התחקיר על עופר עייני

| 2 בינואר 2012

לפני כשבועיים פורסמה ב"מקור" כתבת תחקיר על עופר עייני, תוך התמקדות במה שקורה ברשת "עמל, שמנוהלת על ידי בת זוגו. הכתבה לא הועלתה לאתר האינטרנט והגיעו אלינו בקשות רבות לצפות בה. הנה הטקסט הכמעט מלא של הכתבה. היא אומנם בלי תמונות והתמונות מספרות הרבה מהסיפור, אבל עבור אלו שמתעניינים בנושא, זה ייתן תמונה כמעט מלאה.

תחקיר עופר עייני

עופר עייני מושל בהסתדרות בראש סיעה עצמאית בשם "עוגן". בתחילת דצמבר יצאה הסיעה לסוף שבוע כייפי במלון בים המלח. תחקירן ששלחנו למקום, צילם את התמונות הללו. לאחר שעזב, עלה היו"ר למה שהפך לשיא הערב. עייני שר מעל הבמה שירי אהבה, תוך שהוא מקדיש אותם בפומבי לבת זוגו, שנכחה במקום, מנכ"ל רשת "עמל" רווית דום. אל תזלזלו בחשיבות הרגע. אחרי זמן רב שהיחסים היו עמוק בהריון, אחרי הכחשות רמות ואיומי תביעה, עייני הודה בכך שדום היא לא סתם מקורבת. זה נשמע כמו סיפור רכילות, אבל זה ממש לא.

רשת החינוך "עמל" היא הבת החשובה והמכובדת של ההסתדרות הכללית. היא נוסדה ב – 1928 ופרושה היום על כל הארץ בכמעט 90 מוסדות שונים, בהם לומדים למעלה מ – 35 אלף תלמידים.

להסתדרות יש הרבה מאוד תאגידים. באופן טבעי, יו"ר ההסתדרות לא יכול להיות אחראי לכל מה שקורה אחד מהתאגידים, אלא שתחקיר "המקור" מגלה שבאותם מקרים בהם עייני התערב בניהול "עמל", ספק אם האינטרסים החינוכיים של הרשת עמדו בראש מעייניו.

סאונד אפ מסרטון תעמולה של הרשת.

זהו יצחק כהן צדק, פעיל הסתדרות ותיק. כהן צדק, או כצי, כפי שכולם מכנים אותו הוא מקורב לעופר עייני ובעיקר לאחיו, עזרא. מנכ"ל רשת "עמל" באותה תקופה הוא מינוי של עייני, אדם בשם שמעון כהן, בכיר ברשות המיסים לשעבר, ששם גם הכיר את עייני.

בתחילת 2008 הפעיל עייני לחץ על מנכ"ל רשת "עמל", שמעון כהן, למצוא לכצי תפקיד. מצאו לו. הוא היה אמור להקים מערך קורסים למבוגרים של "עמל" באזור באר שבע, למרות שכבר היה מישהו אחר שטיפל באותה משימה. הנה מכתב ששלח רוני פרץ, יו"ר ועד הארצי של עובדי המינהל למנכ"ל רשת "עמל":

צילום מתוך המכתב

"בימים האחרונים נקלט עובד בתפקיד מנהל מכללת עמל הישגים בבאר שבע וזאת ללא מכרז…הוא הוצנח לתפקיד על פי הוראה של יו"ר ההסתדרות, מר עופר עייני".

הקלטה טלפונית

רוני פרץ,

המקור: אתה יודע מה הוא עשה כל השלוש שנים כמעט שהוא היה ב"עמל"?

רוני פרץ: הוא.. הוא לא עשה כלום

המכתב לא עזר. כצי נכנס לתפקיד. מה הוא עשה בו? שאלה טובה. לפי עדויות שונות שהגיעו לידינו, כציי היה מעשית מובטל מעבודה, אבל זה לא הפריע לו לנסוע ברכב על חשבון "עמל", לקבל משכורת נאה ומשרד.

הקלטה טלפונית

2

יעקב הילמן,

יעקב הילמן: אני ניהלתי מכללה, אמרו לי להקצות חדר לזה.. הקצתי את החדר ובזה הסתיים תפקידי. אני עשיתי משרד, ריהטתי אותו וזה.. מתוך הבנה שמחזירים לי את הכסף. אני הייתי צריך לממן את זה ולא קיבלתי חזרה את הכסף..(צוחק) עכשיו זה לא כסף של אבא שלי, זה כסף של זה.. אתה מבין?

שוב ושוב ניסו גורמים ברשת ומנכ"ל הרשת להפסיק את הסידור המוזר. ב – 25 במרץ כתב הבוס שלו

ציטוט מתוך המכתב

מכתב 25.3.2010 – מכתבו של שלמה בן ישי, מנהל רשת מכללות ארצית, עמל הישגים

הינך בגרעון של 101 אלף שקל וזאת עקב העדר פעילות פתיחת קורסים

4 חודשים לאחר מכן עוד מכתב

ציטוט מתוך המכתב

מכתב 22 יולי 2010מכתבו של שלמה בן ישי, מנהל רשת מכללות ארצית, עמל הישגים

המכללה בהפסד של 200 אלף שקלים. מאחר ומזה זמן רב הטיפול בהפסקת עבודתו (של כצי) לא הסתיים, הרי שההפסד יילך ויגדל

בדיווחי הרשת נאמר בזמנים שונים "מומלץ לסגירה", "צפי הכנסות אפס".

בסופו של דבר רק אחרי כמעט שלוש שנים של עבודה, הופסקה עבודתו של כצי. ל"עמל" זה עלה קרוב ל – 800 אלף שקלים.

ראיון טלפוני עם יצחק כהן צדק, כצי

3

יצחק כהן צדק (כצי),

המקור: מה שתיארו לי זה שהתפקיד הזה היה בעצם  די פיקטיבי ואתה לא באמת עבדת שם, והרשת שילמה לך…

כצי: לא, זה לא, זה לא נכון

המקור: שנתיים וחצי 736 אלף שקלים עלות שכר

כצי: זה לא, רביב, זה לא נכון.

המקור: אז מה עשית שם?

כצי: צריכים לפתח ולפתוח עוד שלוחה לגבי קורסים למכללה. יש מכללות בכל הארץ, אז חשבנו להרחיב את זה. זו הייתה הכוונה, משלא הלך, לא הלך.

המקור: אבל לא הלך במשך שנתיים וחצי

כצי: היו קורסים, היו קורסים

המקור: כי אני דברתי שם עם אנשים, עם יעקב הילמן ואחרים והבנתי שאתה היית אמור להיות כאילו מנהל מחוז דרום וזה לא עבד בכלל, ובעצם..

כצי: נכון, לא עבד, אז הפסקנו

המקור: אבל שנתיים וחצי עד שהפסקתם. אמרו לי שבגלל שיש לך קשרים מאוד טובים עם אח של עופר, אז קבלת את התפקיד הזה, ושמנכ"ל הרשת בכלל לא רצה

כצי: מבחינת הקשרים אני ועופר במידה מסוימת מכירים טוב מבאר שבע כראש ועד עובדי מס הכנסה כאן ואח"כ אני הייתי כאן יו"ר ההסתדרות במרחב הדרום, אז מכאן הקשר שלי אתו ולא עם אחיו. עם אחיו, וגם האח השלישי אני מכיר, כל ב"ש אני מכיר.

המקור: אבל תגיד, כצי, זה נכון שעופר חייב לך מבחינת הקריירה שלו או משהו ? כי אמרו לי שאתה אמרת שהוא חייב לך הרבה

כצי: מה זאת אומרת? לא עזרתי לו. בגלל חברות שלנו, ואתה רץ לבחירות להיות יו"ר ארגון העובדים בערוץ עשר, אז אני אעזור לך, כי אנחנו חברים.

בתחילת שנת 2009 רצה מנכ"ל רשת "עמל", שמעון כהן, לשפר את תדמית הרשת. לשכת עיני שידכה לכהן משרד פרסום, שיבצע את העבודה.

משרד ג'י פי אס הוא חברת בת של אדלר-חומסקי, אחד ממשרדי הפרסום הגדולים במשק. לא במקרה  נבחר משרד הפרסום הזה. ג'י פי אס, שהדמויות הדומיננטיות בו הן דודי ברמן, יועץ פוליטי ותיק ופרסומאי בשם מודי פרי, ביצע את הקמפיין לעייני בבחירות להסתדרות האחרונות. רשת "עמל" אכן מתקשרת בחוזה עם ג'י פי אס לא לפני שהם מציגים את הקמפיין החדש לעייני, שמברך עליו.

אחרי הישיבה ההיא ג'י פי אס השיקו קמפיין מיתוג. בתי ספר של "עמל" שינו את שמם ל"מרכז הרב תחומי". הקמפיין הזה ושירותי משרד הפרסום בכלל עלו ל"עמל" 2.5 מליון שקלים. פרסומאי שהראינו לו את פירוט הפרסומות של הקמפיין, העריך שג'י פי אס גרפו כ – 600-700 אלף שקלים מהעבודה הזאת.

גורמים ברשת "עמל" התייחסו לקמפיין כאל "בזבוז כסף".  עובדה שכתוצאה מהקמפיין לא גדל מספר התלמידים ברשת, אומרים אותם גורמים.  גם בג'י פי אס מודים היום ש"צריך הרבה יותר כסף כדי לעשות מיתוג מחדש, אבל אנחנו עשינו עבודה מקצועית וקיבלנו את העבודה ביושר", אמרו לנו שם.

קטע מקמפיין הפרסום. תשדיר טלוויזיה או משהו כזה. אפשר להסתייע בו גם כדי לקטוע קטעי קריינות אחרים.

תחת המנכ"ל המקורב הקודם קרה ב"עמל" עוד משהו חריג. בספטמבר 2009 נכנסו לרשת 2 בתי ספר של בנות חרדיות, "עטרת רחל" בבני ברק ו"עטרת חן" בירושלים. מייסדת הסמינרים הללו היא ציפי ישי, אישתו של יו"ר ש"ס. ישי היא הפטרונית של בתי הספר, כמו גם של בתי ספר נוספים ששייכים לרשתות חינוך אחרות. ישי גם עומדת בקשר עם משרדי הממשלה בקשר לבתי הספר והצליחה להוציא תקצוב מיטיב ממשרד החינוך. מצד שני, היא לא נושאת בתפקיד חינוכי – פדגוגי בבתי הספר, שלכל אחד מהם יש מנהלת. המנהלת בבני ברק, צביה בוכריס, אמרה לנו:

"מדובר בצדקת. היא מגיעה הרבה פעמים לבית הספר, עובדת קשה, מדברת עם המורות והתלמידות". המנהלת הוסיפה בתשובה לשאלותינו ש"אני לא חושבת שהיא מקבלת כסף על זה ואין לה מועדים קבועים בהם היא באה"

העבודה של גברת ישי מול משרדי הממשלה יכולה להיראות בכל מיני צורות. מצד אחד, פעילות לגיטימית למען בתי הספר שלה. מצד שני, כשמדובר ברעייתו של שר הפנים וסגן ראש הממשלה, יש כאן גם מקום לשאלות. כך או כך, גברת ישי מקבלת מרשת "עמל" 13 אלף שקלים. בנוסף, יש לה עוזרת במשכורת של 5,000 שקלים. הכסף מגיע מתקציב 2 בתי הספר הללו.

                                 

ראיון טלפוני עם ציפי ישי

4

ציפי ישי,

ציפי ישי: ממש אין שום קשר, ואני הייתי גם, ויש לי בית ספר בבאר שבע שהוא מרשת "עתיד" , וממש שום קשר, אני הייתי ברשת "עמל", הייתי במכללה למנהל ואח"כ גם הייתי ב"עתיד". זאת אומרת, אין לזה שום קשר, ממש.. לא היה גם שום, שום הכרות, הרי לא היה.. היה בזמנו את שמעון כהן שזה גם לא היה בכלל בקשר, לא ידעת מי נגד מי ומי נגד, אני הלכתי כי ראיתי לנכון שאני צריכה לעבור לרשת הזו בלי שום קשר

המקור: וגם ברשת "עתיד" יש לך הסדר דומה?

ציפי ישי: נכון.

החוזה של ציפי ישי שנוי במחלוקת. גורמים ב"עמל" אמרו לנו שאין מקבילה ברשת לעמדה בה נמצאת גברת ישי, גם לא בבתי ספר חרדיים אחרים. הרשת לא נוהגת לשלם למי שאינו עובד בבית הספר ובטח לא לעוזר שלו, אומרים שם. עובדה שיכולנו לקלוט עוד בית ספר שלה השנה וויתרנו, אומרים הגורמים. חשוב להדגיש – הסיפור הזה פחות קשור לעופר עייני. הוא לא יזם את החוזה הזה, אבל כן עודכן לגביו. גם השר ישי מכיר את ההסדר. הוא אפילו פגש בנושא הזה את מנכ"ל "עמל". במהלך השנים הועלו בתוך "עמל" מספר פעמים סימני שאלה סביב החוזה הזה, כולל בתקופה האחרונה, אבל החוזה לא שונה.

בינואר השנה החליף עייני את מנכ"ל "עמל". הוא החליט למנות לתפקיד את ראש לשכתו, רווית דום, בהליך מהיר.

סאונד אפ מאיר כהן על איך שמע על המינוי

ראיון טלפוני מאיר כהן

5

מאיר כהן,

מאיר כהן: התקשר אלי המנכ"ל הקודם (שמעון כהן), שהוא באמת בחור מצויין והיה פשוט תענוג לעבוד איתו, ואני מקווה שגם איתה יהיה ככה, ומודיע לי, אומר לי 'מאיר, אני עוד שבוע גומר את תפקידי', אמרתי לו מי מכרז, מה מכרז, אומר לי 'לא, תחליף אותי מישהי בשם רווית או רונית'. למה? מה קרה? שתק. עצם זה שהוא מילא פיו במים, אתה מבין, בדרך כלל ציפיתי שהוא יסביר לי למה, מה קרה, קרה משהו.. שתק. אמר לי 'מאיר, אני פעם אפגוש אותך ואגיד לך למה'.

מה הכשיר את דום לתפקיד? היא עורכת דין, אבל בלי רקע חינוכי. בוודאי שאין לה ניסיון בניהול מערכת של 570 מיליון שקלים בשנה. בכירי ההסתדרות ורשת "עמל" לא ביקשו הסברים למינוי. הם ראו בה כבר תקופה ארוכה בת זוגו של עייני. עד לפני מספר שבועות, עייני הכחיש את היחסים האינטימיים ביניהם בנחרצות. בתגובה לכתבה זו נאמר שהיחסים הרומנטיים החלו באוקטובר השנה, אולם תמונות אלו, שצולמו ביוזמת אחד מיריביו, ממחישות כי הצהרה זו לא מדויקת. דום ועייני הם גרושים, אין שום מניעה שיבלו בלילה בביתו של עייני, כמו שעולה מהתמונות הללו שצולמו ביולי, או יסעו ביחד לצימר בצפון, כמו בתמונות הללו שצולמו בספטמבר, אבל התנהגותם שלהם עצמם מגלה מה הבעייתיות בעניין. הסבר: אחרי שעייני ודום הודו ביחסים הרומנטיים, התפטרה דום משורה של מועצות מנהלים חשובות. בזכות עייני, הייתה דום חברה ב:

מרכז הפועל, נעמת, קרן ההשתלמות רעות, הוועד האולימפי, החברה למפעלי כלכלה ותרבות, בנק יהב, בית ליסין והיא גם נציגת ההסתדרות בארגונים בינלאומיים שונים.

החברות במועצות המנהלים הללו שווה כוח, מעמד, קשרים. דמיינו לעצמכם שר, שממנה את בת זוגו לכל כך הרבה תפקידים חשובים. האם זה היה עובר בשקט? בהסתדרות של עייני, לא מצאנו בכיר שלא הכיר את טיב מערכת היחסים בין השניים. אף אחד מהם לא העז להעלות את זה בקול.

ניסיון לראיין את רווית דום בכנס פומבי – "לא הייתי בת זוגו בעת שמוניתי".

במקביל להתפטרותה של דום, הודיע עייני כי לא יטפל יותר בענייני "עמל". אם הם עצמם מסכימים שהדבר הזה, יו"ר שממנה את בת זוגו, לא יכול לחיות ביחד, איך הם מסבירים את התקופה הארוכה שהם חיו ככה לפני ההודאה?

עשרה חודשים דום בתפקיד. זמן קצר יחסית כדי למדוד מנכ"ל. דום טוענת כי נאלצה להתמודד עם מצב כלכלי בעייתי של הרשת. זה קצת סותר את הדרך בה דום נוהגת בכל הקשור אליה ולמקורביה. עם כניסתה לתפקיד דום דאגה לשיפור שכרה.

היא ביקשה וקיבלה העלאה של כמעט 20% למשכורת  של 44 אלף שקלים. דום מקבלת גם הטבה חריגה. "עמל" מגלמת עבורה את המס שהיא צריכה לשלם על קרן ההשתלמות שלה. סה"כ עולה דום לרשת למעלה מ – 70 אלף שקלים לחודש. דום הביאה שלושה עוזרים, שמשכורתם הכוללת כ – 50 אלף שקלים לחודש. היא גם העלתה משמעותית את סכום הריטיינר הממוצע לייעוץ המשפטי החיצוני של הרשת.

ראיון טלפוני עם רוני פרץ, יו"ר ועד עובדי המנהל של רשת עמל

6

רוני פרץ,

רוני פרץ: אני לא יכול להגיד שהיא אחראית לגירעון אבל היא אחראית, כן. נכנסו עובדים, היא הביאה איתה מזכירה, שזה לפי החוק, היא הביאה איתה עוזר מנכ"ל, שזה ליאור הזה, בחור נחמד, היא הביאה איתה עוד מישהי אחת. גם כן יש לה חלק באשמה. זאת אומרת, היא לא גרמה את הגירעון אבל במקום להקטין את הגירעון לפני דעתי, אז היא תגדיל אותו הלאה.

כאמור, זה לא יהיה ראוי לזרוק את כל הגרעון של "עמל" על מנכ"לית שהחלה זה מקרוב לכהן, אולם ראוי לציין כי בתקציב הראשון שהגישה לדירקטוריון יש עלייה של 2 מיליון שקלים בהוצאות של כוח האדם במטה הרשת, הוצאות עליהן יש לה לכאורה יותר שליטה וזאת בתקופה בה הרשת מתמודדת, כאמור, עם קשיים כספיים. לפי הצעת התקציב, השנה תסתיים עם גרעון של יותר ממיליון שקלים בהוצאות מטה הרשת.

בתגובה של דום לתחקיר זה מוסבר כי יש לדום את הכישורים לתפקד כמנכ"ל רשת "עמל". בין השאר, נאמר שם "מרשתנו מזומנת להרצות בכנסים שונים עתירי מוניטין כדוגמת…ועידת כלכליסט לחינוך טכנולוגי".

היא לא ציינה בתגובה ש"עמל" שילמה ל"כלכליסט" כ – 60 אלף שקלים, קיבלה חסות על האירוע, חסות שתמורתה ניתן לה לנאום בכנס.

בשנת הלימודים הזאת עזבו 5 בתי ספר את רשת "עמל". זהו מספר חסר תקדים. עד אז המגמה הייתה הצטרפות בלבד. שנתיים לפני כן הצטרפו 9 בתי ספר לרשת "עמל". ראש עיריית נהרייה הודיע לא מזמן לרשת שבית הספר בעיר על 2,800 תלמידיו יעזוב את הרשת. גם ראשי עיריות אחרים ביקורתיים.

ראיונות טלפוניים עם ראשי רשויות

7 + 8 + 9

פאיז אבו סלבאן, רהט: שמע אני הפסקתי התקשרות איתם מזמן. אני החלטתי, אני לא יודע מתי רווית נכנסה לתפקיד, אבל החלטתי את זה במרץ 2011.

ראש רשות במגזר היהודי 1: שמע, עבדנו יחד, הכנו תכנית. יש הצלחה, מה הם עשו פתאום ? הורידו מאות שעות. אמרתי לה – אני לא יושב איתה על התכנית של… עד שמחזירים. את ה – 170. לא, אני גמרתי.

המקור: מה הייתה ההתרשמות שלך מההתמצאות שלה, מהידע שלה, מהבקיאות שלה, מהניהול שלה?

ראש רשות במגזר היהודי 2: אהה .. הרבה מאוד "אני, אני, אני, אני" , "אני אעשה, אנחנו עושים, אני אעשה". הייתה לי התנגשות מסוימת אתה, ותוך כדי הדיון, זה משהו שהרגיז אותי בשטף והמלל האנרגטי חסר המשמעות.

חשוב להבהיר – חלק מהכנסות רשת "עמל" באות מעמלה על ניהול בתי הספר. ככל שיש יותר בתי ספר, העמלה יותר גבוהה ולרשת יש יותר משאבים להקים מטה מקצועי חזק, שישרת את כל בתי הספר. עזיבה של בתי ספר מחלישה את הרשת, כמובן, אבל זה יהיה לא הוגן להפיל את העזיבה על המנכ"לית החדשה. חלק מבתי הספר הללו היו עוזבים בכל מקרה, ללא קשר לזהות המנכ"לית. לצורך התחקיר הזה שוחחנו עם הרבה מנהלי בתי ספר וראשי רשויות. רובם מתחו ביקורת על דום, על מקצועיותה ויחסי האנוש שלה. אחד המנהלים אמר לנו "לקח לי חמישה חודשים לפגוש אותה". מנהל אחר מדרום הארץ נסע מאות קילומטרים למטה הרשת רק כדי לשמוע ממנה שלא קבעת פגישה מסודרת. תבוא פעם אחרת.

ראיון טלפוני

10 + 11 + 12

מנהלי בתי ספר + ראש רשות רהט

מנהל בית ספר במגזר הערבי 1: אני רק אגיד לך שהיא הרסה את רשת עמל, לא קידמה, הרסה. לא מתייחסת לאף אחד, מנותקת מהשטח בכלל, לא מבקרת בבתי ספר, היא לא יודעת איפה בית הספר שלי נמצא, גם האחרים אותו דבר. אני ליוויתי בערך שישה שבעה מנכ"לים, לא היה דבר כזה בכלל. לא היה אחד שהוא מנותק מהשטח. אני לא יודע מה התפקיד שלה בכלל, אפילו ראש העיר בא אלי אמר לי תשמע, בוא נעבור לרשת אחרת, תעזוב אותי מהמנכ"לית הזאת סתם, אנחנו לא יכולים לעבוד אתה בכלל.  

מנהל בית ספר במגזר הערבי 2: נראה לי שהיא צריכה עוד ללמוד הרבה בנושא הזה של רשת עמל ובכספים. נמצאים בכרמל פה כל המנהלים של רשת עמל, ובדיוק על זה דברנו בבוקר. כי אתה יודע מה, כל העסק הזה מתחיל להפוך לפוליטיקה, זה גרוע מאוד. תשמע, קשה להשיג אותה גם. לא יודע, נראה לי שהתפקיד הוא כזה עדיין, היא לא תופסת את התפקיד בצורה טובה, אבל הבנתי שיש איזשהו ניגוד אינטרסים בכלל בכל הדבר הזה.

פאיז אבו סלבאן, רהט: העבודה שם לא מצאה חן בעיניי מבחינה פדגוגית אפילו.

המקור: אי פעם פגשת אותה? יצא לך לדבר איתה?

פאיז: כן, אנחנו נפגשנו בעיר רהט פעמיים

המקור: ואיך התרשמת ממנה?

פאיז : לא כל-כך. שמעון כהן (המנכ"ל הקודם) היה באמת תותח שם.

לפני מספר שבועות העברנו שאילתה לגברת דום. בין השאר, שאלנו על כוונת רהט להעביר בי"ס נוסף מרשת "עמל". אחרי השאילתה פגשה דום את ראש המועצה והבטיחה תוספת של 1 מיליון שקלים לבינוי בבית הספר. בית הספר ברהט יישאר. בשאילתה גם כתבנו על כוונת עיריית נהריה לעזוב את הרשת. השבוע נסעה דום לנהריה. ראש העירייה, ג'קי סבג, סיפר לנו שדום הסכימה לכל בקשותיו התקציביות, להן סירבה בעבר. גם נהריה תישאר.

בתחילת נובמבר הגיע למשרדה של דום מזכיר מועצת כסאר סמיה, מהאדי נאסר א דין. השיחה עלתה לטונים גבוהים. לדברי אנשים שנכחו מחוץ למשרד, דום זרקה לעברו אמירה קשה, שהרתיחה אותו. א דין עזב את החדר בסערה וצעק בחוץ "את שוכבת עם עופר עייני". התקשרתי לא דין לשאול אותו.

13

מהאדי נאסר א-דין, כסאר סמיה

מהאדי נאסר א-דין: תשמע אני אומר לך, היו דברים בישיבה, ואני יצאתי מהישיבה בכעס, אני מאוד מאוד מאוד מאוכזב.

המקור: כן, אני יודע, שמעתי שהיו שם מילים קשות כולל שמישהו מכם צעק לה שהיא שוכבת עם עופר עיני או משהו כזה

מהאדי נאסר א-דין: הם יכולים להגיד מה שהם רוצים, הייתה ישיבה ולא הייתה לשביעות רצוננו אבל לא נאמרו דברים כאלה שהיא שוכבת עם עופר עיני. ישבנו, נכון, התנהלה ישיבה בכלל לא לעניין, ופשוט היא מתעלמת מסיכומים שהיו עם המנכ"ל הקודם, זה אמת. אבל דברים שנאמרו כאילו אנחנו אמרנו שהיא עם עופר עיני, זה לא היה ולא נברא. נראה לי שהיא לא בכלל, היא לא מכירה ולא בעניינים. לא יכול להיות שכל היישובים וכל בתי הספר שהם דרך רשת עמל, כולם יהיו להם מזגנים, חוץ מכפר סמיע. למה? בגלל שאנחנו יישוב דרוזי. אפילו לא ידעה שאנחנו יישוב דרוזי. היא אמרה מגזר ערבי ואני אמרתי לה אנחנו לא מגזר ערבי, אנחנו מגזר דרוזי. אני לא יודע, אני לא יודע אם היא יודעת אפילו מה ההבדל. נראה לי שהיא באמת באה מעולם שלא שייך בכלל לנושא החינוך. 

א דין הכחיש, אבל מספר אנשים שנכחו מחוץ למשרד אמרו לנו שאלו היו חילופי הדברים. כך או כך, כמה ימים אחרי שהתעניינו בנושא, עייני הודיע סוף סוף רשמית שהיחסים עברו מ"ידידות" ל"חברות". דום נסעה לכסאר סמיה והבטיחה להם לממן את המזגנים.

בתגובה לתחקיר הזה שלחה דום מספר מכתבים חיוביים על תפקודה של גורמים שונים, ממנכ"ל משרד החינוך לשעבר, דרך סגנית ראש עיריית דימונה, ראש עיריית צפת וראש המועצה בערערה. האם ייתכן שאנחנו נפלנו רק על הממורמרים? התחושה שלנו היא שלא, אבל, כאמור, זה יהיה לא הוגן להגיע לשיפוט חד לגבי כהונה שנמשכת בסך הכול עשרה חודשים.

ועכשיו תשמעו סיפור על מקורב נוסף. רווית דום הכירה ליו"ר ההסתדרות לפני מספר שנים עורך דין בשם קובי בן איון. בן איון, בין השאר, נצפה במשחק קלפים עם עייני. בתקופת כהונתו של עייני קיבל בן איון שלושה חוזים מההסתדרות. דום גם הכניסה את בן איון לתיק משפטי ראשון ב"עמל". בסה"כ קיבל בן איון מהרשת כ – 33 אלף שקלים, אבל הרוב המכריע, 26 אלף שקלים הועברו אליו וממנו, לפי החשבונית הזאת, שנשלחה אלינו מבן איון עצמו,  הלכו לחברת חקירות. בן איון לא הסכים לומר עבור מה נשכר משרד החקירות על ידי "עמל".

אבל עם כל הכבוד לדום, הסיפור הוא עייני. מה שקרה וקורה ב"עמל" רק ממחיש את מה שנראה כמו ערבוב שעושה היו"ר בין חייו האישיים להנהגת ההסתדרות, ערבוב לכאורה שבא לידי ביטוי גם בנושאים שפורסמו בעבר והתחדדו לאחרונה.

ההסתדרות, למשל, קנתה את הבית הזה בצפון תל אביב ועייני מתגורר בו. ההסתדרות גם משלמת את החשבונות. האמתלה הייתה שעייני גר בבאר שבע וזה יותר זול מחדר במלון בתל אביב, שההסתדרות תשכור עבורו בימים בהם הוא עובד עד מאוחר. לפני כשנתיים עייני התגרש ועזב את הבית בבאר שבע. הסידור הנדל"ני לא השתנה. בינתיים, הוא גם קנה דירה ברמת השרון, שנמצאת בבנייה.

צילומים במצלמה נסתרת של הדירה

בתחילת דרכו כיו"ר ההסתדרות רצה עייני לסדר תפקיד גם לאחיו, בני. נוצרה בעיה משפטית. בעמותה, למשל, קשה למנות למנהל את האח של היו"ר. עייני החליט להקים סיעה בהסתדרות, "עוגן". סיעה היא יישות לא משפטית וככזו יש בה כל מיני יתרונות. בין השאר, אפשר למנות גם את האח. בני עייני הפך למזכיר הסיעה במשכורת של 29 אלף שקלים לחודש. הכסף למימון הסיעות בהסתדרות בא מכספי משלם המיסים ההסתדרותי.

צילומים במצלמה נסתרת של פגישה עם האח, בני עייני

הסיעה העצמאית של עייני עמדה במרכז המחלוקת בועידת מפלגת העבודה האחרונה. יו"ר המפלגה הצליחה להעביר את ההחלטה שרצתה. מפלגת העבודה תמשיך לתמוך בסיעה העצמאית של עייני, שיחימוביץ מקורבת אליו.

יחימוביץ בועידת מפלגת העבודה: להסתדרות בראשות עייני יש יותר כוח מאי פעם

עמיר פרץ בועידת מפלגת העבודה: מי שרצה לחבור לטייקונים, לא יפעל נגדם

מה שמדהים בכל הסיפור הזה הוא, כמעט כרגיל, המדינה.

משרד החינוך העביר ל"עמל" בשנת הלימודים הקודמת כ 330 מיליון שקל. משרד התמ"ת הוסיף עוד כ – 120 מיליון שקל. השנה הסכום כבר עלה לכחצי מיליארד שקלים שזה הרוב המכריע של תקציב הרשת.

עכשיו, תשאלו, מה הפיקוח של המדינה על "עמל"? האם מישהו מהמדינה בודק את מי עייני ממנה למנכ"ל הרשת? מה קורה בה? איך מתמנית בת זוג למנכ"ל הרשת? למה כצי קיבל כסף? האם היה צורך במיתוג מחדש של ג'י פי אס? עד כמה סביר ההסדר של  ציפי ישי? ובכן, לא. המדינה נותנת לרשת החינוך הזאת להתנהל כמעט ללא פיקוח. כשאתה מגלה מה המציאות ששוררת בה עכשיו, זו נראית החלטה כמעט מופקרת.

תגובות:

תגובת עופר עייני, באמצעות עורך דינו – התנהלותכם סביב ה"תחקיר" אינה עניינית וחורגת מכל אמות מידה סבירות ומקובלות של אתיקה עיתונאית. נראה כי מדובר באובססיה של ממש, רדיפה אישית, שמקורה במניעים זרים ופסולים, שמתנהלת תוך חציית קווים אדומים.

תגובת רווית דום, באמצעות עורך דינה – גברת דום בעלת כישורים מתאימים לתפקידה, שכרה תואם את כישוריה ואושר כנדרש. עו"ד דום עושה חייל בתפקידה, צמצמה את גרעון הרשת, סיכלה עזיבות מתוכננות של בתי ספר וזוכה לשבחים ומחמאות. עו"ד דום ורשת עמל רואים בחומרה רבה את הניסיון של תחקירני "המקור" להסית מנהלי בתי ספר להשמיע ביקורת חמורה על דום, הגם שאלו מודיעים כי אין להם כל טרוניה כלפיה.

תגובה לשידור מטעמה של  גב' ציפי ישי:

"אין ספק כי אם נעשתה מטעמכם בדיקה יסודית ומקצועית כפי שראוי לערוץ תקשורת מרכזי, הרי שבוודאי הבאתם לידיעת הציבור את מסגרת הסמינרים לבנות המאפשרת להם לימודי טכנולוגיה, אדריכלות והנדסאות במקום להנציח מקצועות מסורתיים וכדי למנוע הישענות על תקציבי רווחה ממשלתיים. אין בנו ספק כי לאחר שבדקתם את העובדות אף מצאתם לנכון לציין, לצד הביקורת, גם את רשת בתי הספר בהם הוקמה מסגרת חינוכית להצלת למעלה מ-900 בני נוער בסיכון. אמשיך לפעול סביב השעון כדי לגייס עבור מאות נערות ונערים אלו תקציבי תרומות ותקציבי תמיכה ממשלתיים וציבוריים ואני רואה בכך שליחות ציבורית ראשונה במעלה. היותי אשת שר הפנים אינה אמורה להיות עילה להדרה מעבודה ציבורית או עיסוק חינוכי כלשהו".

תגובת עו"ד קובי בן איון – המשרד נבחר לייצג את ההסתדרות בשנת 2007. שביעות הרצון מאיכות הטיפול הביאה לחידוש החוזה מדי שנה. עו"ד בן איון אינו מקורב ליו"ר ההסתדרות ודוחה מכל וכל את הטענות בדבר משחקי קלפים. עבור "עמל" ביצע המשרד תיק אחד ויתרת התשלום בגין תשלום לחברת חקירות. עבורו קיבל 3,700 ₪ כשכר טרחה ויתרת התשלום בגין תשלום לחברת חקירות.

תגובת משרד החינוך – משרד החינוך מקיים פיקוח ובקרה על רשת עמל. בנוסף לפיקוח הפדגוגי, המשרד עורך בקרה על אופן ניצול שעות הלימוד של בית הספר וכן בודק את המאזנים הכספיים של בתי הספר. דוחות הבקרה לא העלו חריגות ביחס לרשת עמל.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.