איך ישראל כץ סחט מנתניהו הבטחה כתובה לשר ביטחון – על ההתמכרות לפוליטיקה

| 29 באוגוסט 2016

בסוף ספטמבר 2005 התקיימה הצבעה גורלית במרכז הליכוד. שר האוצר המתפטר בנימין נתניהו ניסה להוביל החלטה להקדים את הבחירות לראשות הליכוד. נתניהו רצה לאותת לראש הממשלה שרון, שהוא איבד את מפלגתו. זה היה קרב מוזר. אנשי שרון התפללו להפסד (לשווא). חיפשו לגיטימציה לפרוש מהליכוד. נתניהו, לעומת זאת, מאוד רצה לנצח. כל כך רצה שהוא עבד קשה לשכנע את ישראל כץ לעזור לו. עבור סוג ההיסטריות הללו של נתניהו, כץ נולד.  כץ לא היסס לסחוט מנתניהו הבטחה בכתב להיות שר הביטחון שלו, לכשירכיב ממשלה. כן, כן, שר ביטחון, הנייר הכתוב, כך לפחות סיפר לימים מי שהיה אז שר חקלאות, כלל אפילו את המנגנון לפיו ימונו אלופי הפיקודים השונים. "ואם יהיו אילוצים קואליציוניים?", ניסה נתניהו להשאיר לעצמו פתח מילוט. "לא מוכן", ענה כץ. אגב, זו לא ההתחייבות הכתובה היחידה שמחזיק כץ. לטענת שר התחבורה, הייתה לו התחייבות כתובה בעבר מנתניהו להתמנות לשר אוצר ופעם ל"שר הבכיר מבין שרי הליכוד" ובכלל, כץ יכול להקים האנגר למטוסי נייר מכול הניירות שנתניהו חתם ולא קיים.

זה שיעור מרתק בפוליטיקה. פוליטיקאי כוחני, שחושב שהעובדה שהוא מקבל הבטחות בכתב, תאלץ את המבטיח החמקמק לקיים את ההבטחה ופוליטיקאי שני – חכם יותר, מסתבר – שמבין שגם כשיבטיח בכתב, אין עליו איום אמיתי, כי כץ הרי לעולם לא יעז לחשוף את הנייר הכתוב. לא יעז, כי הנייר מביך את הסוחט, עוד יותר מאת הנסחט ושנית, כי כל עוד נתניהו שולט בגורלו של כץ, יש גבול לכמה כץ יכול למתוח איתו את החבל.

כשנפתלי בנט צריך לתת ציונים לשרי הקבינט, ישראל כץ זוכה ממנו למטר מחמאות כמעט מחשיד. חושב מחוץ לקופסא, מנומק, לומד את החומר, אומר בנט על כץ. יש איזו קומבינה שהחמצתי בין בנט לכץ? ואם להיות פחות מנוול, אז האמת היא שמי שמכיר את כץ לא ממש מופתע. מדובר בפוליטיקאי אינטליגנטי, אדם של עבודה קשה, מוטיבציה אינסופית, שיודע גם להפתיע לא פעם. עובדה היא שהיוזמה הכי פורצת דרך שממשלת ישראל הנוכחית דנה בה – סהרורי ככל שזה נשמע – זה היוזמה של שר תחבורה להקים נמל על אי מלאכותי מול חופי עזה.

כץ גם מכוון לגדולות. אני זוכר פעם בה גלגלנו שיחת מסדרון על היורשים העתידיים בליכוד. רק שתי דקות בתוך השיחה הבנתי איזו טעות חמורה עשיתי. לא הזכרתי אותו. זה שהוא רוצה, זה היה ברור, אבל מי חשב שהוא באמת רואה את עצמו כמועמד מעשי? אם תשאלו את כץ, הוא יסביר לכם שלא חשבתם עליו כי יש לו בעיה של יחסי ציבור. הוא לא מספיק משקיע בעיתונאים (לא מדויק). האמת היא קצת אחרת. כץ הוא נרקומן של פוליטיקה, כולל פוליטיקה קטנה. הוא מכור לקונספירציות ומוכן להשקיע כל דקה פנויה בכל עסקן שיש לו 50 טפסי התפקדות. הוא לא מבין, מסתבר, שגם אם היה מנצח את ביבי במאבק הדרמטי על זהות היועץ המשפטי של הליכוד, זה רק היה גורם לו נזק ציבורי ובסוף גם פוליטי.

זה בדיוק מה שקרה לו בסוף השבוע. שנים כץ בנה לעצמו קשרים אמיצים אצל החרדים. בגופו הוא מנע את המאבק הצודק ליותר תחבורה ציבורית בשבת. כל כך יקרה לו השבת, שלפני כמה חודשים הוא זימן את כל ראשי הסיעות החרדיות לפגישת 'מטכ"ל' שלו עם ראשי הרכבת והתחבורה הציבורית והראה לליצמן ושות' איך הוא נותן להם הוראות לא לעבוד בשבת. רק ביום חמישי האחרון בשיחת ועידה כץ עוד נשבע לחרדים שזה לא הוא, שסנדל אותו היועהמ"ש ושיפנו לביבי. במוצ"ש הוא בכלל נזכר שהוא לא ייכנע ללחץ החרדים ושהעבודות יתבצעו על אפם ועל חמתם.  בסוף הסיבוב הקטן הזה של סוף אוגוסט הוא שוב יצא במצב שצד אחד (החילונים) לא מאמין לו והצד השני (החרדים) כועס עליו. ככה זה שכול העולם רק פוליטיקה.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 thoughts on “איך ישראל כץ סחט מנתניהו הבטחה כתובה לשר ביטחון – על ההתמכרות לפוליטיקה

 1. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  מאז ימי קדם כולם מכירים את האופי של נתניהו.
  נתניהו לא חושב את מה שהוא אומר ולא אומר את מה שהוא חושב.
  נתניהו מבטיח הרבה הבטחות ומבטיח את אותה הבטחה לכמה אנשים.
  נתניהו בקדנציה הראשונה הבטיח את תפקיד השגריר באו"ם לשישה אנשים שונים ולבסוף העניק את התפקיד לאדם אחר.
  כל מי שהיה לו מגע עם נתניהו אמר בתום תקופה שנתניהו שקרן.
  מי לא זוכר את שאול מופז מכריז מעל בימת הכנסת "נתניהו שקרן"
  כולם חשו על עצמם את השקרים של נתניהו. כולם יודעים שהוא משקר, אבל לא נחים עד אשר מתנסים בשקר על עצמם.
  הבוחרים יודעים שנתניהו משקר
  הבוחרים עדיין מצביעים עבורו.
  חברי מרכז ליכוד יודעים שנתניהו משקר.
  כולם זוכרים איך שיקר לחברי מרכז מהדרום לפני הבחירות שיטפל בחברה לישראל בנושא השביתה בכימיקלים לישראל, ולא עשה כלום.

  ל כ ן כ ץ י כ ו ל ר ק ל ה ל י ן ע צ מ ו

 2. thevagon@hotmail.com'מרום

  אני דווקא חשבתי שהוא נכנס בכוונה לעימות-הצגה הזה, במסגרת המאמץ להתחבב על ה"מרכז" החילוני לקראת ההסתערות המצופה על ראשות הליכוד והממשלה, כי מה המלחכי לפיד האלה אוהבים יותר ממריבות עם חרדים, אולי רק רכבת קלה בתל אביב. איכשהו נראה לי שלא זה מה שיחרב לו טרמינלית את היחסים עם החרדים, טוב שהם לא בחרו בפינצטה את הדבר הכי דבילי לריב עליו, וגם אם כן, זה שווה לו את זה.

 3. רפי מחולון

  כץ הוא ביצועיסט אמיתי ואדם פרגמטי מאד (שלא כמו ביבי שהפך לסולטן ארדואן החושב רק אני, אני אני) ואם כץ יהיה ראש ממשלה אני משוכנע שהמדינה תהיה במקום אחר לגמרי. רק שלא יתחנף יותר מדי לחרדים כדי שגם אני, ללא רכב, אוכל לנסוע בשבת עם ילדי באוטובוס לים. אנשים חילונים כמוני הם הרוב במדינה אך מתנהגים אלינו כאזרחים סוג ג' ללא זכויות בסיסיות. הלוואי וכץ כראש ממשלה בעתיד, יתקן כמה עיוותים במדינה. אז אני גם מצטרף ואומר – "הו אה מי זה בא ראש הממשלה הבא…"

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ישראל כץ בליכוד מה שפואד היה בעבודה. שניהם בולדוזרים, מביאים טונות מתפקדים באוטובוסים ושניהם שמנים. (פעם שמן תמיד שמן).

 5. ח

  ההתנהלות של ישראל כץ אחרי שהמשבר התפוצץ הוסיפה לו נקודות כאיש ציבור.
  הוא כבש את ייצרו, ישב בשקט ונתן לדברים לעבור מעליו כמה שיותר מהר בלי להתלהם ולהחריף את המצב ובלי לאפשר לביבי לפגוע בו

  רוב הפוליטיקאים שלנו (למשל בוגי) כבר היו מדברים את עצמם לדעת ותולים את עצמם על הלשון שלהם במצב כזה

  התשתיות האדירות שניבנו בתקופתו (בכספי הציבור הישראלי, כן? ) הם היהלום שבכתר של ממשלות נתניהו והקטר שמושך אחריו את הצמיחה של הכלכלה הישראלית והשקט בחברה הישראלית (כי כולם עובדים קשה יום ולילה, ואין זמן לעשות בעיות)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.