מה הבעיה? האירופאים יכפו עליהם פתרון

התאכזבתי לקרוא את הצעת ההסדר של אהוד יערי ("ידיעות אחרונות" בסוף השבוע). התאכזבתי באמת, לא כמס שפתיים. יערי הרוויח, מבחינתי, את הזכות להיות יומרני. עשרות שנים של סיקור מקנות לך את הזכות להציע פתרון לקונפליקט הישראלי-פלסטיני. אין לי גם בעיה עם העובדה שהוא לקח רעיון ממוחזר ומוכר ותיאר אותו כאילו מדובר באיזו פריצת דרך מחשבתית, משהו כל כך מהפכני, שצריך להציג לקובעי המדיניות בכל הצדדים. בסוף, זהו הסדר הביניים המוכר והטוב, או המוכר והרע. בואו נסכם על מה שאפשר ונשאיר את מה שאי אפשר להמשך. זוכרים את הסכם פרס-אבו עלא מ-2003? אני יודע שלא. פרס שיווק אותו כהסכם על מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. ובכן, הרעיון של יערי לא שונה בהרבה. גם אז, אגב, אבו עלא לא סיכם על זה. פרס סיכם עם עצמו והסתיר מכולם את העובדה השולית, שאבו עלא היתנה את ההסדר בכך שישראל תתחייב שהגבול הסופי הוא קווי 67.

מה כן איכזב אותי? שפרשן כל כך מכובד, ידען אמיתי, עם אינסוף שעות ערבים, שפרשן כזה ישרטט במודע תוכנית, שאין סיכוי שהפלסטינים יקבלו. אין סיכוי. לא אני אומר שאין סיכוי שהם יקבלו. יערי אומר. איך בכל זאת ייצא מהתוכנית הזאת משהו, אם הפרטנר שלה לא מוכן לשמוע ממנה? על פי יערי, האמריקנים והאירופאים יכפו את זה על הפלסטינים. קשה להאמין שפרשן לענייני ערבים מציע את מה שאפילו בני אלון כבר לא מעז להציע. נכפה על הפלסטינים פתרון. יערי הרי יודע כמה מדינאים ישראליים שברו את הידיים והרגליים באותה מחשבה פטרונית, שנכפה על הפלסטינים את הפתרון הטוב להם. נחליט בשבילם מה טוב להם ונכפה את זה עליהם. ברק ניסה לעשות את זה עם קלינטון בקמפ דייויד. זה עבד מעולה, כמו שאתם זוכרים.

לכם זה אולי נראה ניואנס. ממילא, אין שום דבר אחר מעשי על הפרק, אבל עבורי לקרוא את התיאוריה הזו מצד יערי, היה לא פחות ממזעזע. טוב, לא מזעזע. מעצבן.

לא רק הפטרונות, גם חוסר המעשיות. אנחנו נבקש מהאירופאים לכפות את הפתרון על הפלסטינים, והפלסטינים יפנו לאירופאים בדרישה לקדם הסכם קבע סופי. במי, ילדים, יבחרו האירופאים? מאיזה כוכב אדם צריך לנחות כדי לחשוב שהאירופאים במצב כזה יבחרו בנו?

ישראל, כמובן, יכולה להודיע על נסיגה חד צדדית משטחי יו"ש. האירופאים לא יעצרו אותנו וגם לא האמריקנים. זה לא ממש הסדר ביניים. סתם התנתקות 2, או כמו שאולמרט קרא לזה פעם "התכנסות", אבל בשביל זה לא צריך את אהוד יערי.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.