כת נתניהו – בכיינות בלתי פוסקת אל מול ההנחות המפליגות

| 27 באוקטובר 2019

קשה לחשוב על איש ציבור שקיבל הנחות יותר גדולות ממערכת אכיפת החוק מבנימין נתניהו. כל ראשי הממשלה קיבלו יחס וי איי פי. לא נעשה חיפוש בחוות שיקמים אצל גלעד שרון, כדי לא לפגוע באביו ראש הממשלה. לא שמו האזנות. כשמבקר המדינה בא ליועץ המשפטי לממשלה עם תיקים שונים על אהוד אולמרט – מזוז הסביר שעדיף שהמבקר יחקור. יומני שולה זקן שכבו בפרקליטות חודשים ארוכים, עד שיצאו מהמגירות ועדיין, נתניהו הוא גרם מדרגות לפחות מעל כולם ברמת הסלחנות שהוא קיבל לאורך השנים.

נגד אהוד אולמרט הלכה הפרקליטות להליך חריג של עדות מוקדמת, 4 ימים אחרי שהעד נחקר לראשונה. מדהים. אף אחד לא העלה על דעתו להעיד את ארנון מילצ'ין, למשל, העד המרכזי בפרשת 1000 מחשש שלא יחזור לישראל. חודשים ספורים אחרי שטלנסקי העיד, היועץ מזוז כבר החליט. פה עברו שלוש וחצי שנים מאז החלה החקירה הסמויה נגד נתניהו בתיקי 1000 ו 2000 ועדיין אין החלטה, מה שלא מפריע לנתניהו לטעון שפועלים נגדו בקצב זמנים מזורז.

כמות ההנחות שקיבל נתניהו לאורך השנים היא בלתי נתפסת. סגרו נגדו שני תיקים פליליים בפרשות בר און חברון ועמדי כי לא הבין עד הסוף מה קורה. סגרו נגדו תיק שלישי, שאף אחד לא זוכר, על סקרים שבוצעו עבורו על ידי בכיר במשרד החינוך. הבכיר ניזוק. נתניהו יצא נקי. בחקירת שרון התברר כי נתניהו קיבל צ'ק שמן מהמיליארדר רונלד לאודר. הוחלט לא לחקור. בתחקיר ביבי טורס עלו עוד ועוד אנשי עסקים שמימנו את נתניהו, רעייתו וילדיו. הבדיקה נסגרה בלי חקירה רצינית. העוזרת של נתניהו, אודליה כרמון, קיבלה כסף מנתניהו בצורה לא חוקית לכאורה. היועץ החליט לעזוב את זה. תוך כדי הבדיקה שהתנהלה בסיפור ביבי טורס, התברר כי איש עסקים בשם דדי גראוכר נתן כסף לנהג של נתניהו והייתה עדות שגראוכר אמר לנהג שייתן את הכסף לבוס. הנושא נחקר באמצעות מכתבים (!) לפרקליטיו של נתניהו. הוא הכחיש. בחקירת המבקר התברר כי בכיר בחברה של לאודר שילם אלפי דולרים כדי לממן הוצאות של גברת נתניהו. הסיפור לא נחקר. בחקירה מאוחרת יותר של המבקר התברר כי בכמעט מחצית מנסיעותיו של נתניהו לחו"ל התבקשו גופים ואנשים שונים לממן את אותה הוצאה בנסיעה. קצת כמו מה שיוחס לאולמרט בפרשת ראשון-טורס. הסיפור נסגר על ידי היועץ. להמשיך?

בפרשת הצוללות נתניהו קיבל זיכוי פומבי מפרקליט המדינה לפני שהחלה החקירה. כשהחלה, לא נלקחה ממנו אפילו עדות פתוחה. כשכבר נלקחה ממנו עדות, עמוק בתוק הפרשה, הוא נשאל על אישור המכירה של הצוללות למצרים וטען שיש איזה סוד שהוא יוכל לגלות רק ליועץ. היועץ עודכן ולא ביקש לשמוע אפילו מה הסוד. בתיק 1000, תיק טובות ההנאה מארנון מילצ'ין, מופיעים שורה של מיליונרים אחרים שמעתירים על נתניהו פינוקים ומתנות. הוחלט 'למקד את החקירה' ולא להפוך אף אחד מהם לתיק עצמאי.

בפתיחת הפגישה המוקלטת השנייה בין מוזס לנתניהו, מספר הבעלים של ידיעות לראש הממשלה על כך שהיה 6 שעות בטורניר טניס של הבן שלו וכמה קשה היה. נתניהו ישר מספר על בנו אבנר. מאוחר יותר מוזס מדבר על מות אביו לפני שלושים שנה. נתניהו בשלו. "זה טראומטי?". אבא שלי נפטר, הוא מספר והוא חושב עליו כל יום. כשהיו אצלו ההורים של הילדים שנהרגו באסון נחל צפית, הוא סיפר להם מה אבא שלו היה עונה לאלו שהיו שואלים איך מצליח לחיות אחרי המוות של יוני. "החיים זה כמו נהר גועש, ושוצף, החיים פשוט סוחפים אותך במורד הנהר", הוא ענה. למפוני עמונה הוא אמר, כזכור, שהוא יודע מה זה לאבד בית. המעון בבלפור שנאלץ לעזוב אחרי ההפסד בבחירות 99. כבר התרגלנו לנרקיסיזם והבכיינות הבלתי פוסקת של נתניהו, אבל עד מתי נצטרך לסבול את כת המאמינים, שמהדהדים את הקישקושים האלה על היחס הנוראי שמקבל נתניהו מרשויות האכיפה. לפעמים זה מזכיר לי את נשותיו של גואל רצון. אולי גם כת נתניהו תתפכח יום אחד?

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.