תחקיר אלי ישי

| 21 בינואר 2011

eli_ishai

מי זאת האישה הזאת בתמונה ומה היא רוצה? סבלנות. קודם הקדמה קצרה:

לאריאל שרון היה את פורום החווה המפורסם. נתניהו אוהב לקרוא לפורום היועצים שלו – צוללת. לכל פוליטיקאי שמכבד את עצמו יש את זה. חוג יועצים חיצוני דיסקרטי. עד היום, אף אחד, למיטב ידיעתי לפחות, לא הצליח לשרטט את הכוורת של שר הפנים, אלי ישי. עם מי הוא מתייעץ כשנופל עליו משבר עמנואל, לדוגמה. כשחבר הכנסת אמסלם מורד בו, או כשחצי מדינה דורשת את ראשו אחרי השרפה בכרמל.

תחקיר המקור חושף את יועצי הסתרים של ישי, האנשים שיש להם גישה חופשית אליו, משפיעים על החלטותיו, לא פחות ממה שראובן אדלר השפיע על שרון. המכנה המשותף שלהם מאוד מפתיע, במיוחד כשמדובר בפוליטיקאי שיש לו, לכאורה, סמכות רוחנית אולטימטיבית.

אז האם בגלל הלחצים הקשים החל ישי לפנות לכיוון של ידעונים ומכשפות, צדיקים ומקובלים? בכלל לא בטוח. כנראה שזה התחיל עוד לפני כן. כך או כך, תחקיר המקור חופש שהכוורת של ישי, האנשים שהכי משפיעים עליו, נמנים על קבוצה של אנשים שמאמינים שיש להם כוחות שאין לאנשים רגילים. הנה קטע מתוך שיחה בביתה בעיר העתיקה בלוד של פורטונה טוויטו (האישה בתמונה למעלה), אליה מגיע ישי להתייעץ:

מי זה? אלי ישי? (תמונה על הקיר).

כן.

מה? הוא בא לפה?

כן.

והנה מה שאמר לנו בשיחה טלפונית נכדהּ של פוטרונה, שמואל טרבלסי:

"היא אישה צדקת, אישה שיש לה כוחות, אבל כוחות אמיתיים כן? לא באבות כאלה ואחרים. ואחד מהדברים החזקים שלה זה, היא עושה שאלת חלום. שאלת חלום זה עליית נשמה. זאת אומרת אתה רואה אותה ישנה, אבל היא לא פה. זאת אומרת הנשמה שלה, הרוח שלה היא לא פה, היא בשמים. שואלת כל מיני שאלות: מה יהיה על האדם הזה, מה יהיה על האדם הזה, ואז ביום ראשון היא נותנת את התשובות".

ישי, מסתבר, הגיע לפורטונה לא פעם. לקבל ברכה ולשמוע את תחזיותיה. הנה מה ששמעו תחקירני המקור, שהלכו לאותה פורטונה:

אמרתי תן לי זמן בבחירות. הוא יבוא אליי בזמן הבחירות.

הוא שואל מה לעשות בפוליטיקה?

"כמה אני אקבל"? אני אגיד לו כמה תקבלו מנדטים. אמרתי לו "תקבלו 11". בפעם הראשונה אמרתי לו 13 פחות קצת, אפילו יותר קצת.

בחזרה לדבריו של טרבלסי, נכדהּ של פטרונה:

"היא באה, בסה"כ מברכת אותו והוא מתייעץ איתה בדברים, כמו שכל אחד בא להתייעץ. תראה, הוא בא מספר פעמים בקטע של ברכות. בסה"כ מתייעץ איתה. בקטע של השפעה, היא אמרה דברים והם נכונים. התייעצו איתה על הקטע של הרב (הרב עובדיה יוסף), על הניתוח של הרב גם התייעצו איתה. היא אמרה גם את מספר המנדטים של שש"ס הייתה אמורה… קיבלה לפני הבחירות האחרונות, שאף אחד לא ציפה למנדטים כאלה".

אגב, את הנכד של פורטונה, האיש על הדלת שלה, שמואל טרבלסי, מקדמים ישי ומקורבו שר הדתות מרגי. טרבלסי רוצה להיות יו"ר המועצה הדתית בלוד, תפקיד עתיר משאבים וכבוד. ישי ומרגי עוזרים, אבל צריך גם לשים את הדברים בפרופורציות. זה בהחלט מטריד ששר הפנים שלנו הולך למיסטיקנית כמו פורטונה, אבל את מעונה פוקד ישי רק פעם בכמה זמן. לאחרונה היה שם לפני כמעט שנה. קטע מתוך שיחה עם פורטונה (צולם במצלמה נסתרת):

הוא כמה פעמים היה פה. אוטובוס הגיע מלא באנשים בגלל ישי, הלכו. הוא נשאר פה.

כמה זמן?

נשאר יותר, יותר, נשאר שלושת רבעי שעה והלך.

ומה הוא שאל?

לא! אני לא אומרת.

מי שכן זוכה לראות אותו, כמעט מתי שהוא רוצה, זה עזריאל אליהו. אם תרצו, עוד מישהו שחולם להיות רנטגן יום אחד, וכבר מתהדר בשורה של מכובדים שבאים לספוג משהו מכוחותיו.

הנה מה שסיפרה לנו חדווה יחזקאלי, חברת מועצת עיריית חדרה שפוזרה:

"תושבים בעיר מספרים שהוא יודע לקלוע ולומר להם: אתה תעשה ככה, ותעשה ככה. אנשים מתעופפים עליו. הוא יודע לקלוע, ויש לו יכולת מאגית לשכנע ולהפעיל את הכוחות שלו על אנשים".

הגורו עזריאל היה מפנה אשפה בעיריית נצרת עילית, ולאחר מכן שימש פקיד קבלה בעירייה. מתישהו הוא התחזק, הוסיף לשמו את התואר 'רב', אין לא הסמכה מקובלת, והפך למקובל. לפני כחצי שנה, קנתה אותו עיריית חדרה, כמעט כמו שקבוצת כדורגל קונה שחקן רכש. ראש העירייה, חיים אביטן, מסתבר, רוצה שאת הקסמים שלו יעשה עזריאל בחדרה. חזרה לחדווה יחזקאלי:

היה מאבק אדיר בין יו"ר הליכוד, שהוא ראש העיר, לבין ממלא מקום ראש העיר, שהוא יו"ר ש"ס. את מי שלח השר אלי ישי? הרב עזריאל אליהו יושב ועורך בירור ופשרה בין הניצים.

מטעם שר הפנים..

וכל זה כאשר הוא אומר: עפ"י בקשת כבוד ראש התנועה העולמית, השר אליהו ישי, נתבקשתי להביא לפשרה ולקיום ההסכם אשר כתבתי וכל השאר.

הגורו עזריאל, קרוב מאוד לשר הפנים אלי ישי, וכך נוצרה לה עסקה משולשת בה כולם לכאורה נהנים. עריית חדרה וראש העירייה, חיים אביטן, מתגמלים את הגורו עזריאל. הם נותנים לו תפקידים מצ'פרים. שר הפנים אלי ישי נותן יחס מיטיב במיוחד לעיריית חדרה. הוא למשל משאיר את ראש העירייה בתפקידו, כשהוא מפטר את כל מועצת העיר. הוא גם מאשר את אותו אגף חדש שעזריאל עומד בראשו. הנה מה שאמרה לנו על כך חדווה יחזקאלי, חברת מועצת עיריית חדרה שפוזרה:

"ראש העיר, אחרי שהוא לא אישר את התקציב במועד, היה צריך ללכת הביתה, כפי שמחייבת פקודת העיריות עפ"י סעיף 206. איך זה ייתכן שבערד, ששם הייתה התנהלות כספית יוצאת מן הכלל, בירוחם גם פחות או יותר, שם קרה אותו דבר. לא אושר התקציב במועד, המועצה פוזרה, הוקמה ועדה ממונה, וראש העיר הלך הביתה. אצלנו ראש העיר נשאר".

ומה עזריאל נותן לישי? כנראה פשוט קצת חכמת הנסתר.

במושב אבני איתן ברמת הגולן נמצא עוד אחד מהיועצים הסודיים של אלי ישי. אודי רם הוא מגדל פרחים, שמתמצא מאוד בקבלה. מתוך קטע שצולם במצלמה נסתרת עם אודי רם:

בוא, בוא, תרגיש חופשי. סליחה, הייתי קודם בשיעור, לא נעים לי. אני בד"כ מלמד את פנימיות התורה, את החלק של הסוד. זה מה שאני מתעסק.

כמו הזוהר?

כמו הזוהר. בחכמת הקבלה נ' שערי בינה.

רם הוא אדם דיסקרטי, שאינו שש לדבר על יחסיו עם ישי:

אתה מדבר עם פוליטיקאים?

משתדל שלא. אבל זה קורה.

עם מי?

לא משנה.

ספר, נו.

יש דברים שאנחנו לא מדברים עליהם.

אה, לא? למה?

כי אנחנו לא מדברים עליהם.

מה? כאילו יש לך קשר עם המנהיגים שם?

מה זה משנה? לא משנה מי המנהיגים. אני לא מתבייש להגיד את הדעה שלי. אצלי דת יותר חשוב ממדינה. ואצל הציונים הדתיים יש גבול ברור של לויאליות למדינת ישראל במאה אחוז, ואני לא מסכים עם זה. בתקופה של הגירוש של גוש קטיף, ברגע מסוים במאבק, היה חשוב להם יותר המדינה מאשר האמונה שלהם. ואני לא הסכמתי עם זה. אם אני הייתי חרדי, אז אני לא הייתי כמו החרדים. אם הייתי חרדי, אז הייתי כמו נטורי קרתא. לא מקבל מהמדינה, לא לוקח מהמדינה.

אדם שהיה עד לשיחה טלפונית בין רם לישי סיפר למקור: ישי התקשר אליו לפני איזה דיון של הקבינט ורם דחק בו לא לוותר לאמריקנים, לא להתרפס בפניהם. רם, משפיע על ישי בעוד תחומים כנראה.

הנה קטע מהראיון הטלפוני שקיימתי עם גיסו של רם, קרקובסקי, שסיפר לי איך הסתייע ברם כדי שישי יתמוך בדב צור לראשות עיריית ראשל"צ:

אלי ישי התארח שם בצימרים לפני כמה שנים ואז הם יצרו קשר, למדו בצימר ומאז הם נפגשים ככה ולומדים תורה ביחד. בזמנו, לפני הבחירות לעירייה נעזרתי באודי רם שידבר עם אלי ישי שיתמוך בנו לראשות העיר, בדב צור. אני ביקשתי מאודי שאם הוא משפיע עליו..

היה הימור קשה וכבד מבחינתו.

הוא השתכנע שבחשבונאות אנחנו טובים.

דיברנו על סבתא פוטרונה, דיברנו על אודי רם, אבל האיש שבאמת קרוב ומשפיע על ישי הוא אדם אנונימי לחלוטין בציבור הרחב. שמו רוני כהן והוא מתגורר בגן יבנה.

קטע מתוך הנסתרת בו מדבר כהן על אסטרולוגיה:

"המזל שלך הוא מזל טוב, ברוך השם. אתה נולדת בחודש טוב, חודש אייר. זה חודש של… החודש שלך זה חודש של פרנסה. המזל שלך זה חודש של פרנסה. הוא יותר… מזל שור זה יותר שואף לעסקים".

כהן הוא חוזר בתשובה, בעל מאפייה בראשון לציון, וגם כולל קטן סמוך לביתו בגן יבנה. מניין קנה את השפעתו העצומה על אלי ישי? לא עד הסוף ברור. נחזור לדבריו של כהן:

הנה, עכשיו, הוא התקשר אלי (אלי ישי). הוא שלח לי הודעה עכשיו. כל הזמן הוא איתי בטלפון.

אתה קרוב אליו?

בשעה 21:12 הוא התקשר אלי. שלח לי הודעת סמס, לא משנה. הוא חבר, הוא בן בית פה. כל פעם בא אלי, הוא… מר"ן הרב יוסף היה אצלי בבית.

זו לא התרברבות בעלמא. שורה של עדים סיפרו ל"מקור" שכהן נהנה מנגישות מלאה לשר הפנים אלי ישי. הוא בא ויוצא מלשכתו באופן כמעט חופשי, ולעיתים מעורב בפרטי הפרטים של החלטותיו של שר הפנים. בחזרה לרוני כהן:

"אני מודיע לו לפני כן על הדברים. אני שולח לו הודעות SMS בשתיים בלילה, שלוש בלילה, שולח לו הודעות, מתריע לו על מלחמות, על דברים, על מצבים קשים, על הפרשה האחרונה שהייתה לו בכרמל, על כל הדברים האלה. אני..הוא היה מוטרד.. הכול.. התמיכה המוראלית שהוא מקבל, זה רק ממני. בכל הארץ. הוא רק שומע אותי, ומה שאני אומר לו קדוש, הוא יודע שעלי אין עוררין אם אני אומר לו: פרשה כזאת, אתה יוצא ממנה. אתה יוצא ממנה, זהו, אין לך מה לחשוש. אני כותב לו הודעות חותכות. חותכות אני שולח לו אותן".

הנה ה שסיפר לי חמי דורון באיון איתו, ח"כ לשעבר וחבר מועצת ראשל"צ:

"אמר לי אחד האנשים הבכירים בש"ס, שאלי ישי מיחס לרוני כהן תכונות מאגיות. של מי שהברכה שלו היא ברכה שיש בה הרבה הרבה תועלת כי היא מתגשמת ויש לו איזה כוחות, משהו כמו של הרנטגן, או של אנשים מהסוג הזה".

בבחירות המקומיות האחרונות החליט כהן, שהוא רוצה איש שלו במועצת עיריית ראשון לציון. הוא בחר אדם בשם שמואל ג'מיל, אדם שהרקע היחיד שלו הוא היותו עובד תברואה ותיק בראשון לציון. ג'מיל שובץ לרשימת ש"ס המקומית, ואחרי הבחירות ניסו לתת לו את התפקידים הבכירים בעירייה שמגיעים לש"ס. הנה מה שאמר לי בעניין זה חמי דורון:

"הוא המוציא והמביא, לפי הגדרתו, של אלי ישי. כל מה שהוא רוצה, שוב, עפ"י מה שהוא אומר, כל מה שהוא רוצה הוא מעביר במשרד הפנים. עפ"י מה שידוע לי, הוא בהיכרות אישית מאוד מאוד קרובה עם השר אלי ישי, כולל חופשות משותפות של המשפחות. כשאלי ישי מקבל או הודעת טקסט או טלפון מרוני כהן, גם אם זה באמצע ישיבת ממשלה, אז הוא ייצא לענות לו".

לש"ס יש בראשון לציון יו"ר ותיק ומוכר. אריה כהן. אולם אלי ישי ורוני כהן החליטו לקחת את תפקידיו של היו"ר המוכר, ולהעביר אותם למקורבו של רוני כהן, ג'מיל. העברת תיקים בעירייה נתונה בידי ראש העירייה, ודב צור, ראש עיריית ראשון לציון, לא רצה להעביר תיקים חשובים כמו תכנון ובנייה לאדם, שאין לו רקע מינימאלי בנושא. הנה מה שאומר חמי דורון על כך:

"רוני כהן אחראי לשינויים בהרכב חברי המועצה של תנועת ש"ס והניסיון הנואל למנות את שמואל ג'מיל, כיו"ר ועדת תכנון ובנייה, בלי שלאיש יהיה כל שמץ של מושג מה זה ועדת תכנון ובנייה, איך היא פועלת. הוא בכלל לא מכיר את הרשות המקומית מבחינת המערכות שלה".

שר הפנים ישי לא היסס. הוא הפעיל לחצים כבדים על צור להעביר את התיק למקורבו של רוני כהן. בסוף צור לקח את התיק מאריה כהן, אבל לא העביר אותו לעובד התברואה, שהפך לחבר מועצה, אלה השאיר אותו בחזקתו. ישנן עוד דוגמאות רבות להשפעתו של רוני כהן על ישי. הנה עוד אחת קטנה. חזרה לראיון עם חמי דורון, ח"כ לשעבר וחבר מועצת ראשל"צ:

"ראש העיר פה נכנע. לא הייתה לו ברירה, כנראה, מלעמוד בלחצים של אלי ישי בתחום הזה. וגם כשהוא היה זקוק לחתימה של אלי ישי על ההנחה בארנונה, וכדי להשיג את ההישג הפוליטי הזה של הנחה בארנונה לתושבי העיר, הוא נאלץ להתקפל בנושא הזה ובנושאים אחרים. כמו שהוא הגדיר את זה, הוא הלך לקנוסה, זו הגדרה של ראש העיר, בנושא של מערכת היחסים בינו לבין אלי ישי".

חה"כ לשעבר חמי דורון, חשוב לציין, נמצא בעימות מול אלי ישי בסיפור אחר, אבל העובדות אומתו גם ע"י גורמים אחרים בעיריית ראשון לציון, והעובדות הן שרוני כהן איתר מועמד לתפקיד יו"ר המועצה הדתית בראשון לציון. שוב, תפקיד עתיר כוח ותקציבים. שוב היו סימני שאלה סביב המועמד, ושוב נחלץ שר הפנים להפעיל לחצים כבדים, כדי להעביר את המועמד של מקורבו. "ישי היה מוכן להתאבד בשביל רוני כהן", אמר לנו גורם שהיה עד ללחצים. הנה קטע נוסף מדברים שאמר רוני כהן למצלמה הנסתרת שלנו:

"הוא לא עושה שום דבר בלעדיי, ואף אחד לא יודע את זה. זה בינינו מדברים. אני אומר לו על דברים שברומו של עולם, עד דברים… על פרשת הכרמל, על מה שעבר על איראן, על חיזבאללה, על מלחמות, על אולמרט, ברק, ועוד פרשיות קשות מאוד, אבל זה בינינו. יש את מר"ן, שהוא גדולתו, אני עפר לרגליו, אבל הוא יודע בדיוק מי אני, לא צריך להרחיב".

בשיחת טלפון שקיימתי עם רוני כהן הוא מכחיש את הכול. אין לו שום השפעה על ישי. רק חברותא:

אנחנו חברים, אבל לא ענייני… אנחנו לומדים בחברותא וזהו, זה מה שיש לנו.

אתה לא מדבר איתו על דברים מהשריפה בכרמל ועד ענייני מדיניות?

לא, על דברים… רוחניות. לא התראיינתי ולא מתראיין, וחוץ מתורה אין לי כלום. אני בפוליטיקה לא מתערב.

במדינה בה נוחי דנקנר ובנימין נתניהו הולכים לרנטגן, צריך כנראה להסביר מה בכלל הבעיה שאלו הם יועצי הסתרים של אלי ישי. במחשבה החילונית האישית שלי, גם ללכת לרנטגן זה קצת סימן של בורות ושרלטנות. אבל קל וחומר כשמדובר בהיוועצות דחופה שמשפיעה, מסתבר, על החלטות יום יומיות בתחום תפקידו של שר הפנים. אני לא יודע מה איתכם, אבל אני מעדיף שלפני ששר הפנים מחליט על הארנונה בעירי, שיתייעץ עם מומחה כלכלי. לא עם פורטונה, עזריאל או אפילו רוני כהן.

כתבתו של רביב דרוקר

צילום: דודו בוקר.

מקליט: עמית אלה.

עורכת: לי בר לבב.

תגובות:

תגובתו של אלי ישי:

מורה הדרך היחיד של השר ישי הוא הגר"ע יוסף שליט"א ואין לו שום קשר מיוחד עם היהודים החשובים הללו שעושים לפרנסתם ועינו אינה צרה בהם, מה גם שהשר מעולם לא התייעץ עם אנשים אלו.

חשוב להבהיר את הדברים כי ישנם כאלה המבקשים להתפרסם על גבו של השר ומציגים מיצג שווא שבינו לבין המציאות אין קשר.

תגובת עיריית חדרה:

עזריאל מונה במכרז כדין, ראש העירייה לא היה מעורב במכרז והאגף אמנם עוד לא ממש הוקם בגלל קשיי התארגנות אבל אוטוטו גם זה יקרה. לעובדה שראש העירייה לא הודח אין שום קשר לעזריאל וזו החלטה מקצועית של שר הפנים.

תגובתו של שמואל טרבלסי:

אין קשר בין מעמדי במועצה הדתית בלוד לעובדת היותי נכדה של פורטונה.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.