פרישת סילמן – האם הקואליציה יכולה לשרוד את זה

| 11 באפריל 2022

זו הייתה סצנה מסרט ריגול. ניר אורבך ושרן השכל עמדו זה לצד זה ודיברו בעיניים. הימים ימי המו"מ הקואליציוני. אנשי הליכוד מוכרים לח"כים של ימינה שיש שני עריקים, סגור, גמור, חתום.

'אפשר לדעת מיהם?',

'בטח, כבר אוטוטו, עניין של ימים'.

'יש סיכוי לפגוש אותם?'

'ברור, תפגוש ותראה בעצמך – יש אפשרות לממשלת ימין בראשות נתניהו'.

פעם אחת כבר נקבעה פגישה במקום סודי, ברגע האחרון בוטלה. אחר כך נאמר לאורבך שאחת העריקות היא שרן השכל. אורבך רצה לברר, אפילו לא העז להתקשר. בשולי איזו ישיבה משותפת הם נעמדו אחד ליד השני. השכל שברה את הקרח. אם מספרים לך שאני העריקה, אז תדע שזה קשקוש.

עכשיו נתניהו ואנשיו עשו את אותו תרגיל על סילמן. הפעם הצליח להם. סידרו לה קוקטייל רעיל במיוחד,  מהסוג שחיסל לא מעט אנשים שנפלו ברשתם בעבר. יחס וי איי פי לפני העריקה, ביבי בלילה, סמוטריץ', לוין, הבטחות, שיריונים. מיד אחר כך, תפרו אותה. הדליפו את ההבטחות והפגישות, גימדו אותה, "סמוטריץ' כתב את המכתב', בובה של בעלה, אופרטיוניסטית. זה לא היה חכם, בלשון המעטה.  אם יש סיכוי שהמהלך של סילמן יעביר אותה לגדר ולא למחנה נתניהו, זה יהיה בראש וראשונה בגלל חזירות המנצחים.

לראשי הקואליציה יש לכאורה שתי אופציות: בחירות או קרטוע מתמשך, לסחוב מקסימום שנה ואז בחירות. למעשה, אין להם באמת אופציה של ללכת לבחירות עכשיו. עבור בנט וסער זו התאבדות. העניין הוא שהתבזות במשך שנה בכנסת, חוסר יכולת להעביר חוקים ושיתוק מלא הוא לא מרשם להתאוששות בקלפיות. בנט יוכל לקוות לאיזה אירוע חיצוני שיאושש אותו – שנה זה הרבה זמן, ממשלת נתניהו פעלה כשנתיים בלי יכולת לחוקק חוקים בכנסת. הסיכוי של בנט להחזיר את הקואליציה לתפקוד תקין נמוך למדי. קודם כל הוא יצטרך לעשות עסקאות נורא מורכבות על אחמד טיבי וסיעתו בת 2 החברים. איימן עודה כבר הודיע שיפיל את הממשלה. למרבה הצער, גם עכשיו הוא לא מצליח להתעלות מעל האגו והכעס על מנסור עבאס. לטיבי יש הזדמנות גדולה לעלות על העגלה. להציל את הקואליציה, לשדר לציבור שלו שאני מנעתי את חזרת נתניהו  ועל הדרך להתחבר לתוואי, שתואם הרבה יותר את הדרך שלו. השתלבות בקואליציה. בנט זקוק לטיבי כמו חמצן לנשימה, אבל לצערו הרב, זה הזמן הכי גרוע בעולם מבחינתו לעשות איתו עסקאות. הדבר האחרון שהוא יכול לשווק לקארה ואורבך זה 'אל תדאגו, יש לנו רוב, טיבי איתנו'. האם ניתן לגייס את טיבי לתמיכה בחוקים שהקואליציה  רוצה להעביר, תוך כדי שלא נותנים לו את הכבוד המינימלי של שותף שווה זכויות?

במקביל, העבודה ומרצ יצטרכו לבלוע כמה גלולות מרות.  ישיבה באביתר, גניזת חוק הנאשם, חיבור מאחזים לחשמל ומים ובנייה בהתנחלויות. לפי המהירות והנחרצות בה חברת הכנסת גבי לסקי התנצלה על אמירתה בנוגע לכספים למשפחות המחבלים, עושה רושם שלא תהיה להם בעיה לעשות את זה.

ספק אם זה מספיק.

כשנפתלי בנט רקם את "ימינה" הוא הסביר שחברי הרשימה שלו נבחרים קודם כל לפי קריטריון נאמנות. שלא יבגדו. בטח, שיהיו איכותיים,  אבל קודם נאמנים. בקיצור , תהיו מתן כהנא. בנט התגאה שאלו החברים שבחר לרשימתו. זמן קצר אחרי הבחירות, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי,  התפטר מהרשימה.  הבין לאן זה הולך. בנט נשאל בשיחה סגורה. זה האנשים הנאמנים שבחרת? טוב, הוא ניחם, דוידי התנהג כמו קצין מצרי, שבורח עם נעליים ששרוכיהם פורומים,  אבל לפחות הוא לא ערק. מאז לא נותר לו הרבה במה להתנחם.

רבות דובר על כישלון התחזוקה שלו, אבל לפני הכול, הוא לא יצליח לאגד אותם מאחוריו,  אם הם לא יאמינו שיש להם פוליטי איתו. כרגע הם קוראים בעיתונים תדרוכים שהוא מחפש 'קהל חדש', שהוא רוצה להתמרכז. אם הוא מתמרכז, הם שואלים את עצמם,  מה יהא עליי?

בנט החזיר הרבה כבוד לתפקיד ראש הממשלה.  התנהלות עניינית בדרך כלל, נעלמו גינוני הקיסרות. הטרגדיה שלו היא שכמו הרבה מנהיגי ריבאונד לפניו, קשה מאוד לצמוח אחרי מישהו מאוד דומיננטי כמו נתניהו. עכשיו ניצב בפניו תמרון פוליטי כמעט בלתי אפשרי והדרך היחידה שלו לבצע אותו היא לשכנע אנשים שעד לפני שנה לא החליף איתם מילה – מרב מיכאלי, ניצן הורוביץ ואחמד טיבי, ששווה להם לשלם מחיר פוליטי כדי להציל את ממשלתו. יכול להיות שתיוווך בין ז'לנסקי לפוטין ייראה לפתע משימה קלה לביצוע.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.