האמירה של ה"בכיר" על הרמטכ"ל בעייתית (אבל יש משהו בדבריו)

| 22 בדצמבר 2009

"ידיעות אחרונות" ציטט היום "בכיר בלשכת ראש הממשלה" כאומר שהרמטכ"ל גבי אשכנזי מתנהג בעסקת שליט כמו "יו"ר ועד העובדים של הורי החיילים". לא כמו רמטכ"ל. למרות האנונימיות של האמירה, היא חוללה סערונת קלה, אולי מכיוון שרוב הברנז'ה מעריכה שהיא יודעת מי הבכיר ורגשותיה כלפי אותו בכיר עזים. מקורבים לברק ונתניהו כיוונו את האצבע המאשימה את היועץ לבטחון לאומי, עוזי ארד. אני לא יודע אם זה נכון.

ראש הממשלה הוציא מייד הודעת הכחשה לאמירה במטרה להרוג את הפרשה לפני שהיא מתנפחת. אף אחד לא רוצה להתעמת עם רמטכ"ל.

א. בכיר שמדבר ככה על רמטכ"ל, באוזני עיתונאי, בזמן כה רגיש, הוא בכיר לא חכם במיוחד וצריך לקבל על הראש. עם זאת, אנחנו לא יודעים מה היו נסיבות האמירה. האם נאמרה לעיתונאי או לשר, שהעביר אותה לעיתונאי? ואם לעיתונאי, מה היו כללי השיחה? אני שומע מבכירים אמירות ברמת החריפות הזו כל יום, כמה פעמים ביום. כל עיתונאי שומע. אני לא רץ ומשדר – שר בכיר: "ברק מסובב את ביבי" וכו'. נראה לי כמעט לא עיתונאי הכיבוס האנונימי הזה. אני לא מעלה על דעתי, שאותו בכיר רצה שהאמירה שלו תתפרסם. אני די בטוח שלא, אבל מכיוון שכאמור איני יודע את נסיבות האמירה, עדיף שאפסיק להגג ונסכם שהאמירה לא חכמה. היא יוצרת תחושה של קרע בצמרת הישראלית בעיצומו של מו"מ ומכפישה את מפקד הצבא באופן מעליב ולא ראוי.

ב. תפקודו של הרמטכ"ל בעניין עיסקת שליט אכן בעייתי, בעיניי. הוא משתית את תמיכתו בעיסקה על כך שהוא זה ששלח את גלעד שליט למשימתו, הוא, מפקדו, התחייב להחזירו להוריו ורוצה להחזירו. זה טיעון שהוא לא המציא. רמטכ"לים לפניו סללו את הדרך ובכל זאת, זה טיעון חלש. חובת הרמטכ"ל היא לדאוג לביטחונם של 7.5 מיליון תושבי המדינה, כולל כאלו שלא היו ולא יהיו חיילים. יש לו אולי חובה עודפת כלפי חייל, אבל הוא צריך לאזן אותה אל מול כל שאר השיקולים הביטחוניים. בעיניי, כידוע, השיקולים הביטחוניים מחייבים את דחיית העיסקה. דעתו של הרמטכ"ל חשובה הרבה יותר מדעתי ולכן ההנמקה שלו צריכה להישען על האיזון בין הערכים האלה. ממנו אנחנו צריכים לשמוע מה פוטנציאל הנזק של המשוחררים, מה יקרה לפתח אל מול החמאס, מה תהיה ההשפעה של השחרור הזה על החטיפות הבאות. אני לא טוען, כמובן, שהרמטכ"ל לא יודע את כל הדברים אלה. ברור שהוא יודע. ברור שהוא לא צריך אותי כדי להיזכר, אלא שבמבחן המעשה הוא מתנהג יותר כמו מפקדו של גלעד שליט ופחות כמו האחראי המקצועי הראשי לבטחון המדינה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.