יותם פלדמן

| 24 במרץ 2010

לפני מספר שבועות נפגש ברוך שי, עורך המשנה של "המקור" עם יותם פלדמן, כתב "הארץ". פלדמן סיפר לו שהוא עובד כבר מספר חודשים על התלוות לקבוצת פליטים, שמנסים לחצות את הגבול ממצרים לישראל. הוא תיחקר עשרות אנשים, שוחח עם פליטים שעשו את זה והגיעו לישראל, נסע לקהיר וגר שבוע עם פליטים סודאניים שמתכוננים לנסיעה ועוד. הפרויקט היה אמור להיות משותף ל"הארץ" ול"מקור". פלדמן התכוון להגיע עד הגבול, לא לחצות (בניגוד לדיווחים), לתעד ככל שניתן במצלמות ולחזור לקהיר ומשם לתל אביב. הסיפור היה אמור להתפרסם בו זמנית בטלוויזיה ובעיתון.

מאוד שמחנו. הרבה זמן שאני חושב שזו מציאות שחייבים לתעד. יש תיאורים סותרים על העובדות הכי חשובות בנוגע להסתננות ממצרים. כמה מסתננים ליום? יחידים או עשרות רבות? מה פרופיל המסתננים? פליטים? מהגרי עבודה? גם וגם? האם השוטרים המצריים באמת יורים לעברם ואיך מתנהגים החיילים הישראלים? בקיצור, שפע של הצדקות עיתונאיות למשימה.

היה ברור לנו שזו משימה מסוכנת. לא במקרה אף אחד לא ביצע אותה לפני יותם. ההתרשמות מיותם הייתה שהוא ערך תחקיר מקיף ונקט בצעדים כדי להקטין את הסיכון ככל שניתן. כאמור, גם לא הייתה לו שום כוונה לעבור את הגבול וכך הוא גם הונחה על ידי עורכי התוכנית. להגיע, לתעד ולחזור לקהיר.

אחרי שהוא המריא למצרים, הוא עדכן את עורכת התוכנית, עדי גרתי, בכל מה שקורה איתו. לאחרונה הוא דיבר איתה ביום ראשון בסביבות השעה שש בערב. הוא אמר לה שהם קרובים לגבול, הוא וחבורת הפליטים מגאנה, שנלוו אליו, שהכל שקט ושהוא מתכוון לתעד אותם חוצים את הגבול ולחזור לקהיר. הוא אפילו העלה את הרעיון ללוות עוד קבוצה לעבר הגבול, כדי לטעום עוד קצת ולתעד יותר ממה שקורה. כנראה שלא היה לו מספיק אקשן…

בבוקר יום שני קראנו, כמו כולם, את הדיווח של סוכנויות הידיעות על מעצרו של יותם פלדמן ועל כך שנפצע קל. לא הרבה לאחר מכן, הופתענו לשמוע ש"הארץ" מסרו לכתבים שיותם לא עבד עבורם, שהוא היה בחופשה ללא תשלום. זה היה מנוגד למה שאנחנו חשבנו. אנחנו ראינו בעצמנו טרמפיסטים בסיפור הזה. כתב "הארץ" יוצא למשימה, העיתון עבד עליה במשך חודשים ארוכים, שילם את ביקור ההכנה בקהיר, ישלם את הביטוח ועוד חלק מהוצאות המסע ואנחנו נשלם את השאר ונממן, כמובן, מצלמות. ההפתעה הייתה לא רק מהעובדה שיותם בכלל לא נשלח על ידי "הארץ", אלא גם מהעובדה ש"הארץ" החליטו לתת פומבי לזה, בשלב כל כך ראשוני של הפרשה וגם, ככל שידיעתנו מגעת, מכך שהם לא השתתפו בניסיונות לשחררו.

למען ההגינות, צריך לומר שלא היינו בקשר ישיר עם "הארץ" לפני שיותם יצא. הכל התנהל דרכו ולכן אין לנו מושג מה בדיוק קרה שם, למה "הארץ" נסוגו מהפרויקט ולמה הם הודיעו על כך אחרי שיותם נעצר. אחרי שחזר, הבנתי מיותם ש"הארץ" הודיעו לו במייל שעות לפני שיצא שהחליטו לסגת. כשדיבר איתם הוא כבר היה בדרך לקהיר והנימוק לביטול היה שהוא צריך לקחת צלם.

בימים בהם יותם היה עצור הושמעה ביקורת (בעיקר סמדר פרי ב"ידיעות") על כך שהוא לא ידע מה הוא עושה, לאן הוא הולך ומה הסיכון שהוא לוקח. המבקרים טענו שאסור היה לנו לשלוח אותו וכו'. יותם עונה על הביקורת הזו בעצמו טוב ממני בכתבה (שתשודר בתוכנית הערב). אני רק אציין שפרי כתבה במאמרה שהיא "מנחשת", שהוא לא ידע לאן הוא נוסע ושלא הכינו אותו. לי נראה שמעיתונאית מנוסה כמוה, מותר לצפות שתשתית את מאמריה על יותר מאשר ניחושים. במקרה הזה היא ניחשה ממש לא משהו. יותם הכין את התחקיר הזה חמישה חודשים, נסע לקהיר, ישן עם פליטים סודאניים בדירה, ראיין כל מומחה אפשרי ויודע על הגבול הזה ואורחותיו הרבה מאוד.

בדיעבד, אנחנו יודעים מיותם, שאמרו לו כבר אחרי יום-יומיים בכלא שהוא ישוחרר. לא ידענו את זה, כמובן, בזמן אמת והרמנו טלפונים לכל הלשכות שיכולות לסייע. אני לא יודע על כל הפעולות שנעשו. מן הסתם, יש גם מי שפעל בלי לעדכן אותנו, אבל ממה שאנחנו יודעים – לשכות נתניהו וברק לא התערבו בעניין. ניסינו לערב אותן, אבל לא שמענו על איזושהי פעולה שהם נקטו. אין לי מושג למה. משרד החוץ, השר בן אליעזר וח"כ אחמד טיבי כן הרימו טלפונים, בעיקר לשר הממונה על המודיעין במצרים, עומר סולימאן.

אביו של יותם, עו"ד אביגדור פלדמן, פעל גם הוא בכל מיני צינורות. רק לקראת הסוף התברר לנו שהוא דיבר הרבה עם אלי ישי (עו"ד אבי לביא, שותפו להגנה במשפט קצב, קישר ביניהם), ישי דיבר הרבה עם סולימאן ואפילו קישר בין סולימאן לפלדמן למספר שיחות. למה אנחנו לא פנינו לישי? מביך, אבל לא חשבנו עליו. לא ידעתי שקשריו עם סולימאן הם קרובים ושהוא יכול להשיג את עומר סולימאן בכזו קלות.

במהלך השבוע היו נקודות שבהן הסיפור נראה מאוד מפחיד. הופיעו דיווחים בעיתונים מפי גורמים מצריים שיותם יישפט, שהמצרים רואים את המעשה שלו בחומרה. כל אחד מאיתנו כבר דמיין את תרחישי הבלהות. בסופו של דבר זה הסתיים בטוב, יותם חזר בריא ושלם ולא פחות חשוב, מבחינתו, כשהוא מלא וגדוש בסיפורים על מה שקורה בגבול, על היחס לפליטים, על מה שהפליטים הללו חושבים על ישראל. הערב (רביעי) ב-21:00 אנחנו נשדר את סיפורו. ככל שהדברים תלויים בו, הוא רוצה שנתמקד פחות במה שקרה לו ויותר במה שקרה לפליטים. אנחנו, בגלל היותנו מי שאנחנו, בכל זאת נביא לא מעט ממה שקרה ליותם. 

הצצה לכתבה הערב

בתום הכתבה הערב יתארח יותם פלדמן בפורום חדשות 10 וישיב לשאלות

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.