הניסיון המסריח לעצור את שלדון אדלסון

| 17 בדצמבר 2009

החוק לעצירת שלדון אדלסון הוא אחד הסיפורים המסריחים ביותר שקורים כאן ובניגוד לרוב הסיפורים המסריחים כאן, אף אחד לא כותב על זה. מי יכתוב? "מעריב" ו"ידיעות" מנהלים קמפיין. דפיהם הם קודש למאבק למען החוק שיאסור על מי שאינו אזרח ישראלי להיות בעלים של עיתון. בעלים של עיתון יכול להיות שקרן, עבריין מורשע או סתם קפיטליסט נצלן. אסור שיהיה אזרח זר, יותר נכון, אסור שיהיה שלדון אדלסון. "ידיעות" ו"מעריב" במקרה חושבים שזה חוק מאוד נכון. "הארץ", בדרך כלל עיתון עם אינטגריטי יוצא דופן, לא מתערב. שומר על שתיקה מביכה. "ישראל היום", העיתון שמיועד לחיסול על ידי החוק החדש, שותק גם הוא. האמת, זו דרך הרבה יותר הגונה מבחינתו להתעסק בעניין הזה כי מה ש"ידיעות" ו"מעריב" עושים (יותר נכון, נוני מוזס ועופר נמרודי עושים) הוא פשוט מגעיל. אין מילה אחרת.

אני לא מקנא בעיתונאים שמגוייסים לעניין. זה אף פעם לא נעים להפוך מעיתונאי לפרסומאי. הסיקור הוא מוטה, חד צדדי ובוטה. ציטטות של חברי כנסת מקבלות מקום עצום, מובאות במלואן. פתאום כל מילה של בן סימון שווה זהב. הכותרות בהתאם. "תמיכה מקיר לקיר". הסיפור כל כך חשוב ששמים אותו בעמוד הראשון. כמובן. אף אחד לא מתעסק בשאלה מי גייס את חברי הכנסת הללו, מי הלוביסטים, מי המו"לים, איך הידיעות מגיעות לעיתונים.

אני לא חסיד גדול של "ישראל היום". גם אני חושב שהוא משרת באופן בוטה את בנימין נתניהו. אגב, חוץ מהעניין הזה (שהוא, כמובן, מאוד מרכזי), העיתון עושה עבודה מאוד סבירה וטוב בהרבה מכל חינמון שהכרתי בעולם. הוא מספק עבודה לעשרות ואולי מאות עיתונאים ומערער קצת את המונופול המפחיד שיש ל"ידיעות" בשוק העיתונים.

מובן מאליו שמותר ל"ידיעות" ו"מעריב" להילחם ב"ישראל היום". הם לא אמורים לשבת בחיבוק ידיים כשקיומם (מעריב), או מעמדם (ידיעות) מוטלים בסכנה גדולה. גם אני מפחד, באמת מפחד, מתסריט של סגירת "מעריב". יותר מזה –  נראה לי לגיטימי אפילו, שהעיתונים ינסו להעביר חקיקה שתחסום את אדלסון. מאבק מסחרי לגיטימי, אבל מפה ועד שיעבוד העיתון שלך והעיתונאים שלך למאבק, המרחק גדול. ברגע שאתה עושה את זה, אתה מעקר מכל משמעות את זכויות היתר שאנחנו מבקשים לכלי התקשורת. אם כלי תקשורת הוא עוד כלי במשחק מסחרי, אז באמת לא מגיע לנו שהציבור יתייחס ברצינות למה שאנחנו כותבים.

אומרים בכירי "קדימה" – אדלסון בעצם מצא דרך לתרום באופן לא חוקי לנתניהו. לתרום לבחירות שלו הוא לא יכול, בגלל חוקי המימון בישראל. במקום זאת הוא הקים עיתון, משלם מיליונים כל שנה, כדי שלנתניהו יהיה כלי תקשורת מרכזי במדינה. זה טיעון משמעותי ולכן יש ל"ידיעות" ו"מעריב", כמו גם לכלי התקשורת האחרים, כתבים חוקרים. שיוכיחו את זה. לא, לא רק בביקורת על הידיעות הגלויות שמתפרסמות ב"ישראל היום". אם מישהו יצליח להוכיח קשר ישיר בין נתניהו ואנשיו לעיתון, שאלו נותנים הוראות לאלו, מה ואיך ייכתב, אז המוניטין של העיתון ממילא ייהרס ולא נצטרך שום יוזמת חקיקה בכנסת.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.