מעון ראש הממשלה – נתניהו במלכודת הפופוליזם (העצמי)

| 16 בדצמבר 2013

אתמול אישרה הממשלה את הקמתה של ועדה ציבורית בראשות השופט בדימוס גולדברג, שתדון ברכישת מטוס לראש הממשלה והקמת ׳בית לבן׳ ישראלי. אחד השרים, אורי אורבך, העיר לנתניהו בישיבה: כמו בשיחרור האסירים, אתה מתעקש לשלם את המחיר הציבורי בחתיכות. באסירים, במקום לשחרר פעם אחת, אתה משלם ארבע פעמים. גם פה אתה מתעקש כמה פעמים.

צודק אורבך, אבל מה לעשות – זו דרכו של נתניהו לצאת מבור הפופוליזם שכרה לעצמו.

ערב בחירות 2009 אישרה ממשלת אולמרט את פרוייקט בניית הבית הלבן הישראלי. העלות מטורפת – 650 מיליון שקל. יש היגיון מאחורי הפרוייקט. משרד ראש הממשלה הנוכחי לא מכבד ראש מדינה מודרנית. השינוע של ראש ממשלה בין ביתו למעונו יקר ומעצבן. אבטחת ראש ממשלה הרבה יותר קלה כשיהיה בית לבן ישראלי. האם זה צריך לעלות כל כך הרבה כמו בתכנון של רם כרמי ז״ל? אין לי מושג, אבל נתניהו – אלוהים יודע למה- החליט לעשות על זה סיבוב בקמפיין בחירות 2009. הוא הודיע שהפרוייקט מגלומני, בזבזני ונשבע פומבית (אפילו בנאום הבחירות האחרון שלו) שההחלטה הראשונה של ממשלתו החדשה תהיה לבטל את הפרוייקט. הרווח הפוליטי מהסיבוב היה קרוב לאפס. זה אולי פגע באולמרט, אבל אולמרט לא התמודד בבחירות. מי שבטוח נפגע זה נתניהו. הוא אכן ביטל את הפרוייקט ומאז מחפש דרך לחדש אותו.

לפני כחצי שנה התברר לי שבלי לספר לאף אחד חודשו ההליכים התכנוניים של הפרוייקט. בישיבה באפריל בירך מהנדס עיריית ירושלים על התנעתו המחודשת של הפרוייקט. נציג משרד ראש הממשלה היה בישיבה ועשה רושם שנתניהו התחיל את פניית הפרסה שלו.

פניתי לבקש תגובה ממשרד ראש הממשלה. לירן דן, יועץ התקשורת של נתניהו, כמעט שרף לי את האוזן – מה פתאום, אנחנו נגד הפרוייקט הזה. זה לא יהיה. למה עיריית ירושלים מתניעה את ההליך התכנוני? לא יודע, לא מבין בזה, אולי יאשרו את תוכנית הבנייה הנוכחית ואז ישנו את המבנה (לא ממש הגיוני), אבל אנחנו לא ניתן. אנחנו נגד. איך נציג משרד ראש הממשלה היה בחדר ולא אמר כלום, שאלתי. אנחנו לא יודעים מי זה הנציג הזה. כנראה מישהו מהאבטחה.

טוב, עכשיו נתניהו מקווה שגולדברג ׳ישכנע׳ אותו שראוי להוציא 650 מ׳ ש׳ על בית לבן ישראלי. אני מוכן כבר להמר על ההנמקה – הפרוייקט מוצדק. הוא אכן יקר מדי, אבל לתכנן עכשיו משהו חדש יהיה יותר יקר ויארך המון שנים. הרכבת יצאה מהתחנה (ככה הסביר שר האוצר נתניהו את תמיכתו בתוכנית ההתנתקות בתחילת דרכה).

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.