין את התנהגות יו"ר ועדת האיתור לתפקיד היועהמ"ש, נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר, אשר גרוניס.

גרוניס, כזכור, החליט שהוועדה לא תידרש לשאלה האם התנהגות מנדלבליט בפרשת הרפז פוסלת אותו מלהיבחר לתפקיד היועהמ"ש, בטענה כי אין בידי הוועדה מספיק כלים להחליט בפרשה הסבוכה. זה אני לא מבין. יש לו ביד תשתית עובדתית יציבה בדמות המכתב של ויינשטיין. הוא לא צריך להתחיל לקרוא עדויות, או לחקור חקירות נגדיות. הוא צריך לקחת את העובדות שפורטו כאן, לנהל עליהן דיון בוועדה ושכל אחד מחמשת החברים המכובדים יגיד אם זה פוסל בעיניו את האיש לתפקיד או לא. מה החברים משה ניסים וח"כ ענת ברקו יגידו, אני חושב שאני יכול לדמיין, אבל פרופסור גבי שלו? יחיאל כץ? מי יודע? הממשלה, שאישרה את מנדלבליט לתפקיד למעשה פה אחד, לא נדרשה בכלל לעניין. עכשיו, כרגיל, זרקו את זה לבג"צ ואחר כך הפוליטיקאים יגידו שביהמ"ש מתערב להם בחיים.

עוד מילה – מישהו העיר לי ובצדק שגימדתי ב"לונדון קירשנבאום" את ניסיונו במשפט פלילי של מנדלבליט. בעניין הזה טעיתי. מנדלבליט מביא עמו רקע עשיר יחסית במשפט פלילי, אומנם בצבא וזה לא אותו סדר גודל של תיקים ומורכבות, אבל מישהו שהיה שופט צבאי ותובע צבאי ראשי ופרקליט צבאי ראשי, יודע מה זה משפט פלילי.

תגובות

תגובות

16 thoughts on “המסמך המלא של ויינשטיין על מנדלבליט והשאלה המטרידה – האם אפשר למנות ליועהמ"ש אדם ששיקר בחקירותיו?

 1. meirgeva@gmail.com'מאיר

  אסור היה שמנדלבליט יהיה מועמד בכלל!

 2. אור

  המקרה הזה כואב במיוחד. אם מינויו של ויינשטיין היה נראה כטרגדיה אזי המינוי הנוכחי הינו בגדר קומדיה.
  לכן הכאבים העזים, מהצחוק הבלתי נשלט.
  ועכשיו ברצינות, ברגע שישנה כזו השתלטות על שלטון החוק למה עוד ניתן לצפות? הפוטיניזציה שאנחנו עוברים כבר במצב מתקדם.

 3. yorsruck@gmail.com'יורם

  מר דרוקר
  למה אתה מתעסק רק בחלשים?
  נראה אותך עם איל גולן…
  :-))

 4. faine11278@gmail.com'שירי פיין

  אנחנו מדברים על היועץ וינשטיין שהעסיק בדירתו עובדת זרה ללא רישיון – וטען ש"לא ידע" אלעק. ויינשטיין שניקה את ליברמן הוא אחד מהיועצים הכי גרועים בתולדות המדינה. מנדלבליט גם אם יחיה עוד שני מחזורי חיים לא יגיע לקרסוליים שלו

 5. ziva_maayan@hotmail.com'זיוה

  בממשלה הנוכחית, כל מינוי הוא אפשרי. הרי כל מי שיושב שם הם אנסים, משחדים, גנבים, רמאים, מושחתים, אז למה לא שקרנים? זה דווקא משלים את הרפרטואר היוצא דופן. מישהו ישר לא היה שורד…

 6. אריקו

  אין חצי בהריון.
  מה ההבדל בין 'לא אמר אמת' לבין 'שיקר'?
  לדעתי אין הבדל. שקר זה שקר.
  יש לנתניהו חוש מיוחד להביא מועמדים חריגים לתפקידים חשובים.
  זוכרים את הבחירות לנשיא המדינה?
  זוכרים את הקרב על תפקיד נגיד לבנק ישראל?
  איזה תרגילים עשה נתניהו על כדי לקדם כמה מועמדים לתפקידים הנ"ל.
  שמיניות באויר, אקרובטיקה מכל הסוגים – ולא הצליח.
  מה יהיה הפעם? נחכה לבית המשפט העליון.

 7. uribreitman@gmail.com'אורי ב.

  המשפטנים בצמרת המדינה חושבים שהעם לא מבין את הטריקים שלהם, ולא מבין שתפקיד היועץ המשפטי הורד לרמת זנות (סליחה על המילה הקשה).
  המשפטנים המעונבים שם למעלה בירושלים, כמו וינשטיין או מנדלבליט, חושבים שהעם הוא אימבציל שלא קולט את הטריקים, השטיקים, המיסמוסים והטיוחים.
  אבל זה כבר מזמן לא כך.
  ברגע שאין אמון בצמרת מערכת המשפט, האזרחים מתחילים לתסוס.
  התסיסה הזאת תהפוך למלחמת אזרחים זוטא – ואז ראשים יעופו, בעיקר במישור המילולי ואולי גם במישור המעשי. העם ימרוד במלכות, כי לעם נמאס מן המשחקים המלוכלכים במשרד ראש הממשלה.
  במילים פשוטות: המינוי של מנדלבליט הוא חרפה. היועץ המשפטי לממשלה חייב להיות עצמאי לחלוטין, אמין לחלוטין, בלתי תלוי. היועץ המשפטי לממשלה חייב להיות שופט עליון שלא חייב שום דבר לאף אחד. אי אפשר למנות לתפקיד החשוב הזה סניגורים פליליים מן המגזר הפרטי, ואי אפשר למנות מזכירי ממשלה.
  אם נתניהו חושב שהסיפור של מנדלבליט יעבור בשקט מתחת לרדאר, אז נתניהו הוא לא רק מנוול אלא גם אדיוט. ושוב סליחה על הצרפתית שלי.

 8. umorami@inter.net.il'אורי

  בטח שאפשר למנות אדם ששיקר ליועץ המשפטי לממשלה הזאת.
  הדגש על הזאת.
  לכל ממשלה נורמלית אחרת אי אפשר.
  זה מקרה פרטי.
  ובאופן כללי: אתה שופט את מוסדות המדינה כאילו שאנחנו במדינה נורמלית. אבל הסיפור הזה כבר גמור.
  לא נהיה נורמלים בקרוב.
  יקל להשתקם שני עשורים.

 9. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  נתניהו הינו איש מושחת אשר במטרה לבצר את שילטונו ממנה "שומרי סף" הנאמנים לו ומוכנים לעבור בשתיקה על שחיתותו. כך מתפשט בקרבנו הרקב

 10. טלי

  אדם ישר לא עובד עם הביבי !
  כך שמנדלביט מתאים בול.
  ואם הממשלה הטיפשית הזאת לא היתה שלנו,היינו צוחקים,
  אבל נראה שצוחקים עלינו ומ……. עלינו ישר מהמקפצה.

 11. akilahav@gmail.com'עוזי

  נהפוך הוא.
  זהו המועמד האידיאלי.
  אילולא סחב על גבו סירחון הגון, אי אפשר היה למנות אותו.
  כי אי אפשר היה לשלוט בו.
  ביבי הכשיר אותו וסימן לתפקיד כבר בתקופת פרשת הרפז.
  כל שומרי הסף צריכים לדעת שיש עליהם תיק, שאפשר בכל רגע לשלוף מולם. כדי שיתנהגו כמו שמצפים מהם.

 12. עורכת דין

  מה "פגם" מצאת במינוי מנדלבחיט השקרן? גם ביבי שיקר בפרשת בראון חברון ובפרשת עמדי והוא עדיין ראש ממשלת ישראל. הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?

 13. SARA@MESHUGAAT.com'שרה בן ארצי

  במאמצים גדולים עלה בידי לצלוח את הגיבוב הארכני והטרחני של ויינשטיין, ואף לעקוב אחר צעדי הריקוד הנפתלים שלו – פסיעה קדימה, פסיעה אחורה, סלטה באוויר, וחוזר חלילה. גם העדרה של יד עורך לשוני מיומן ניכרה היטב בטקסט (למשל, "בהינתן" המחריד). ועם זאת ברור לחלוטין מן המסכת העובדתית שמנדלבליט שקרן. הביטוי "גירסאות סותרות" הוא דרך מנומסת לומר: "שקרים." אם כן, הממשלה מינתה שקרן לכהונת היועץ המשפטי לממשלה. מצד שני, בראש הממשלה עומד בנימין שקרניהו, האיש שעשה קריירה משקרנות, ושעליו חלים דברי חז"לינו הגששים: "כשהוא אומר 'בוקר טוב', בחוץ כבר ערב."

 14. ofrak56@gmail.com'עופרה קורן

  דברים נוראים עוברים על מדינתנו. חייבים לנקות את כל הרוע השחיתות הפשע ולבנות מחדש עולם צודק נקי וישר.
  אני איני מאבדת תקוה. בטוחה שישנם עוד אנשים הוגנים ישרים שהם יכלים לקחת את האוטובוס שעליו נוהג כרגע מושחת , ולהסית את ההגה למרכז הכביש כדי לא להידרדר לתהום. היום האוטובוס בשולי הדרך נוסע עפ"י תהום. צאו לרחובות. ואתה ביבי צא לנבצרות. די! די1 די!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.