לנתניהו קם מתחרה בכול הקשור ליכולת ביצוע עלובה – לפיד

| 15 באוגוסט 2016

שי פירון היה שר חינוך יוצא דופן. בכל מיני היבטים. בעיקר הוא ניחן לומר דברים שלכאורה לא משרתים את האינטרס שלו. אפילו בסטנדרט שלו, הוא הצליח להפתיע אותי. "אני שר חינוך לא טוב", הוא אמר לי בעודו מכהן כשר חינוך. "אני מאוכזב מרמת התפקוד שלי", הוסיף השר ואני התפללתי שהצלחתי להחניק את תנועות ההנהון האוטומטי עם הראש. לא נעים. בכל זאת, פירון – מניפולציה או לא – כל כך גלוי איתי, למה לבאס?
למה רציתי להנהן? פירון הגיע לתפקיד אחרי שכיהן כמנכ"ל עמותת "הכול חינוך". הדגל העיקרי שלו ושל העמותה היה לתקן את חוסר הצדק הנוראי בדרך בה מחולקים תקציבי משרד החינוך לבתי הספר בארץ. לחלק הרבה יותר לפי הקריטריון של 'ניתן יותר למי שיש לו פחות'. כמה פשוט, ככה לא עובד. משרד החינוך דאג לאורך השנים לסדר את פורמולת התקצוב שלו כך שהעניים יותר (בעיקר ערבים, אבל גם חרדים) יקבלו פחות והדתיים הלאומיים יקבלו יותר. פירון נשבע לשנות, אבל כשמונה לתפקיד החלומות שלו, הוא לא הצליח להתגבר על ההתנגדויות הפוליטיות (בעיקר מול הבוס לפיד) שכרוכות בלקחת קצת מאלו שרגילים לקבל הכי הרבה. לא פלא שהוא היה מאוכזב מעצמו.
בסוף תקופתו, כמעט על הדרך, לקראת הבחירות, פירון בכול זאת ניסה לעשות משהו. זה הושק בקרטוע ומאז לא נשאר מזה כמעט כלום.
זו רק דוגמא אחת לדפוס. אולי חסר תקדים. מפלגה עם כוח פוליטי עצום הייתה שנתיים בשלטון ולא הצליחה לקבוע עובדה אחת בלתי הפיכה, שתשפיע על חיינו ולא תימחק בקלילות, שנייה אחרי שתעזוב את הקואליציה. במשרד הבריאות, השרה של "יש עתיד", יעל גרמן, לא הטביעה שום חותם. היא בזבזה את כל כהונתה על לימוד החומר בקורס שנקרא 'ועדת גרמן'. במשרד הרווחה יזם השר מאיר כהן את ועדת אלאלוף למלחמה בעוני. גם מהוועדה הזאת לא נותר כמעט דבר. שר האוצר, לפיד, כזכור, לקח על עצמו את ההתמודדות עם מחירי הדיור. הוא בזבז ים של זמן על מיזם יומרני להקמת חברה ממשלתית שתשכיר 150 אלף דירות. מ"דירה להשכיר" נשארו כמה פרוייקטים ספורדיים, מחירי הדירות ממשיכים לעלות ותכנית מע"מ אפס נקברה.
לפיד נלחם עד זוב דם על כך שיהיו סנקציות פליליות על חרדים שלא יעמדו בחוק הגיוס. הסנקציות בוטלו. לפיד השקיע את מיטב ההון הפוליטי שלו בכך שמערכת החינוך החרדית באמת תחויב בלימודי ליב"ה, מתמטיקה, אנגלית. לפני שבועיים נזרקה גם התוכנית הזאת מספר החוקים. לפיד הבטיח ממשלה של 18 שרים, ללא שרים בלי תיק. גם זה מת מזמן. באתר האינטרנט של "יש עתיד" יש קטגוריה של "רפורמות שבוצעו". הנה כמה מהכותרות של הרפורמות הללו: בנושא של "יוקר המחיה", דגל מרכזי של המפלגה נכתב "הכנסת הגבינה הלבנה לפיקוח". וואו. בנושא של "ניצולי שואה" ההישג הוא "מחשבון זכויות ניצולי השואה". בשביל זה היה שווה להיכנס לכנסת. בנושא של "שינוי שיטת הממשל" ההישג הוא "הצעות אי האמון יידונו פעם בחודש". נתניהו הוא הראשון לברך על ההישג. לצד הרפורמות פורצות הדרך הללו ש"בוצעו", יש גם קטגוריה של "רפורמות שנתניהו עצר". בראיון האחרון שקיימתי עם נתניהו (היה דבר כזה) הצטיידתי בשלל שאלות על הבטחות שלא קיים. תשובתו הגנרית הייתה ש"אזרחי ישראל לא נתנו לו מספיק כוח לבצע את זה". יאיר לפיד מזמן אימץ את הז'אנר. הסקרים האחרונים שמים את לפיד בשיטתיות בעמדת המתמודד היחיד מול נתניהו (לפחות כל עוד הרצוג מתעקש לחסל את "העבודה"). אנשים כמוני ירקעו אולי חזק ברגליים, אבל בסוף יעדיפו את לפיד על נתניהו. לכן, כל כך מדכדך להיווכח בפרספקטיבה של בסך הכול שנה וחצי אחורה, כמה עלובה הייתה היכולת של לפיד להשתמש בכוח הפוליטי שהיה לו.

המאמר פורסם ב״הארץ״

תגובות

תגובות

24 thoughts on “לנתניהו קם מתחרה בכול הקשור ליכולת ביצוע עלובה – לפיד

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  די להיות פופוליסט… החוקים של לפיד לא שרדו כי קמה ממשלה חדשה ששינתה אותם בדיוק כפי שהחרדים חוקקו חוקים בממשלה שבה היו ואז לפיד בא וביטל אותם וחוקק חדשים.

  לא יודע מה יש לך עם לפיד… כל הזמן אתה יורד עליו בלי סיבה כאשר הוא היחיד שהבטיח משהו לפני הבחירות וקיים.

  אמר שלא יישב עם החרדים ולא ישב.הבטיח חוקים כמו לימודי ליבה וקיים.

  אולי תרגע קצת כי אני בטוח שאתה עם הפקה פקה שלך לא היית עושה יותר טוב.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הטור של רביב בהיר וענייני.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מישהו זוכר על מה הוא ולמה פירק את הממשלה ?

 4. אריקו

  לצערי אתה צודק, רביב.
  למה לפיד לא הצליח?
  אני חושב שיש כמה סיבות.
  הראשונה – כיון שהוא טירון פוליטי.
  נתניהו, למשל, הוא ראש ממשלה גרוע אבל פוליטיקאי מוכשר.

 5. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  חידה בעיני איך יעקב פרי, עופר שלח ואלעזר שטרן סרים למרותו. יתכן שהם יודעים משהו שנעלם מעינינו. מתחילת דרכו הפוליטית לפיד משך אחריו מצביעים שחיפשו נואשות תחליף לצורר שהשתלט על חיינו. גם לאחר שלא פרע את השטר עדיין מקומו בסקרים גבוה , יתכן שבזכות מעמדו כ הרע במיעוטו.

 6. אביריל

  ..איך זה שרוב העם נכשל פעם אחר פעם אחר פעם ,בהבנת המציאות ורק אתה מר דרוקר מבין מה שאנחנו הקטנים לא מבינים ?

 7. naimidavid@gmail.com'יוסי

  אז לפיד עשה הרבה מאוד דברים טובים, אבל אתה מאשים אותו כי אלו שבאו אחריו הרסו ו\או ביטלו הכל?

 8. אמיר

  יש עתיד בהחלט הצליחה ואז נתניהו פירק את הממשלה והקים גועליציה הנשענת על החרדים. מה אתה רוצה מלפיד? יש עתיד מכילה את הגלריה הטובה ביותר הן בכנסת והן מחוצה לה!

 9. רומי

  לצערי אתה צודק,
  שום כלום יאיר לפיד,
  אבוי אם הוא האלטרנטיבה,
  מה שיתן כו סיכוי הוא המיאוס מנתניהו.

 10. dubonim49@gmail.com'דביר

  דרוקר יקירי. הגם אתה הפכת לשופרו של ביבי??? אתה יודע את האמת וכנראה נבהלת מאיומי הליכוד ואתה לוקח על עצמך לסנגר לליכוד. ציפיתי ליותר עוצמהעיתונאית מאיש שמכיר את העובדות. ההתממות לא מתאימה לך. ביננו. עדיין אני אוהב אותך.

 11. Perfumesmart.com@gmail.com'נתן

  לא שלפיד הוא משאת חלומות אבל אם הוא מסוגל להחליף את ביבי זה מספיק לי

 12. בן אדם

  דרוקר יא עלוב. לא יקרה כלום אם תפרגן קצת גם למי שלא מתאים לך. צרות העין שלך והיכולת שלך לזרוק את כל האחריות דווקא על מי שכן עושה כן משנה וכן פועל ללא לאות כדי לתקן את המדינה – היא מדהימה.
  אתה צריך לזכות במדליה על קשקוש חרטוט ועיתונות רדודה.

 13. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  ושוב, גם הפעם קראתי את המאמר בעיתון שמשום מה תמיד ארוך יותר.
  המאמר הזה ממש לא הוגן.
  לא ברור האם המאמר נועד לתאר מציאות או להאשים.
  אם נועד לתאר מציאות, אז עובדתית הוא נכון.
  אם נועד להאשים,
  אז הנאשם (האשם) הוא ראש הממשלה שממניעים אינטרסנטיים אישיים עשה פליק פלאק על המהלכים שממשלתו קבעה רק שנתיים קודם.
  המרגיז בכל מה שקרה וסופר במאמר הוא שראש הממשלה פועל הפוך ממה שהוא חושב.
  אם ניתן היה לבצע צילום רנטגן על המחשבות האמתיות של ראש הממשלה, הוא היה מחייב לימודי ליבה, מונע תשלומים לחרדים.
  כי ראש הממשלה הוא רפובליקן , והרפובליקנים לא מוכנים להקצות כספים שאינם תורמים למדינה לחברה וכלכלה.
  דרך אגב, למי שיש זיכרון ארוך במקצת, אז בתקציב 2016 כפי שמשרד האוצר גיבש בניצוח לפיד היה העברת משאבים רבים לחינוך לבריאות (קיצור תורים) ולרווחה.
  אבל כאמור ראש הממשלה החליט לפרק את הממשלה. אז אמרו שהוא חשש מלפיד שימריא עם תקציב 2016 וההצלחה שלו, ואחר כך הפרשנים דברו שזה בגלל חוק ישראל היום שהתקבל בקריאה ראשונה.
  מה שאני רוצה לומר שזה לא הוגן להאשים את לפיד, כי במקרה זה הוא לא האשם.

 14. אלטמן הקטן

  לזכותו של פליד יאמר שהוא פעל רבות למען ניצולי השואה "חדשים" כמוני שלא נכללו קודם בקריטריטנים המטופשים של משרד האוצר, ועל על כך אני אסיר לו תודה. אני גם חושב שלפיד לא טיפש וכאשר ישב בממשלה בפעם הבאה הוא יתנהג כמנהיג אמית שיש מאחוריו כוח ולא יבזבז זמן כמו בקדנציה הלא מוצלחת האחרונה.
  אני אצביע ללפיד.

 15. אביב העמים

  לזכותו של פליד יאמר שהוא פעל רבות למען ניצולי השואה "חדשים" כמוני שלא נכללו קודם בקריטריטנים המטופשים של משרד האוצר, ועל על כך אני אסיר לו תודה. אני גם חושב שלפיד לא טיפש וכאשר ישב בממשלה בפעם הבאה הוא יתנהג כמנהיג אמית שיש מאחוריו כוח ולא יבזבז זמן כמו בקדנציה הלא מוצלחת האחרונה.
  אני אצביע ללפיד.

 16. אלן

  מר דרוקר היקר קראתי בעיון כל מה שכתבת אך בכל זאת הוא החלופה הברורה לשלטון הקלוקל. אם ביבי לא בא בחשבון בתור ראש ממשלה הרי הוא ואשתו הוכיחו את יכולתם העלובה. מי נשאר ? בוז'י שמכרכר סביב נתניהו או שמא יש עתיד שיכולה להוות חלופה מאתגרת לכשלון שמושל יותר מעשור. למען ההגינות אציין שלאחר רצח רבין הייתי שנים חבר במפלגת העבודה גם שירתתי בצבא עם בוז'י, אדם מצויין דרך אגב, אבל לצערי הוא לא מתאים לראשות הממשלה. לכן המסקנה היחידה היא לנסות משהו חדש שאולי יוכל לשנות את המציאות העלובה…יש עתיד.

 17. לי

  החטא הגדול ביותר של לפיד שבחר להיכנס לקואליציה עם ביבי ולא עשה שום ניסיון לבנות הרכב קואליציה עם העבודה בזמנו בראשות שלי יחימוביץ

 18. שלמה, תל אביב

  דרוקר באת לקלל ויצאת מברך: כתבתך נגועה באי דיוקים מגמתיים ללא שום בושה. מצידך וללא ניסיון אפילו להסתיר מגמתך. לפיד פעל נחרצות היכן שאחרים אינם מעזים לטבול ידיהם. בטיפול באיום על הדמוקרטיה מצד הכיתות התיאוקרטיות, בטיפול בשחיתות והציניות. מדוע אתה בועט בדלי שאתה עצמך מודה שאתה רוצה שיתמלא? שהרי לא בשם עיתונות אובייקטיבית אתה עושה זאת…

 19. -ליאור

  רגע, אז ליצמן וגפני המוצלחים, ומנגד דרעי הצדיק – הם בסדר גמור, אז מה אם היטו את כל כוחם הפוליטי (שהוא הגדול ביותר שיש בישראל לקבוצת מיעוט כלשהי) כדי לחסל את מורשתו של לפיד – את זה אתה מצדיק, מה אפשר כבר לצפות מהם. אבל זה שלפיד לא יכול להם ממרומי שבתו באופוזיציה אחרי שביבי זרק אותו – זה בעיניך בלתי נסלח?
  בחיי שאני אוהב את הפוסטים שלך בד"כ, אבל אני מנסה להבין מה אתה רוצה ממנו? כי אני יודע בדיוק מה אני רוצה ממנו – שיחזור וימשיך את מה שהתחיל, בתקווה בלי שיש מעליו תקרת זכוכית בדמות הקיסר הכל יכול ביבי.

 20. zvistory@gmail.com'צבי

  קשה להיות מחובר וגם לפעול נגד המחוברים . זה מה שהכשיל את לפיד

 21. zvistory@gmail.com'צבי

  פירון לא היתה הצלחה. וגרמן גרמה נזק למבוחים שעכשיו ישלמו את המחירים אם שינוי באופציות הביטוח הרפואי
  יחד עם זאת לפיד עצמו לא עשה נזקים גם אם דיבר על הפארןדיה של מע"ם 0%

 22. Amir.Sagy@gmail.com'אמיר ש., מודיעין

  לפעמים אין ברירה אלא לבלוע גלולה מרה, ובמקרה הזה הגלולה המרה היא הצורך להודות באמת – ממשלת הליכוד שפועלת ברצף מאז 2009 עשתה ועושה. הרבה. המון. לא חייבים לאהוב את נתניהו, גם לא את השומות שצמחו למפלגה דוגמת מירי רגב, אורן חזן וירון מזוז, אבל מפלגת הליכוד כמפלגה משפיעה, גדולה, חזקה ומשמעותית היא הדבר הכי טוב שקרה למדינה הזאת ב- 7 השנים האחרונות. תרצו או לא תרצו, המציאות הזו טובה לישראל (כן, גם למי שמזהים עצמם כימנים וגם למי שמזהים עצמם כשמאלנים) הרבה יותר מהמציאות של חוסר היציבות הפוליטית שאפיינה את ישראל שנים הרבה.

 23. vaknin41@bezeqiint.net'אבי

  כאשר פועלים משנאת האחר אין סיכוי שיצליח. ובכל מקרה מבחינה פוליטית אין לו סיכוי להחליף את ביבי אחרי שחיסל כל גשר התקרבות לחרדים שהם אלה שממליכים ראשי ממשלה בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.