האמת, האמריקנים אשמים

| 20 במרץ 2014

אתה יושב ביציע, רואה את קרי הולך ובא, נואם, נחוש, הוא ממנה איש סופר מנוסה כמו מרטין אינדיק, שראה הכול ויודע הכול ואינדיק מגייס לצדו שורה של אנשים עם רזומה מרשים ואתה אומר – או, אה, אז אולי בכל זאת, יש למעצמת העל כוח וזיכרון ארגוני וידע ויכולת והם יצליחו לקדם במשהו את המו"מ המדיני התקוע. ואז עוברים כמה חודשים, מתפוגג הערפל ומתברר לך שהאמריקנים האלה פועלים בערך כמו מערך הכיבוי בשריפה בכרמל. עכשיו קרי מאשים את אובמה ואינדיק מאשים את קרי וכולם מאשימים את כולם כי האמריקנים – ועל זה הפלשתינאים והישראלים שמחים להסכים – ניהלו את זה בשלומיאליות יוצאת דופן. אגב, יוצאת דופן, אבל ממש לא חסרת תקדים. קונדוליסה רייס באנאפוליס וקלינטון, מדלן אולברייט, דניס רוס ומרטין אינדיק בקמפ דייויד ללא ספק קבעו תקדימים מרשימים של אימפוטנציה אמריקנית, שגרמה להם מבוכה ולנו לאסונות.

צוות המו"מ האמריקני, מסתבר, לא ממש מסונכרן בינו לבין עצמו. יותר גרוע, הוא כולו נחשב חיצוני למחלקת המדינה, אז כשצריך לתאם משהו עם איזו בירה ערבית, צריך לבקש טובה מהסטייט דיפרטמנט. מבחינת הצוות המקצועי של מזכירות המדינה, אלו אאוטסיידרים ואאוטסיידרים לא ממש חביבים על אף ארגון. מזכיר המדינה קרי מלא באמת בכוונות טובות והשקיע פה הרבה זיעה וזמן, אבל בנושאים האלה לא נותנים ציון על מאמץ. קרי, משום מה, הניח כמה הנחות לא מבוססות שמתפוצצות לו עכשיו בפנים. הוא הניח שאם יילך לכיוון נתניהו בנושא הבטחוני, אז יזכה לגמישות ממנו בירושלים ובדברים אחרים. בולשיט. כל דרדק פוליטי ישראלי היה אומר לו את זה. קרי גם הניח שלאבו מאזן אין אלטרנטיבה אמיתית להגיד 'לא' לאמריקנים ולא משנה כמה המסמך שהוא יציג יהיה פרו ישראלי, אז אבו מאזן אמר 'לא'.

קרי קיווה שאובמה יישאב לתוך התהליך וייתן לו גיבוי ללחץ אמריקני על נתניהו, אז אובמה לא נשאב. משבר אוקראינה גם שאב אותו סופית החוצה.

אינדיק הוא תעלומה יותר גדולה. אם היה לקח שאינדיק לקח מהסיבוב הקודם, הכושל שלו במחילות המו"מ הישראלי – ערבי זה ש'אנחנו האמריקנים היינו רגישים מדי לצרכים הפוליטיים של הישראלים, התחשבנו מדי ברגישויות שלהם'. אז איך אותו אינדיק נותן למסמך כל כך בלתי אפשרי להתעצב? איך אותו אינדיק בולע שוב את סיפורי ה"אין לי קואליציה", "המורדים בליכוד" ו"בנט הורג אותי" של ביבי? מי כמו אינדיק, שועל ותיק ומנוסה, יודע שאין מצב בו אבו מאזן יכול לבלוע את גלולת הרעל הזאת?

עכשיו, האמריקנים נמצאים במצב בלתי אפשרי. הם כבר הרימו את הציפיות גבוה, הם כבר יודעים שאי אפשר לחלץ מהצדדים שום דבר משמעותי והברירה שיש להם זה או נייר אמריקני כל כך מדולדל ואנמי, שרק יפגע בדרך שעשו ממשלים קודמים (מכתב בוש, מפת הדרכים, אנאפוליס ובראש וראשונה הפרמטרים של קלינטון), או ללכת עם נתניהו, שכבר הודיע אתמול שאבו מאזן הוא הסרבן ולקבור את סיכויי ההסדר המדיני לעוד כמה שנים, שלא לומר, שלסכן באופן ממשי את סיכויי המחנה המתון להמשיך ולשלוט ברשות הפלשתינאית.

 זו הסיבה, אגב, שאני חושב שלבני צריכה להתפטר. רק צעד מעין זה יכול אולי לזעזע את הספינה ולהביא לשינוי המומנטום הנוכחי. בינתיים, שהאמריקנים לא יתפלאו שבוגי יעלון יורק עליהם ככה ועוד מוסיף בדיחת התנצלות – 'הוא לא התכוון לפגוע'. ממתי להגיד על מישהו שהוא חלש ושחולשתו תביא עליו טרור זה פוגע? מה הם נהיו כל כך רגישים?

תגובות

תגובות

6 thoughts on “האמת, האמריקנים אשמים

 1. akeldar@al-monitor.com'עקיבא אלדר

  הם אפילו לא מסוגלים לכפות על ביבי את הסכם וואי שהוא חתום עליו, הסכם שארם ומפת הדרכים- שנשיאי ארה"ב חתומים עליהם. ראו מאמרי ב almonitor.com

 2. arie17@netvision.net.il'אריה

  רביב חביבי, יפה כתבת. זה לא ממש מזיז למישהו, אבל "המלך הוא עירום" פשוטו כמשמעו.

 3. אז אולי בכל זאת בנט צדק....

  בנט טען מהרגע הראשון שכלום לא יצא מהמו"מ עם אבו מאזן…והנה נראה שצדק…
  ומאיפה הוא ידע את זה? כי זה מה שאמר אבו מאזן בראיון לוושינגטון פוסט ב-2009:
  In our meeting Wednesday, Abbas acknowledged that Olmert had shown him a map proposing a Palestinian state on 97 percent of the West Bank — though he complained that the Israeli leader refused to give him a copy of the plan. He confirmed that Olmert "accepted the principle" of the "right of return" of Palestinian refugees — something no previous Israeli prime minister had done — and offered to resettle thousands in Israel. In all, Olmert's peace offer was more generous to the Palestinians than either that of Bush or Bill Clinton; it's almost impossible to imagine Obama, or any Israeli government, going further.

  Abbas turned it down. "The gaps were wide," he said

  ובתרגום חופשי, אבו מאזן אישר שהצעותיו הנדיבות של אולמרט שחרגו מכל מה שהוצע עד אז לפלסטינים כללו החזרת 97% מהשטח, חילופי שטחים ואפילו הכרה בעיקרון זכות השיבה ונכונות לקליטת אלפי פליטים בישראל.

  ואת ההצעה הזו דחה אבו מאזן באומרו "הפערים היו גדולים"….
  אז איך זה שרביב דרוקר לא מכיר את הראיון הזה? ובונה מגדלים באויר על מה אבו מאזן יוותר או לא…כאשר הוא אומר זאת בעצמו.

 4. yuvalpin@post.tau.ac.il'יובל

  פשוטו כמשמעו, אריה? יש כאן מלך, מונרך מכהן של יישות מדינית, והוא עירום, נטול כל בגדים לגופו? וואלה.

 5. משה

  האמת, כולם אשמים. רק לא הפלסטינים. הם הכי בסדר, תמיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.