שרון, נתניהו וההתנתקות

| 30 במאי 2004

את הספין הזה באמת קשה לעצור. קודם כל, כי שרון הולך עליו בכל הכוח. תוכנית ההתנתקות, טוען שרון, לא עוברת בגלל ביבי החתרן. אני הלכתי כל הדרך לקראתו, שרון אומר שוב ושוב, אבל הוא, הוא (שרון לא אוהב לקרוא לנתניהו בשמו) רק רוצה להפיל אותי.

עוד יותר קשה לעצור את זה כי ביבי באופיו הוא באמת חתרן. נתניהו באמת ישב עם דפים ועשה רשימות של חברי הכנסת שיתמכו בו ביום פקודה כדי לראות אם הוא מגיע ל-61. ככה ביבי עובד. אין יום שהוא קם ולא חושב שהיום מדינת ישראל הפסידה כתוצאה מהעובדה שהוא לא ראש ממשלה.

אלא שבסיפור הספציפי הזה נתניהו זכאי. הוא לא ניסה להפיל את שרון. ההפך. הוא יצא מגדרו כדי לגמור את הסיפור הזה בשלום ועם כמה שפחות נזקים עבורו. אלא ששרון לא מסתפק בטבילה הנוצרית שביבי עשה בשבילו. שרון רוצה להמיר את דתו של נתניהו לחלוטין.

בוא נחזור לרגע כמה חודשים אחורה. נתניהו הוא מתנגד אדוק ועקבי לפינוי יישובים. לפני הבחירות ב – 99 הוא אפילו הצהיר בערוץ 7 שממשלה בראשותו לעולם לא תפנה יישובים. נתניהו הוא גם מתנגד עיקש לצעדים חד צדדיים. תוכנית שרון מנוגדת לכל מה שהוא מאמין בו. נכון, ראינו כבר את נתניהו משנה את מה שהוא מאמין בו, לפעמים בטווח של ימים אבל במקרה הזה מי שמוביל את התוכנית הוא יריבו הקשה ביותר. לכאורה, אין לנתניהו שום סיבה לסטות מדרכו. אדרבא, לא מעט אנשים בימין חשבו שנתניהו יוביל את מרד הימין בתוכנית ההתנתקות של שרון. במקום זאת, הפתיע נתניהו את כולם ותמך, גם אם בחצי פה, בתוכנית. שרון לא ממש הפגין אסירות תודה. ליתר דיוק, הוא תקף את נתניהו בחמת זעם כאילו הוא אשם בהפסד במשאל.

עכשיו שרון חוזר לעוד סיבוב. המו"מ בין שרון לנתניהו עמד במוצאי חג השבועות כבר על סף סיכום. המחלוקת ביניהם כל כך קטנונית שלוקח 5 שעות להסביר אותה ו- 5 דקות לפתור אותה. השורה התחתונה היא שנתניהו הסכים לתמוך בפינוי של 3 יישובים ברצועת עזה. שר האוצר גם הסכים לא להתנגד לאמירות פומביות של ראש הממשלה שהפינוי הזה יהיה רק צעד ראשון ביישום תוכניתו.

מה פוצץ את המו"מ? מאוד פשוט. אגו, אגו ועוד פעם אגו. שרון פתח טלוויזיה ביום חמישי בערב ושמע שהוא "נכנע" לנתניהו. אין דבר שמרגיז אותו יותר מלשמוע את שמו בסמיכות לפועל "נכנע" ועוד לנתניהו. ראש הממשלה החליט לחזור לתוכניתו המקורית, להתעלם לחלוטין ממשאל המתפקדים שהוא התחייב לקבל וכן, כרגיל, להתנפל על נתניהו. זה לא רק הבטן שגורמת לשרון לתקוף את ביבי. שרון יודע שנתניהו הוא היחיד שיכול להדיח אותו מראשות הממשלה. הוא מנסה באופן מכוון ומחושב להציג אותו כפוליטיקאי קטן וחתרן שפועל בניגוד לרצון של 70% מהציבור. המשחק הפוליטי הזה מתנהל כרגיל ללא שום קשר אמיתי למהות. עושה רושם ששרון רוצה פחות בתועלות המדיניות והביטחוניות שתוכניתו אמורה להביא והרבה יותר ברווחים הפוליטיים שלה. מזוז כבר סוגר את התיק, תדמיתו של נתניהו תיפגע ושרון ייראה כמו המנהיג הנחוש שקידם את הפשרה הכואבת (עם מי?) למרות כל הקשיים. אמרתי לכם – זה ספין שקשה מאוד להילחם בו.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.