הנה משהו שאפילו עוה״ד לא יכחיש- הירש הוא מחבק עצים. אמיתי

| 30 באוגוסט 2015

לפני 11 שנה פגשתי את גל הירש. יצאתי המום. בלי צחוק. אני זוכר שהתקשרתי לעפר שלח, שותפי לכתיבת הספר "בומרנג" על האינתיפאדה השנייה וקיללתי אותו בארבע שפות. איך השארת אותי לבד עם המטורף הזה? באתי לפגוש מח"ט והתברר שבעצם מדובר בראש הממשלה. הירש הסביר לי שהוא ידע שהאינתיפאדה באה ולכן, ברגע שהתחילה אלימות, הוא החליט לסגור את כל היציאות מהכפרים הפלשתינאיים. למה? ככה. כי הוא החליט. אני גם חסמתי את כל עוטף ירושלים, "בלוק", כבר בתחילת הלחימה, טען בגאווה מח"ט בנימין, "חסימה טוטאלית. לא נתתי לאף אחד לזוז מטר". לא, הוא לא עדכן את מפקד האוגדה, הודה הירש וגם לא את אלוף הפיקוד וכן, הוא ידע שזה מנוגד למה שהדרג המדיני רצה באותה תקופה, אבל עם כל הכבוד לדרג המדיני (ואין כבוד, מסתבר), הוא יודע יותר טוב והוא החליט וזה מה שיהיה. מפעם לפעם, המשיך הירש, קיבלו המטומטמים למעלה, אתם יודעים ראש הממשלה והקבינט, החלטות על הקלות, אבל לא איש כמו גל הירש ישתף עם הטירוף הזה פעולה. אני מתרתח, הוא הסביר לי ואחר כך סיפר בגאווה איך הוא פשוט מסמס את ההוראות. הזזתי קצת את הטנקים אחורה, כדי שסי אן אן יצלמו ואז החזרתי אותם לאותם מקומות. הקלות אליק.

לא, זה לא שהירש פשוט חסר לב. הוא התנגד, למשל, למדיניות החישוף. עצים יקרים לי, הוא אמר, הורדתי אולי 30 עצים בכל הלחימה ואני מתייסר בגללם.
אגב, זה מה שהצלחתי להבין בפגישה, כי הירש זרק תוך כדי הפגישה את המילים "נמיגות", "תמ"מ" (תכנון מיתאר מערכתי, או אולי תהליך טמטום כוללני), "התחוללות ידע" ובראש הפירמידה, הקונספט שהוא הירש, לדבריו, הנחיל לצה"ל – הרעננ"ה. כן, כן. הרעננ"ה שזה, מסתבר, הידוק, רישות, עקיצות, נגיחות, נגיסות והקלות. פלא שלקח 1,000 הרוגים ישראלים עד שהאינתיפאדה נרגעה?

אפשר להבין את גלעד ארדן. הוא ישב בתחקיר על מחדל מצעד הגאווה וקיבל, כנראה, משהו שדומה יותר לכיסוי ישבן קולקטיבי. הוא נתקל במצגות, שלא דומות לשום דבר. הוא חווה קמפיין בוטה של 'מקורבי' בנצי סאו, שהתקשרו להסביר לו כמה חשוב שיבחר בניצב האמביציוזי וכל הזמן עמד תחת לחץ היסטרי של זמן, עקיצות של כתבים ו'גורמים במשטרה' על התארכות התהליך וראש ממשלה שפוגש את ניצבי המשטרה בלי לבקש את הסכמתו וללא נוכחותו. לך תחלץ מועמד ראוי למפכ"לות בתנאים האלה. אפשר גם לשער למה התרשם השר לבטחון פנים מהירש. הירש הוא מלך העולם בלטחון אותך שעות על שעות תוך הצגת יכולת ורבלית בלתי נגמרת, מצגות ורעיונות. אחרי לא מעט גנרלים ושב"כניקים למיניהם, שנחרו בבוז אל מול הצעת ארדן להציג מועמדות לתפקיד השוטר מספר 1, פתאום הוא נתקל במישהו שממש ממש רוצה. מה לעשות שהמישהו הזה ממש ממש לא מתאים.

לא בטוח שתפקודו של הירש במלחמת לבנון השנייה רלוונטי לסיכוייו להיות מפכ"ל טוב. בטוח שעושים עכשיו ניסיון פתטי לשכתב את ההיסטוריה בסיפור הזה ובראש הפתטיים, השופט אליהו וינוגרד. קשה להסביר למה נשיא ביהמ"ש המחוזי לשעבר מתעקש להחריב בשנים האחרונות מוניטין יקר וטוב שצבר בעשרות שנים של שיפוט. כל עוד זה הסתכם בכל מיני חוות דעת מוזמנות עבור לקוחותיו של עו"ד גדעון פישר, זה עוד היה סביר, אבל מה זו ההתייצבות המוזרה שלו לטובת הירש והזיכוי בדיעבד שנתן פתאום לאוגדונר?
ניסיתי לשאול אותו שלשום – איך פתאום נגלה לך האור? הרי היית כל כך קשה עם הירש בדו"ח הוועדה. התגלו לך עובדות חדשות לפתע? חברי הועדה שלך תמימי דעים אתך? וינוגרד סרב לענות.

עכשיו השר לבטחון פנים צריך להתפלל שהיועץ המשפטי לממשלה יציל אותו מעצמו. הוא כבר פסל מינויים בכירים ללא עילה של ממש (יעקב פרנקל, יואב גלנט). אם זה יקרה, הדבר הכי גרוע שארדן יכול לעשות זה לחזור לשורות ניצבי המשטרה. צודק ארדן שהמשטרה צריכה מישהו מבחוץ שינער אותה, אבל זה לא הגנרלים האלו. אם ארדן היה שואל את הרמטכ"ל, אפילו הוא היה אומר לו את זה. המשטרה צריכה איזה פרקליט בכיר ותקיף, מישהו כמו משה לדור, אולי אלי אברבנאל, המשטרה צריכה מטורפים כמו משה מזרחי, כאלו שלא רואים בעיניים ואם ארדן רוצה ממש לשחק אותה, שירים טלפון לראש אגף חקירות לשעבר, יואב סגלוביץ. הוא לא ימצא מפכ"ל טוב ממנו.

המאמר התפרסם הבוקר ב״הארץ״

תגובות

תגובות

31 thoughts on “הנה משהו שאפילו עוה״ד לא יכחיש- הירש הוא מחבק עצים. אמיתי

 1. YUVAL.INBARI@harvard.edu'יובל ענברי

  האיש המתאים ביותר לכהונת המפכ"ל הבא הוא רביב דרוקר, שהרי הוא בקי ומבין בכל דבר ועניין, כמו למשל מי ראוי – ובעיקר מי לא ראוי – להיות מפכ"ל. ובכלל, למה שדרוקר לא יהיה גם הנשיא, ראש הממשלה, שר בממשלה (במקום כל חבר הנרפים שיושבים סביב השולחן), הרמטכ"ל, ראש המוסד, ראש השב"כ, ושגריר ישראל באו"מ ובוושינגטון סימולטנית?

 2. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  ממצה ומשכנע. הקריטריון חייב להיות :עמידה בלחצים (מוכח) א פוליטי(מוכח) מחוץ למערכת- רצוי בעל תואר במשפטים וכלכלה. לא מהסיירת ורחוק מדת.

 3. רביבה

  רביב – תודה. צודק.
  והמלעיזים בטוקבקים – הם הביאו טיעונים כה רבי משקל מלווים במסמכים תקפים – ממש כמו שהם דורשים ממך – אז חבל על כל שניה מבוזבזת עליהם. רביב – העם איתך.

 4. zirkel@013.net'משה

  הכתבה מעניינת בעיקר המומלצים שלך, אך למה הכותרת הלא רצינית. האם אתה לא חושב שצריכים לשמור על עצים ככול שניתן.

 5. אפי

  רביב אני מתפלא כאחד שבקי בעניני ביבי שהצעת את סגלוביץ החוקר כמפכ"ל. הרי הוא סדין אדום לביבי שצריך רק מאנשי שלומו או אנשים שלא יזיקו לו.

 6. rehvot

  לא יעזור לכם תומכי הרעים, גל הירש בנוי מחומר לא שביר ,

  לך גל הירש בכוחך והושעת את ישראל.

 7. opti-can@hazorea.org.il'דבורה כדיר

  הפעם הראשונה שאני לא מסכימה איתך רביב דרוקר.התגובות של חשין ווינוגרד משכנעות יותר. גל הירש לא מושלם.מי כן? השפה שלו גבוהה מדי וכדאי שיעשה מאמץ לדבר ברור יותר זה לא עומד מול כל היתרונות שלו ל איזה מפקד בצהל בדרגה גבוהה לא היו לו תקלות? אני מעריכה את החלטתו של גל להלחם על התפקיד לטובת כולנו ולא לפרוש לעסקים האישיים המוצלחים.אתה מכיר הרבה כאלה?אשמח לקרוא את תגובתך

 8. אריה

  ביננו, כל מי שיתמנה נאחל לו כרגיל בהצלחה ועדיף שיכשל בכדי שלפחות יהיה על מה לצחוק.
  למה שרק ממליכי המלכים יצחקו עלינו.

 9. גורי

  הגיע הזמן לעשות ריאורגניזציה בשורות המשטרה. מבלי להתייחס לעברו של גל (ויש כזה למכביר) הלה הוא מנהל וזה מה שהמשטרה צריכה. מנהל טוב לארגון ומחוץ למערכת. כולם מדברים על היכולות הוורבליות שלו ובצדק. לא אחת ראינו קצינים בכירים מהמשטרה שממש מתאמצים לחבר מילה למילה לכדי משפט. הגיע זמן שינוי. גל הוא האיש הנכון בזמן הנכון.

 10. מירי

  רביב דרוקר,
  הירש פשוט לא בברנז'ה שלכם, לא בתוך הקליקות, לא משחק את המשחק שאתם כל כך רגילים לו, הוא נטע זר מבחינתכם
  ובדיוק בגלל זה הוא האדם המתאים לתפקיד!!!

 11. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  גורי – אם אתה מתרשם מכושר דיבור, הדבר היחידי שראש הממשלה שלך מצטיין בו הוא כושרו הרטורי. נו…. מה אתה אומר?
  מירי- תבדקי דחוף את הIQ

 12. hertz7@netvision.net.il'משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נאמר: בתחבולות תעשה מלחמה, מה יותר טוב מלוחם עז שיודע גם לפעול בתחבולות כשצריך, לפיכך כל נימוקיך וטענותיך הם בומרנג שמצדיק שגל הירש הוא האיש הנכון cמקום ובזמן הנכון

 13. sary777@walla.co.il'שרי

  גם עליך דרוקר אפשר להגיד שאתה יותר מראש ממשלה, אתה אלוהים, על הכל יודע ומה שאתה אומר קדוש…

  לצערי אני יכולה לומר שלא תמיד אתה אומר אמת ומאז שכתבת על הישוב שלי דבריםהלא בדוקים, כבר אין לי אמון בך .

 14. גורי

  ברטה היקרה, כושר הדיבור הוא בונוס בלבד. יכולת הניהול והארגון היא היא הנושא.
  גל ניהל ארגון עם אלפי עובדים ביכולת מדהימה, הכניס הרבה תורות חדשות בצבא ופעל ופועל בעיקר למען עם ישראל.
  ברור שכשעומד בחור מזן אחר, תמיד יצוצו כל מיני רוחשי מזימות ועיתונאים קטנים שניתקו וינותקו מצינור ההדלפות לו הם רגילים.
  הירש נקי מכל רבב (וימים יגידו) הוא האיש הנכון בזמן הנכון.

 15. אריקו

  היית חסר לנו, רביב.
  טוב שחזרת.
  ואתה, כרגיל, חד כתער.

 16. shimbar@gmail.com'שמעון בר

  רביב צודק,כמעט,כמו תמיד. אבסל האם יש למישהו ,אחר,מוביל…מבלי שיוכפש,כבר , לפני ראשית דרכו?

 17. -ליאור

  לכל מי שמופתע, הרי לכם ראיון מאלף עם המנטור הרוחני של הירש, שמעון נווה (האדם שהנחיל לצה"ל את השפה הצבאית החדשה). גם אם לא יצא לכם להכיר את העילוי האינטלקטואלי עצמו, כשקוראים את הפנינים שלו קל לראות למה הוא עצמו רואה בהירש תלמידו הטוב ביותר –

  http://www.haaretz.co.il/misc/smartphone-article/1.1452796

 18. ארז

  לא חושב שהירש צריך להיות מפכ"ל, אבל העובדה ששמאלני העולם התאחדו למנוע זאת גורמת לי רצון עז לראותו בתפקיד !!!!

  ככה לא תנצחו … גם בעוד מאה שנים …

 19. מני

  "פלא שלקח 1,000 הרוגים ישראלים עד שהאינתיפאדה נרגעה?"
  אה, אז בגלל גל הירש היו לנו 1000 הרוגים, או שהוא איראי רק לחלק מהם.
  זה לא שהחמס רצה לשלוח את המתאבדים – זה רק בגלל הגישה של גל הירש.
  לולא גל הירש, האינתיפדה הייתה דועכת תוך שבוע.
  אתה משכלל צורה מתוחכמת של דמגוגיה – דמגוגיה מוסווית, שזורה לכל אורך המאמר הזה.
  צריך לשלוח את מירי רגב ללמוד ממך קצת תחכום.

 20. s.affias@gmail.com'שבתאי

  אני מסכים עם מר דרוקר שהירש לא מתאים להיות מפכ"ל. לא בגלל חוסר ידיעה בסיסית מה זו משטרה. הוא פשוט אדם רע, וגם נכשל בתפקידו בצבא בצפון ועל כך הוא "התפוטר". אז:
  1) התנהג בצורה כושלת בצבא , ולמעשה גורש.
  2)דוח חמור מאוד של אלמוג על כשלונותיו כמפקד. וזה הרבה יותר מהימן מדברי שני שופטים חסרי כישורים צבאיים החוזרים בהם לפתע.
  3)עצם הסכמתו להיות מועמד, הייתה מכה קשה ומשפילה לכל המשפחות השכולות שיקירהם נהרגו בגלל הכשל שלו. נדמה לי שמעולם גם לא ביקש את סליחתם.
  4)עסקים מפוקפקים בגיאורגיה. האם גם ייעץ להם? כמובן שהם נחלו כישלון במלחמתם. האם היה זה טוב לעסקים שלו?
  5)חקירות בענייני הלבנת הון ואולי גם שוחד
  6)תסמין גורודיש – הירש מנסה באובססיביות לטהר את שמו, בלי שום יכולת להפנים שכשל.
  האם המשטרה וישראל צריכה אדם כזה?

 21. mayaz425@gmail.com'מאיה

  נאמנה עלי עדותו של אחד מהאבות השכולים, לוחם שהתייעץ עם מג"דים לגבי החלטותיו של הירש ושהעיד על התנהלות דומה לזו שרביב מתאר. הירש הוא איש יהיר וכוחני החייב לסמן וי על הצלחות, ללא קשר למחיר, ללא התייעצות, ללא נכונות לעצור ולבחון בזהירות החלטות הרות אסון.
  דווחה לו תקלה בהערכות. תגובתו: "ידוע." וזהו. ללא נקיטת פעולה מתאימה. לכן הוא אכן אחראי ישירות להרג חלק מחייליו.
  האיש מסוכן לישראל.
  בתחילה חשבתי שהוא מינוי מצוין ואבל כעת משנפתחה קופת השרצים שלו ולמדנו להכיר את פעולותיו מקרוב, עדיף שיפרוש או שיפסלו את מועמדותו. הוא אינו מסוגל להפנים ששגה ובוודאי שאינו אדם הלמד מטעויותיו.

 22. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אני זוכר את גל הירש מימי האינתיפאדה השנייה.
  אני לא יודע כלום על התפקוד שלו באינתיפאדה ולכן אין לי מה לומר למעט,
  הייתה לו רדיפה מסוימת אחרי התקשורת, ומי שמרבה להופיע בתקשורת מגיע לשלב שבו אינו נזהר, ונשרף.
  כך היה במלחמת לבנון השנייה.
  גם אז הייתה בו להיטות להופיע הרבה בתקשורת אשר פגעה בו.
  אני לא יודע כלום על תפקודו המקצועי במלחמה.
  למה שאני נחשפתי, הוא הגזים ונשרף.
  כמו אדם שמגזים בחשיפה לשמש.
  דרך אגב, האם כל המאמרים שמופיעים בבלוג האישי של רביב דרוקר , מופיעים גם בעיתון הארץ המודפס,
  האם זה עדיין נחשב לבלוג או שזה פרסום באינטרנט של מאמר בעיתון.

 23. סתם תוהה

  לא הבנתי
  מר עיתונאי, את כל זה הסקתה משעה של פגישה איתו?!
  בוחן כליות ולב…

 24. yoavi.h@gmail.com'יואב

  אחרי מה שכתבת על גל בק אתה לא נחשב יותר כעיתונאי.
  לא כיבדת את הקוראים בחיפוש "גוגל" קצר אודות הדורסת, אשר מעלה את שמה של אביה כאחד מהבוסים שלך.
  במקום בחרת להתמקד באמא, הזוטרה יחסית, כאילו מדובר בקנוניה נגדה ולא בשבריר מ"השיטה" שנחשפה ואתה חלק ממנה.

  דש מהגהנום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.