מה באמת מנסים להגשים שר השיכון ומנכ"לו ולמה הם מתחבאים מאחורי נימוק אחר

| 19 ביוני 2013

לפני כחודש הגיע מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו לוועדת הכלכלה של הכנסת.

לפי הודעת דובר משרד השיכון, כך הוא אמר שם:

"יש לחתור להפרדת נכסי קרן קיימת לישראל מניהולם על ידי רשות מקרקעי ישראל (המינהל) כך שיהיו שני גופים מתחרים שינהלו וישווקו קרקעות…כאשר יש תחרות, תהליך השיווק מתייעל ומחיר המוצר יורד".

בן אליהו הכריז על רפורמה משמעותית, אבל אף אחד לא התייחס. לא פלא. זה נשמע עבש כזה, משעמם. ובכן, רחוק מכך.

קצת רקע – קרן קיימת לישראל היא גוף שמחזיק בכ – 12 אחוזים מקרקעות המדינה. רוב הקרקעות של קק"ל הן באזורי הביקוש. למעשה, כ – 30% מהקרקעות באזורי הביקוש הן של חברה פרטית , שנוסדה בתחילת המאה במטרה ברורה לגאול אדמות בפלשתינה עבור העם היהודי.

בנובמבר 1961 נחתם חוזה בין המדינה לקק"ל. אנחנו, המדינה, ננהל עבורכם את הקרקעות שלכם ונעביר לכם את הכסף שנקבל עבורן, בניכוי דמי הניהול שלנו. אחלה.

אלא שהתעוררה בעיה. מה קורה כשאזרח ערבי רוצה לחכור קרקע, ששייכת במקור לקק"ל? לפי תזכיר ההתאגדות של קק"ל זה אסור, אבל איך יכול להיות שהמדינה תפלה בגלוי אזרחים, כשהיא משווקת את קרקעותיה. הוגשו עתירות, התחיל בלגאן ובסופו הוחלט – מכיוון שהמדינה מנהלת, המדינה לא יכולה להפלות. כולם יכולים להתחרות על הקרקע, ערבים, דרוזים, בדואים, עולי חבר העמים שאינם יהודים, כולם.

עכשיו שר השיכון, אורי אריאל ומנכ"ל משרדו בן אליהו, כאמור, רוצים לשנות את זה. מסך העשן שהם מפזרים טמון באותה הצהרה עבשה לוועדת הכלכלה. רוצים תחרות. קק"ל תשווק בעצמה את קרקעותיה. היא תתחרה במדינה ומחירי הקרקעות ירדו.

זה קשקוש שאין כדוגמתו וגרוע מכך, זו מניפולציה שלא לומר שקר.

ראשית, כשהמדינה משווקת קרקעות היא יכולה לשקול שיקולים שאינם מיקסום רווח. פריפריה, זוגות צעירים. קק"ל תשווק במחירים מקסימליים. המחירים לא ירדו.

יותר חשוב, בינואר 2009 מינתה קק"ל ועדה שתייעץ עבורה בנושא הזה. חבר הועדה היה שלמה בן אליהו, אותו אחד שהתגלגל היום לכורסת מנכ"ל משרד השיכון. הועדה הגישה דו"ח של 80 עמודים (אגב, משום מה קק"ל לא רצתה לשלם ובן אליהו הפך עולמות, בצדק, עד שקיבל את שכרו, כ- 50 אלף שקלים) עם מסקנה מאוד חדה – קק"ל צריכה לדרוש לשווק את קרקעותיה בעצמה. איזו עקביות. בן אליהו, מסתבר, לא שינה את עמדתו מהכובע של יועץ לקק"ל, שכותב שמנהל מקרקעי ישראל לא 'סופר' את קק"ל ולכן, בין השאר, צריך להיפרד, לתפקיד מנכ"ל משרד השיכון, שאמור לייצג את המנהל מול קק"ל (בהרבה עניינים אחרים מעניין אם בן אליהו של היום עדיין חותם על מה שכתב בדו"ח ההוא על יחס המדינה לקק"ל וחוסר ההצדקה שלו).

כך כותבת הועדה (בה היו חברים גם עו"ד מאיר אלפיה ועו"ד צביקה ברק) בדו"ח הייעוץ שלה לקק"ל:

"הדעות נוחות להתיישב עם חוו"ד שניתנה לקק"ל מאת שופט בדימוס…לדעתו, אין מקום לאלץ את קק"ל לפעול בניגוד לתזכירה ולהציע את מקרקעיה גם ללא יהודים…מאחר והנחיות היועץ המשפטי לממשלה מובילות את המנהל להתייחסות לנכסי קק"ל כאל נכסי המדינה, בהתעלם מהאמנה שקבעה שקרקעות קק"ל לא תימכרנה בבעלות ושהן נועדו ליישוב יהודים בלבד (כל ההדגשות שלי – ר.ד.), קצרה הדרך לאישור הלאמת נכסי קק"ל. ולכן באנו למסקנה שעדיף לקק"ל לנהל את קרקעותיה לבד ולא להיות תלויה בפרשנות אידיאולוגית של יועץ משפטי כזה או אחר."

חוות הדעת מלאה שוב ושוב בצורך של קק"ל, גם כיום, להחכיר את אדמותיה גם ליהודים. בן אליהו וחבריו לוועדה מוצאים מיליון נימוקים למה זה טוב לקרן הקיימת לנהל לבד את קרקעותיה. המנהל דופק אותנו בדמי הניהול, פולשים לנו לקרקעות והמדינה לא יודעת לפנות, המדינה לא יודעת לתכנן, אנחנו נדע לעשות מהקרקעות עוד כסף, אבל מעל לכול מרחף נימוק העל – אם אנחנו ננהל, אנחנו נתן רק ליהודים.

רק נימוק אחד אין בדו"ח הוועדה – שתהיה תחרות עם המנהל ומחירי הקרקעות יירדו, אותו קשקוש שבן אליהן ניסה למכור לוועדת הכלכלה ונולד, מן הסתם,לצורך שיווק ההחלטה במשרד השיכון.

אגב, עבודת הייעוץ של בן אליהו וחבריו כוללת אפילו תכנית יחסי ציבור: צריך להגיד שאנחנו נתן שירות טוב יותר וזה ישרת את העם היהודי. משרד השיכון בטוח יתמוך, מעריכים בן אליהו וחבריו.

שלמה בן אליהו הוא בנו של מרדכי אליהו. עמדותיו הפוליטיות ידועות וברורות. הוא סרב ליטול חלק במהלך ההתנתקות ומזוהה עם הימין. גם לשר שלו יש עמדות ברורות וחדות. לגיטימי. אפילו לגיטימי שיובילו מדיניות שמטרתה להעדיף יהודים על פני ערבים בכל הקשור לשימוש ב – 2.5 מיליון הדונם של קק"ל. אני מתנגד לכך בכל ליבי, אבל לגיטימי. הם נבחרו ומותר להם לנסות ליישם את המדיניות בה הם מאמינים. רק דבר אחד בטוח לא לגיטימי – לרמות אותנו ולטעון שהם עושים את זה כדי להוריד מחירים כשבעצם יש להם מטרה אחרת לחלוטין.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.