המבקר שפירא הפך ל'יוסי' – חשיפה של מכתבים נוספים נגד המבקר

| 17 בדצמבר 2013

הסיפור הזה מתגלה חתיכות חתיכות, אבל עכשיו לפחות גרסת המשנה למנכ"ל כבר ברורה, לפחות כך נדמה לי – על בסיס המכתבים שלו למבקר שהגיעו אליי (בפוסט קודם חשפתי חלק מהם, אבל המשמעותיים יותר נמצאים כאן):

המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה, יונס, תפקד כאחראי על פרוייקט הקמת משרד מבקר המדינה בקרית הלאום בירושלים. זה פרוייקט של 194 מיליון שקלים. בסוף אוגוסט השנה פגש המבקר שפירא את נציגי החברה האדריכלית של הפרוייקט בלי שיונס או צוותו היו בחדר. יונס הקים צעקה גדולה. למרות זאת, המבקר ומנכ"ל המשרד פגשו אותם שוב ב – 15.9.13, בלי שיונס היה בחדר. לגרסת יונס, המבקר אפילו התערב בתכנון האדריכלי של הפרוייקט ונעתר לבקשות שונות של החברה האדריכלית, כמו למשל, להוריד מרפסת.

יונס טען במכתביו שההתערבויות הללו עלולות לתקוע את כול הפרוייקט ולהביא לטענות קשות של המתחרים שהפסידו במכרז על הפרוייקט. עכשיו, השאלה המעניינת – למה המבקר התערב?

כאן בא מזכר מאוד מעניין של אחת הכפופות ליונס, בחורה בשם עופרה מלצר. מלצר כתבה מזכר ב – 11.9.13 לפיו הייתה לה שיחה עם אדריכל הפרוייקט (שעובד באותה חברה פרטית). האדריכל אמר לה, לדבריה, ש'יוסי', המבקר, הוא חבר ותיק שלו שנים ארוכות וסיפר לה ש'יוסי' הזמין אותם ל'כוס קפה', שניתנו בה הנחיות אדריכליות. ההנחיות הללו נעתרו לבקשות החברה הקבלנית והיו מנוגדות לכאורה למה שהצוות המקצועי של משרד המבקר כבר הכתיב ודרש ועוד יותר חשוב, סתרו את ההצעה שהתקבלה במכרז ובכך פתחו פתח לעתירות של אלו שהפסידו במכרז.

המזכר של גברת מלצר הזה מחשיד לכאורה את המבקר שידידותו עם האדריכל, גרמה לו להתערב בפרוייקט הבנייה הגדול לטובת החברה. יונס תבע מהמבקר להעביר את כול החומר בנושא ליועץ המשפטי לממשלה. אני משער בזהירות שזה לא הולך לקרות.

לסיפור יש גם זווית תקשורתית מעניינת. גידי וייץ ורויטל חובל חשפו ב"הארץ" ביום שישי שעוד הם עובדים על כתבה בנושא וכבר מפנים שאילתה לדובר משרד מבקר המדינה והופס, פתאום הסיפור הגיע לשידור בגלי צה"ל כשהוא משקף לא מעט את גרסת המבקר דווקא. במילים אחרות, וייץ וחובל בטוחים שמשרד המבקר ניסה להרוס להם את הסיפור על ידי הדלפתו לכלי תקשורת מתחרה. אני חייב לומר שבתור מי שנחשף קצת לדרך התקשורתית של המבקר הזה, זו בכלל לא נשמעת לי השערה לא סבירה.

ספי עובדיה, כתב גל"צ, שחשף את הסיפור, ביקש למסור: ההשערה של חובל ווייץ מצוצה מהאצבע. גם לי היה את החומר בשבוע שקדם לפירסום, ביום חמישי ליתר דיוק. יתרה מכך, כשפניתי לתגובת דובר משרד מבקר המדינה, אז הוא איים עלי בחוצפתו שאת התגובה של המבקר בקולו הם יתנו ברשת ב׳. בחרתי גם לעשות לכך אווטינג בשידור בבוקר הפרסום, חבל שמזה הם התעלמו. זו לא השערה סבירה אלא התבכיינות על דבר שקורה הרבה לכולנו, בוודאי בסיפור שמצוי בתפוצה מאוד רחבה בקרב עובדים רבים במשרד.

בכול מקרה צירפתי 2 עמודים ממכתבה של עפרה מלצר, שעובדת תחת יונס וכן את אחד ממכתבי יונס למבקר המדינה. תתרשמו בעצמכם.

תגובת משרד המבקר: המבקר כבר התייחס לטענות מלצר ושלל אותן. דרישת יונס להעברת החומר ליועץ המשפטי לממשלה תקבל תשובה בדרך המקובלת ובכלל, למשרד המבקר אין דבר להסתיר בנושא.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.