הסוביודיצה קם עלינו לכלותנו – תחקיר שמעון קופר

| 15 בינואר 2013

צו המניעה שהוציא שופט המחוזי גדעון גינת הוא סוג של טיול במנהרת הזמן. חזרה לסיקסטיז הלא כל כך עליזים (בכל מה שקשור לחופש ביטוי). אם "עובדה" יפרסמו את התחקיר שלהם על שמעון קופר, אז דעת השופטים תשתבש, התביעה תתבלבל ועדויות העדים יזדהמו. זה שהם קראו ב"ישראל היום" מה שאמרה עדת התביעה המרכזית, זה לא יפריע להם, זה שהם שמעו פרטי חקירה שונים ומשונים במאה ואחת פלטפורמות עיתונאיות, זה לא ישפיע על השופטים, אבל "עובדה", עם הרייטינג שלה, יכולה להרוס את המשפט.

עכשיו ברצינות – חשבנו שסעיף 71 לחוק בתי המשפט מת. סעיף הסוביודיצה הנודע. לא לפרסם דברים שיכולים להשפיע על מהלך המשפט. אם הסוביודיצה חי, קחו את העיתונים שלפניכם וזרקו חצי. מיליון דיווחים משפיעים על המשפט. אסור לראיין את טלנסקי, אסור לערער על אמינותו של עד המדינה ש"ד בפרשת הולילנד, אסור לשדר מה אמר קובי בן גור לג'קי מצא בפרשת רשות המיסים, אסור ואסור ואסור. איך זה חי עם המציאות התקשורתית שלנו? עם הרצון שלנו לסקר בזמן אמת חקירות ומשפטים? לשופט גינת הפתרונים.

"עובדה" הודיעה בצדק שתערער לבית המשפט העליון. נקווה שלא תיפול על סולברג ושיהפכו את ההחלטה הזאת.

ועוד שתי הערות קטנות – ברור שלפרקליטות הכי נוח שלא תהיינה כתבות כאלו בטלוויזיה. העמדה שהציגה נציגת הפרקליטות בדיון, שהתנגדה לשידור הכתבה, מאוד טבעית. טבעית, אבל אפשר לצפות מהפרקליטות ליותר, לחשיבה קצת יותר רחבה על המשמעות של עמדה כזאת.

וגם הערה קטנה ל"עובדה" ומי שייצג אותם. התוכנית החליטה לא לאפשר לשופט לראות את הכתבה המוגמרת בביהמ"ש. זו החלטה רעה, בעיניי. ראשית, היא מרגיזה את השופט ואפשר להבין אותו. הוא נחשף למידע יותר סודי מכתבת טלוויזיה, שאמורה להיות משודרת למאות אלפי אנשים כמה שעות לאחר מכן. שנית, זה הגדיל את הסיכויים שתתקבל החלטה גרועה כמו זו שהתקבלה. אם השופט היה רואה את הכתבה, סביר מאוד שהוא היה מבין שאין בה (לא ראיתי, אבל אני מוכן לנחש) משהו שיטה משפט, יפגע קשות בהליך השיפוטי, או בסיכוי להגיע למשפט צדק. אני חושב שאפילו בלי הליך משפטי, לפעמים ראוי לתת לצד השני לראות את הכתבה המלאה. למה לא? שיתמודד. אפשר להבין את תחושתו של שמעון קופר בהתמודדות מול ענק תקשורתי כמו "קשת" וערוץ 2. הוא בטוח מרגיש שחרצו את דינו התקשורתי מראש. מה היה קורה לתוכנית אם היה רואה את הכתבה? הוא היה מאיים על עדים? משנה את עדותו? הרי ממילא כמה שעות לאחר מכן זה היה משודר.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.