המינויים של דני נווה

| 1 בספטמבר 2004

סיפור קטן ממשרד הבריאות.

סמנכ"ל המינהל של משרד הבריאות, דב פסט, נסע לפני מספר חודשים במכוניתו עם בכיר בנציבות שירות המדינה שעה שהטלפון הנייד צלצל. על הקו היה דודו וולף, מקורבו של שר הבריאות. וולף התעניין (שוב) באחד המינויים הפוליטיים שלשכת נווה הייתה מעוניינת לקדם. הסמנכ"ל העלה הסתייגות. "אם אתה רוצה לשמור על תפקידך אז כדאי שתדאג שזה יתבצע", הבהיר וולף.

הדיבורית היא, אולי, מכשיר מאוד בטיחותי אבל יש בה גם סכנות. אפשר לנחש שוולף, שיעמוד בקרוב לדין משמעתי, היה מעדיף קצת פחות בטיחותיות בשיחה ההיא וקצת יותר דיסקרטיות. "זה היה בצחוק", הוא הסביר מאוחר יותר את האיום שלו.

אחרי פרסום דו"ח מבקר המדינה על השר צחי הנגבי התקשרתי לבכיר בלשכת נווה. אמרתי לו שלפי מה שאני שומע על המתרחש במשרד הבריאות, דני נווה יהיה "הכוכב" הבא של דו"ח מבקר המדינה. הבכיר קצת התפתל ובסוף אמר בגילוי לב: "ההבדל בינינו להנגבי הוא שאנחנו לא מצליחים. אנחנו באמת מנסים למנות אבל ללא הצלחה".

לפי מה שמספרים במרכז הליכוד אפשר, כנראה, לנחם את אותו בכיר. הכישלון לא עד כדי כך נורא. נווה גם יודע לטשטש עקבות בצורה חכמה יותר מהנגבי. כשהעוזר שלך מרים טלפון למנהל בית חולים ומבקש ממנו איזה מינוי קשה מאוד לעלות על זה. הסיפור הגדול הוא לא הפעולה של נווה וגם לא הנגבי. הסיפור האמיתי הוא נציבות שירות המדינה. הנציב הולנדר מאיים בתקשורת לבוא חשבון עם הסמנכ"ל למינהל במשרד לאיכות הסביבה, יורם הורביץ ומנכ"ל המשרד לשעבר, יצחק גורן. הורביץ וגורן אכן התכופפו בפני קדחת המינויים של הנגבי אבל הם התכופפו, מגלה דו"ח מבקר המדינה, גם מכיוון שהם ידעו שאין להם את הגיבוי של נציבות שירות המדינה.

אותו הדבר בדיוק קורה עכשיו במשרד הבריאות. לשכת השר מחפשת כל מיני "פטנטים" לאשר מינויים. הנציבות מתפתלת ומהססת אבל בסופו של דבר לא אוסרת. נציב שירות המדינה, שמשחק עכשיו את תפקיד השריף, שמופתע לגלות את עומק השחיתות בחצר האחורית שלו (איפה הוא בדיוק היה כשהנגבי מינה ומינה?) הוא נציב חלש, שעסוק רוב הזמן בניסיון לשחק את המשחק כך שהוא תמיד יישאר נציב ותמיד ייראה טוב. כשהזרקורים קצת יתרחקו הולנדר יחזור, מן הסתם, לתפקודו הרגיל. אגב, הנהנים העיקריים ממנו הם לא הנגבי או נווה. מי שהולנדר באמת רוצה לרצות הם ראש הממשלה ושר האוצר. אלו השניים היחידים שיכולים, חלילה, להרהר בצורך לרענן את השורות בנציבות שירות המדינה.

האמת היא שאחרי 8 שנים בתפקיד הגיע הזמן למצוא נציב שירות מדינה חדש, אחד שפחות מודאג משרידותו האישית ויותר מוטרד מאיכות השירות הציבורי.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.