המונולוג יוצא הדופן של ראש צח"מ נתניהו – החקירה שהחלה את הכל

| 28 בנובמבר 2019

תמצית של חקירת ארי הרו הראשונה פרסמתי במהדורת החדשות. יש, לדעתי, ערך גדול לקרוא אותה יותר בהרחבה, גם בגלל תשובות הרו, יותר בגלל אמירות ראש הצח"מ

ב 14.7.2016 נחת ארי הרו, ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר בשדה התעופה. חזר מחופשה במדריד. הוא לא העלה על הדעת מי מחכה לו בשדה. 

מומי משולם, ראש צוות החקירה בתיקי נתניהו: זה לא נעים שבאים ומחכים בשדה התעופה אבל אתה יודע בסופו של דבר יש גם את האילוצים שלנו. אני חושב שאתה מבין

ארי: לא הייתם יכולים פשוט להודיע לי?

מומי: לא

מומי: יבוא בלכר (פרקליטו של ארי הרו, עו"ד רועי בלכר), תתייעץ איתו. תרצה לכרוך את זה בדברים נוספים, לנהל איזשהו סוג של משא…לא יודע. אנחנו פתוחים לשמוע את הכול, אבל לא יהיה מצב שאנחנו ננהל פה חקירה בשיטת הסלמי ובשיטת הסחיטה.

מהר מאוד החוקרים שמים להרו על השולחן עסקה. 'תרצה לכרוך', כלומר, נסגור לך את התיק על ניגוד עניינים בין החברה הפרטית שלך לכהונתך בלשכת רה"מ ובתמורה תספר לנו על הפרשיות המדהימות הבאות. הם מתחילים לפרט:

תמליל

מומי: אני אומר לך שזה מגוון, אני שם לך את זה פה. מגוון של עבירות. מתחילים בתרומות, שאתה ונתניהו התקשרת בטוקמנים והבאתם וגייסתם הרבה מאוד כספים בדרכים לא חוקיות, הקמתם מטה נוסף ויש לנו כבר סכומים. כשיש הרבה מאוד בעיות בבתי מלון שהזוג נתניהו צריך לשלם, אתה פותר את הבעיות. אם זה לאדון נוני מוהליבר, אם זה לזאביק רובינשטיין, שהפנו לו כל מיני תורמים למיניהם כדי שישלמו את כל הדברים האלה לבתי מלון. אם זה אודליה כרמון שאנחנו נדבר עליה רבות כמובן, אם זה ידידי הליכוד שהולך ומממן הרבה מאוד טיסות לזוג נתניהו בלי שום סיבה או לגברת נתניהו. הופעל עליך לחץ אני בטוח כל הזמן להשיג מימונים. לתפור את יעד הנסיעה אחרי זה תחפש תירוץ, זה טירוף, מי זה הבונדס, מי זה ידידי הליכוד, פשוט להקים קופות למימון הטיולים של משפחת נתניהו, הלחץ והחשש כל הזמן והטירוף הזה, אני בטוח שזה לא מה שרצית לראות במדינה מתוקנת, נכון? אני בטוח שזו לא הסיבה, אני בטוח שזו הסיבה ואחת מהן שלא רצית לחזור ללשכה הזאת. כמה אפשר לעשות קומבינות ועיגול פינות.

ייקח לי שעה להסביר כל אחת מהפרשיות שמשולם מדבר עליה. בקצרה, זה המשך של תחקיר ביביטורס על הדרך בה משפחת נתניהו מעמיסה את הוצאות הנסיעה שלה על כל מה שאפשר. אני מציע כן לקרוא בעיון מה אומר ראש צוות החקירה, כי מעט מאוד פעמים שמעתם מונולוג כזה על הדרך בה מתנהל ראש ממשלה בישראל. 

מומי: תהיה לך בעיה קשה עד בלתי אפשרית להסביר את העסקתה של אודליה כרמון ב"ידידי הליכוד" (עמותה אמריקנית בשם 'ידידי הליכוד בארה"ב' שהרו עמד בראשה ומימנה דברים עבור נתניהו). אני אומר לך שהיא לא עשתה שום דבר. להביא את אנשיו של אדון לאודר ארצה לאורך שנים עם מימונים וכספים, לנהל קמפיינים באמצעות הכספים האלה ולא מהתקציב שמקבלים מהמדינה, חמור מאוד.

הם מרוצים מתפקודך כקופת חיסכון למשפחת נתניהו לטיולים בידידי הליכוד. אחרי זה הביאו אותך להמשיך בתפקיד ביתר שאת מה שנקרא, לארגן תורמים ולארגן גם כספים, גם במזומן. כל דבר שאני אומר לך, אנחנו עומדים מאחוריו לחלוטין. אני מבין את הלחץ שהיית שרוי בו. זה לחץ תמידי לשרת את הרצונות. ללכת לשלם עבור מלונות, שאין להם בכלל אישור מטעם המדינה, כולל טיסות. אתה צריך להיות ממונה על זה, זאביק רובינשטיין, נוני המסכן (זה לא נוני מוזס. נוני מוהליבר היה יועצו הכלכלי של נתניהו בהיותו באופוזיציה), שהיה מצטרף כל הזמן להעדפתה של גברת נתניהו בטיסות האלה וגם כן היה צריך לכבות הרבה מאות שריפות, היה מתקשר אליך, מה עושים, מי סוגר עכשיו את החשבון הזה, מה עושים עם זה, הרי הם לא מוציאים אגורה. תתקשר לזה, תתקשר להוא, כמה אנחנו, כמו איזה הומלסים, מבקשים מאנשים שיסגרו את הזה, פונים לכל מיני יהודים שאוהבים את המדינה. בואו ניקח מהכסף הפרטי שלכם ותסגור לנו הרבה מאוד פינות. אדון נתניהו היה צריך לשלם עליהם. תאמין לי, עשינו מחקר מעמיק. אני רוצה לומר לך, ארי, שכל פעם גיליתי משהו חדש, הזדעזעתי, נדהמתי מהרשת הזאת, מהשיטה הזאת (ההדגשות שלי) שלאורך שנים, אם זה שיטת התרומות, שיטת הטיסות והמתנות ולאודר וכן טיפני וכן השרשרת לארץ בלי המכס. אני מאמין שאתה אידיאליסט ושהיית כל הזמן בסוג של דואליות בין הערכים שלך למדינה שלך ובין ההתנהלות ומה שהיית צריך לעשות כדי לרצות אותם. יצאת, חזרת, יצאת, הבנת את המחיר שאתה חוזר. הלחץ כל הזמן, להיות עוד כלי בלוח השחמט של כמה אנשים. ככה היית רוצה שהמדינה שלך תתנהל? אני בטוח שלא, אבל נטלת בזה חלק, אולי כבר נשאבת לזה, אני לא יודע, אולי ניסיתי ויצאת וחזרת. יש לך הזדמנות פה להתייחס לדברים, למקם את עצמך בדיוק במקום הנכון, בסוף כשהספינה טובעת, כולם בורחים ובסוף אתה צריך להתמודד. עכשיו, תשמע, זה כבר קרה, זה מים מתחת לגשר, עכשיו השאלה איך מתמודדים עם זה.

בנימין נתניהו בסופו של דבר, אתה היית עוד כלי והוא דאג לעצמו ואתה היית משרת את כל הבעיות, הרצונות, שנוצרו כתוצאה מצורת החיים שלו בהתנהלות שלו. איך אמרת – לא בדיוק עניין אותו אתה, אתה בעצמך אמרת. הוא לא שיתף יותר מדי. הוא שיתף כשהיה זקוק לעזרה. שחלילה לא יצא מהכיס דולר יורו שקל, שבטעות לא ייצא. ככה נבנה עוד בתים. קצת קשה, אנחנו בחוץ לא יכולים לתת הרצאה של מאה חמישים (אלף) שקל בחו"ל, אבל אנחנו עדיין אנשים פוליטיים, לפחות נהנה ממנעמי החיים, משכורת ממשלתית ויש את החבורה הזאת סביבנו שתספק את זה, בפינוקים, במתנות, בטיסות, במזומניםמזומנים זה לא סתם והיית רוצה שהחוק, המשטרה נעלים מזה עין? אנחנו כאזרחים שומרי חוק שרוצים שתהיה מדינה מתוקנת ולא מושחתת, נתעלם מכל זה? שזה מה שעושים בכספי ציבור, שאנחנו מצפים מהמנהיגים שלנו שיהיו דמויות ראויות לחיקוי, כי הם אחראים על הגורל של הילדים שלנו, מחליטים על מלחמות שלום ועל כלכלה ועל חינוך, ככה היינו רוצים שיתנהגו המנהיגים שלנו? שישימו את עצמם מעל הכול? שאתה חשת את זה על בסיס יומיומי עם הערכים שלך שלהם אני מאמין, זה לא הפריע לך? זה כל הזמן נמשך ולכן אנחנו חוקרים את זה בצורה יסודית, מגלים שזה דבר שלא נגמר, אני מדבר עם עוד מישהו שמוביל אותך לעוד מישהו והעוד מישהו הזה חששתי משרה אבל כבר רציתי להקיא מזה. רציתי להקיא מזה, מה לעשות – לוחצים עליי. אני יודע שזה לא בסדר. היו אנשים שפשוט אמרו – חיכינו לכם, לא הבנו למה לא באתם עד היום. ממש כאלה חיכינו לכם. חששנו. לא יכולנו לבוא מיוזמתנו.

אנחנו אנשים עם סבלנות אין קץ. אתה לא מתאר לעצמך כמה. מבחינתנו גם אדם שמשקר יש פה חשש מאוד גדול שיבוש הליכי חקירה. לא בהכרח אומר  – תודה רבה, שלום וניפגש מתישהו שוב. אם צריך, עוצרי, הארכת מעצר, באים לשופט – יש לנו פעולות מפה ועד חיפה. הכול אנחנו שוקלים לטובת החקירה. חקר האמת. נקודה. עם כל החיבה והסימפטיה, אני לא יודע לאן אנחנו, איך נתקדם איתך. זה תלוי בך.

דני יופה: מניסיון אני יכול להגיד לך שבסוף אנשים כמוך נשארים לבד ובסוף זה מה שקורה. כל אלה שסוחבים את הכול על הכתפיים. אתה יודע, הכלבים נובחים והשיירה עוברת.

מומי: תקבל פרס – שכבת על הגדר. זה מצחיק אותך.

ארי: זה לא מצחיק אבל

מומי: יכול להיות שסיפרתי איזה בדיחה. מבהירים לך דברים שהם לא פשוטים. אולי אנחנו לא קולטים או יכול להיות שאנחנו באמת מבזבזים פה את זמננו וזה בסדר. אפשר לעשות את זה בדרך הכי קלה. תודה רבה, שלום, ניפגש בהארכת מעצר, קדימה, נתחיל בתהליך. אני בטוח שגם תהיה פחות מצחיקה.

ארי: לא צחקתי

מומי: היית רוצה שהמדינה תתנהל בצורה אחרת. ההורים שלך ציונים. היו מכירים את הדברים האלה אני מניח שהיו מתרעמים. אנחנו מדינה קטנה מוקפת אוייבים, פונציאל אדיר, דלת אמצעים, תמיד יש תקציב החינוך, הרווחה, הדיור. למה אנחנו מצפים ממי שמנווט אותנו? שיהיה צנוע, לא להנאות הפרטיות. מי שמנווט אותנו, שהוא מנותק, אבל סדר העדיפויות היה הפוך שנים בדרכים מאוד בעייתיות. כל פעם יש בדיקה, נגמרת בדיקה במשך שנים נכון?. כל הבדיקות אגב היו מוצדקות. אני בטוח שבפנים ולא משנה מה תגיד לי, ידעת שיבוא היום הזה. ידעת, אבל לא ידעת עד כמה חמור. משטרה כן יודעת, אבל כשיש מספר לא מבוטל של אנשים מעורבים וגם נפגעים מהעניין.

דני: הלכו להביא את רועי מהש.ג.

מומי: מאוד מקווה בשבילך שתקבל את ההחלטה הנכונה.

הרו מתייעץ עם בלכר ומחליט להתחיל לספר. הוא אמור להעביר רשימת מכולת של עניינים שמצדיקים חתימה על הסכם. הוא התחיל בהעסקתה של אודליה כרמון ובדרך בה שולמה. בשלב מסוים החוקרים הראו לו מכתב עליו הוא לכאורה חתום וקשור אליה. 

ארי: אני מופתע לראות את זה. היא הראתה לי את זה מתישהו, אודליה.

מומי: זה מדוד שימרון

ארי: יפה מאוד אז הוא צריך פעם הבאה לעשות גוגל ולראות איך כותבים את השם שלי. השם משפחה. יש רק R אחד. זה מפוברק. זה כבר פלילי ואני מאשר לכם שזה מפוברק.

כורש: אני צריך ללכת, יש לך משהו להגיד נגד אחרים? תגיד לי אתה. אני לא רוצה לשאול אותך שאלות. מה אתה בעשר השנים האחרונות כמה עבדת שם, אתה יכול להגיד לי על אירועים פליליים או דברים פסולים נגד אחרים, זה מה שצריך ממך. זה הסכם. תגיד לי אתה. אני רוצה רשימה. אני לא, תגיד לי עכשיו רשימת אינוונטר מה הדברים הפסולים שהיו כדי לדעת איזה סחורה יש לך, אני הולך איתך על הסכם, אני נותן לך דבר כבד, אני הולך לסגור לך תיק, אני רוצה לדעת מה אתה נותן, איזה דברים פסולים. תגיד לי אחד שתיים, שלוש ארבע, חמש. אני זה אני יכול לתת לך, אני אלך, תגיד לי…אני רוצה שתגיד לי בעוד שעה יגידו לי, ידברו איתי אם ללכת לך אני אלך תגיד לי.

ארי: ברור

כורש: אני צריך ממך רשימה של דברים, סחורה, זה כמו שוק, אתה נותן, אני מחזיר. מה הסחורה שאתה נותן לי, תגיד לי רשימה

ארי: אני באמת לא יודע, לפי הדברים שדיברת

כורש: אתה הפעלת מטה של תורמים שהיו בזמן הבחירות 2009-2008

ארי: איפה?

כורש: אתה יחד עם נתניהו משתמשים בטוקמנים מתקשרים אנשים לתרום כספים שאסור להם בדרך חוקית. היה או לא היה?

ארי: זה היה תורמים לבחירות…איך קוראים לזה מילואימניקים

מומי: מחאת המילואימניקים?

ארי: כן…אני לא זוכר אם זה היה טוקמנים אבל נשמע לי הגיונו. קנינו אני ונתניהו לעזור למילואימניקים כי זה פוליטית עזר לו.

מדובר באישור רשמי ראשון לכך שנתניהו עמד מאחורי גיוס הכספים למחאת המילואימניקים אחרי מלחמת לבנון השנייה. 

כורש: מאיפה הבאתם כסף?

ארי: מהתורמים. עבר לארגונים, היה להם מועצת יש"ע או א…אני לא זוכר מי עמד. אני יודע שמי שניהל את זה ומי שהיה איש קשר היה יורם הורוביץ (יואב). הוא עבד עם עוזי דיין על הדבר הזה. ביבי לא רצה שיאזינו לו

כורש: למה? יש משהו פלילי פסול בשיחות האלה?

ארי: יכול להיות, אם יושב ראש אופוזיציה מגייס כספים, עוזר לגייס כספים לטובת פעילות חוץ פרלמנטרית שיכולה להפיל את הקואליציה, יכול להיות שזה

מומי: איך אתה יודע שהוא התקשר לאנשים לשכנע אותם? איך אתה יודע את זה?

ארי: כי אני הייתי שם.

מומי: ומה שמעת?

ארי: זה חשוב, חשוב, תתרמו לפה

מומי: זה לא שאנחנו צריכים לבוא ולאמת איתך איזה שהם דברים. אתה צריך לבוא להגיד ח'ברה תשמעו זה אינטרס הרי שלך. נכנסנו למהלך הזה בעקבות פניה שלך ושל רועי במטרה עוד פעם שאתה מנסה לקבל משהו וצריך תמורת זה לתת. אז אני אומר הסיסטמה הזאתי בינינו צריכה להיות ככה – ח'ברה אין לי בעיה, תביאו לי דף אני ארשום לכם שורה של דברים ככה. תשמעו ככה זה עובד. לא פעם ראשונה שיושבים בסיטואציה כזאת. אני יכול לתת לכם כך וכך ברמת הכותרות. אחרי זה רואים שמה שיש לך להציע מספק את מה, מספק את המדינה ואז המדינה אומרת – מספק אותי בוא נחתום על הסכם שבמסגרתו מה שדיברנו איתך ועם רועי ואז אחר כך לאט לאט פורשים את היריעה. זה הרעיון, אתה מבין?

ארו מתחיל לספר על רשת העשירים שפרושה בעולם ועוטפת את הנתניהוז

ארי: דדי גראוכר היה נותן את הנהג שלו לשרה מתי שהייתה צריכה. זה היה בתקופת האופוזיציה. היו שני אנשים. דדי ורוני מאנה. לשרה לא היה רכב מטעם המדינה אז כשהיא הייתה צריכה לנסוע לתל אביב או לנסוע מפה לשם היו שולחים את הנהגים שלהם באופן קבוע…היו כמה פעמים שביבי רצה לעשות פגישות נגיד בקינג דייויד וסטיבן היה מסדר את זה (סטיבן שנייר מקורב לנתניהו שנים, במקור איש של רונלד לאודר). כמעט כל יום היינו בקראון פלאזה.

מומי: סטיבן שנייר בקינג דייויד היה שוכר לו סוויטה מדי פעם על חשבונו?

ארי: כן

איך אתה יודע שסטיבן שנייר שילם?

כשסטיבן מחכה לך בחדר, זה לא הליכוד.

ארי: היא הייתה מביאה כביסה לעשות זה היה באופוזיציה יותר. היה הייתה מגיעה עם 4-5-6 מזוודות לנסיעה של 4-5 ימים

מומי: אתה ראית שהיא לקחה כביסה?

ארי: כן

מי משלם על זה?

המלון. כשהוא ראש ממשלה אז המדינה משלמת.

כראש ממשלה ראית?

כן, היא הייתה שולחת כביסה אבל לא ברמות כמו באופוזיציה.  כמעט בכל נסיעה שהיא הייתה. היא הפסיקה לטוס כשהיינו באופוזיציה אחרי הסיפור של לונדון. היא הייתה שולחת כביסה לא באותה כמות גם בשנים האחרונות.

ארי: נזכרתי בעוד מישהו שנותן להם מתנות באופן קבוע. בחור בשם שוורץ מקנדה (מדובר בישראל שוורץ). מישהו שהכירו אחרי שאני עזבתי. יש קבוצה כזאת של אנשים שאיפה שביבי ושרה נוחתים בעולם הם שמה במלון. ספנסר אחד מהם. השוורץ הזה מגיע לא משנה איפה בעולם. בארה"ב זה גם מיליקובסקי. את המסעדות והם מביאים מתנות איתם. זה מתוך ידיעה. ראיתי…היא לא רוצה להוציא שקל מהכיס שלה, היא רוצה שאנשים אחרים יממנו. תראה, זה לא פעם ראשונה. אתם מכירים את הסיפורים. אני חושב שזה היה איילת שקד, שביבי שילם לה משכורת מהכיס שלו. היא עבדה אצלו בלשכה. השנאה של שרה היום כלפי איילת שקד זה על זה. לא יודע מה זה היה. עשרת אלפים שקל.

בגלל שהיא הוציאה כסף פרטי שלו?

כן, כן

הכסף של הילדים?

ארי: כן, בדיוק. אתה מכיר את המנטרות

החוקרים לא מרוצים מהסחורה. ראש יאח"ה, כורש בר נור, הודיע להרו שזה לא מספיק.

כורש: שמענו. בשלב הזה מסתיים המו"מ. לא ראינו פה משהו משמעותי במה שאתה אומר לנו. הוא ירשום את זה, יודיע לך, שתדע שלא יהיו אי הבנות. למעשה מהרגע שמסתיים השלב של המו"מ, לא הולכים איתך להסכם, אנחנו עוברים לשלב הקודם. ברור לך שאתה חשוד לכל דבר ועניין או קיי? יש לך משהו נוסף להגיד? שכחת משהו? זו ההזדמנות עכשיו

ארי: אני מדבר כל הזמן

כורש: כדי לתת לך את התמורה צריך איזה סיפור משמעותי, איזה אירוע פלילי, משהו שאנחנו יכולים להצדיק את הוויתור על תיק שהוא משמעותי. כרגע ממה שאנחנו שומעים איתך במשך שעתיים וחצי זה פה שבב של משהו. אם אתה מסתיר משהו, חושש, עוד פעם, אני שם לך את זה. זו הצומת האחרונה שבו אפשר לדבר על זה.

ארי: תן לי כמה דקות. אני אמשיך לחשוב.

ארי: היה בתקשורת קצת הסיפור על ניר חפץ. זה פיקציה. אתה רוצה פיקציה? תבדוק כמה שילמו לו בתור הדובר של משפחת נתניהו בתקופה שלפני הבחירות או קיי? אתה רוצה משהו שיטתי? בכל נסיעה יש את החברים שנפגשים איתם, לפעמים זה זוג אחד, לפעמים זה קבוצה של אנשים, לפעמים זה מישהו שמגיע רק לקפה בסוף. הם משלמים על הארוחות. זה קורה קבוע בכל הנסיעות שלהם

למה?

כדי שלא ישלמו.

למה הם לא משלמים?

כי הם לא אוהבים לשלם. כרטיס אין לו.

לקח כמה חודשים, בסוף נחתם ההסכם עם הרו. רוב הפרשיות עליהן דיבר אינן כלולות בכתב האישום. היועץ מנדלבליט סגר אותן. גם עדותו של הרו לא נחשבת כרגע לדרמטית כל כך בכתב האישום. 

 

 

תגובות

תגובות

3 thoughts on “המונולוג יוצא הדופן של ראש צח"מ נתניהו – החקירה שהחלה את הכל

  1. ועל הצוללות ביבי אפילו לא היה צריך להגיב,אז מה הוא בוכה?

    בתקשורת נוהגים להתגולל על הפרקליטות.אבל מי ירסן את השתוללות השילטון בישראל,הסנט? הקונגרס?הכנסת…ועוד משהוא על הערבים,"אתם גנבתם עם ביבי סוסים".למכביר והוא מטנף עליכם.אז,אולי תפסיקו לשתף פעולה עם מושחתים

  2. ביבי תחזור לאמריקה,אתה הפיכתה את ישראל למקום רע

    אז אהרון ברק קיבל אורגזמה מהאנגלית של ביבי.אבל בפועל ביבי הוא בדיחה עולמית.ביבי לא שם ז על אזרחי ישראל.וזו בושה שהוא עבר בכלל את אחוז החסימה.כל ישראלי שהסתבך בח"ול יודע שבעידן ביבי לא יעזרו לו. ובכלל אין מה לצפות מהמדינה.כך לא אמור להיות הבית של העם היהודי.וברגע שביבי יעוף מהחיים הפוליטיים ,ישראל תהייה שוב מקום שנעים לחיות בו

  3. בפעם הבאה שאתה מדבר עם ביבי,והנשיא הליצן שלו

    שמישהוא יסתום לביבי את הפה,הוא הפסיד לגנץ!והיחיד שעושה הפיכה ברצון העם זה ביבי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.