למה חדשות 2 צריכים את ההתקשרות הזאת עם קק"ל?

| 6 באפריל 2014

אל תגידו לי כסף. ברור שכסף, אבל כל גוף חזק בארץ היה רוצה לעשות עסקאות כאלו עם גוף התקשורת אולי הכי חזק בארץ וחדשות 2 לא נכנסים להתקשרויות כאלו, אז למה?

קודם העובדות. ברור לי שזה עניין טעון ורגיש כי אני איש חדשות 10 וחדשות 2 מתחרים איתנו וכל הג'אז הזה, אז אני אתן את העובדות הידועות לי בזהירות מקסימלית.

בא אדם בשם שמואל דהן, שנושא בתואר מנהל ההסברה בקק"ל, לישיבה חשובה של בכירי הקרן. הוא מבקש מהם אישור ל -2 מוצרים, לדבריו, שהם פיתחו בעת האחרונה יחד עם חדשות 2. המוצר הראשון הוא מהדורות מיוחדות שתפיק חדשות 2 עבור קק"ל בשלוש שפות שונות. דהן אומר לחברים שהם ישלחו את המהדורות הללו לתורמים השונים ברחבי העולם. בכירי חדשות 2 יקריינו וקק"ל תשלם 100 אלף שקלים לחודש לפני מע"מ או כ – 1.5 מיליון שקלים לשנה. שואלים אותו – למה דווקא חדשות 2 ואפילו, אם אני מבין נכון, מישהו שואל למה לא חדשות 10. הוא אומר שחדשות 2 הכי חזקים ברייטינג (זה נכון) וחשוב לו שהתורמת של קק"ל בצרפת תראה את יונית לוי, כשהיא מקבלת מייל עם מהדורה.

דהן מסביר שיש עוד מוצר. הוא קורא לו כוכבית 22 ומתייחס אליו כאל פטנט. ערוץ 2 יצלמו איזה אירוע, שלקק"ל יש בו אינטרס, החומר יועבר לדוברות קק"ל, שתפיץ אותו לכל דורש. דהן הסביר שיו"ר קק"ל יחליט באיזה אירועים מדובר ואמר שזה כבר קרה פעמיים – פעם באירוע בברלין ופעם בקנדה, שילמנו כ – 30 אלף שקלים בכל פעם. משתתפי הישיבה, כנראה, קצת מכעיסים אותו, כי באיזשהו שלב הוא התחיל להסביר, לדברי אחד מהם, שחשוב לו לעבוד עם חדשות 2, כי כשכלי תקשורת אחרים רואים שערוץ 2 שולח כתב ומסקר, אז גם הם רוצים (צודק).  בנוסף הוא זורק משפט מעניין על איזו כתבה ששודרה בחדשות 2 בסוף השבוע. דהן אמר שהיא לא נפלה מהשמיים ונזף בחברים שאפשר לא להתקשר עם ערוץ 2 ואחרי זה שלא תגידו שפה זה כמו המוסד, עושים ולא יודעים.

כמה הערות:

1. חדשות 2 הוא גוף עם אינטגריטי והרבה נסיון. האנשים שם בוודאי מבינים שקק"ל לא באמת חייבת את הקשקוש הזה של מייל לתורמים בצורת מהדורות חדשות מיוחדות של ערוץ 2 (עם כל הכבוד ליונית לוי ויש כבוד, התורמת בפריז באמת יודעת מי היא? זה פותח לה את הארנק?). אנשי ערוץ 2 בוודאי יודעים שלהפיק את המהדורות המיוחדות האלה עולה להם 2 גרוש וחצי, עריכת וידאו פלוס תרגום ורבע שעה אולפן. העובדה שקק"ל מוכנה לשלם כל כך הרבה על המהדורות הללו חייבת להדליק להם אור אדום. הם בוודאי מבינים את האינטרס של קק"ל לקבל רצון טוב מצד החברה. יותר קשה לשדר ידיעות שליליות על מי שנותן לך 1.5-2 מיליון שקלים בשנה. יותר קשה להגיד 'לא' לדהן, כשהוא יבוא לבקש איזה אייטם חיובי במהדורה, אחרי שהוא דאג לבוננזה כזאת לחברה. אין מישהו בחדשות 2 שלא מבין את הדבר הזה, אז בשביל מה?

2. בוא נניח שחדשות 2 לא היטו את הסיקור שלהם בסנטימטר בעקבות שיתוף הפעולה שלהם, שהכתבה ב"סדר עולמי" הייתה עיתונאות נטו וגם אנשי חדשות 2, שיצאו על חשבון קק"ל לקנדה באוקטובר 2013 ולפריז בפברואר 2014, לא שינו דבר על המסך. עדיין, אנחנו ככלי תקשורת עוסקים כל היום בנראות, איך זה נראה וכו'. די שאותם אנשים בקק"ל בטוחים שיש להם יכולת להשפיע על חדשות 2 כדי שכל העסקה הזאת לא תהיה שווה. המחוקק הרי יצר במיוחד סוג של הפרדה. זכייניות ערוץ 2 (שקיבלו מיליונים מקק"ל) ימכרו פרסומות ויממנו את חדשות 2, שתוכל להתעסק בחדשות נטו.

3. בחלק האחרון של תגובת חדשות 2 נאמרו הדברים הבאים:

תמוה בעינינו מאוד כיצד ערוץ 10, אשר חתם על חוזה עם קק"ל, הכולל התחייבויות ברורות ומפורשות לפרסום תוכן שיווקי תמורת תשלום בשידורי חברת החדשות שלו, מעלה טענות כלפי חדשות ערוץ 2.

זה בדיוק מסוג הדברים שמשחקים לידיים של יועצי רפש כמו ליאור חורב, שעשה קריירה מלהתעסק בלכלוך וספינים. שיילכו כלי התקשורת מכות אחד עם השני והאינטגריטי של כולם יספוג מכה. לגופו של עניין, מנכ"ל חדשות 10, גולן יוכפז, אמר לי שהתרקם שיתוף פעולה, אבל הוא נעצר מסיבות אתיות. בישיבה של בכירי קק"ל נאמר דבר דומה, ששיתוף הפעולה לא יצא בסוף אל הפועל (לא נאמר שם למה). בחדשות 2 טוענים, כך קראתי באחד המקומות, שחדשות 10 כבר קיבלו מקדמה וכבר היה חוזה וכו'. בואו נניח שכן, אז זה עושה את החוזה שלהם לכשר? עכשיו אנחנו במשחקי 'כולם עושים את זה'? בתחקיר דיברתי על הכסף ששפכה קק"ל על "ידיעות" וג'רוזלם פוסט והכסף הקטן יותר, שקיבל "גלובס" והכסף לכלי התקשורת הסרוגים והחרדים, אבל אני מתרכז דווקא בחדשות 2, כי עליהם יש רגולציה אחרת ומהם, נדמה לי, שלכולנו יש ציפייה גבוהה יותר.

4. הערה אחרונה על ה'מוצר' השני שדהן הציג: שירות כוכבית 22. אני לא יודע אם הוא דייק בדבריו. עובדתית, על השירות הזה אין חוזה, אבל אם יו"ר קק"ל יכול להחליט איזה אירועים תצלם עבורו חדשות 2, זה מטורף. גם אם זו חברת בת וגם אם אין התחייבות לשדר את מה שצילמו, הרי אנחנו יודעים איך הדברים עובדים. אם כבר הלכו וצילמו וקיבלו כסף, אז לא יעשו בזה איזשהו שימוש? ובכלל, אם דהן הציג את הדברים נכון, אז מה חושב אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, על האינטגריטי של חברת חדשות שהוא יכול להגיד לה מה לצלם ואיפה ואחרי זה חותם על צ'קים עבורה?

אין לי ספק לגבי היושרה של בכירי חדשות 2. מכיר אותם אישית. יכול להיות שקק"ל נראתה להם (בצדק) כמו כזה בור שומן ללא תחתית, שהם אמרו – זו מצווה לגלח משם איזו חתיכה, אבל נדמה לי שהם יעשו הכי טוב, אם הם יודיעו עכשיו על בטלות החוזה ובמקום לעשות מהדורות עבור קק"ל יתחילו לעשות מהדורות על קק"ל. יש הרבה חומר (הדברים תקפים, כמובן, כלפי כל כלי התקשורת, כולל חדשות 10, שגם במצבם הכלכלי הלא סימפטי,  נתנו גב רחב לתחקיר נגד גוף, שיש לו כסף כמו מים עבור תביעות דיבה).

הנה עוד קטע מתגובת חדשות 2:

טענה כי ההתקשרות בין קק"ל לבין חדשות ערוץ 2 נעשתה על מנת "לקבל סיקור חיובי" הינה משוללת כל יסוד.

חברת החדשות מפיקה את המהדורות עבור קק"ל על-פי שיקול דעתה המקצועי. אין כל הסכם בין חדשות ערוץ 2 לבין קק"ל בעניין סיקור אירועים של קק"ל בחו"ל. שירות "כוכבית 22" סיפק לקק"ל שירותי הפקה וצילום בשני אירועים שלה בחו"ל. לא היה כל קשר בין שירותי ההפקה והצילום האמורים לבין שידורינו.

תגובות

תגובות

22 thoughts on “למה חדשות 2 צריכים את ההתקשרות הזאת עם קק"ל?

 1. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  אחרי שראינו את ההתנפלות הפרימיטיבית והברוטאלית של אהוד יערי, אודי סגל, דני קושמרו ודנה וויס , על ג'בריל ראג'וב אז הרייטינג של ערוץ 2 יאבד גובה רב. התנהגות פרימיטיבית כמו אחרוני הטוקבקיסטים בתשלום מטעם ראש הממשלה.
  ערוץ 10 ראוי וכל מי שראשו לא שטוף על ידי הניאו לאומניזם הישראלי ישמח לצפות בערוץ 10. רק הערה קטנה – לונדון וקירשנבוים כבר לא מה שהם היו, למרבה הצער, פעמים רבות אנחנו חושדים בהם שהם מ פ ח ד י ם אולי בגלל שיקולים של איומים על הערוץ

 2. oryacobiy@gmail.com'מיכאל

  דרוקר, הסיקור של הנושא מרתק. הלוואי שגם יצליח להעלות אותו לסדר היום!
  בהנחה שיש לך את התוצר שהופק באירועי "כוכבית 22", לא ניתן לבצע הצלבה בין שידורי חדשות 2 בנושאי קק"ל לבין חומרים אלה?
  אם תצליח למצוא חומרים מהאירועים ששודרו, הוכחת כמעט בוודאות שקק"ל "קנו סיקור", ובוודאות שתגובת חדשות 2 שקרית.
  אם לא תצליח, כנראה שעוד נשאר שם קצת אינטגרטי, בינתיים..
  ישר כוח!

 3. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  רביב היקר שלום,

  מסיבות השמורות לך (אולי מ"חוסר זמן" 🙂 ?..) "קפצת" לנושא חשוב נוסף, וטרם התייחסת לתגובות הרבות ובקשות התגובה, לכתבה הקודמת שלך:
  "כשלון ה׳תהליך׳ – הצביעות המקוממת של לפיד ולבני", להלן שוב העתק מכתבי אליך מיום 5.4.14 בנושא, שטרם התייחסת:

  "…רביב הנכבד,

  מספר אנשים "ראויים" ובכללם הח.מ. , המתייחסים הפעם (!!!) באי הסכמה גורפת לדבריך בכתבה זו,
  מצפים לתגובתך האישית.
  אני מקווה שתמצא את כוחות הנפש, היושרה והכבוד האישי, להתייחס לדברים (ולא לגופם של האנשים),
  אחרת לצערי אישית (לפחות) אראה בך "מוניפולטור" נוסף, ה"משחק" ומתאים אירועים וסוגיות,
  הכואבות באמת לעמנו, לתפיסתך הפוליטית הצרה, ובכך גם "מעוור" עיני אנשים תמימים! .

  עדיין מצפה לראות בך אדם ועיתונאי בכיר, ישר דרך!, כי לרוב נושאי כתבותיך הקודמות הסכמתי
  ואף התייחסתי בכבוד, תוך כתיבת דבריי בשמי המלא .

  שבת שלום ומבורך.

  בתקווה, אשר וינשטיין, משורר לילדים, יזם חברתי ועסקי…."

  נא לתגובתך!.

  בתודה ובברכה,
  אשר וינשטיין

 4. Dannyg75@gmail.com'דני גבע

  זה פשוט non issue . גם חדשות 10 היו שמחים לעשות חלטורה לקרן הקיימת.

 5. nitsbaz@012.net.il'ניצן

  תמשיך ככה.
  או שתהפוך ליקיר העתונות, או (שלא נדע), מישהו עלול לשים לך הרבה יותר ממכשלה לפני הרגלים.
  בהצלחה וממשיך לעקוב.
  בהצלחה!

 6. חתיך הורס השמוליק דהן

  שמוליק דהן, חתיךךך!!!!!

 7. יוסי

  רביב- המשך והים אתך. אל תרתע מטוקבקים של מלחכי הפינכה. אתה בין היחידים שמסיע מסכות מהון- שלטון- עתון. קרן קיימת ראויה לחקירה משפטית- וגם לפירוק ומיזוג במדינה. אין הצדקה לאיסוף כספים בחו״ל, על כך ילדותי. שליחים מיותרים, טפילים על הציבור. שים לב- כל מה שמגרדים במגזר החרדי זה לא עשר אחוז מבזבוזי קרן קיימת. רק העיתונות הלוחמת תצליח להביע מסיכות, את הודה מארקר- עלו והמשיכו.

 8. Jamost@gmail.com'ג׳מוס

  לאשר וינשטיין היקר,

  עכשיו אתה כבר יכול להסיק את המסקנה ??!

  תפתח את העיניים …

  בברכת ערב טוב,

  הג׳מוס

 9. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  ג'מוסי יקירי,
  למען האמת אני מאוכזב מאד מאד! מאי התגובה הגובלת אולי גם מהתנשאות/ניתוק לכאורה…,
  כי אני תמיד מצפה שלכל מי ש"מוכיח בשער" תהיה רמה מינימלית של יושרה ואחריות לפחות כלפי קהל קוראיו ורעיו לעט.
  אך עדיין לא התייאשתי, אולי/הלוואי רביב דרוקר עדין שוקל בכובד ראש את תשובתו,
  שתפתיע את כולנו לטובה?!? .
  במקומו כנראה הייתי מוסיף הארת "מפתח" אחת לכל כתבותיו , להלן:
  "בגילוי נאות" אני קשור/נאמן לדרך חיים XYZ וכל כתבותיי נובעות באמונה שלמה מאמונתי זו..!".. . .
  במצב שכזה, הייתי ממשיך לכבד כל אדם בהתייחס לסוגיות החשובות ביותר (בלי "מרכאות"!!!),
  שהוא מעלה, כביקורת לטיפול ולחשיבה, על סדר היום הלאומי שלנו! .

  אז ג'מוסי ידידי, אשמח בכל זאת שתינתן לרביב ההזדמנות להגיב להערותינו
  ולא נמהר מידיי לקטול את "השליח"! . .

  בברכה ובהוקרה,
  אשר וינשטיין, משורר לילדים

 10. assaf@assaf-shiloh.co.il'עו"ד ישר

  לא-לא-לא-לא-לא-לא-לא!! זה הרבה הרבה יותר חמור, ואני מניח שרביב דרוקר מרסן את עצמו כי גם הוא עובד של ערוץ מסחרי. זה לא הרבה פחות חמור משוחד. כן, ש-ו-ח-ד!. גוף חזק מאוד במדינה, בעל השפעה עצומה, מקבל כסף בלי שום פרופורציה לשירות שהוא מתבקש לתת (למה בכלל ערוץ מסחרי צריך לתת שירותים למישהו? הוא צריך לחיות מפרסומות וזהו), כדי שהוא יבין מאיזה צד של הפרוסה מרוחה החמאה. רק בגלל שהאיסור בחוק לגבי שוחד הוא גל כוף מנהלי זה לא נחשב כעבירה פלילית, אבל במהות המוסרית? same-same.

  חייבת להיות רגולציה של העיתונות. אי אפשר בגלל הססמה "חופש הביטוי" להמנע מזה. עיתונות, במיוחד ערוצי טלוויזיה או עיתונים בעל תפוצה רחבה, הם גופים בעלי כח והשפעה לא פחותים מאשר פקידים מנהליים. אי אפשר להמשיך ולסמוך על האתיקה שלהם.

 11. פסיכי אטר

  רביב, שלום,
  עיסוקך בקק"ל מעט אובססיבי
  האפשרות הראשונה היא שאין לך שלום דבר אחר לעסוק בו.
  האפשרות השניה, היא עיסוק אובססיבי.
  היות ויש לי לא מעט נסיון, באנשים (נשים וגברים) אובססיבים, אתה מוזמן לפנות אלי.
  כל טוב!

 12. נדב

  רביב היקר,
  צפיתי בתחקיר המצוין והחשוב!
  מקווה שתמשיך בעבודתך המבורכת!
  אבל… מתקבל אצלי הרושם שבאין שום "פולו אפ" בסביבה, אתה משתדל יתר על המידה לייצר כזה.
  אם נשים רגע בצד את השאלה "למה קק"ל צריכים את כל השיווק הזה " והיטבת להתייחס לכך בתחקיר,
  הרי שהמהלך עם ערוץ 2 כאלמנט שיווקי הוא בהחלט ראוי וגם שווה הרבה כסף.
  אני גם חושב שיהודי היושב בגולה המקבל את יונית במשלוח מיוחד עבורו – זה פורט לו על המיתר הנכון..
  נכון שבאווירת הולילנד כל כסף שמועבר מקבל ריח מוזר- במקרה הנ"ל זה ניראה סתם כמו תוכן שיווקי…

 13. Jamost@gmail.com'ג׳מוס

  רביב דרוקר,

  עכשיו הכל ברור: התקציב מהקרן החדשה לישראל שמרכזה בחו״ל לתנועה שבראשה אתה רביב דרוקר עומד, המנכ״לית של התנועה שלך גם היא מהקרן החדשה, פעילות הקרן החדשה בעדאלה, תרומות הקרן החדשה למסתננים מאפריקה, התמיכה במרכז מוסוא ועוד קשרים מהקצה של הקצה השמאלי ביותר שיש.
  ומכאן לחוסר האיזון הבולט שלך לגבי הפרשנות והסיקור של התהליך המדיני וגופים לאומים כמו הקק״ל .

  ג׳

 14. איתי צרפתי

  מגיבות ומגיבים יקרים,

  לאור הטענות שעלו לאחרונה בעניין הקשר של רביב דרוקר עם תנועות השמאל הקיצוניות באמצעות הקרן החדשה לישראל ופעולותיהם של תנועות אלה חשוב מאוד להרים תחקיר תקשורתי מקיף שיציג את מערכת הקשרים של התנועות השונות בארץ ובחו״ל והארגונים ובהם גם את התנועה לחופש המידע שבראשה עומד רביב דרוקר.
  ראוי שאת התחקיר יערוך עיתונאי בכיר מערוץ תקשורתי שלא פועל בשיתוף עם דרוקר.
  מישהו צריך לחקור את פעולותיהם של ארגונים אלה ולחשוף גם אותם לביקורת הציבור בישראל.

  שלכם,

  איתי

 15. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  בוקר טוב ומבורך,

  אני מצטרף בזאת להמלצתו של איתי צרפתי ושל חברים נוספים הכותבים באתר זה!
  ושוב אישית איני דוגל ב"צייד מכשפות" אלא רק בגילוי נאות, זאת כפי שכתבתי בתגובתי הקודמת, להלן לתזכורת:

  "…במקומו (של רביב ושל עיתונאים מובילים נוספים)… הייתי מוסיף הארת "מפתח" אחת לכל כתבותיו , להלן:

  "בגילוי נאות" אני קשור/נאמן לדרך חיים XYZ וכל כתבותיי נובעות באמונה שלמה מאמונתי זו..!".. . .
  במצב שכזה, הייתי ממשיך לכבד כל אדם בהתייחס לסוגיות החשובות ביותר (בלי "מרכאות"!!!),
  שהוא מעלה, כביקורת לטיפול ולחשיבה, על סדר היום הלאומי שלנו! . …".

  בכל מקרה, אישית אמשיך לעקוב ובמידה שאמצע לנכון גם להשתתף באתר זה בעתיד,
  כאשר עד אשר לא יוכח ע"י רביב אחרת, מבחינתי הוא וכתבותיו השונות, שחלקן ממש חשובות לנו,
  נמנה אל: בכירי/מובילי/מובלי/כנועי "הקרן החדשה לישראל", על כל המשתמע מכך….,
  "ובא לציון גואל" וכמובן אמשיך להתייחס לממצאי כתבותיו בהתאם .

  בברכת חג אביב שמח לכולנו,
  אשר וינשטיין, משורר לילדים, יזם חברתי ועסקי

 16. udileon@gmail.com'אודי

  אני חושב שאתה מפריז ברמה של חדשות 2 וביושרה שלהם, אולי בשביל להעביר את הנקודה שלך יותר טוב.
  בעיניי הם פשוט לא טובים, פופוליסטים ורדודים.
  בכל אופן אני מעריך מאד את זה שנכנסת לקרביים של קק"ל וחדשות 2 בעקבות אותו מקור שהוביל אותך לשם, ברור לגמרי שזה מלא מוקשים עבור מישהו מערץ מתחרה ואפשר להאשים אותך בכל מיני הטיות ואינטרסים, בחירה אמיצה וראויה מאד.

 17. איתי צרפתי

  לאשר וינשטיין

  כניראה שאתה צודק. כך בדיוק אתייחס גם אני לדרוקר ולכתבותיו.

  איתי

 18. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  איתי צרפתי היקר,

  אכן זו הדרך !,.
  כאשר "לפרוטוקול", כולנו ממשיכים להמתין לתגובתו הראויה של רביב,
  זאת גם בהסתמך על דברי חז"ל: "מכבדיי אכבד ובוזי יוקלו.."!!!

  ליל מנוחה,
  אשר וינשטיין, משורר לילדים, יזם חברתי ועסקי

 19. שרון גל

  רביב יא בן של זונה כולם יודעים שאתה ההומו שחשפתי ובגללך נזרקתי מהערוץ

 20. יהושוע

  אלי אפללו ראש אירגון פשע אלוף בנוכלויות, היה סגנו של אולמארט מונה עיי ציפי לבני לקק"ל, מעולם לא תרם למדינה היה עריק מצהל, מסוכן לקק"ל שהקופה שלה בידיים של נוכל אלוף,

 21. יהושוע

  כל הכבוד לך רביב, רק קח בחשבון שאפללו לא יניח לך לנפשך, תצטרך ללכת איתו עד הסוף, עו"ד חובב ביטון מייצג אותו במשפטיו הפרטיים וקקל משלמת, בנו מועסק בתחנת הרדיו שהוזרמו לה כספי קקל, ראש עירית עפולה לשעבר טוען שנעשק עיי אפללו במיליונים, אפללו שותף סמוי וגלוי בעשרות תחנות דלק בכל הארץ עם עו"ד גורן היועץ המשפטי של עירית עפולה, שאפללו דואג לאישורים הבירוקראטיים עם קשריו במשרדי הממשלה, וכך נכנס שותף לקומבינה! תצטרך לעלות מדרגה במעקב אחריו האיש פועל בתיחכום רב בהצלחה!!!

 22. amirsivan2@gmail.com'At

  למה לא עושים סדרת כתבות על הקרן החדשה – של רביב דרוקר ??
  וההשפעה שלה על השלטון
  קשר הון ושלטון בראשות רביב דרוקר
  מעניין מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.