איך הצליח אבי גבאי התותח (שמעתי לעצת קוראיי) לקחת 1.2 מיליארד שקל מקק"ל

| 14 באוקטובר 2015

אחרי שהוקמה הממשלה, קיבל השר להגנת הסביבה, אבי גבאי מ"כולנו" את התפקיד הנחשק של גיבוש מדיניות ממשלתית בנושא קרן קיימת לישראל. דיברנו. אמרתי לו, בין השאר, שאנשים שחשובים לארגון הזה הרבה פחות ממנו, קיבלו מקק"ל כספים כמו מים. אם רק תמצמץ, יעשו על שמך פארק. גבאי נתן חיוך קטן ומבט של "אתה מספר לי".

בשבוע שעבר, כמה חודשים לאחר אותה שיחה, גבאי הוביל לחתימה הסכם חדש והיסטורי של הממשלה עם קק"ל. הממשלה לא תמשיך בהליכי החקיקה, שנועדו לקחת מקק"ל מיליארד שקל בשנה הקרובה (ו 65% מהכנסותיה מקרקעות בכל אחת מהשנים שלאחר מכן) וקק"ל תתן 1.2 מיליארד שקלים. מאתיים מיליון שקלים יותר ממה שקק"ל לא הסכימה לתת (ואיימה לא לתת למדינה יותר לנהל את קרקעותיה). מאתיים מיליון השקלים הללו אמורים ללכת לפרויקטים סביבתיים. זה אומר שה'מתווך' גבאי לקח 20% עמלה על העסקה. זה יותר ממתווכי נדל"ן. תותח. אני חשבתי בתמימותי שהוא יצליח לקחת מהארגון הרקוב הזה כמה מיליוני שקלים, מקסימום 10-20 מיליון, אבל 200 מיליון? שיחק אותה. כל שקל שלוקחים מקופת המזומנים התפוחה של קק"ל הוא מצווה, בטח ובטח לפרויקטים סביבתיים.

סיפרתי לפני כמה ימים את הסיפור הזה ב"לונדון קירשנבאום", הספקתי להגיד שההסכם הזה נארז לנו במילים יפות של "החזר חובות" ו"הסדרת היחסים עם המדינה", אבל כל כולו לקיחה פשוטה ומוצדקת של כספי קק"ל, ללא שום סיבה אמיתית, חוץ מהעובדה שנחשפה ערוות הארגון הזה בשנה וחצי האחרונות והתברר שהם עושים בכספים שלהם דברים לא ראויים. במצוקת הזמנים שקיימת עכשיו בתוכניות שלנו, לנושאים שאינם גל הטרור (זו לא אינתיפאדה!), לא הספקתי להגיד כמה דברים יותר חשובים על מה שקורה עכשיו בקק"ל.

 1. רק הנהלה ממש רקובה יכולה לקבל הסכם אסטרטגי בעל משמעויות כל כך מרחיקות לכת על עתיד קרן קיימת לישראל שבוע לפני בחירות, שעשויות (לו יהי) להחליף את כל הצמרת של הארגון. דמיינו לעצמכם שראש ממשלה ישראלי עושה הסכם על פינוי השטחים, או מקבל החלטה על סיפוח השטחים שבוע לפני בחירות. זה בלתי הגיוני בעליל, נכון? אז זה מה שאפי שטנצלר, יו"ר קק"ל עשה. הוא לא חיכה שבוע לראות אם הוא בכלל נשאר בתפקיד.
 2. ביום שני יש בחירות בוועידת מפלגת העבודה ליו"ר קק"ל הבא. אחרי התלבטות הממושכת, הרצוג הכריע. זה יהיה בוועידה, כמו שזה היה אמור להיות כל הזמן. במי הרצוג תומך? אל תגזימו. אתם לא מצפים שיו"ר העבודה ינקוט עמדה בשאלה כזאת. ארבעה מתמודדים כרגע: אפי שטנצלר, ח"כ דני עטר, ח"כ נחמן שי ואתמול, עשר דקות לפני הדד ליין, הגיש מועמדות גם מיכאל ביטון, ראש עיריית ירוחם. שלי יחימוביץ' הודיעה על תמיכה בביטון. איתן כבל עם דני עטר. אני לא יודע לנבא מי ינצח, רק מקווה שקולות האופוזיציה לשטנצלר לא יתחלקו בין כל שאר המועמדים כך שבסוף הוא יישאר בתפקיד.
 3. אחד הדברים המדהימים בהתמודדות הזאת הוא עמיר פרץ. דני עטר תמיד נחשב לאחד מגדולי נאמניו של פרץ, אבל עכשיו פרץ תומך בשטנצלר. לא בגלוי, אבל כל נאמניו עם שטנצלר. מה קושר את פרץ בקשר כל כך עבות לשטנצלר, שהוא מוכן לתמוך בו נגד אחד מנאמניו? מדהים. אומרים לי ששטנצלר סידר עבודה לכל מיני מקורבים של פרץ. לא יודע. רוצה לחשוב שפרץ נקי מהדברים האלה. מצד שני, עמיר פרץ תומך באפי שטנצלר? לא ייאמן. הפניתי שאלה לפרץ לפני כמה ימים. כשתגיע תשובה, אעדכן.
 4. כחלון – מגיעה לשר האוצר רבע התנצלות. קיבלתי עשרות טלפונים בשנה האחרונה שבעצם כחלון בכיס של קק"ל. המתקשרים טענו שאלי אפללו, יו"ר עמית בקק"ל עוזר לכחלון בבחירות (כחלון אמר: לא נכון).                       המתקשרים התעקשו שהעוזר של אפללו בקק"ל, סולומון קרובי, הוא פעיל מאוד במטה של כחלון. כחלון אמר – לא שאני יודע.                                                                                                                                 המתקשרים אמרו – כל הסביבה שלו זה קק"ל. כחלון אמר – תפסיק לבלבל את המוח.                             החשדניים המשיכו שבן דודה של כחלון קיבל ג'וב מוזר בקק"ל (אכן קיבל). כחלון אמר – מה אתה רוצה מהחיים שלי?                                                                                                                                               לשתי דקות במו"מ הקואליציוני היה גם נראה שכחלון מקדם את ההיפרדות של המדינה מקק"ל, מה שהיה הופך את קרן קיימת לגוף חזק במיוחד, שמשווק בעצמו את הדונמים היקרים במדינה. כחלון נשבע שזה לא קשור לקק"ל. ובכן, על פי ההסכם שהשר שלו הביא, ההכחשות של כחלון היו אמיתיות ונכונות. הוא ממש לא עשה את מה שקק"ל רצתה.

שורה תחתונה – אם ביום שני, שטנצלר הולך הביתה ואחריו אלי אפללו וכל הצמרת הבעייתית שם, אז בהחלט אפשר להגיד שהמהפכה בקק"ל הצליחה ואם היא תצליח זה לא בגלל שומרי הסף של המדינה. היחידה הארצית לחקירות הונאה התעסקה לא מעט עם קק"ל. עד עכשיו לא יצא מזה כלום. משרד מבקר המדינה התעסק בזה למעלה משנה. טוענים שיהיה שם דו"ח חריף, אבל כרגע הם רק בשלב הטיוטות ולמרבה הצער, שוב הם פספסו הזדמנות להשפיע על התהליכים בעת שהם קרו. כך או כך, 1.2 מיליארד השקלים שקק"ל תתן למדינה, לראשונה בתולדותיה (למען הקמת "פרוייקטים לאומיים") והחלפת ראשי קק"ל זו הזדמנות מצוינת למי שלא יבוא, לחשוב מה עושה הארגון הזה בכלל ב – 2015 ואיך הוא בדיוק עושה את זה.

תגובות

תגובות

16 thoughts on “איך הצליח אבי גבאי התותח (שמעתי לעצת קוראיי) לקחת 1.2 מיליארד שקל מקק"ל

 1. אוריתה

  כותרת צהובה:
  מהכותרת נשמע כיאלו אבי גבאי עשה משהו לא בסדר, ורק קריאה מבהירה שהוא פעל נכון לפירוק השחיתויות בקקל.
  "איך 'גזר' אבי גבאי 20% על קק"ל"

 2. עידן בכור

  הכותרת הצהובה לא רק מעיבה על הכתבה המצוינת, אלא גם מכפישה שלא לצורך ובחור הגינות את גבאי, שמסתמן כאחד הבודדים בצמרת שעושה את מלאכתו נאמנה עבורנו.
  עדיין לא מאוחר מדי לתקן. למשל "כך הצליח אביב גבאי לכופף את קק"ל"

 3. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  גם אני הייתי מנסח כותרת חיובית יותר להצלחתו של אבי גבאי. אלא, שעובדה זו "בטלה ב-60" לעומת החשיבות של כתבת התחקיר שעשה עיתונאי זה על הקק"ל וחשף חלק מתחלואיה המהווים חלק מרמת השחיתות הציבורית במדינה

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הבעיה שהמושחתים איבדו את הבושה

 5. drorb3@gmail.com'דרור

  "שורה תחתונה – אם ביום שני, שטנצלר הולך הביתה ואחריו אלי אפללו וכל הצמרת הבעייתית שם, אז בהחלט אפשר להגיד שהמהפכה בקק"ל הצליחה ", כותב רביב דרוקר בפתח הסיכום.
  האזנתי לשידור בנושא אצל רונו צרור בגלי צה"ל, ובו התראיינו 2 מועמדים: דני עטר, ומיכאל ביטון. אישית אני סבור שאם דני עטר ייבחר זאת תהיה מהפכה זוטא, ואם ביטון יבחר יש מצב להשלמת המהפכה.
  ובכדי להשלימה סופית יש לנתק את קק"ל לחלוטין מעטיני הפוליטיקה ולהופכה לחברה ציבורית (כרגע היא פרטית), תחת רגולציה ובקרה עם הגדרת תפקידים חדשה.
  ומי שגרם את המהפכה שאולי תתקיים הוא לא אחר מאשר רביב דרוקר עצמו בחשיפותיו. שאפו רביב.

 6. urikkr@gmail.com'יוריק קרמר

  רביב, טעית בכותרת. כל הכבוד על הכתבה.
  אני מקווה שיקרה משהו חיובי בקרן קיימת לישראל (בילדותי תרמתי לה. היום אינני תמים יותר).
  שגית מאד בקשר לשר כחלון וטוב שציינת את זה. כחלון שר אוצר ואני מקווה שיצליח. הוא לא מוכרח לדבר בכל נושא שהממשלה נכשלת בו, כמו המצב המדיני-בטחוני.

 7. sheffi39@walla.co.il'שפי

  אתה "חייב" לנו גם המשך מעקב אחרי מס החברות שמשלמות "טבע" וכיוצא בה, איפה זה עומד היום. התכנית בנושא הזה שעשית בזמנו בערוץ 10 היתה חזקה במיוחד, והמסקנה שהגעת בסופה לגבי אולמרט ונתניהו (שהם לא היו מושחתים אלא רק חוו את עצמם כשייכים ל"מילייה" של הטייקונים) דורשת המשך מעקב…

 8. אריקו

  אבי גבאי עושה רושם של פוליטיקאי הגון וישר.
  אם זה נכון – אז מברוק, אבי גבאי, כל הכבוד!!!

 9. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אני עובד ותיק במשרד האוצר.
  יצא לי להכיר הרבה אנשי אוצר שפרשו.
  על חלקם או רובם אומרים : "פעם עובד אוצר תמיד עובד אוצר"
  אדם שהיה עובד אוצר HARD CORE , נשאר כזה גם בתפקיד שר להגנת הסביבה.
  לכן הצליח להוציא את הכסף מקק"ל.
  כפי שאני מכיר את עובדי האוצר, גם אם נחתם בהסכם שזה חד פעמי , הדרישה לחזור על ההסכם פעם נוספת בשנת 2017 , קרוב לוודאי. ודאי

 10. amoss@walla.com'עמוס

  הכיצד מתעלם רביב ממעלליו של דני עטר הממלאים ומעטרים את דפי האינטרנט?

 11. doronpuder@gmail.com'דורון

  רביב, מה אתה חושב על שלושת המועמדים שי, עטר וביטון?
  מי עדיף?

 12. guy.elram@gmail.com'גיא

  על פי כל הדיווחים האחרונים של "מאה ימים של שקיפות", השחיתות בדרך להישאר: אילת שקד מסרבת להיפטר מהיו"ר העמית בשכר ומ-2 הסמנכ"לים – כדי להכניס מקורבים שלה ושל הבית היהודי (כמו עוזי לנדאו) להנהלת קק"ל. כלומר הולך להיות דיל מכוער חדש, הפעם של הימין. מבחינת המועמדים של העבודה, אף אחד הוא לא 'מאור' גדול. נחמן שי מתרועע שנים עם פואד, דני עטר מושחת וכבר נכתבו עליו הרבה דברים על ימי כהונתו כראש מועצת גלבוע (ועל נסיונותיו לשלוט ביורשו לאחר הבחירות האחרונות לכנסת). היחיד שלא ממש מוכר הוא ביטון, אבל תמיכה של יחימוביץ' לרוב אומרת דברים טובים. בקיצור – גבאי אכן תותח. אני מקווה שהפעם יהיה יו"ר נקי, אבל אני לא בונה על זה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.