תחקיר שולה זקן

| 17 במרץ 2010

כבר שלוש שנים ששולה זקן מושבתת. מי שתוארה, בלא מעט צדק, כבולדוזר בלתי נלאה, נאלצה להיכנס לפריז'ידר. מניהול אינטנסיבי של לשכת ראש הממשלה למצב של בטלה כמעט מוחלטת. ממעורבות בכל פרט בחיים של אהוד אולמרט, להתמודדות עם שני כתבי אישום. אחד בעניין מעורבותה בפרשת רשות המיסים, והשני בעניין טלנסקי, והכסף שנתן לה ולבוס שלה.

חומרי החקירה שנאספו בעניינה חושפים את התנהגותה של מי שהייתה עד לא מזמן אחת הנשים החזקות במדינה. מצד אחד זאת התנהגות שלא הגיעה לכלל כתב אישום, מצד שני, זו גם לא התנהגות שתילמד כנראה בשיעורי אתיקה בביה"ס לממשל.

הנה, למשל, שיחה שהתנהלה ארבעה ימים אחרי שהתחילה מלחמת לבנון השנייה. זקן משוחחת עם איש עסקים בכיר שמקורב אליה. איש העסקים מוטרד מהליך חקירתי שמתנהל בעניינו. הוא ביקש מזקן, מסתבר, לבדוק אצל הגוף החוקר. זקן בדקה, והתבקשה לא להתערב. הנה קטע משיחה בין שולה זקן לאותו איש עסקים:

שולה: הם חזרו אליי הבוקר ואמרו לי תרדי מזה. לא פנית אלינו. לא אהבתי את זה אמרתי סליחה, בכל זאת איך הוא אמר לי שולה, תרדי, יש דברים שאת יכולה להתערב ויש דברים שאת לא יכולה להתערב אל תגעי בזה.

איש העסקים: אל תגעי בזה?

שולה: הוא אמר אל תגעי בזה, לא שלא זה, אתה יודע בסוף ייצא שהתערבתי שם או משהו. לא יודעת. אני מקווה מאוד שאתה יודע מה אתה עושה שם.

איש העסקים: אני לא יודע מה אני עושה שמה, היו שם אנשים שלי, מעבר לזה לא דיברו איתי.

שולה: אני חושבת שאתה צריך לקחת ייעוץ משפטי טוב.

איש העסקים: צריך לקחת ייעוץ משפטי?

שולה: כן.

איש העסקים: את יכולה להביא לי את השמות של מי שמחליטים ואז אני אגיע אליהם, או שזה מסובך?

שולה: אני יכולה לבדוק. עכשיו רגע,עוד לא דברו עם החבר'ה?

איש העסקים: לא, פעם אחת היו ומאז לא קרה כלום.

שולה: הבנתי,אני אנסה לבדוק, אני אנסה לבדוק אבל זה מאוד רגיש.

איש העסקים: זה בכלל לא דרך משטרה, את מבינה את זה, זה כאילו משהו שנראה לי מטורף. לא מכיר את זה בכלל.

שולה: אני אומרת לך, אני אנסה לבדוק את זה בכוון ששאלת.

איש העסקים: תני לי את השמות ואז אני אגיע אליהם אחד אחד. זה הכי חשוב. עכשיו, אני מחר אתקשר לילד.

הילד עליו מדבר איש העסקים הוא בנה של שולה. זקן ביקשה מידידהּ לעזור לה למצוא עבודה לבן. איש העסקים הורה לאחד הכפופים לו לקבל את הבן לעבודה, אבל הבן לא התלהב. הנה קטע מהשיחה בין שולה זקן לאיש העסקים לאחר סירוב בנה לקבל את העבודה:

איש העסקים: הוא התחנן אליו לסגור איתו והוא אמר לו אני לא יודע.

שולה: הוא לא יכול, מה לסגור איתו, אין לו עוד מה לסגור. הוא בונה את האינטרנט.

איש העסקים: הוא הציע לו…

שולה: לא, לא, אז אולי לא הייתה הבנה נכונה.

איש העסקים: אני הולך לקרוא לו ולשבת בפגישה איתם. הוא יצא מאור, צלצל לי מבוהל הוא לא רוצה… הוא חצי בכה. הוא לא רוצה לעבוד, אני לא יודע מה לעשות. אני יודע שאתה בסוף תאשים אותי שזה אני…

בסופו של דבר, זקן נעזרת בקשריה כדי לסדר לבן עבודה אחרת בתחנת כיבוי אש.

האיש המרכזי שזקן מנסה לעזור לו בעסקיו הוא אחיה, יורם קארשי. כשזקן מנהלת את לשכת ראש הממשלה, אחיה משמש כמעין לוביסט. הוא, למשל, מנסה לעזור לאדם בשם שמואל מועלם להתמנות למנכ"ל קופת חולים מאוחדת. בשביל זה הוא צריך את שר הבריאות דאז, יעקב בן יזרי, מהגמלאים. אחיה של זקן, יורם קארשי, והמועמד שמואל מועלם, רוקחים תרגיל:

יורם: תשמע מה אני דיברתי עם שולה, ביום ראשון יש ישיבת ממשלה, אני הולך לשם, אני הולך לשבת אצלה במשרד, הרי אצלה זה תחנת מעבר, אחרי ישיבת ממשלה, יוצאים, נכנסים, היא מוציאה אנשים באמצע הישיבה אתה יודע איך זה, היא מוציאה וזה, אני אלך ואני אשב שמה, אני רוצה לעשות לי את זה הרגל, אתה מבין? אני רוצה לשבת שמה כל יום ראשון, כל היום אני אשב אצלה בחדר, אין לי בעיה, יש לה חדר גדול ויפה ולהגיד לה כל פעם, תקראי לי לזה, תקראי לי לזה, והיא תקרא לי ואני ככה אדבר. מה אתה אומר זה לא רעיון טוב?

שמואל: זה רעיון אכבר עשר, תוציא גם את הירשזון וגם את בניזרי, שניהם.

יורם: כל אחד בתורו.

הלובי לטובת מועלם קצת מסתבך, וזקן מביעה חשש באוזני אחיה לגורלה שלה, אם מעשיה ייחשפו. הנה מה שאומרת זקן מתוך לאחיה יורם קארשי בעניין מועלם:

"אני התערבתי בקטע הזה, כן? גם במחיר שאולי אני יכולה לדפוק לי את הקריירה, או-קיי? אני מוציאה שר בריאות מתוך ישיבת ממשלה, אני מביאה את יורם לישיבת ממשלה, תגידו לי, אתם בסדר? אתה בסדר? מה אתה מכניס את אבא שלי? תגידו לי, אתם נורמאלים? אני מתחילה לחשוב שאולי חבל שעזרתי לכם, אתה יודע? אני לא יודעת מה הרווח שלי בכל הקטע הזה, חוץ מאולי נזק שיקרה לי. מה זה? …אני הולכת ונכנסת לדבר שאסור לי להיכנס אליו, שאולי אני יכולה לאבד את העבודה שלי".

המאחז שקארשי חלם להקים בלשכת רה"מ מדי יום ראשון, זמן ישיבת הממשלה, לא מתממש. אבל הוא מצליח עוד פעמיים להעביר מסרים בדרך המקורית הזאת. קארשי משמש באותה עת כשתדלן של יזמים, שרוצים להקים היפודרום למרוצי סוסים. הוא רוצה את עזרת משרד התיירות והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. בעזרת אחותו הוא מצליח לארגן פגישות בתוך משרד ראש הממשלה, בזמן ישיבת הממשלה, בין היזמים למנכ"ל משרד התיירות מצד אחד ומנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל מצד שני.

קארשי הוא לא רק לוביסט של אחרים. יש לו גם עסקים משל עצמו. הוא רוצה, למשל, לשכור חנות בקניון "ממילא" היוקרתי בירושלים, אבל עושים לו קצת בעיות. מתוך שיחה בין שולה שקן לאחיה יורם קארשי:

יורם: את לא מגיעה לועידת ירושלים?

שולה: מה פתאום.

יורם: אלפרד אקירוב פה?

שולה: אלפרד אקירוב זה הפסד. אבל לופוליאנסקי אני לא צריכה לתת לו כבוד, גם הורדתי את אהוד.

יורם: הבנתי, אז תתקשרי לאקירוב, תגידי לו שאני אבוא, אגש אליו, אציג את עצמי, אני רוצה לדבר איתו על פרויקט "ממילא", הרי הוא תקע אותי שם.

שולה: טוב, עכשיו אני אתקשר אליו.

ארבע שעות לאחר מכן זקן כבר חוזרת לאחיה:

שולה: יורם, הוא צילצל אלי (אלפרד אקירוב), הוא מאוד התרשם ממך. הוא שאל אם אתה צריך ממנו משהו? אמרתי מה זאת אומרת, בטח שהוא צריך ממך, אז הוא אומר לי מה הוא צריך ממני? אמרתי שתי חנויות מה קרה לך, מה השתגעת? אז הוא אומר שתדבר איתו, תתקשר אליו".

לבקשותיו של אחיה, זקן גם מנסה לעזור לו מול אנשי העסקים, מוטי זיסר ולב לבייב. במקרה של לבייב, קראשי רוצה חנות בקניון רמת אביב, ששייך ללבייב. לבייב בדיוק צריך באותה תקופה את אולמרט, כי ראש הממשלה עומד לנסוע לרוסיה, ולבייב רוצה להיות שותף באחד מהאירועים בביקור אולמרט. זקן יוצרת קשר עם שלומי פלס, שמוצג כיד ימינו של לבייב. בעדותו במשטרה אמר שלומי פלס, נציגו של לבייב, ש"שולה ישבה לי על הווריד". גם בזמן אמת, בשיחה בין פלס ויורם, אחיה של זקן, זה לא נשמע אחרת:

פלס: אני לא יודע איך זה. אפילו אני משתגע, אנחנו רק אצלנו הכל דיסקרטי, אולי מתחרים שלך עשו כזה רעש, לבייב אולמרט פפפפ, עכשיו זה במודה אתה יודע.

יורם: לא, אין שום לבייב ואין שום אולמרט. הם לא יודעים כלום.

פלס: אני לא ידעתי בכלל, אני, עשו לבת של לבייב שאני שידכתי לך. לא סיפרתי לה מי אתה. אמרתי "הוראה מאבא" ככה צריך להיות, תכניסי. בכוונה שהיא לא תדע כלום, מי מה איך אתה הגעת, שום דבר לא, ככה צריך להיות. היא אומרת, מתקשרת אלי היום היא אומרת לי מה כולם יורדים עלי פה אומרים לי בטח שולה זקן, היא אומרת מה באמת הוא משמה והתחילה לעשות לי שאלות כאלה.

למרות מאמציו של פלס, המיזם של קארשי נתקל בקשיים. הקניון התחייב לחנות אחרת על בלעדיות ואנשי לבייב מתקשים לספק את הסחורה. זקן ממשיכה להפעיל לחץ על הנציג של לבייב. בחקירתה אמרה זקן בעניין הזה:

שולה: יש לי שאלה אליך, זה שהוא אח שלי הוא מוקצה? למה אני צריכה – אמנם אני עושה זאת באהבה גדולה לעזור ולחבר בין אנשים ואת אח שלי לא?

חוקר: האם הבוס שלך אולמרט ידע על פנייתך לשלומי וללב לבייב?

שולה: לא מוחלט.

חוקר: כיצד את מניחה שהוא היה מתייחס לדבר לו ידע?

שולה: אני מניחה שהוא היה כועס.

יש גם מקרים בהם שולה לא משתפת עם יורם אחיה פעולה. הנה דוגמא אחת:

יורם: את שומעת אותי לבד?

שולה: כן, כן. בטח.

יורם: תגידי לי, מישהו דיבר איתך על איזה דרכון דיפלומטי של מישהו?

שולה: בחיים לא. מה זאת אומרת? כמו מי? יעקב הראל?

יורם: לא. לא. לא. מישהו אחר. אבל אמרו לי שסימו, יכול להיות, אז בשביל זה, זה ניראה לי משהו מאוד תמוה.

שולה: אהה, אוקי. הבנתי. קודם כל אף אחד שלא יעיז לדבר איתי על זה, אני לא אדבר על זה ואני לא אעשה שום דבר בזה.

יורם: זה מה שתיארתי לעצמי.

שולה: מה פתאום? תגיד לי אתה השתגעת?

לעיתים מתגלות מחלוקות בין זקן לאחיה. למשל, כשהרל"שית מגלה שאחיה לא סיפר לה מי בדיוק שותף להשכרת החנות בקניון:

יורם: רגע לא אמרתי לך עם גיא?

שולה: יורם, יורם.

יורם: לא אמרתי לך עם גיא?

שולה: יורם סליחה. אם אני הייתי יודעת שזה גיא, הייתי אומרת לך: יורם, עם כל הכבוד, אני מביאה לך את זה, אני רוצה להיכנס לזה. מה, גם לי יש משפחה, גם אני רוצה לעשות כסף.

יורם: אין בעיה בבקשה.

יש עוד מקרה בו ערבבה זקן לכאורה בין כוחה מכוח תפקידה לצרכיה האישיים. זהו המקרה של איש העסקים סימו טובול. טובול וזקן מיודדים. כשרשויות המס פותחות בחקירה בחשד להעלמת מס של טובול, זקן רוצה לעזור. לדבריה, הבוס שלה, אולמרט, התקשר לחזק את טובול אחרי מעצרו, אבל מייד אחר כך הורה לה להתרחק מהעניין. זקן לא ממלאת אחר ההוראה. את עיקר העבודה עושה עבורה אחיה, שלוחץ על ראש רשות המיסים, ג'קי מצא, לרסן את הגורם החוקר. זה לא הולך בקלות. מצא, כנראה לא בפעם הראשונה, עושה הצגה של שיתוף פעולה, אבל לא מספק מבחינת זקן וטובול את הסחורה. הנה קטע משיחה בין זקן לאחיה יורם בעניין העלמת המס של טובול והלחץ על ג'קי מצא:

יורם: אני אמרתי לו "תשמע, אותי זה לא מעניין, אני יודע מה אני רוצה ממך", אז הוא הבין טוב, אז היום בבוקר הוא (ג'קי מצא) קבע עם הבחור שלו (הכוונה לגורם החוקר) ויסביר לו טוב טוב מה הואצריך לעשות. אם לא, הוא אומר שהוא ייכנס לתמונה, אבל הוא אומר לי: תשמע, אומרים לי שזה ממש קשה, אמרתי לו "תשמע, זה לא נכון, מנפחים לך את השכל", מה אני אגיד לו.

שולה: טוב שיגיד. אם יש משהו שאני צריכה לדעת אז תגיד לי, כי אני לא יכולה להשאיר את זה פתוח.

בחקירתה אמרה זקן בעניין זה:

"היות וכמו שסיפרתי קודם קיבלתי הוראה וידעתי שאסור לי לגעת בזה, הייתי חייבת לעשות הצגה, ואני מודה: עשיתי הצגה גדולה, נתתי הרגשה שאני מטפלת. הכל היה למראית עין בלבד… הייתי חייבת לא לסדוק את מראית העין שלי כלפי כולם, גם כלפי יורם… לעשות עליו רושם"

אפשר לטעון שלגיטימי לסדר עבודה לבן, גם כשאת מנהלת לשכת ראש הממשלה, ואולי אפילו לנסות לעזור לאח בעסקים. כמו תמיד, זו שאלה של מינון. הפרקליטות החליטה שהערבובים האלה של זקן לא חצו את הקו הפלילי, הקו השחור. מצד שני, זה גם לא נשמע יותר מידי לבן.

כתבתו של רביב דרוקר

עורך: ארז מרקוביץ.

תודה לאילן שזף על הסיוע בהכנת הכתבה.

תגובות

תגובתה של שולה זקן:

לאורך כל שנות פעילותה הציבורית פעלה הגברת זקן שלא ממניעים אישיים על מנת לסייע למאות פניות מכל שדרות הציבור. חלקן הועילו וקידמו עניינים של אנשים. הצגת הדברים כאילו מדובר בפעילות שיוחדה לבני משפחה היא מגמתית, מעוותת ומטעה. גם רשויות החוק הבינו זאת ולפיכך חקירה זו לא הולידה דבר וחצי דבר. צר לנו על העיסוק בהכפשות חסרות טעם אלו.

תגובתו של יורם קארשי:

מדובר בשיחות אינטימיות ואישיות שבין אח לבין אחותו. שולה זקן ויורם קארשי הם אחים קרובים ואין שום קושי משפטי בכך שהגברת זקן מנסה לסייע לאחיה בהיכרויות חברתיות או עסקיות. הדבר לא נעשה על חשבונו של הציבור, מאף אחד מהנושאים המדוברים לא יצא דבר וכמובן שסיוע ממשי ממילא לא הוגש.

תגובתו של שמואל מועלם:

מר מועלם נבחר לתפקידו כמנכ"ל קופת חולים מאוחדת על ידי ועדת איתור מקצועית ברשות שופט.

תגובתו של אלפרד אקירוב:

אין ולא הייתה למר קארשי חנות בפרויקט ממילא כיוון שהכנסנו אך ורק רשתות.

תגובת קבוצת לבייב:

בהתייחס לפנייתה של גב' שולה זקן לעוזרו של מר לבייב, הרי שהנושא מצוי בבירור משפטי ולפיכך לא נוכל להרחיב בעניין זה. עם זאת, חשוב להדגיש כי בפועל אין כל חנות של מר קארשי באף אחד מעסקיו של מר לבייב ועובדה זו מדברת בעד עצמה.

תגובות

תגובות