לך תחלץ תגובה מקק"ל – לקראת תחקיר קק"ל

| 2 באפריל 2014

באופן לא שגרתי, אני רוצה לשתף אתכם באחורי הקלעים של תחקיר שיפורסם הערב. בשנה האחרונה אני עובד על תחקיר בקק"ל. אני לא אפרט את הממצאים, כמובן, עכשיו, אבל בוא נגיד בעדינות שלא נתקלתי בדבר כזה. חצי מיליון הדולר שרצו להוציא כדי להבאת קלינטון? כסף קטן. ממש, לעומת מה שקורה בארגון הזה.

למי שלא יודע, קק"ל הוא הארגון הציבורי העשיר בישראל והוא התעשר מבוננזת הנדל"ן של השנים האחרונות. זה עתה דחה היועץ המשפטי לממשלה את עמדת קק"ל כי היא חברה פרטית וקבע "כיום כמעט שאין כל פיקוח חיצוני על התנהלותה של קק"ל, גם בשל היעדר שקיפות של דו"חותיה…לכך יש להוסיף את הקשר ההדוק בין קק"ל למערכת הפוליטית, כולל בנושא מינויים בקק"ל" (מרקר, 17.3.14). נדמה לי שאבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שכתב את חוות הדעת, יתעניין מאוד בממצאי התחקיר שלי, שעוסק ארוכות בקשר בין קק"ל לפוליטיקה ובדרך ההתנהלות הייחודית של קק"ל מול התקשורת (בוא נגיד בזהירות שאני לא מצפה להרבה פולו אפים על התחקיר).

לפני כמעט חמישה שבועות (ליתר דיוק, ה – 27.2), הפניתי שאילתה מפורטת לקק"ל. העליתי את כל ממצאי התחקיר בעשרות שאלות. אין שם כמעט שאלה אחת, שלא אמורה להימצא בידיעתו האישית של היו"ר, אפי שטנצלר ומספר 2 בארגון, אלי אפללו. ביקשתי להיפגש איתם, לראיין אותם, כל דבר שימצאו לנכון.

12 יום חלפו ואז נחת אצלנו מכתב מעורך דינם (אחד מעורכי דינם. לקק"ל יש המון וגם זה יידון בתחקיר), זאב שרף, שכלל בעיקר הכפשות ואיומים כנגדי ושבחים לקק"ל.

הנה ציטטות ממכתבו של שרף.

"עניין לנו במקרה חריג בחומרתו של עיתונאי שאיבד את דרכו המקצועית, פיתח רדיפה אובססיבית כלפי מרשתי, מסרב לערוך בירור יסודי וזהיר של העובדות לאשורן, מתכוון ביודעין לפרסם דברי דיבה חמורים אודות מרשתי ובכיריה תוך שהוא מצוי בניגוד עניינים חמור ואשר אף חצה קווים אסורים עת ניסה לשדל בעלי תפקיד לסייע בידו לביים אירועים חמורים שיכפישו את שמה הטוב של מרשתי. ונפרט…כחלק מרדיפתו הבלתי פוסקת של מר דרוקר את מרשתי וניסיונותיו המאולצים לייצר סנסציה תקשורתית ורייטינג, אבדה לו דרכו המקצועית והוא ניסה לשדל שומר לביים את סילוקו באיומי אקדח מאירוע שערכה מרשתי. בהתאם למידע שמסרה לי מרשתי, מר דרוקר פנה אל מאבטח (יוצא יחידה קרבית) שהועסק על ידי מרשתי במסגרת פרויקט שנערך במשתלת אשתאול וביקש ממנו לסייע בידו לביים סצינה לצורך הכתבה שהוא מכין ואשר בה המאבטח יסלק באיומי אקדח שלוף את מר דרוקר וצוותו מהאתר! …מעשיו של דרוקר עולים כדי חשד לכאורה לביצוע עבירה של ניסיון קבלת דבר בתחבולה…מר דרוקר, שעומד בראש התנועה לחופש המידע, פועל ביחס למרשתי תוך ניגוד עניינים אסור ובהיותו מונחה על ידי שיקולים זרים ופסולים…כידוע לכל מר דרוקר הינו המייסד ומשמש עד היום כיו"ר התנועה לחופש המידע אשר עיקר התמיכה הכספית בה ובסכומים נכבדים ביותר, נעשה על ידי ארגון הפועל כנגד מרשתי. הארגון האמור אינו רואה בעין יפה את פועלה של מרשתי והוא מעוניין להצרה ולפגוע בה ככל הניתן ובכלל כך גם תוך הסתייעות בשירותיו של מר דרוקר. מר דרוקר, מצדו, משתף פעולה עם הארגון הנ"ל נוכח תמיכתו הכספית בתנועה לחופש המידע. נמסר לי שמר דרוקר, באמצעות התנועה לחופש המידע, פועל כ"לוביסט" בכנסת לשם קידום דברי חקיקה שונים שמטרתם להסב פגיעה במרשתי…פרסום הכתבה עלול להסב למרשתי נזקים אדירים, מיותרים וחסרי כל הצדקה, שיבואו לידי ביטוי, בין היתר, באובדן תרומות בסכומי עתק. ברי כי במצב דברים שכזה מרשתי תראה בכל אחד מכם (המכתב נשלח למנכ"ל ערוץ 10, רפי גינת ולמנכ"ל חדשות 10, גולן יוכפז) כאחראים באופן אישי (ביחד ולחוד) להטבת נזקים האדירים…בטרם תקבל מרשתי החלטה סופית בנוגע להמשך פעולותיה דורשת מרשתי כי תקיימו אחר שלושת דרישותיה המצטברות שלהלן:

 א.      מר גינת ומר יוכפז יזמנו את נציגיה לשיחה אישית במסגרתה יציגו נציגי מרשתי את הראיות שברשותם ביחס להתנהלותו הפסולה, המעוולת והמפרה של מר דרוקר

ב.      לאחר פגישתכם עם נציגי מרשתי תזמנו את מר דרוקר לשימוע …שימוע שכזה, כך מאמינה מרשתי, אמור להובילכם למסקנה לפיה יש לאסור על פרסום הכתבה המעוולת.

ג.       אם לאחר עריכת השימוע תסברו כי יש עדיין מקום לקבלת תגובת מרשתי לכתבה, כי אז תעמידו לרשותה 60 ימים נוספים לצורך מסירת תגובתה ועד אז יעוכב שידורה של הכתבה".

 למרבה המזל, ערוץ 10 לא נרתע מאיומיו של שרף ונציגי קק"ל ערכו כמה פגישות עם נציגים שלנו (הם לא רצו אותי בפגישות…). מהצד שלהם הופיע גם ליאור חורב. זו לא הייתה הפתעה בשבילי, כי שמעתי שהוא נשכר על ידי קק"ל כבר לפני העברת השאילתה. סליחה, זו קצת הייתה הפתעה עבורי, כי חורב הרי הודיע בסוף אוקטובר 2012 שהוא נפרד מהמקצוע אחרי 20 שנה (ולא השאיר הרבה מתגעגעים). היו המון שעות פגישות, בשיאן טענו אנשי קק"ל שהם לא יכולים להעביר את תקציבי הקרן ומאזניה (הם במילא אצלנו ברובם) "מסיבות בטחוניות". כן, כן, רק חשבתם שזה קרן קיימת לישראל, למעשה מדובר בסניף של המוסד, רק עם 4 מיליארד שקלים בקופה.

ניסינו לבקש מהם בכל זאת להתראיין, לשלוח מישהו שיגיב. קדחת. חורב הסביר שהוא לא מוכן לכבד את האכסנייה שלנו במישהו כזה. מוזר. בעבר חורב מאוד היה מעוניין בשירותי האכסנייה שלנו. כמעט מפתה אותי להזכיר עד כמה. הוא אפילו התראיין בה וחלק לה שבחים רבים, אבל נעזוב את זה. אני יודע כמה קק"ל משלמים עבור שירותים כאלה ומה התעריף שגובה עו"ד שרף מקק"ל לשעה וברור לי שכל אחד מהם יעשה מאות אלפי שקלים על התחקיר שלי, אז למה כבר אפשר לצפות?

עכשיו אנחנו כבר 10 שעות לפני פרסום התחקיר וקק"ל עדיין לא העבירה תגובה רשמית. לתוכנית של קרן נויבך ברשת ב', בה התראיינתי הבוקר, הם כן העבירו תגובה בה הבהירו שהם נוהגים בשקיפות (הם לא מפרסמים תקציב או מאזנים) ושהם ימשיכו לעשות ציונות על אפם ועל חמתם של גורמים פוסט ציוניים ואנטי ציוניים (אני האנטי, כנראה וקרן הפוסט, או ההפך). אני מכיר היטב את הטכניקות האגרסיביות של חורב והייעוץ האסטרטגי שלו, זה שהביא את שאול מופז למקום בו הוא נמצא כיום, אז אני לא ממש מופתע. אני גם יודע שהם ניסו לחפש עוד דברים עליי, לחקור, לבדוק ועסקו עמוקות בשכתוב ההיסטוריה, אל מול השאילתה שלי, אבל יש גבול לכמה אני יכול לייגע אתכם בפוסט אחד.

מי ששרד עד פה ומעוניין לשמוע תשובות על האשמותיו הקשות של עו"ד שרף, אז הנה:

1. "תקרית" האקדח – בט"ו בשבט יצאתי עם צוות צילום ליער אשתאול, כדי לראות את נטיעות קק"ל. הכול היה נחמד וריחני עד שאיש קק"ל במקום התקשר למאן דהוא בהנהלת קק"ל. הוא סגר את השיחה והורה לנו לעזוב מידית את המקום. ניסינו לשאול למה, רק נטיעות, מה כל כך סודי, אבל האיש גירש אותנו מהמקום, כשהוא שם יד על המצלמה ומתרה בנו באופן מאיים. ידענו, כמובן, שבהנהלת קק"ל מאוד מוטרדים כבר אז מהתחקיר שלנו, אבל כולה נטיעות…כך או כך, עמדנו מחוץ לאתר. מחוץ, עו"ד שרף. לא יכולנו לבקש מהמאבטח לסלק אותנו מהאתר, כדבריך, כי כבר סולקנו. דיברנו בינתיים עם הבאים לנטוע. עמד אתנו גם מאבטח משועמם, אלוהים יודע של מי, שביקש לא לצלם אותו. לא צילמנו. נהלנו אתו שיחה מבודחת. מבודחת, זאביק, בין נוטע אחד למשנהו. הצעתי לו כל מיני דברים מופרכים והיו לו את התשובות המצחיקות שלו. שמעתי מיד לאחר מכן שאנשי קק"ל רצו לגבות תצהיר מהמאבטח האומלל והאמת, זה החלק הכי משעשע בכתבה הזאת, כי שמעתי שהמאבטח בהגינותו, סרב לחתום…

2. ניגוד העניינים "החמור" – אני אכן יו"ר התנועה לחופש המידע כבר 11 שנה. התנועה נועדה לעודד שקיפות. אנחנו בעד שקיפות בחטיבה להתיישבות, במשרד ראש הממשלה, בבית הנשיא, בבתי חולים ובקופות חולים וגם, שומו שמיים, בקק"ל. הארגון המגלגל מיליארדים יצטרך אולי לספר לציבור (כפי שגם היועץ המשפטי לממשלה, שבוודאי נמצא בניגוד עניינים חמור, חושב) מה הוא עושה עם הכסף הזה. פעילות התנועה שקופה לגמרי (לא נבקש כסף מקק"ל, תהיה בטוח) וכולם גם יודעים שאחת התומכות בתנועה היא הקרן החדשה. ממתי הקרן החדשה היא אויבת קק"ל? אולי מהרגע שיש תחקיר שמזעזע את הארגון? הסכומים הנכבדים, אגב, עליהם אתם מדבר זה כ – 30 אלף דולר לשנה. המון עבור התנועה הענייה לחופש המידע (מיותר לציין שאני עושה את תפקידי בהתנדבות ולא קיבלתי עליו שקל מעולם), אבל בקק"ל סכומים כאלו הם אפילו לא פירור לעומת מה שמשלמים לכלי תקשורת, עורכי דין, אסטרטגים ועוד ועוד. בוא ניכנס יותר לעומק טענתך – ניגוד העניינים הוא בין פעולתי למען שקיפות בתנועה לחופש המידע לבין פעולתי למען שקיפות כעיתונאי? העובדה שהתנועה לחופש המידע פועלת למען שקיפות גם בקק"ל נמצאת בניגוד עניינים עם פעולתי כעיתונאי שתהיה שקיפות בקק"ל? וואלה. עוד שאלה – נאמר שיש עורך דין שמשתכר מיליונים מקק"ל בשנים האחרונות, בתמחור גבוה למדי, האם כשהוא מנסה למנוע את פרסום המידע הזה, הוא נמצא בניגוד עניינים חמור?

3. לגבי ה – 60 יום. המחוקק נתן לנתבעים בבית משפטלהגיש כתב הגנה תוך 30 יום. בשביל תשובה לתקשורת אתה צריך הרבה פחות הכנות מכתב הגנה, למה פי 2 זמן? 12 יום לקח לכם לנסח מכתב איום, אחר כך אתם רוצים פגישה עם המנכ"לים, אחר כך שימוע שלי אחר כך שימוע שלי ורק אז, אם הכתבה לא תיגנז, יתחילו להיספר 60 היום. וואלה. לא זו אף זו (גם אני זוכר משהו מהניסוחים המשפטיים המקושקשים האלה), יו"ר קק"ל יודע על התחקיר הזה חודשים ארוכים. בפגישה מקרית מתחת לערוץ 10, הוא אפילו הציע לי לבוא לסיור בקק"ל, לראות גם את הדברים היפים שהם עושים. אמרתי לשטנצלר, שאני מודע לדברים היפים ואני יותר מעוניין בפגישה במשרדו בה אוכל לשאול אותו שאלות. אחר כך נצא לאיזה סיור שהוא רוצה. שטנצלר אמר – בטח, הוא קובע לנו. קבע? קדחת. אגב, תשאל את היועצים הרבים של קק"ל מתי בפעם האחרונה כלי תקשורת כלשהוא נתן להם חודשיים להגיב, מהיום שבו יסיימו לבצע "שימועים"…

 אמשיך לעדכן

תגובות

תגובות

58 thoughts on “לך תחלץ תגובה מקק"ל – לקראת תחקיר קק"ל

 1. רותם

  מעבר לפוסט המעניין בפני עצמו, משולבת גם הפעם הערה שנכנסה כבדרך אגב, שיותר משהיא מסבירה – היא מסקרנת.

  מה הקשר של חורב לשאול מופז ולמצב שלו כיום?

 2. רועי

  מרתק.
  חייב לציין שאחרי 10 שנות קריירה, הפעילות של רביב גורמת לי לרצות לשנות מקצוע…
  כל כך חשוב!

 3. srulik14@gmail.com'מאיר

  טענת אדון שרף בקשר לניגוד עניינים, מוזרה אבל די ברורה (ולא ממש הבנתי את פשר ההתפלספויות הציניות בתגובתך). לתפיסתו 'הקרן החדשה' היא יריבתה של קק"ל ( אולי משום היותו ארגון בעל אופי ציוני אובססיבי, עם עבר לא מרשים של פעילות מעוותת נגד בעלי אדמות ערביים, השד יודע), ולפעילותך הנמרצת נגד קק"ל יש תמריץ מהיותה של ה'קרן החדשה' מממני העמותה בראשה אתה עומד – דבר שיכול לתגמל אותך. כל כך לא סביר?

 4. gohar.resst@gmail.com'ישראל נורליאן

  קודם כל ולפני הכל סחתיין מרביב הפכת להיות במאי? דבר שני זה כבוד גדול להיות באשתאול כי שמשון היה אכבר גבר!
  חוץ מזה תתבייש לך אתה , מעיז לעמוד בראש תנועה לא מושחתת!!! תתבייש!!!! וואלה רביב אני קורא ובא לי לבכות, אין מילים, מייאש.
  אל תירא ואל תחת ! אנחנו בגב שלך.

 5. anon@gmail.com'אחד

  צריך להרחיב ולחזק את חוק חופש המידע כדי שארגונים כאלה לא יוכלו להמשיך לעשות מה שהם עושים בלי עונש.

  כל הכבוד, רביב וצוות "המקור"!

 6. יוסי

  דרוקר- מעולה. עלה והמשך. אעביר לך נושאים לחקירות מעמיקות ואדירות- עם מידע התחלתי.

 7. benzionke@gmail.com'בנצי

  שמע רביב,
  יש לך הזדמנות הפעם לבוננזה,
  מנכ"ל קק"ל מהעבודה ואפללו זה אפילו לא כוס התה של ציפי….
  מסקנה,
  תלחץ את השלטון – יאיר,ליכוד : לנקות אורוות,
  מחזיק לך אצבעות,
  בנצי

 8. haim@lotner.co.il'חיים

  לא ברור מדוע צריך לרדוף אחר "תגובה". משום מה אינני זוכר מכל התגובות של ה"מותקפים" תגובה אחת עניינית, והרי כאשר רביב פונה לקבל תגובה, אפשר היה לנצל זאת. לתת הסברים לטענות שלדעת ה"מותקף" הן טענות מופרכות. קדימה! תסביר, תפריך, תביא דוגמאות הפוכות. הרי מי שרואה את התגובות המקובלות מסוג "עיריית ירושלים פועלת על פי החוק, ולנגד עיניה רק טובת התושבים" בתשובה על טענת אזרח שלא אספו זבל ברחוב שלו כבר חודשיים לא ממש משתכנע.

 9. debi.lehrer@gmail.com'דבי

  מרתק! חשוב! וכל כך מחמם לב שאתה שם, עושה את העבודה שלך, ואת העבודה שכל עיתונאי רציני ואחראי צריך לעשות.
  שמחה שערוץ 10 לא השתפן. אני כמעט אף פעם לא רואה טלויזיה, היום לכבודך, פותחת!

 10. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  רביב יקירי,
  כל הכבוד לך ! אל תרפה מהם עד שהאמת תצא לאור השמש!.
  אכן כעת הגיע הזמן "לנקות את האורוות" ושכל פושע (בלי "מרכאות") בפועל ובפוטנציה
  יבין שלא תעזור לו שום מסכת איומים אישיים ושיומו יגיע לתת את הדין!
  כי אכן "מושחתים נמאסתם"!!! .

  בברכה ובהוקרה, אשר וינשטיין

 11. רביב דרוקר Post author

  רותם, ליאור חורב יעץ לשאול מופז להיכנס לממשלת האחדות של נתניהו (ועוד שלל עצות, אחרי שקיפץ ממחנה לבני למחנה מופז). מופז היום עומד בראש מפלגה של 2 מנדטים, בין השאר בזכות מחיקת אמינותו, תוצאה של הצעד הזה.
  מאיר, הקרן החדשה וקק"ל אינן יריבות ולא אמורות להיות. מעולם לא דיבר איתי איש של הקרן החדשה על קק"ל. למעשה, לא דיברתי עם מישהו מהקרן החדשה בטח שנה או יותר. איך בדיוק אני אתוגמל? נגיד שהקרן החדשה תגדיל את תמיכתה בתנועה לחופש המידע, אז מה ייצא לי מזה? אני הרי מתנדב. ייתכן שהתנועה תהיה יותר אפקטיבית ותביא יותר שקיפות, אולי אפילו בקק"ל. איפה פה ניגוד העניינים?

 12. ע. לציון

  כל הכבוד, רביב.
  אל תרא ואל תחת והמשך בדרכך זו.
  ניפגש הערב, אצלי בסלון…

 13. אביבה בר לב

  אל תרפה ואל תחת. אור השמש של הפרסום הינו הבורית הטובה ביותר לכל מקום בו עוסקים בכספי-ציבור.

 14. מישהו שאכפת לו

  רביב דרוקר היקר.
  אני מאוד מעריך אותך בתור עיתונאי שאוהב לחקור ולהגיע לאמת.
  אבל משהו בפוסט שלך גורם לי לאי נוחות.
  אחד הזכרונות הראשונים שלי זה שהגענו עם המשפחה ליער שקק"ל נטעה (כן כן.. כמו רוב השטחים המיוערים בארץ) ויכולנו לצאת קצת מהעיר ומהרעש לטבע.
  אז נכון, אני מאמין שיש שחיתות בקק"ל. אבל בינינו, איפה אין?! כל המדינה שלנו מושחתת. נשיא המדינה בכלא, ראש הממשלה לשעבר גם בדרך לשם, שרים נכנסים ויוצאים מהכלא כל יום ובוא לא נתחיל לדבר על המצב הכלכלי, הביטחוני ועל מצב השכנים.
  בכל המתח הזה שיש לנו בארץ, אני שמח שיש ארגון כמו קק"ל שדואג לנו לריאות ירוקות ולבריחה מהטרוף. איפה עוד נוכל לעשות מנגלים או פיקניקים? הרי אם הקרקעות היו בידי המדינה, אז כולנו יודעים שהיו בונים של מגדלים כדי להרוויח עוד כסף מהציבור.
  אני בטוח שיש צורך לעשות שם ארגון מחדש ולנקות חלק מהשחיתויות, אבל אני גם יודע שאני אמשיך לתרום כל שנה על מנת שלילדים שלי יהיה סיכוי לגדול במדינה שהיערות והנטיעות הן חלק ממנה.
  יש לנו רק מדינה אחת. בוא לא נהרוס אותה דווקא בתקופה שיש הרבה תשומת לב לחיים ירוקים יותר.

 15. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  מר "מישהו שאכפת לו" ושכנראה "מתבייש" מאד בשמו/ או…,

  כולנו מצטרפים להתרגשותך הראויה מהאידיליה שלך ושל ב"ב
  הנוצרת בחיק הטבע הירוק של קק"ל …,
  וכמובן לא "שופטים" לכאורה את כל אנשי הארגון החשוב הזה,
  אשר ברובם בוודאי אנשים ישרי דרך ומצפון, אך מכאן ועד להסכמתנו,
  בגישת "שלושת הקופים", הנסמכת לטענתך ההזויה בצורך להבחין בין רע "קטן יותר"
  לרע "גדול יותר", אזי הנך טועה/מיתמם ומטעה את הכלל, וחבל!!! .
  בכבוד רב
  ובתקווה נסתרת שתגובתך זו נובעת ומובעת מגישת "סאטירה",
  אשר וינשטיין

 16. Eynat.tsafrir@gmail.com'עינת

  ישר כח רביב. עושה אתה עבודתך נאמנה ובעבורי הנך שומר הסף של הדמוקרטיה וניקיון כפיים במדינתנו האהובה. רק אתמול ישבתי עם חבר ודיברנו, וואלה, זכינו בכמה שומרי סף חדורי מוטיבציה , שעושים בשביל כולנו את העבודה, רביב דרוקר, גיא רולניק, דורון צוברי, כבוד!
  קראתי את התגובות השונות, הכי הופך בטן לקרוא את ״ מישהו שאכפת לו״, נראה שבדבריו מצויים היסודות לאיך שחיתות ממשיכה להתפתח, כי כולם ככה? כי נמאס כבר לשמוע? כי בא לי לחגוג ואל תפריע לי לראות ירוק? אפשר לחגוג את החיים כל יום, ואפשר אף לחגוג אמת היוצאת לאור ופעילותם הנחושה של בני אדם לחשוף, ליצור שקיפות, להוביל סדר חדש. שיהיה עוד יותר ירוק. לי באופן אישי ממש נמאס שגונבים לנו את המדינה ואוצרותיה. תודה!!

 17. מישהו שאכפת לו

  עינת – כנראה שממש לא הבנת מה רשמתי.
  אמרתי שכן יש לי בעיה עם השחיתויות ושכן צריך לעשות שם סדר.
  הכוונה ממש לא הייתה להגיד שהכל בסדר כי כולם ככה.
  אבל מה לעשות שלדעתי קק"ל זה באמת הגוף היחיד שתורם לפיתוחה של הארץ הזו? אני מאוד בעד שקיפות ומאוד בעד סדר חדש. אבל לדעתך אם קק"ל לא הייתה, היה לנו איזושהי חלקה ירוקה באר.? למישהו בממשלה היה אכפת מהירוק שמסביב? לדעתי לא.
  קק"ל לא גונבת את המדינה ואוצרותיה. קק"ל מפתחת אותה. שמעת שהם עושים עכשיו פיתוח של הנגב? את יודעת כמה עצים הם שתלו מכספי התרומות לאורך השנים. כדאי שתעשי קצת מחקר כמוני ותראי באמת מה זה קק"ל.
  אני לא יודע מה איתך, אבל אישתי בהריון ואני רוצה לגדל את הילד שלי במדינה שנשאר בה קצת מקומות ירוקים גם באזור המרכז.

  אדון אשר ויינשטיין – אני ממש לא מתבייש בשמי. קוראים לי יואב. אבל אני לא חושב שזה משנה השם שלי לתגובה.
  אני לא מיתמם ולא מטעה. תבדוק גם אתה קצת.

 18. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  למר יואב="מישהו שאכפת לו" שוב שלום,

  ושוב איני מבין את מהות טענתך ובעיקר האם הנך מעדיף את המצב הקיים,
  אשר בו באמצעות אי סדרים ושחיתות לכאורה, נקבל את שירותי "הראות הירוקות",
  או שנרצה ונצליח לקבלם, בפעילות מנהלית ועסקית תקינה ?!… .

  בכל מקרה, אין לי אליך (ובמיוחד שרק מכירים את שמך הפרטי :-)…), שום טענה אישית,
  אך גם ב"יער השחיתות" הקיים בארצנו, לא נסכים להעלים עין מכל מצב של אי סדרים
  בארגון כמו הקק"ל , כאשר שוב איני מתכוון לפגוע ברוב עובדי הארגון נקיי המצפון והדרך .

  וכעת גם הבנתי שלא הגבת בגישת "סאטרה", אלא הנך נזעק מתחקירו של רביב דרוקר 🙂 .

  המשך יום וחיים נעימים לך בחיק הטבע !

  בברכה, אשר וינשטיין

 19. Ravivos@gmail.com'רביבו

  נו באמת מר דרוקר התבדחת והצעת למאבטח כל מני הצעות מבודחות ומצחיקות ממש.
  ניראה לך שאוכלים את הלוקש הזה ?
  מתגובתך המבולבלת והסבריך הפתלתלים ניראה וניכר שכניראה פעלת באופן לא ראוי במיוחד.
  לקק״ל אני מציע לחקור היטב ולדוש במקרה כי גם תגובתך בכלל לא ניראית לי ולקוראים נוספים שעימם שוחחתי.
  לצערי מר דרוקר בפעם הזאת זה מאוד מעיב על התחקיר שלך שצריך היה להיות נקי מכל רבב. הבנת רביב ?

 20. arie17@netvision.net.il'אריה

  ישר כוח, רביב. חזק ואמץ. ללא מורא וללא משוא פנים.
  אנחנו מצדיעים לך, רביב!!

 21. 12468@walla.com'אחד שהיה

  אתה הופעת במקום כמו גנב . פנית אלינו לאנשים שבאו לפעילות עם הילדים שלהם והתחלת לפתוח את הפה . אתם יודעים מה קקל עושה . ולמה אין לה מבקר .ונכנסת לתוך המתחם ומצלם ילדים קטנים עם המצלמה שלך מרחוק שלא יראו אותה ומפריע לפעילות שהילד הקטן שואל למה הוא פה מפריע. ולא צילמת בחוץ הייתה בתוך המתחם.

 22. Gamosi@gmail.Com'ג׳מוסי

  רביב. כל מי שיבדוק באופן שיטחי מיד יבין שגם הקרן החדשה היא פועלת מזה זמן רב כנגד הקרן הקיימת. וגם ניתן מיד להבין עם מי קשורה הקרן החדשה.
  רביב, בקק״ל יבדקו בזכוכית מגדלת כל אות וכל מילה שלך עם מיטב היועצים המשפטיים וכל החלקה קטנה שלך בכתבה ודבר לא בדוק עד הסוף ייאלץ אותך לעמוד בפני תביעת לשון הרע וייתכן שגם לשלם על כך לא מעט בסופו של דבר.
  לכן, מומלץ ביותר לבדוק היטב כל מילה ומשפט לפני כל פירסום !

 23. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  רביב יקירי,
  מסתבר מזה מספר שעות אחרונות,
  שישנם יותר ויותר אנשים ש"דואגים" מלבם הטוב להזהיר אותך…
  ולכן אני משוכנע יותר ויותר, שיש לכל מיני "טובי לב" מביניהם אינטרסים שונים ומשונים..,
  וזה מוכיח בעליל שעלית על משהו "גדול" וקרוב למדיי גם "מסריח", שמפחיד אותם ו/או את שולחיהם מאד! …
  זהו גם האות שבו מן הראוי שאל תעצור ואל תפחד מהם,
  כי אחרת החברה שלנו תתמוטט לחלוטין!!! .

  בהוקרה,
  אשר וינשטיין

 24. oggy_man@hotmail.com'האחד.

  רביב. נגעת בקצה הקרחון. צור איתי קשר בבקשה. רב הנסתר על הגלוי.

 25. אזרח מודאג

  אז מי מתנדב להגיש תלונה במשטרה

 26. צ'ומפי

  אחלה כתבה דרוקר. באמת שאפו. רק שאלה אחת בבקשה: מי לעזאזל השר הממונה?
  אתה מבין דרוקר, השר הממונה, הוא הנקודה הארכימדית.

 27. david.rennert@gmail.com'דייויד

  כשהיינו בתיכון רצינו לשחק כדורסל בבית ספר "בורכוב" בגבעתיים.
  לרע מזלנו המגרש היה "שייך" לאפי שטנצלר וחבריו, שגירשו אותנו משם באלימות.
  מת לראות את אותו נכנס לבית סוהר.

 28. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שכחת לבדוק את חברת הבת של קק"ל – הימנותא ? עליהם לבד אפשר להכין תחקיר!

 29. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  וכעת נמתין באם ומתיי יתחילו מי מהגורמים המחליטים/"בעלי העניין" ; במשרד המשפטים/הפרקליטות/
  מבקר המדינה/משטרת ישראל / ועוד…, בפעילותם המתחייבת לאור ממצאי התחקיר ! .
  כאשר מבחינת הציבור הנאור בישראל מתחיל כעת לפעול "שעון החול" המוסרי – ההיסטרי !!!,
  זאת בתקווה ובצפייה שאף אחד מהנ"ל לא "ייחלה" חלילה במחלת: "שלושת הקופים" .

  בדאגה עמוקה,
  אשר וינשטיין

 30. t.b9751@gmail.com'ישראל

  באופן כללי רציתי לומר לך רביב שבעיני אתה העיתונאי הכי טוב כיום פעילותך מהווה תעודת כבוד לתקשורת בכלל ולערוץ 10 בפרט שמוכן לעמוד בלחצים כה כבדים שמן הסתם באים לאחר התחקירים שלך

 31. דוד אוחיון

  כתבת תחקיר מעולה !!!!!!,חייב להודות רביב שאני מודאג שמא גם אותך יקנו במשכורת שמנה ,רכב שרד ,טיסות וחליפה .
  כמו את חבריך עופר שלח,מיקי רוזנטל ויתר העיתונאים שנכנסו לפוליטיקה והושתקו.
  במעמקי ראשי אני חושש שאתה בועט כל כך חזק כדי לסמן שאתה למכירה .
  מקווה שאתה לא תמכור לנו את הקלישאה שמבפנים אפשר יותר להשפיע .
  עיתונאי חוקר שעובר לפוליטיקה בוגד בציבור תמורת שררה .
  חבריך הם ההוכחה .
  מקווה שאתה עשוי מחומר אחר

 32. efeq@gmail.com'שאלה: " הצעתי לו כל מיני דברים מופרכים"

  שלום רביב,

  כתבת בפוסט כי הצעת למאבטח "כל מיני דברים מופרכים והיו לו את התשובות המצחיקות שלו". מה היו הדברים המופרכים שהצעת? האם הצעת לערוך צילום כאילו הוא מסלק אותך?

  השורה הזו בפוסט היא דיי עמומה. כאילו, ניסית להסתיר משהו….

  אז רביב, אילו דברים מופרכים הצעת למאבטח? האם הצעת לו שיעשה "כאילו" הוא מסלק אותך באיומי אקדח?

 33. רינה

  מסע הפרסום העצמי הממושך והמעצבן של אפי שטנצלר ברדיו העלה חשד שמשהו רקוב בקק"ל.

 34. hanan@info.org.il'חנן כהן

  הקרן החדשה לישראל תומכת בארגונים המתנגדים לכיבוש

  הקרן הקיימת לישראל היא אחד הכלים של הכיבוש

  הנה ניגוד העניינים.

 35. hilik.avivi@gmail.com'חיליק

  מדהים איך אנשים משתמשים בנכסים ציבוריים בצורה כלכך שערוריתית ואין אף גוף שעוצר אותם. סכומי הכסף האדירים שנשפכים לכל עבר על "פרויקטים" מצוצים מהאצבע ואיש לא בודק איפה נגמרת הרשלנות ומתחיל התחום הפלילי – בתקווה שמישהו ירים את הכפפה וישים קץ לחגיגה המיותרת הזאת של קומץ על חשבון כולנו.
  ישר כח רביב על תחקיר מרתק ומדיר שלוה

 36. udisalmanovich@gmail.com'אודי

  רק רציתי לאמר מילה טובה או שתיים של תודה ועידוד לפעילותך העיתונאית המצויינת.

 37. moshik.carmel@gmail.com'משה כרמל

  לצערי לא ראיתי את התחקיר. אנסה לראות אותו. אני כן רוצה להגיב על דבריך בעניין תמיכתך בשקיפות וחופש המידע. באותה נשימה אתה טוען שאתה בעד שקיפות וחופש המידע גם לראש הממשלה וגם לבית הנשיא. ממש ההוגנות בהתגלמותה. ובכן, הפרסום העיקרי בנושא חופש המידע שלכם היה לעניין הוצאות בתיו של ראש הממשלה נתניהו. שם דרשתם לרדת לפרטים ולקבל קבלות על פרטי הפרטים של הוצאותיו כמו נרות, הוצאות מים (גם נייר טואלט?) וכיו"ב. אבל מבית הנשיא לא קיבלתם פירוט ברמה כזו. וגם לא דרשתם. אנחנו לא יודעים מה הוצאות הנשיא על תאורה, החלפת נורות, סבון, פירוט סוגי המזון שהוא נוהג לצרוך וכו'. מעניין שחשיפה כזו הפכה להיות חשובה רק כשנתניהו הוא ראש ממשלה. לא ראיתי את הרגישות שלך לחופש המידע בתקופתו של אולמרט, של שרון, של ברק, של פרס. היכן פרסמתם את פרטי הוצאותיהם?
  דבר זה מתקשר לתחקירים אחרים שערכת. בעיקר לגבי נתניהו. סיפור הנסיעות והמלון בלונדון כשנשלח להסברה בתקופת מלחמת לבנון השניה. זה הוצג כפזרנות ונהנתנות ויחסי שמור לי ואשמור לך. משום מה אנחנו לא יודעים באיזה רמת מלונות נהגו ללון אולמרט, פרס, ראשי ממשלה אחרים.
  אני אעבור לתחקיר על ישראל היום. הראית בתחקיר שמדיניות העיתון לתמוך בנתניהו מונחית מהעורך. לא ראינו אותך עושה תחקיר על ידיעות אחרונות. האם מדיניותו לתמוך באולמרט ולחילופין באופן שיטתי לפגוע בנתניהו גם היא מונחית. רק השבוע הובאו ציטוטים מביכים מתמיכתם באופן שיטתי, של כותבי ועורכי העיתון באולמרט ( ראה: אורן פרסיקו, העין השביעית ב1.4.2014) לא מצאת לנכון לערוך תחקיר כזה. וגם לא ראינו אותך עושה תחקיר על "הארץ" שגם הוא באופן שיטתי תוקף את נתניהו. וגם לא תחקיר על ערוץ 10 בכלל ורביב דרוקר בפרט שבאופן שיטתי תוקפים את נתניהו.
  את כל זה אני כותב בעיקר למגיבים. הרבה מחמאות אתה מקבל על התחקירים שלך. זה קל מאד להתחבר בהתלהבות לתחקיר שנראה כמו חושף שחיתות. יותר קשה לזהות שבינתיים מישהו יכול להמשיך בשחיתויותיו כשהוא מלקק את שפתיו בהיותו מוגן על ידי הברנז'ה ("מאותרג" בלשונו של אמנון אברמוביץ הקולגה שלך). ראה אולמרט לדוגמה. ואומר למגיבים בלשונו של אלכסנדר ינאי על ערש דווי לאשתו שלומציון המלכה: "אל תראו לא מן הפרושים ולא מן הצדוקים אלא מן הצבועים שעושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס".
  ואזכיר שוב שדברי לא מתייחסים לתחקיר בנושא קק"ל שאותו עדיין לא ראיתי.

 38. 1

  זאב שרף הוא אחד העו"ד הטובים בארץ ויש לו משרד נהדר.
  הוא אסטרטג מצויין ויודע להוביל משפט ושופטים.
  הבעיה היא כנראה שלקוחות לא תמיד בוחרים…

 39. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  מר משה כרמל, שלום,

  אכן דבריך הברורים והסדורים "כדרבנות" , מעלים מחשבות מפחידות מאד,
  זאת לגבי מידות היושרה והשוויון בפני החוק ואתיקה הציבורית, הנדרשים מכל
  בוחן ושופט ובכלל זה עיתונאי חוקר שלא "מטעם" .
  רביב היקר, מאחר ואני כרבים אחרים תומך בכתבות התחקיר שלך,
  אודה להתייחסותך אישית לדברים ! .

  בדאגה עמוקה, אישית וציבורית,
  אשר וינשטיין, משורר לילדים

 40. neorgad@gmail.com'נחמיה אורגד

  רביב שלום, שאפו על פועלך. מעניינת אותי דעתך: איזה מוסד מיותר יותר, מוסד הנשיאות או הקק"ל ??
  כידוע לך מנכ"ל הערוץ בו אתה משדר פרסם לא מזמן (בערוץ אחר), כתבת תחקיר מכפישה ומגמתית על מעלליו של עד המדינה
  בפרשת הולילנד/אולמרט. מניעי פרסום הכתבה ברורים כשמש. לא על מנת להוציא צדק לאור או כדי לנקות אורוות מזוהמות
  פורסם התחקיר, אלא כדי לגונן על עבריין צמרת מושחת (ואולי גם על זוטרים ממנו).
  כעת נורות האזהרה כבויות, אך אמליץ לך להיות דרוך ,להשגיח היטב ולהיות מוכן לתסריט בו הן תתחלנה להבהב.
  בברכה: נחמיה אורגד.

 41. moshik.carmel@gmail.com'משה כרמל

  מר אשר וינשטיין שלום,
  אכן זה אפילו יותר ממפחיד. אתה מוזמן לקרוא את מאמרה של כרמית גיא בעין השביעית מ1.7.99 "הארץ: לא מה שאתם חושבים" (קישור: http://www.the7eye.org.il/46046) . כאן לא מדובר רק בהטיה. מדובר בפעולה מכוונת של עיתונאים להחליף שלטון. באותה שנה לקראת הבחירות בין רוה"מ נתניהו לבין אהוד ברק, אמרה שלי יחימוביץ (בהגינות הראויה להערכה) בראיון לאילנה דיין כך: "צריך להודות שהתקשורת עשתה ותמשיך לעשות את כל שביכולתה להפיל את ראש הממשלה". אתה מוזמן גם לקרוא את מאמרו של ברוך קרא ב- "עין השביעית" 1.7.99: " לא רואים לא שומעים" . (קישור: http://www.the7eye.org.il/24704 ) ובו הקטע הבא המתייחס לרביב דרוקר :" רביב דרוקר, כתב גלי-צה"ל: "ההתרשמות שלי היתה שפעילי הליכוד אומרים את האמת. גם אני הוזמנתי לצומת באותו לילה במוצאי שבת. לא באתי כיוון שלא יכולתי להחזיק את העיניים פקוחות. היתה נטייה להאשים את הליכוד גם באירוע הזה. אחרי שנתניהו אמר את מה שאמר, זה כל-כך התאים לתיאוריה". ובכן דרוקר ערני ובועט כאשר יש צורך לבעוט בנתניהו ובאופן מוזר, "עייף" ולא מגיע כשהנושא נגד יריביו של נתניהו.
  זה יותר ממפחיד כי מסתבר שהתקשורת מנסה וגם מצליחה לקבוע מי יהיה כאן רוה"מ. ב99 התקשורת הסתירה את פרשת עמותות ברק למשך 8 חודשים . בעזרת עמותות אלה וסיוע גבי של התקשורת הנושא הוסתר עד שרשם העמותות עמירם בוגרט הכניס את מבקר המדינה לעובי הקורה ואז נאלצה התקשורת להתייחס לעניין בחומרתו הראויה. אלא שבינתיים ברק היה כבר רוה"מ. הוא ביצע מהלכים, החלטות ומדיניות שונה. תוצאת מדיניות זו היתה פרוץ האינתיפאדה השניה ומאות ישראלים שילמו בחייהם.

 42. ashani@bgu.ac.il'מירה שני

  מלאת הערכה לתחקיר על הקק"ל. הורי ממקימי המדינה מתוך ציונות ויושר היו גאים בך על כתבותיך עקב ההסתאבות הקשה שפשתה בארץ.
  יישר כוחך ואל תטה אזנך למלעיזים.

 43. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  מר משה כרמל, שוב שלום,

  ראשית, תודה לך על התייחסותך העניינית והמפורטת כנדרש,
  ובכלל זה לגבי מכתבך האחרון (שמוען אליי אישית וכמובן מיועד בעיקרו לכלל הקוראים) .

  בגילוי נאות ובתקווה שאיני חו"ח חוטא ב"חטא הגאווה", ברצוני לציין
  שכאדם "לא פוליטי" יצאתי עקב המציאות הבלתי סבילה מ"אזורי הנוחות"
  שלי כמשורר "וותיק" , הכותב ומפרסם בעיקר לילדים מאז 1977 ברוב במות היצירה
  (החל עוד מ"משמר לילדים" המיתולוגי דאז..) וכיזם ומנכ"ל של חברות הזנק,
  ויזמתי מרוב זעם ותסכול אישי מדור שבועי קבוע בעיתונות אינטרנטית בתפוצה אזורית ב BE106
  והארצית ב NEWS1 , פעילות הכוללת פרסום שירי סאטירה אקטואלית מפרי עטי, תוך ניסיון
  צנוע להוריד לפחות את "גובה הלהבות" בכלל תחומי "אי המוסריות" של הצמרת הממלכתית והעסקית בארצנו,
  זאת תחת השיר הנאיבי "המוביל": "באלה האח"מ ננוחם ?!"…,.
  להלן הפנייה לשיר מייצג בנושא שפורסם היום אחה"צ ב NEWS1:
  http://www.news1.co.il/Archive/0022-D-91421-00.html?t=144351
  כאשר לכל המסתקרן ניתן להגיע לכלל השירים באמצעות "גלישה" תחת שמי… .

  ואכן, גם על סמך המידע שקבלתי ממך, המפנה "זרקור" על העדפות חקירה ספציפיות לכאורה של
  רביב דרוקר ושות' , וגם מתפיסתי שאין מתרצים ביצוע "חטא אחד" עקב /ע"ח "חטא שני" קודם!,
  אני חרד מאד מהמצאות שנוצרה לצערנו בשנים האחרונות בארצנו הנסערת, אשר גובלת ב"אי- לגליז'ם" מוחלט, ברוב
  שדרות השלטון והמינהל, זאת ללא הבדל "שמאל"/"מרכז"/"ימין" .

  בתקווה לעתיד "ישר" והוגן יותר לכולנו, אשר

 44. tann4@walla.com'חיים ביתן

  לא יפה בכלל
  למר דרוקר אתה מראה דברים בכלל שאין לך מושג ואת הצד הטוב של קרן קיימת לא הצגתה וחבל את העזרה בהקמת יושבים בפרפריה והקמת הפרקים והעזרה לעיריות והכי חשוב בזכות הקרן את נושם אוויר יותר נקי ביחס למדינות העולם ואני מזמין אותך לראות את אנשים שמתכרים בשכר מנימום ואיך הם עובדים שזופי עור ונתונים את הנשמה לעבודת הקודש של האדמה אתה יודע להוציא משהו רע זה הכי קל לפרגן זה הכי קשה אבל בסדר אין מה לעשות אתם ניזונים מהרע הזה אחרת מי היה צופה בכלל בושה ובאמת אתה מוזמן לבוא לראות איך אנשים עובדים קשהה

 45. porat.aop@gmail.com'זיו

  תחקיר מבהיל. בעיקר אחרי פרשת הולי-מרט מדובר בשבילי באובדן תקופת התום ואני כבר בן 50. האם יכול להיות שפשוט כולם מושחתים?????????
  כל הכבוד רביב!!!!

 46. porat.aop@gmail.com'זיו

  תשובה לחיים ביתן.
  התחקירים האלה חשובים דווקא בגלל האנשים השזופים שעובדים קשה בשכר מינימום ומצמיחים לנו את השממה.
  כי מעליהם עומדים פקידים רשעים וגנבים שמשלמים מליונים על מליונים מכספי הציבור לכל מיני אנשים לבנים וחיוורים, שעובדים קל מאוד בשכר של מליונים על חשבון אותם אנשים שזופים שמפריחים את השממה.

 47. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  התייחסות נוספת לזו של "זיו" לגבי תגובתו המרגשת של חיים ביתן:

  אני כרבים וטובים בארצנו, מזדהה עם כלל עובדי קק"ל וכמובן עם האנשים העמלים והטורחים לטובת הכלל! .
  מאחר ואישית וצמחתי בחיים מ"התחתית" , אני מודע ומשוכנע שרוב העובדים בדרגים הזוטרים ודרגי הביניים,
  כולל מנהלי המחלקות וסביר להניח שרוב מנהלי האגפים בקק"ל, מתפרנסים בכבוד ורואים במתן שירות את עיקר ייעודם! .
  אך אסור לנו כיחידים וכחברה סולידרית להסכים לעצימת העיניים במתכונת "שלושת הקופים" ,
  לגבי פשעים חברתיים לכאורה ולגבי גנבת דעת של מובילים יחידים, "המשחירים" את כלל הארגון, ואת כולנו ! .

  בברכה ובהוקרה, אשר וינשטיין, משורר לילדים, יזם חברתי ועסקי

 48. yudayuda13@gmail.com'יודה

  אשכרה מלחמת בני אור בבני חושך. מי היה מאמין בילדותי שכך אתנסח כנגד הגוף אותו כ"כ הערצתי בילדותי, אבל כנראה שזו מדינת ישראל גירסת 2014.

 49. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  "יודה" יקר,
  ראשית, אשמח באם תקרא את כלל התגובות ובמיוחד האחרונות דלעיל, של:
  "חיים ביתן" , של "זיו" ושלי.
  לדעתי כנמנה בצד "הלוחמים" , אסור לנו לנהל שום מלחמת חורמה נגד הארגון על עובדיו המסורים הרבים,
  אשר עמלים קשות ומשקיעים ממרצם ומזמנם, רק למטרות טובות וראויות!!!,
  אלא רק לפעול בגישת "ניתוח כירורגי" , כנגד אלו הפושעים (בלי "מרכאות"), שגורמים נזק כלכלי ומוסרי עצום
  לחברה הישראלית, וזאת בכדי שלא נשפוך חלילה "עם המים הדלוחים את התינוק הרך"! .

  שבת שלום ומבורך, אשר וינשטיין

 50. moshik.carmel@gmail.com'משה כרמל

  אשר ויינברג היקר.
  זו תשובה לתגובתך בNews 1. שבה כתבת שגם אתה עצוב מהמצב. אני שולח את זה גם כאן כי זה מתקשר לתגובותינו הקודמות כאן.

  ובכן אני מתוסכל, יותר מאשר עצוב. יש מחשבה רווחת שהמצב עכשיו קשה יותר מאשר היה בעבר. אני לא חושב כך. במובן מסויים אין שינוי ובמובנים אחרים יש שיפור.
  אין שיפור בכך שהמקושרים לאנשים ב"שלטון" מצליחים להשיג לעצמם ולביתם ע"ח שאר החברה. בג'ובים, ברווחים קלים, בפרסום. זה היה תמיד. רק שבעבר הם היו המקושרים לשלטון מפא"י וסביבתה הפוליטית והתרבותית.
  היום נשארו אלו שמקושרים אליהם אבל בנוסף כאלו שמחוברים למקורות הכח החדשים. הליכוד, ש"ס וסביבתם. ויש כאלו שמתמחים בלהיות מקושרים לכולם.
  עם קום המדינה אבי לא התקבל לעבודה במשטרה למרות שהם שיוועו לכח אדם מתאים, כי היה בעברו חבר באצ"ל. הוא נאלץ למצוא פרנסה בסקטור הפרטי. הדבר הזה היה אפשרי כי התקשורת העיקרית נשלטה בידי מפא"י שניהלה תעמולה נגד חרות ומק"י שאפשרה את זה ושימרה את כוחה הפוליטי. נאלצת להיות חבר הסתדרות אם רצית עבודה ושירותי קופ"ח. המיסים שאתה שילמת להסתדרות שימשו בין היתר לממן מערכות בחירות והסעות מאורגנות לקלפי לטובת מפא"י. והתקשורת העיקרית לא פצתה פה וציפצפה. ואם כן, זה לא עשה הבדל. כי הרויזיוניסטים ובגין בראשם נחשבו פאשיסטים, קיצונים, ומסוכנים. ולציבור הרחב שניזון מהתעמולה הזו לא היה איכפת שהמצב הוא כפי שהוא. וגם אם כן היה איכפת הוא לא יכול היה לעשות כלום כי כשהלכו לקלפי כל חלופה למפאי נראתה לו מסוכנת. לכן מפא"י ואח"כ העבודה יכלו ועשו כמעט ככל העולה על רוחם מבלי להסתכן באבדן השלטון. התעמולה וההסתה נגד בגין וחבריו שימשו אותם בדיוק לצורך זה. היה צריך צירוף מקרים מיוחד שכלל את רעידת האדמה של מלחמת יום כיפור עם השחיתות הבלתי נסבלת שכללה את התאבדות שר השיכון אברהם עופר עם הקמת מפלגה חדשה (ד"ש) שאיפשרה את עלייתו של בגין לשלטון. שלשה חדשים אחרי כן הצליח "הפאשיסט" להביא לכאן את סאדאת ובהמשך כרת "מחרחר המלחמה" את השלום הראשון עם מדינה ערבית. הציבור נדהם ונפעם באחת. מסתבר שתעמולת ההסתה שהוא הלעט בה במשך שנים הייתה שקרית. כיום בגין "הפאשיסט" מוזכר כדוגמה לאיך צריך להתנהג מנהיג דמוקרט. אמירותיו כגון "יש שופטים בירושלים" מצוטטים כיום ע"י מתנגדיו הגדולים ביותר.
  מה אני רוצה להגיד בכל זה. ראשית, שאיני מקבל לחלוטין את ההתקפות על אנשים בכלל ומנהיגים בפרט אם איני רואה נימוקים מבוססים. לא כל מי שאומרים עליו שהוא מושחת/ נהנתן/ קפיטליסט חזירי וכו' הוא אכן כזה. לצערי אנשי תקשורת בעלי אידאולוגיה מסוימת מדביקים האשמות למי שלא הולך בדרכם. האשמות מהסוג המגעיל ביותר. באופן שאני שואל את עצמי למה שמישהו יסכים להיות מנהיג ולהיות מוכתם ב"לכלוך" הזה.
  חוסר האינטגריטי של עיתונאים היא הסכנה הגדולה ביותר לא רק לרווחתה ולמוסריותה של מדינת ישראל אלא ממש לקיומה. אם אתה מאשים מנהיגים בשחיתות לא בגלל שהם מושחתים אלא בגלל שעקב היותם בעלי אידאולוגיה יריבה אתה מפרש כל התנהגות שלהם לחומרה ומנהיגים מ"הזרם שלך" נהנים משתיקתך. אתה (ואני, וכולנו) האשם ביצירת מושחתים שמתמחים באימוץ האידאולוגיה ה"נכונה". כך נולד לדוגמה האתרוג שרון ואח"כ אולמרט. ובאותו זמן מי שהוצג כמושחת זה דווקא נתניהו שלא הוכח מעולם (תקן אותי אם אני טועה) שפעל בשחיתות. איך זה קורה? בקלות. אם תיקח לגבי כל אחד מעידות שלו או אמירות שלו או התנהגות אישית שיכולה בעיני אחד להראות כמקובלת ובעיני אחר להראות כלא מקובלת אבל תבליט אותה באופן מגוחך ומגחיך ובכותרות ענק, ויום אחר יום ובמהדורות החדשות, מה שייצרב בזיכרון הציבור זה שהאיש מושחת/ טיפש/ נהנתן וכו'. מעטים האנשים שיישאלו את עצמם "מה בעצם הטענה כנגדו? למה זה מובא כך בכותרות ענק? למה בעמודים הראשונים? למה יום אחר יום?. משהו מסריח כאן. וזה עובד. אנשים שאין להם שום הוכחה מאמינים שנתניהו מושחת או רע בדיוק כמו שהאמינו בשעתו שבגין פאשיסט. הסיבה שאני מתוסכל היא שעובדים על הציבור וזה עובד.
  ולמה אני חושב שיש דוקא שיפור. בעבר הלא רחוק, עיתונאים כמו דרוקר וחבריו מ"המאפיה השמאלנית" (אני מרשה לעצמי להשתמש בכינוי הזה כי דרוקר הוא שמאל ע"פ תפיסותיו המדיניות והתנהלותו ביחד עם חבריו לדעה היא מאפיונרית במובן של סתימת פיות והסתרת האמת הלא מתאימה) היו היחידים בזירה. אם שמעת/ קראת אותם זה היה הקול היחיד בסביבה. לעומת זאת כיום יש גם קולות אחרים שמקבלים ביטוי מסויים, למרות שעדיין לא מספיק בערוצי התקשורת העיקריים אבל כבר באופן שגם דעות אחרות מובעות וגם אני ואתה יכולים להתכתב כאן לעיני קוראים רבים. אני מניח שהזרם הזה רק יילך וייגבר.
  שבת שלום.

 51. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  משה כרמל היקר,

  ראשית, אני מניח שבפנייתך האחרונה התכוונת אליי ולא ל"אשר ויינברג היקר :-)…,
  ועל כן התייחסותי:
  אכן אני מקבל את דבריך הנוקבים והנכונים במהותם, למעט במס' סוגיות, אשר התייחסתי אליהם
  כתגובה נוקבת לכתבה החדשה של רביב דרוקר:
  ""כשלון ה׳תהליך׳ – הצביעות המקוממת של לפיד ולבני" "( מ4 באפריל 2014),
  באם תעבור לכתבה זו, אשר תוכנה לא מוסכם עליי מהותית, כולל לתגובותיי
  הן למר רביב דרוקר (כמדומני בתגובה הראשונה) ,והן ל"חבר לעט" המתכנה "ג'מוסי",
  תוכל להתייחס גם לתפיסת עולמי בנושאי ה"אי לגליז'ם" העובר כל גבול והמסכן לדעתי (הסובייקטיבית)
  את שלום החברה הישראלית כולה .

  שבת שלום ומבורך.
  בתודה ובהוקרה על היחס הרציני,
  אשר

 52. arthur00@012.net.il'ארתור

  רביב – בשבילנו, הציבור הרחב, יש חשיבות עליונה להגן על עיתונות חופשית ולתמוך בה כנגד כל המאיימים והמתקיפים האנטי-דמוקרטיים. לתחקירך יש ערך רב מאד ואנו מחזקים את ידיך.

 53. udileon@gmail.com'אודי

  אין מילים, צבא של בן אדם אחד אתה.
  תכתוש אותם דק, אנחנו נשמור לך על הגב

 54. רפי

  כל הכבוד לך !
  ראיתי כתבה בעיתון גלובס על הרצון להפסקת האמנה עם מדינת ישראל, מאוד מרגיז, הם מתייחסים כאילו הקופה שלהם
  ושמעתי עוד על התחקיר של אילנה דיין (אני מחפש קישור אליו)
  אני מעוניין לפרסם את הלינק שלך ושל "עובדה" בתגובות של הקוראים אם אפשר?

  תודה רפי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.