העברות כספים לליצמן ותוכנית ההתנתקות

| 1 בספטמבר 2004

ועדת כספים העבירה באמצע חום אוגוסט  ככה פתאום כמה עשרות מיליוני שקלים למטרות היקרות לליבם של אנשי יהדות התורה. מי שלקחו קרדיט על ההעברה עם אברהם רביץ ומשה גפני, אנשי יהדות התורה, שניהלו את המו"מ הקואליציוני עם הליכוד. רביץ וגפני הציגו לאנשי הליכוד תיזה לפיה כדי לשכנע את הרבנים לשבת עם שינוי ולתמוך בהתנתקות צריך לשקם את האמון שלהם בכם. וכדי לשקם אמון צריך כבר עכשיו להעביר כסף. מכיוון שרוב הכסף ממילא היה אמור לעבור מתישהו החליטו בליכוד ובמשרד האוצר להיענות לבקשה.

לרביץ וגפני אכן מגיע קרדיט אבל מי שבאמת אחראי להעברת הכספים הזאת הוא דווקא יעקב ליצמן, המתנגד העיקרי בסיעה להצטרפות לקואליציה. ליצמן אחראי שלא על דרך המעשה, אלא על דרך המחדל. צוות המו"מ של הליכוד בראשות עו"ד יורם ראב"ד סבר שחשוב להעביר את הכסף דרך ועדת כספים רק כדי להוכיח לרבני יהדות התורה שלא חייבים את ליצמן שם כדי שהתקציבים באמת יעברו. צוות המו"מ של הליכוד באמת מאמין שהדבר העיקרי שמפריד בין יהדות התורה לממשלה הוא לא טומי לפיד ואפילו לא עזה. לדעתם, מה שמכשיל את המגעים הוא רצונו של ליצמן להיות יו"ר ועדת כספים.

אחרי התבוסה במרכז הליכוד הנחה אריאל שרון את עו"ד ראב"ד לנסות לסגור רק עם יהדות התורה. קואליציה קטנה, בלי מפלגת העבודה, אבל חזקה. הניסיון לא הצליח. רביץ וגפני, מסתבר לא יכולים לספק את הסחורה. לפחות לא כרגע. לפני שהם הלכו לפגישת הפיסגה עם ראב"ד, הודיע להם ליצמן שחבל להם על הזמן ושהם פשוט לא מייצגים אותו. רביץ וגפני בייאושם אפילו הציעו לראב"ד לוותר על אחד התיקים שהובטחו להם כדי לקבל את ועדת הכספים אבל ראב"ד התעקש.

ההתעקשות הזאת ראויה לתשומת לב נוספת. שרון נמצא כידוע במבוי סתום קואליציוני. הוא מת להיחלץ מכל החישוקים ששמו עליו והייתה לו, לדעתו, הזדמנות פז לעשות את זה. די מדהים לחשוב שהוא ויתר עליה רק בגלל ועדת הכספים. זה לא רק הלחצים של אחד מאחרוני נאמניו, אברהם הירשזון, שרוצה להישאר בתפקידו. שרון באמת לא רוצה לשמוט את המאחז החשוב הזה. בניגוד למה שאנשים חושבים שרון ראה את המהלך של השארת החרדים מחוץ לממשלתו, לאחר הבחירות, כמהלך אסטרטגי חשוב. הוא, כמובן, מוכן לרדת ממנו בלית ברירה לטובת מה שהפך לעילת הקיום שלו – תוכנית ההתנתקות, אבל במקרה של ועדת הכספים הוא עדיין מתעקש. יכול להיות שזה הספק אם ועדת כספים אכן תביא לכניסתה של יהדות התורה לקואליציה. יכול להיות שהוא חשב ששינוי לא ייתנו לזה לקרות אבל השורה התחתונה היא ששרון באמת מוכן להילחם על ועדת הכספים גם כשהוא נמצא עם גבו אל הקיר וזאת ללא ספק בשורה טובה לקראת הדיונים על תקציב 2005.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.